میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۵:۳۹ ق.ظ سرویس:عناوین اصلی 3 دیدگاه 721 بازدید

گراشی از دُبی: برقِ شهر دبی شش سال بعد از شهر لار و همزمان با برق گراش راه‌اندازی شد!/ دبی بدون «نفت» و با «فکر باز» دبی شده است

#فردآبرق (بخش دوم)

گراشی از دُبی: برقِ شهر دبی شش سال بعد از شهر لار و همزمان با برق گراش راه اندازی شد!/ دبی بدون «نفت» و با «فکر باز» دبی شده است

آفتاب لارستان: همانطور که پیشتر در این سایت خواندید «فردآبرق» عنوان مجموعه مطالبی با موضوع آب و برق خواهد بود که در سایت های آفتاب لارستان و گریشنا خواهید خواند. بهانه این موضوع نیز بازدید تعدادی از دانش آموختگان منطقه از نمایشگاه آب و برق دبی است که چند وقت پیش به دعوت و ابتکار «گراشی از دبی» انجام شد.

«گراشی از دبی» نام مستعار یک کارآفرین و تولیدکننده گراشی مقیم شهر دبی است که در رشته مهندسی شیمی نیز تا مقطع دکتری تحصیل کرده است. وی به اتفاق دو نفر دیگر از نیک اندیشان لارستانی میزبان این گروه در شب اول سفر به دبی در باشگاه ایرانیان این شهر بود و نکاتی را برای حاضران از جمله اینکه چرا مطالب خود را بدون امضای اصلی خود منتشر می کند، مطرح کرد که خلاصه آن در ادامه می آید:

***

گراشی از دُبی در ابتدای این دیدار به معرفی اجمالی از خود پرداخت و اینکه زادگاهش گراش است اما تا دوران دانشگاه و سکونت دائم در دبی در شهرهای مختلفی از جمله گراش، لار، تهران و آمریکا تحصیل کرده و دارای مدرک دکترای مهندس شیمی است.

وی همچنین توضیحاتی کلی درباره کارخانه خود در دبی داد که با بیش از ۲۰۰ کارگر و پرسنل مشغول تولید محصولات پلاستیکی خاص و متفاوت برای برندهای تجاری معتبر جهانی است.

توضیح دوباره انتشار مطالب بدون نام اصلی نویسنده

گراشی از دبی در ادامه ضمن اشاره به مجموعه یادداشت هایی که در رسانه های منطقه از وی منتشر شده است بار دیگر به چرایی تاکید بر نام مستعار «گراشی از دبی» و عدم استفاده از نام واقعی خود پرداخت و چنین توضیح داد:

خیلی ها می پرسند که چرا از نام واقعی خود برای امضای این مقالات استفاده نمی کنم که در جواب باید بگویم اول اینکه کمتر کسی در منطقه من را می شناسد چراکه سال هاست در دبی زندگی و کار می کنم. دوم اینکه متاسفانه غالب مردم خصوصا در مناطق ما بیشتر از اصل حرف به شخص گوینده توجه می کنند و عامل مهم دیگر نیز به تجربه خوب من در انتشار مقالات علمی در نشریات تخصصی با نام مستعار بر می گردد. آن زمان از نشریات متعددی با بنده تماس می گرفتند و تقاضای ارسال مقاله می کردند و چون فرصت کافی در اختیار نداشتم و برای اینکه بقیه دوستانم ناراحت نشوند از نام مستعار استفاده کردم.

ستایشِ نیک اندیشان و سرمایه گذارانِ منطقه

گراشی از دبی در بخش دیگری از سخنان خود همچنان «سرمایه گذاری در زیرساخت های منطقه» را از جمله دغدغه های اصلی طی چند دهه از عمر خود عنوان کرد و در ادامه از نقش خیران و سرمایه گذاران در منطقه جنوب فارس برای مشارکت در بخش های درمانی، آموزشی، دانشگاهی، عمرانی و…  قدردانی کرد و افزود: خیرین منطقه ما خوشبختانه فارغ از حکومت و دولت ها با مشارکت خود منطقه را به جای بهتری برای زندگی در مقایسه با دیگر مناطق تبدیل کرده اند. هرچند بهتر بود این سرمایه گذاری ها هدفمند و متوازن باشد مثلا اگر بنده چهل سال پیش تصمیم گیر بودم بجای اینهمه مراکز آموزشی و دانشگاهی در منطقه یک دانشگاه بزرگ و مجهز تاسیس می کردم.

دبی بدون «نفت» و با «فکر باز» دبی شد

وی سپس به جایگاه فعلی دبی اشاره کرد و اینکه چطور توانسته طی چهل سال اخیر به این پیشرفت و توسعه برسد و سرمایه گذاری در حوزه برق و آب را عاملی مهم در ایجاد این توسعه عنوان کرد.

وی در این باره گفت: من برای مدتی مشاور اتاق بازرگانی دبی بودم و طی این مدت برای بررسی مدل های توسعه به کشورهای زیادی سفر کردم و هرجایی رفتم و دقت کردم متوجه شدم تولید آب و برق ارزان باعث شکوفایی و توسعه شان شده است. درباره توسعه دبی نیز نظرات متعددی ارائه شد، صدها شرکت مشاور در دنیا اینجا میتینگ برگزار کردند و همگی روی این اصل تاکید کردند و جالب است بدانید دبی تمام این امکانات را برخلاف تصور با بی پولی کسب کرده است! می دانید که دبی «نفت» ندارد اما با «فکر باز» توانستند شرایط را برای سرمایه گذاری ایجاد کنند بطوری که الان دبی روزانه حدود دو میلیون و ۵۰۰ متر مکعب آب دریا را شیرین می کند و در حوزه برق نیز تا حداقل ۲۵ سال آینده مشکلی نخواهد داشت و در این ۴۰ سال نیز علیرغم مصرف بالای برق و گرمای ۵۰ درجه تابستان حتی یک روز هم با قطعی برق مواجه نشده است. این درحالی است که برق دبی همزمان با برق گراش و ۶سال پس از برق لارستان راه اندازی شد! و جالب تر اینکه برای راه اندازی برق دبی، لارستانی های اینجا بیشترین مشارکت را کردند و سهام قابل توجهی خریداری کردند.

تولید آب و برق ارزان التزام توسعه است

گراشی از دبی با این مقدمه لازمه توسعه منطقه ما را نیز تولید «آب و برق ارزان» دانست و تاکید کرد: باید خود ما به فکر آب و برق منطقه باشیم چراکه غالب مسئولان ما درگیر مسائل روزمره هستند و عاقبت اندیشی لازم را ندارند. خودمان باید به آینده فکر کنیم وگرنه با ادامه این روند طی ده سال آینده آب منطقه تمام می شود و سرنوشتی چون مناطق بسیار محروم همچون سیستان و بلوچستان و… پیدا می کنیم.

گراشی از دبی در پایان سخنان شب اول خود با مهمانانش از آنها خواست ضمن بازدید از نمایشگاه آب و برق دبی که باعث بازتر شدن دیدگاه ها می شود، قابلیت های منطقه را نیز در ادامه شناسایی و بهترین مدل برای تولید آب و انرژی مورد نیاز را پیدا کنند.

وی اقلیم و جغرافیای خاص منطقه همچون گرمای هوا، تابش مداوم آفتاب، نزدیکی نسبی به آب دریا و… را ازجمله شرایط و قابلیت های مناسب دانست. گراشی از دبی همچنین بار دیگر به سهم خود برای تامین بخشی از هزینه های این تحقیقات و بررسی ها تا رسیدن به نسخه نهایی و عملیاتی اشاره کرد.

مطلب مرتبط:

فردآبرق(۱)/ با مجموعه مطالب فردآبرق همراه باشید


3 نظر

 1. گراشی از دبی گفت:

  0

  0

  یاد آوری و تصحیح : با سلام به خوانندگان و علاقمندان نوشته های “گراشی از دبی” بخصوص دنبال کنندگان موضوع آب و برق ، یاد آوری می کنم که برق دبی اولین بار لارستانهای ایجاد نکرده اند. درستش این است که ایده تاسیس شرکت کهربا (برق) دبی در سالهای ۱۹۶۰ -۱۹۵۹ میلادی بصورت شرکت سهامی توسط حاکم آنوقت دبی مرحوم شیخ راشد پایه گذاری و تآسیس شده و چون در آن زمان مردمان منطقه خودمان چه بعنوان دوست، مشاور و همراه حاکم و یا بصورت بازرگانان و تجار بازار در اکثریت بوده اند و در آنجا زندگی می کرده اند از این کار درست استقبال کرده اند و با خرید سهام و همراهی با شیخ کار تاسیس شرکت کهربا دبی را تسهیل نموده اند. و اگر بتوانید در انترنت به سهام داران اولیه آن شرکت دسترسی پیدا کنید شما فراوان نامهای با پسوند، بستکی، عوضی(اوزی)، کراشی، خوری،زرعونی،لاری ویا نامهای دیگر شهر و روستاهای منطقه در آن خواهید دید. همچنین اگردر انترنت پیگیر لیست سهامداران اولیه شرکت تلفن دبی و یا بانک دبی الوطنی دبی(بانک ملی دبی) که در همان سالها تاسیس شده باشید باز هم اسهامی مردمان منطقه به فور مشاهده خواهید کرد. نا گفته نماند که تمامی این شرکتها سهامی تاسیس شده در سالها اولیه عمران و آبادی دبی امروزه تغییر کرده اند و سالهاست که سهام اکثریت سهام داران خود را پس داده اند و به شرکتهای بزرگ و مدرن امروزه در دبی تبدیل شده اند.
  همچنین اگر به اولین یاداشت گراشی در موضوع آب و برق رجوع کنید.به مجموعه موضوعاتی اشاره شده که قرار بوده به زودی نوشته شود ولی با کمال پوزش به دلیل سفر مهندسین علاقمند به آب و برق منطقه به دبی فرصت نوشتن نشده پوزش تآخیررا از من بپذیرید.
  ——————–
  مدیریت سایت: با تشکر از توجه و تذکر جنابعالی، نکته مورد اشاره در متن گزارش نیز تصحیح شد.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  بی نظیر وعالی میفرمایید کاش بشود برای آب و برق منطقه از پتانسیل خورشید و آب دریا استفاده کرد کاش بشود در همایشی در خود دبی توسط اوزی ها لاری ها و گراشی ها و بستکی ها و بقیه بزرگان منطقه راه حلی مشارکتی جست . واقعا اینهمه آفتاب چرا باید هدر رود؟

 3. معلم گفت:

  0

  0

  چقدر این اقدام آقای گراشی ساکن دوبی جالب است. متاسفانه اغلب خیران منطقه لارستان و گراش و خنج و اوز و… کار خیر را در ساختن مسجد و مدرسه و بیمارستان خلاصه کرده اند و کمتر کسی را دیده این که مثل آقای گراشی از دوبی اینقدر نگاه متفاوت و تخصصی و زیربنایی داشته باشد.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان