میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۶:۵۴ ق.ظ سرویس:یادداشت 10 دیدگاه 1,681 بازدید

فروش خاک وطن!

فروش خاک وطن!

hoseyni1احمد حسینی*: فراتر از قدرت و اختیارات دولت‌ها، علی الظاهر باندهای سیاه و ناشناخته‌ای وجود دارند که فارغ از حاکمیت این و یا آن جناح سیاسی، با آرامش و استقلال تمام به برنامه‌های سودجویانه خود ادامه می‌دهند.

در خبرها آمده بود خاک کشاورزی استان فارس با بهایی ناچیز از طریق بوشهر به کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس برده می‌شود. کارشناسان آب و خاک می‌دانند که تنها لایه نازکی از خاک قابلیت کشت و زراعت دارد و از بین رفتن آن، ضایعه‌ای جبران ناپذیر برای کشاورزی هر منطقه در پی خواهد داشت. اینکه در دولت تدبیر و امید این روال که نگارنده از بذل و بخشش بی‌حساب آن در دولت‌های نهم و دهم مطلع است ادامه دارد جای تعجب است. این وضعیت نشان می‌دهد که جناح بندی‌های سیاسی و توی سرهم زدن عناصر و افراد شاخص آن، بی‌شباهت به یک بازی فریب دهنده نیست و همانگونه که در آنها آمد، باید در پشت پرده این غوغاسالاری‌ها و بداخلاقی‌ها، به مافیای قدرتمندی رسید که با همه سرمایه‌های این مملکت، مشغول تجارت هستند.
فروش خاک کشاورزی جنوب کشور که اتفافاً از بحران بی‌آبی و خشکسالی هم رنج می‌برد و ارسال آن برای شیوخ ثروتمند و خوشگذرانی که با استفاده از خاک این مردم محروم، برای خود در حیات و پشت بام برج هایشان، باغچه‌های زیبا و باغ‌های میوه درست کنند و یا به مصارف دیگر برسانند، خیانتی نابخشودنی است که برای رسیدگی به آن دولت و مقام‌های ذیربط با همت تمام باید وارد عمل شوند. از بوشهر تا هرمزگان، منطقه عمل این گروه‌های قاچاق می‌باشد، شاید خیلی‌ها از صادرات سنگ و خاک‌های طبیعی و کوهستانی به کشورهای عربی با خبر باشند و افرادی خاص بدور از جنجال‌های سیاسی و با استفاده از اسکله‌های شخصی خود در مناطق آزاد تجاری، سال هاست به این تجارت اشتغال دارند و میلیاردها سود برده‌اند و می‌برند. اما قاچاق و فروش خاک دستی کشاورزی که با گذشت سال‌ها وقت به دست می‌آید، آن هم توسط مقامات مسئول و یا حداقل با اطلاع آنها، نشان از یک ناهنجاری بسیار بزرگ‌تر دارد. از کجا معلوم که در این ۸ هزار کیلومتر نوار مرز کشور موارد مشابه دیگر نباشد؟
مسایل سیاسی مهم است، جلوگیری از آزادی‌های فردی و اجتماعی خطرناک است و عاقبت خوبی ندارد. اما اگر برای اینگونه امور، روسای قوا و مسئولین و رسانه‌ها با حرارت وارد می‌شوند و همه افکار عمومی را به خود مشغول می‌دارند، قطعاً برای افشا و برخورد با فروش خاک وطن که باید دغدغه هر انسان با شرف و غیرتمندی باشد، چقدر وقت گذاشته شده است؟

آقای رئیس‌جمهور و رئیس مجلس از محدود کردن آزادی بیان شکایت می‌کنند. قوه قضائیه در دفاع از خود به آن می‌تازد و رسانه‌ها نیز مشغول به پوشش امثال اینگونه اخبار داغ در فضای مجازی و غیرمجازی هستند – اخباری که اصل و اساس و پشت پرده و آشکار آن، هیچ روشن نیست – ولی خبر قاچاق خاک کشاورزی استان فارس به شیخ نشین‌ها را یکی دو رسانه آن هم در حاشیه مطرح می‌نمایند، و این جای تاسف دارد، هم آن پرخاشگری و بر سرو صورت یکدیگر چنگ انداختن که دیگر دارد به سران قوا هم سرایت می‌کند، و هم این غفلت و بی‌خبری (که خدا کند بی‌خبری باشد)! ۸ سال پیش نویسنده این سطور در جمعی از مسئله فروش خاک کشاورزی استان بوشهر به یکی از شیخ نشین‌ها را با واسطه گری همان باندها و قاچاق چی‌های ناشناس (البته برای ما)، مطلع شدم و اقداماتی هم برای برخورد اتخاذ گردید و قصور این بود که این ماجرا شرم آور تمام شده باشد ولی برعکس ظاهراً خاک کشاورزی استان بوشهر طی این سال‌ها ته کشیده و نوبت استان فارس رسیده است! شروع مجدد این اقدام، ثابت می‌کند که در بعضی حوزه‌ها، خانه از پای بست ویران است.

*فرماندار پیشین لارستان و استاندار پیشین ایلام

*این مقاله پیش از این در روزنامه «جمهوری اسلامی» چاپ شده است

از این نویسنده بخوانید:

سندروم عوام زدگی خواص

نيم قرن آرامش و طوفان

نظام جمهوري اسلامي و آفت مديريت

مناسبات دولت قبل در وزرات كشور دولت روحاني حفظ شده است

آينده مذاكرات

باور عمومي چيست؟

نقدي بر سفر استاني دولت به فارس

آقايي كه من شناختم


10 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  اقاي داريوش حسيني به ياد اور زماني را كه گرم گفتگو بودي(در جمعي باجمعيتي نامعلوم طبق معمول مي گفتي “من ميدونستم”)
  در همان جمعه ها امام جمعه تهران ايت اله هاشمي ميفرمود اب و خاك اين مملكت را ميشود صادر كرد.
  به قول كاربري چه تفاوت دارد؟ هپروتون هپرا

 2. حسینی گفت:

  0

  0

  نمی دانم چرا توی آن شهر همه می خواهند ناشناس بمانند وکسی جرات اینکه خودش را معرفی کند وحرفش را واضح و صریح بزند ندارد؟! خب اشکالی که به مقاله دارید را بفرمائید تا جواب داده شود.دیگه این کارها چه لزومی دارد؟

 3. کاطمی گفت:

  0

  0

  خب درست می گوید جناب حسینی…آقا یا خانم ناشناس…احتیاج به نیش و کنایه نیست..حرفت را بزن..معلوم نیست چرا ما در حق همشهری های خودمان اینقدر کینه و حسادت داریم؟

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب آقای حسینی سلام
  فضای این شهر آنقدر مسموم و آماده انتقام کشی است که آدم مجبور است ناشناس بماند..خوش بحالتان که از اینجا رفتید.
  این حرف های بی اساس را هم به دل نگیرید آن کس که باید بفهمد می فهمد.به نوشته های آگاهی بخش خود ادامه دهید ما که استفاده می کنیم و خوشحالیم مقالات شما در سطح کشور مطرح است.موفق باشید

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام بر اقاي داريوش ارج مند
  سلام در ايين ما مستحب است استحباب اش نيز ، يكي برقراري الفت است . وگرنه به قدري عصبي شدم وقتي جوابتان را به ناشناس خواندم كه مي ترسم از جاده انصاف خارج شوم . نه اين كه سلام فراموشم شود. كه …
  شب با خود و خدايت تنها شدي خودت را مرور كن . مي پذ يرم كه انسان موجودي در حال شدن است . اما نه هميشه ليدر بودن كه اگه چنين يا چنان بود همان علقه و مغضه است . با اين ادبيات اشناييت خيلي است.
  و سلام بر بندگان صالح خدا باد.

 6. حسینی گفت:

  0

  0

  سلام
  ناشناسی محترم متنی نوشت سلامی هم نبود تا جوابی لازم
  باشد،جنابعالی چرا عصبی شدید؟مقاله ای را سایت محترم آفتاب گذاشته راجع به همه چیز دوستان نظر می دهند غیر از
  آن!این برای یک جامعه فرهنگی دردناک نیست که بجای حرف منطقی مدام نیش و کنایه زده شود؟ تصویری از کل جامعه ما که از بد اخلاقی رنج می برد ودر اخبار کشور می بینید.
  مرور شخصیت نیز احتیاج لازم همه ماست.هرچند :
  ان الانسان علی نفسه بصیره…موفق باشید

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  درست بنويس مضغه به معني نطفه است

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  ممنون از تصحيح لغوي كه ناشناس محترمي داده بودند.بيشتر دقت مي كنم
  معلوم است كه به چه خاطر عصبي شدم !. توضيح دادم .! ماشااله اين قدر هوش داري. خوب هم فهميدي اسيد احمد.
  اما بعد… زماني كل منطقه را يكي مي ديديد به لحاظ “خودت بهتر ميداني” و كرديد ان چه نبايد بر لارستان مي رفت . باز خدايشان ياري كند ان ۸ سال طلايي براي قسمت خودشان انصافا سكه زدند
  اگه مجسمه انها را از طلا نصب كنند حق به جا اوردند . انصافا مردم فهميده و حق شناسي هستند. انتخابات قبل نشان داد.
  حالا هم مقاله كشوري در سايت آفتاب عالم تاب لارستان در مي كني واقعا اگه كسي اصلاح طلب باشه شماييد كه خوب چهره ا باز سازي مي كنيد. خداوند به شما در ازاي خدمت وافر به لار به خصوص مقاله فروشي خاك وطن اجر عظيم دهاد.
  ————-
  مدیریت: با احترام به نظر شما اما تقاضای بازنشر مقالات جناب آقای حسینی همواره توسط این سایت مطرح شده است.

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  سايت محترم افتاب منظور از فروش قطعا جنبه هاي مالي ريالي قضيه نبود . اما از جانب شما دفاع حوبي از مشاراليه است.
  ————————
  مدیریت: پاسخ قبلی، ناظر به این جمله شما بود که: «حالا هم مقاله كشوري در سايت آفتاب عالم تاب لارستان در مي كني…»

 10. ایرانی گفت:

  0

  0

  من واقعا در عجبم از دوست ناشناس که تمام جملات و حرفشون رو با کنایه گفتن. نمی دونم کی مردم شهر ما می خوان دست از محافظه کاری بردارن و اگر نقدی دارن صریح و رک حرفشون رو بگن. در ضمن فکر کنم الان باید نظرتون رو راجع به این مقاله بیان کنید و نظرات نویسنده رو در این موضوع نقد کنید نه اینکه کدورتهای شخصی با شخصیت ایشون رو. فکر نمی کنم فروش خاک حاصلخیز کشور موضوع کم اهمیتی باشه و قطعا افراد مجربی مثل جناب حسینی باید رو این مسئله حرف برای گفتن داشته باشن.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان