میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در9 ژانویه 2017 ساعت 4:33 ق.ظ سرویس:یادداشت بدون دیدگاه 1,095 بازدید

فرو مُردنِ غمناکِ شعله ای در انباره‌ی پُر روغنِ چراغش

فرو مُردنِ غمناکِ شعله ای در انباره‌ی پُر روغنِ چراغش

rahiminejad1دکتر کاظم رحیمی نژاد/ صحبت: غروب ۱۹ دی که خبر درگذشت علی اکبر هاشمی رفسنجانی را شنیدم بی اختیار به یاد شعر «از خود با خویش» شاملو افتادم و با خود گفتم «در واپسین مجالِ سخن هرآنچه گفته باید باشد گفته بود آیا؟»

هاشمی رفسنجانی سیاستمداری صاحب سبک در عرصه سیاست جهانی و منطقه ای بود و برای صاحب سبک شدن او همه ایران در مقطعی هزینه داده بودند. او تجربیات پیش و پس از انقلاب را پشت سر گذاشته بود. خدمات و خطراتش را  کرده بود. اشتباهاتش را هم کرده بود و حالا وقت خوب بهره وری اش فرا رسیده بود. سیاستمداری صاحب سبک که سال های آخر عمرش را بسیار کم اشتباه طی کرد و همین موضوع، مرگش را حسرت برانگیز تر می کند.

در این سال ها سکوتش را آموزنده تر از گفتارش می دانستم. سکوتش در برابر آنچه برایش در دهه آخر عمرش رخ داد را می گویم. اهل سیاست، اعم از مخالف و موافقش، از او بسیار آموخت. بیش از آنکه از کرده هایش، از ناکرده ها و ناگفته هایش.

از کرده های او در این مجال نمی گویم. در کارهای او غث و سمین بسیار است و اگرچه  به قول ابوالفضل بیهقی «چون دوست بد کند چه چاره از گفتن؟» اما امشب را بگذارید از غث و سمین او نگوییم. امشب را به این فکر کنیم که در این سال ها چه ها می توانست بگوید اما بنا بر مصالحی نگفت و چه ها می توانست انجام دهد اما بنا بر همان مصالح انجام نداد.

من هاشمی را به خاطر هرآنچه در دهه آخر عمرش می توانست بکند و نکرد و هرآنچه می توانست بگوید و نگفت در کنار نقدهایی که به او وارد است قابل احترام و حایز عظمت می دانم. جمهوری اسلامی ایران بیش از هر زمان دیگری به او نیاز داشت.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان