میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در14 فوریه 2021 ساعت 10:13 ب.ظ سرویس:شهر و شهروند 20 دیدگاه 625 بازدید

فروشِ «تراکم» در شهر لار «رویه» نیست

پاسخ اداره‌کل راه و شهرسازی لارستان به ادعای یک عضو شورای شهر لار:

فروشِ «تراکم» در شهر لار «رویه» نیست

درپی درج یادداشتی از «سحر یادگارفرد» از اعضای شورای اسلامی شهر لار با عنوان «برنامه اصلاح سیاست‌های نرخ قیمت زمین در لار» در سایت آفتاب لارستان که نویسنده متن در بخشی از آن ادعای «اتکای شهرداری به تراکم‌فروشی» را مطرح کرده بود حالا مدیریت شهرسازی و معماری اداره‌کل راه ‌شهرسازی لارستان به عنوان یک نهاد ناظر پاسخی به این ادعا نوشته و در اختیار «آفتاب لارستان» گذاشته است که در ادامه می‌خوانید:

***

در پی درج مطلبی به قلم یکی از اعضای محترم شورای شهر لار در ارتباط با فروشِ تراکم در شهر لار در سایت خبری تحلیلی آفتاب لارستان (اینجا) و بازخوردهای این موضوع که به نظر می‌رسد مخاطب اصلی یادداشت مذکور شهردار محترم و سایر اعضا شورای شهر لار باشند و درصورت صلاحدید می‌توانند پاسخگوی این اظهار نظر باشند، نکاتی از سوی مدیریت شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی لارستان نیز برای تنویر افکار عمومی در اين خصوص مطرح می‌گردد:

تراکم‌فروشی در افواه عموم به ویژه در جامعه متخصصین بار معنایی منفی دارد. به بیان ساده و عامیانه تراکم‌فروشی به اعطای تراکم ساختمانی بیش از حد قانونی و مجاز، بدون طی روند قانونی پیش‌بینی شده توسط قانون‌گذار یا ضوابط و مقررات طرح‌های توسعه شهری از جانب شهرداری اطلاق می‌گردد.

لذا صدور هر نوع مجوز ساخت و ساز در محدوده و حریم شهرها توسط شهرداری‌ها می‌بایست بر اساس طرح‌های مصوب توسعه شهری (جامع، تفصیلی، و…) و سایر مراجع قانونی باشد و هرگونه تخطی از ضوابط قید شده در طرح‌های مذکور تخلف محسوب می‌گردد.

یکی از مصادیق تخلف در شهرسازی موضوع فروش تراکم است. تنها مرجع رسیدگی به درخواست افزایش تراکم توسط متقاضیان حقیقی یا حقوقی در شهر لار کمیسیون ماده ٥ قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران است.

این درخواست‌ها در کمیته فنی و کمیسیون مذکور بسیار دقیق و به‌صورت همه جانبه مورد بررسی قرار می‌گیرد که عموماً به دلیل موقعیت قرارگیری املاک و عدم احراز شرایط با افزایش تراکم موافقت نمی‌گردد. توجه به مسائلی همچون وضعیت املاک مجاور، ضوابط همسایگی، عرض معبر، مساحت قطعات و… از مواردی است که اعطای تراکم به پلاک‌های منفرد واقع در بافت‌های موجود را غیرممکن می‌سازد مگر برای پهنه‌های شهری و قطعات بزرگ‌مقیاس که به لحاظ دسترسی از شرایط مطلوبی برخوردار باشد و افزایش تراکم آن منجر به تضییع حقوق مجاورین نگردد و ضمن احراز تمامی شرایط، مغایرتی با اساس طرح جامع نداشته باشد.

سیاست افزایش تراکم ساختمانی در برخی از پهنه‌های مستعد شهر (به‌ویژه در توسعه‌های جدید) مشروط به رعایت سایر ضوابط و الزامات می‌تواند به‌عنوان یک پیشنهاد و راهکار جهت استفاده حداکثری از ظرفیت اراضی درون محدوده شهر مطرح و در کمیسیون‌های مربوطه مورد بررسی قرار گیرد که از اینگونه درخواستها استقبال نیز می‌گردد.

در پایان اعلام می‌دارد این اداره کل با توجه به جایگاه قانونی و نظارتی خود ضمن مخالفت با هرگونه تراکم‌فروشی که نتیجه آن رشد نامتوازن مناطق شهری، خدشه‌دار شدن سیما و منظر شهر، تشدید مشکلات در خدمات‌رسانی و… خواهد بود، در حال حاضر فروش تراکم در شهر لار را رویه نمی‌داند ولی در صورت بروز هر گونه تخلف؛ در حدود اختیارات از مجاری قانونی موضوع مورد پی‌گرد قرار خواهد گرفت.

روابط عمومى اداره كل راه و شهرسازى لارستان


20 نظر

 1. عصر بیداری گفت:

  1

  1

  این چه بررسی همه جانبه ای است که بین انبوهی از خانه های ویلایی قدیمی مجوز ۵ طبقه می دهید اگر هیچ چیز از اصول شهرسازی ندانید حداقل این است که حیاط دیگران راغصب می کنید از وزش باد و نور آفتاب به همسایگان جلوگیری می کنید منظره زشت برجها در خط بصری انسان ،شلوغی بیش از حد ظرفیت و سروصدای رفت و آمدها و دهها مورد دیگر آنوقت اسمش را می گذارید قانون!!!!!! نمونه اش رستوران باران ، فروشگاه کوروش ،کلینیک های پزشکی و ساختمانهای بی ریخت دور و بر فلکه اصلی شهرجدید است با کدام اصول شهرسازی اسلامی منطبق است حاضریم در این مورد به صورت زنده مباحث کنیم. گرانی زمین هم محصول همین تراکم فروشی به اصطلاح قانونی !!!!!!! است.

 2. ناشناس گفت:

  1

  1

  الان اون عضو شورا بگه غلط کردم، آقایون راضی میشن؟ بنده ی خدا به مقاله از این ور و اون ور کپی پیست و سرهم بندی کرده، خودشم نفهمیده چی نوشته،، شماهام هی جوابیه میدیم😁😂😁

  • ناشناس ثانی گفت:

   0

   0

   درج این پیام توهین آمیز (پیام آقا یا خانم ناشناس) که هیچگونه نقد یا بار محتوایی دیگری نداشت، جز عقده گشایی شخص نگارنده پیام و بعضی از اعضای سایت آفتاب لارستان معنای دیگری ندارد.
   یقینا آزادی در بیان یک ویژگی مثبت اما آزادی در توهین ( بالاخص به افراد مخالف کادر سایت آفتاب لارستان) ویژگی بسیار منفی یک رسانه است که یقیناً از نااگاهی سایت آفتاب نشات نمیگیرد بلکه به رویکرد کینه توزانه و گاهاً هدفمند سایت آفتاب لارستان گواهی میدهد.

 3. ناشناس گفت:

  2

  1

  به نظر میرسد تنها اداره ای که به شعور مخاطب احترام گذاشت و پاسخ داد و مردم رو از بلاتکلیفی درآورد همین اداره ی راه و شهرسازی بود.
  نه شورا و نه شهرداری یک ذره براشون مهم نیست مردم چی می خوان

  • مصطفی گفت:

   0

   0

   به هرحال باید یه فرقی بین روابط عمومی اداره کل و نهاد های دیگه باشه
   چقدر احترام به مخاطب رو خوب می فهمن ، اینجاست که نقش روابط عمومی های قوی مشخص میشه
   واقعا برام سواله چرا شورا و شهرداری کماکان سکوت کردن
   بدجور این شورا رفوزه شد جز اختلاف فاحش بین اعضا هیچی توی این دوره مشهود نبود

 4. ناشناس گفت:

  2

  1

  کاش اعضای شورای شهر، قبل از شروع به کار و کاندیدا شدن، یک دوره کلاس براشون گذاشته شه و مباحث اولیه بهشون آموزش داده بشه.. چهارتا قانون یاد بگیرن تا اینجوری خودشون و.شورا رو سنگ رو یخ نکنن

 5. ناشناس گفت:

  2

  1

  این وسط از همه چی مسخره تر، سکوت شورا بود

 6. ناشناس گفت:

  0

  2

  انگار همه ی ادارات از این خانم می ترسند، بالاخره یکی جرات کرد جواب گزافه گویی های ایشان را بدهد

 7. لاری با تعصب گفت:

  1

  1

  الان توپ در زمین شورا و شهرداری است که با یک بیانیه قضیه را روشن کنند اما دو صد حیف که این‌ها پشیزی برای افکار عمومی ارزش قائل نیستند و پاسخگویی برایشان بی معنی است

 8. یک لاری گفت:

  0

  0

  جالبه…. این ناشناس ها که همش یک نفره‌..

 9. علیرضا گفت:

  1

  0

  باز به اداره کل به خواست و شعور مخاطبین احترام گذاشت
  جالبه که حیثیت شهرداری لار زیرسوال رفته اما سکوت کرده … شایدم زیرآبی تراکم به خواص میفروشد

 10. لار گفت:

  0

  0

  مسولین مثلاً تحصیل کرده بافت شهرجدید هم مانند شهر قدیم شناسنامه دارد اما با مجوز آپارتمان و کلینیک نابود کردند.
  بهتره به جای اینکه جلو بقیه افراد که قصد دارند ملک خود را ارزش افزوده دهند بگیرید اون مجوزهایی که به پولدارها و رفقاتون دادید باطل کنید و مراحل تخریب اونها پیگیر باشید وگرنه الان اگه جلو مردم بگیرید ظلم کردید چون به بعضی ها قبلاً مجوز دادید

 11. ناشناس گفت:

  1

  0

  مثل اینکه صحبت یک عضو فعال شورا بدجور مافیای قدرت و ثروت را ترسانده که هی بهش حمله می کنند آنهایی که در جریان هستند می دانند که بزرگترین ملاک شهر شهرداری است فقط کافیه یک زمین زراعی را تغییر کاربری بدین تا بفهمین شهرداری چند درصد بر می داره بعد هم مافیای شهرداری این زمین‌ها را به تعاونی ها که بدنه لابی هستند واگذار می کند اونها هم بدون هیچ زیرساختی تحویل مردم می د هند بعد شهرداری به دلیل رعایت نکردن الگوی ساخت و تراکم و هزینه آسفالت و پیاده رو وکمیسیون ماده ۱۰۰ و … مردم و سرکیسه می کنند در نهایت یک آسفالت بی کیفیت رو از محل خودیاری که در بیلان کارهای نکرده شهرداری ثبت می کنند یعنی حداقل سه بار شهرداری بابت زیرساختی که قبلا سهم خودش رو از مالک زمین گرفته مردم رو سرکیسه می کنند بعد از نظام مهندسی و راه شهرسازی بابت لاپوشانی این کلاشی جوابیه صادر می شود خدمت همه عزیزان اینکه خودتون هستید ما رو هم…. فرض نکنید

  • لاری با تعصب گفت:

   0

   0

   این عضو نترس!! چرا دیگر حرف نمی زنه و جواب نمیده؟؟ آفتاب لارستان که رسانه آزاده و درش به روی همه باز.. عزیز من، اون خانم بی سواده و شما نمیخوای قبول کنی و هی ماله میکشی

 12. ناشناس گفت:

  0

  0

  ظاهرا نظرات هم اینجا دستچین می شود

 13. لاری گفت:

  1

  0

  واقعا این خانم چه از شهرسازی میداند از وقتی هم وارد شورا شده خودش رو جلو میندازه با نماینده عکس بگیره با فلان رئیس عکس بگیره و…..کاش کمی مشکلات شهر و مردم شهر را متوجه میشد مردم خودشان می دانند با این کاراها فکر نکنم این بار بهتون رای بیاورند در ضمن این همه غرور واسه چی؟؟؟از بالا به پایین به مردم نگاه کردن چه معنی داره؟؟کمی مردم دار باشید حتی حاضر نیستن جواب تلفن مردم را بدهند چند ماه دیگر هم سپری میشود پس خیلی دنبال تبلیغ الکی نباشید

 14. منصف گفت:

  1

  0

  جوابیه را صادر کردند اما واقعا هر حرفی ارزش جواب دادن ندارد

 15. لاری گفت:

  2

  0

  بی سواد مدرک دار از بی سواد بی مدرک خیلی برای شهر و شورا خطرناک تر است

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان