میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۸ ق.ظ سرویس:عناوین اصلی بدون دیدگاه 289 بازدید

فرماندار: کشف «هفت» تن مواد مخدر در لارستان نگران کننده است/سالانه ۱۰هزار برنامه فرهنگی در شهرستان اجرا می شود که مواد مخدر در آنها اولویت ندارد

فرماندار: کشف «هفت» تن مواد مخدر در لارستان نگران کننده است/سالانه ۱۰هزار برنامه فرهنگی در شهرستان اجرا می شود که مواد مخدر در آنها اولویت ندارد

جلیل حسنی معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان در جلسة شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدّر شهرستان در سخنانی اظهار داشت: بحث مبارزه با مواد مخدّر بخصوص در حوزة پیشگیری، مقابله و برخورد یک موضوعی است که یک شهرستان با یک استان به تنهایی نمی تواند آنرا مدیریت، پیگیری و آن را ریشه کن کند بلکه در این خصوص بسیج عمومی لازم است.

وی با بیان اینکه هر چه ما از نظر مقابله ای و برخورد و پیشگیری بدون آن زوایای فرهنگی کار کنیم باز اگر اطراف ما مستحکم نباشد و برخورد قاطع و اقدامات همه جانبه ای نداشته باشیم با مشکل مواجه می شویم، افزود: ادارات اگر بتوانند در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و مذهبی متناسب با آن اقداماتی که در اداره دارند فعالیت و اقدام نمایند و کارشان را خوب انجام بدهند، موفقیت های به دنبال خواهد داشت و یقیناً آسیب ها و ناهنجاریها و هزینه ها، کمتر می شود و هم بصورت ریشه ای این قضیه حل می گردد، دیگر این که این موضوعات به حوزه  های امنیتی سرازیر نمی شود که بخواهد برخوردی با آن اقدامات انجام شود که هم کمی هزینه ها بالاتر بیاید و هم آسیب های بالاتر بیاید و هم تأثیرات بلندمدت آن کمتر باشد البته قسمت عمده آن به مردم و نیازهای مردم برمی گردد. بنابراین در این خصوص آسیب های اجتماعی و اقدامات فرهنگی ما باید توجه مان هم معطوف به سرچشمه کار و ریشه کار شود.

وی با بیان اینکه در سال قبل حدود ۷ تن مواد مخدر در این شهرستان کشف و ضبط شده است: تصریح کرد: این کشفیات جای تقریر و تشکر از نیروهای نظامی، امنیتی و انتظامی را دارد اما آمار، آمار بالایی است و نگران کننده است. حالا هر چقدر هم نیروهای انتظامی کنترل کنند باز هم از دیگر محورها وارد می کنند و تغییر می دهند. از امور خصوصی مبارزه با این مواد افیونی می بایست همه پای کار باشند تا امان را از قاچاقچیان مواد مخدّر گرفته شود.

حسنی اظهار داشت: اگر می خواهیم در سطح شهرستان و یا در سطح استان و یا حتی در سطح کشور اگر بناست این کار بصورت ریشه ای حل بشود نباید بگذاریم وارد مرحله نهایی و مقابله ای و برخوردی بشود چون اینجاست که هم تأثیراتش کمتر است و هم آسیب هایش و هزینه اش بیشتر است و آسیب های اجتماعی و فرهنگی و اجتماعی که دارد اصلاً قابل قیاس با آن برخوردهای ریشه ای و زیربنایی نیست.

وی افزود: من معتقدم که شهرستان لارستان ظرفیت های بسیار خوب و متنوعی را دارد و با توجه به تعداد زیاد مساجد، حسینیه ها و تعداد کانونهای فرهنگی هنری مساجد و وجود پایگاه های مقاومت شهری و روستایی که داریم و ما باید این دامنه پوششی چتر حمایتی را در شهرستان گسترش بدهیم و اما همین ظرفیت ها بصورت کامل و تمام از آن استفاده نمی شود. اگر ما از ظرفیت هایی که در اخیتار داریم و بصورت صد در صدی استفاده شود می شود بقیه افراد جامعه را وارد این فضا کرد و بتوان در راستای مصونیت سازی جامعه از آن استفاده نمود.

وی از ادارة فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا دیگر نهادهای فرهنگی و مذهبی شهرستان خواست که در راستای مضرّات مواد مخدر به کارهای فرهنگی بپردازند و جلساتی مستمر متناسب با ظرفیت شهرستان و با خواست مردم با همکاری اساتید دانشگاه ها و حوزه های علمیّه برگزار کنند.

وی با اینکه زمان خالی نوجوانان و جوانان زیاد هست افزود: مسئولین بایستی برای پر کردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان اهم از شهری و روستایی تلاش کنند و برنامه های فرهنگی، هنری و تفریحی و ورزشی را تدوین و اجرایی نمایند. وی ادامه داد: برنامه های فرهنگی ما نباید صرفاً محدود به یک سری برنامه های تکراری همچون سرود و تئاتر و شعر و غیره باشد بلکه بایستی علاوه بر این برنامه های مذکور، برنامه های جدیدتر و مؤثر همراه با خلاقیت بیشتر در سطح شهرستان انجام شود. حسنی با بیان اینکه در طول سال بیش از ۱۰ هزار برنامه فرهنگی در سطح شهرستان برگزار می شود گفت: در این خصوص بایستی مواد مخدّر در اولویت قرار بگیرد تا جامعه مصون بشود و با اجرای برنامه های فرهنگی و اجتماعی و علمی در راستای مبارزه با مواد مخدّر همت نمود و فرهنگ سازی کرد تا جامعه مصون گردد.

وی ادامه داد: اگر می خواهیم آگاهی بخشی انجام شود و اگر می خواهیم به جامعه اعلام شود نباید از مخاطبین خاص خود را محدود هستند نباید غافل شویم. همچنین مبلغین دینی که در شهرها و روستاها در ایام ملی و مذهبی که در شهرها و روستاها می روند در خصوص مضرّات مواد مخدر با مردم حرف بزنند.

وی با اینکه پیشگیری و درمان هر دو در بحث مواد مخدّر بهتر از مقابله هست گفت: ما اگر افرادی که معتاد هستند به آنها رسیدگی نکردیم و نتوانستیم آنها را نجات بدهیم وقتی در حوزه مقابله آسیب های متعددی بر این شخص وارد خواهد شد که اثرات آن در دراز مدت خواهد بود و آنجاست که در حوزه اولیه و ثانویه نارضایتی های اجتماعی را نداریم و اصلاً شما هم نباشد. اما اگر رها کردیم و آمد در حوزه امنیتی و انتظامی ضمن اینکه ممکن است آسیب جدّی ایجاد شود حتی آسیب های جسمی در پی داشته باشد و خانواده های زیادی بی سرپرست جدّی می شوند. اگر بسترها فراهم شود و مصونیت سازی از درون باشد و مردم خودشان بخواهند و اعتقاد داشته باشند دیگر نه به پیشگیری و نه درمان و نه مقابله نیاز هست.

حسنی با اشاره به اینکه برای پیشگیری درمان و مقابله و برای کار فرهنگی کردن نیاز به اعتبار هست افزود: شهرستان در راستای کاهش آسیب های اجتماعی با محوریت رویکردهای بحث مبارزه با مواد مخدر اقدام به برپایی نمایشگاه ها و یا کارگاه آموزشی و اجرای کارهای فرهنگی در تمام سطح شهرستان انجام دهند.

در ادامه هر یک از اعضاء جلسه پیشنهادات و راهکارهای لازم در خصوص مبارزه با مواد مخدّر ارائه کردند و تصمیماتی اتخاذ گردید.

همچین مسعود راسخی معاون سیاسی امنیتی فرمانداری ویژه لارستان هم به ایراد سخن پرداخت.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان