میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۰ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۲:۲۶ ق.ظ سرویس:برگزیده ها بدون دیدگاه 468 بازدید

فرماندار لارستان بر ضرورت «آموزش» اعضای جدید شوراهای شهر و روستا تاکید کرد

فرماندار لارستان بر ضرورت «آموزش» اعضای جدید شوراهای شهر و روستا تاکید کرد

معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان گفت: آگاهی و تسلط به قانون از الزامات موفقیت شوراهای اسلامی است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه لارستان؛ جلیل حسنی در جمع منتخبین شوراهای اسلامی شهرهای شهرستانهای لارستان، خنج و گراش در سخنانی شوراها را محصول میراث گرانبهای حضرت امام (ره) در راستای نهادینه کردن مردم سالاری و دموکراسی در کشور دانست و افزود: شوراهای شهر بعنوان تبلور و نمود مشارکت اصیل مردمی در عرصه تصمیم گیری های اجتماعی،فرهنگی و اقتصادی و به نوعی مشارکت جمعی و تصمیم گیری های مربوطه و تجلی گاه مردم سالاری دینی به مفهوم کلمه و نمونه حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش هستند. وی افزود: امروز یکی از میراث گرانبها در کشور و یکی ازتأثیرات گسترده و همه جانبه ای که در راستای مشارکت مردم در امور اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و غیره در کشور، استان و شهر رقم می زند، وجود شوراهای اسلامی شهر و روستا هست.

حسنی تصریح کرد: شوراها می بایست با پیروی از منویات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری در صدد محرومیت زدایی از چهره شهر و روستاها باشند و با تلاش و کوشش همه جانبه  خود وضعیتی را در شهرها و روستاها ایجاد کنند که از اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد.

فرماندار ویژه لارستان خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم به وضعیت خودمان در این زمان توجه جدّی داشته باشیم واگر بخواهیم مدیریت شهری و روستایی و در سطح کلان مدیریت استانی و کشوری را بهبود ببخشیم و نسبت به دیروز خودمان از پیشرفت قابل قبولی برخوردار باشیم راهی نداریم جز اینکه مشارکت جدّی و همه جانبه ی مردم که تبلور عینی آن در این زمان حضور و مشارکت اعضاء شوراهای اسلامی شهرهاست را جدّی بگیریم.

وی با بیان اینکه اهمیت و جایگاه شورا و مشورت در آیات و احادیث به وضوح بیان شده است ،گفت: در آیات متعدد قرآنی و شیوه و سیره پیامبر گرامی اسلام و اقداماتی که حتی در آن زمان از جهت اینکه با مردم حتی در حساس ترین موقعیت ها از مشورت آنها استفاده می کردند و حتی بعد از آن  هم می بینیم که این روند در اسلام به عنوان یک موضوعی که ریشه دینی، ارزشی و اعتقادی دارد نهادینه گردیده است و تا امروز هم که ما در سالهای بعد از انقلاب شاهد ان هستیم ، بحث توجه به حضور و مشارکت مردم یکی از اهرم های اصلی و یکی از راهکارهای اصلی برای توانمندسازی و کارکردهای هر چه بیشتر نظام مقدس جمهوری اسلامی است. بنابراین ملاحظه می شود که مشورت و واگذاری امور به شوراها دارای توجیه اعتقادی،شرعی ، قانونی،عرفی و عقلی و از الزامات زندگی اجتماعی است.

معاون استاندار فارس با اشاره به اینکه یکی از الزامات اصلی شوراها  حضور اعضاء پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در کلاسهای آموزشی است؛افزود: طبیعی است اگر بنا باشد شورای جدید شورای تأثیر گذار، توانمند و در تعامل با مدیران شهرستان حرکت کند و شورایی که بتواند نظام شهری را انسجام ببخشد و در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی ، فرهنگی و نظارت بر پروژه های عمرانی و حتی مسائل درآمدی و بحث مالیات ها و وظایف متعددی که همه اشرافیت کامل دارند ، توانمند و اشرافیت کامل داشته باشند یکی از الزامات اصلی و عملی آن همین بحث آموزش است.

وی برگزاری کارگاه آموزشی ویژه شوراها را از اساسی ترین، ضروری ترین و تأثیر گذار در تقویت هر چه بیشتر شوراها بیان کرد و ادامه داد: اگر آموزش باشد و اگر آگاهی به قانون در وجود شوراها ایجاد شود، یقیناً مدیریت و  وظایفی که بر عهده آنهاست روان تر خواهد شد.

حسنی با تاکید بر اینکه ممکن است  عدم آشنایی شوراها با  قانون و مقررات شهرداری و شورا باعث مشکلاتی بشود، تاکید کرد: اگر آموزش و آگاهی باشد و نسبت به موضوعات فهم مشترک ایجاد شود، آن فهم مشترک نسبت به موضوعات، تعامل را ایجاد خواهد کرد و تعاملی خواهد شد که روان سازی برای انجام امور محوله را بوجود خواهد آورد. بنابراین اگر می خواهیم به آن درجه از همکاری، تعامل و همدلی برسیم که وقفه ای در روند امور ایجاد نشود، ضروری ترین کار همین بحث آموزش است .

فرماندار ویژه لارستان خطاب به اعضای شوراهای اسلامی شهرهای لارستان، خنج و گراش گفت: برای اینکه در طول این ۴ سال اشرافیت و نظارت بهتری باشد که بتوانید از حق و حقوق مردم دفاع و برای اینکه بتوانید در ارائه خدمات به مردم روان سازی ایجاد کنید و از جهتی هم بشود که مصوبات و تصمیماتی که در شورا گرفته می شود مغایرت قانونی با قوانین بالادستی و با سایر قوانین تصویبی نداشته باشد، از همین ابتدا به قوانین مربوطه آشنا و به نحوه روابط خود با سیستم اداری اشرافیت و آگاهی داشته باشید.

حسنی بیان کرد: یقیناً کسانی که وارد عرصة انتخاباتی شده اند از همان ابتدا تصمیم گرفته اند که آموزش های لازم را فرا بگیرند و برای اینکه نواقص برطرف شود و نتایج هر چه بیشتری را در پی داشته باشد خود را ملزم می دانند  که با حضور و مشارکت جدی خود در این کلاس های آموزشی بتوانند آن نقاطی را که ممکن است نقاط کور موضوعات اشرافیتی باشد، برطرف شود.

وی درپایان سخنانش تاکید کرد: امیدواریم با یک تعامل سازنده و با همراهی هر چه بیشتر بتوانیم در کنار سیستم مدیریتی شهرستان، خدمات خود را به مردم ارائه و در جهت افزایش و ارتقاء سطح رفاهی مردم در ابعاد مختلف تلاش نماییم.

پیش از این نیز دکتر بیات پور مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری فارس، نعمتی رئیس شورای اسلامی استان فارس و کارشناسان مربوطه از استان هم به ایراد سخن پرداختند.

در ادامه اعضای شوراهای اسلامی شهرهای لارستان، خنج و گراش آموزش های لازم را در موضوعات قوانین و مقررات شوراها، عمرانی، بودجه نویسی، مالی و غیره را فرا گرفتند.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان