میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در4 سپتامبر 2014 ساعت 10:35 ق.ظ سرویس:یادداشت 12 دیدگاه 1,766 بازدید

فضايي كه ناگهان انتخاباتي است!

فضايي كه ناگهان انتخاباتي است!

rahiminejadكاظم رحيمي نژاد/ صحبت: یک سال و نیم مانده به دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی فضای جنوب فارس و در مرکز آن لارستان بیش از هر زمان دیگری انتخاباتی ست. بحث در مورد چرایی به وجود آمدن این فضا و شایست ها و ناشایست های آن را به مجالی دیگر وا می گذارم؛ اما تعیین حدود و ثغور این فضا برای  تعیین راهبرد و در نهایت تعیین مصادیق، لاجرم لازم است.

واقعیت این است که از مدتی پیش دید و بازدید ها در سطح مناطق و شهرستان های سه گانه جنوب فارس آغاز شده است و رقبای سنتی مانند ابر و باد گرد هم می آیند و از هم باز می شوند.  این قبض و بسط ها و سرباز گیری ها و مهره چینی ها ما را به عنوان شاهد عینی ماجرا با سوالاتی مواجه می کند. سوالاتی از این قبیل که: مدل انتخابات دوره دهم مجلس سیاسی ست؟ منطقه ای ست؟ یا به مثابه‌ی برخی دوره ها اقتصادی و عمرانی ست؟ آیا ممکن است نسخه ای ترکیبی برای انتخابات پیش رو به کار آید؟

آیا وحدت مقطعی دلالان با جریانات ناهمگون می تواند موجب طرد جریان غالب فکری و اجتماعی لارستان شود؟ آیا پنهان شدن زیر ردای ارزش ها و تکیه بر گروهی محفلی می تواند منافع سیاسی و اقتصادی عده ای را تامین کند؟

این روزها رسانه ها و افرادی با برند «تدبیر و امید» سعی در ورود به این عرصه دارند. این امر نشان می دهد که استفاده نمادین از عنوان تدبیر و امید یکی از تاکتیک های انتخابات آینده خواهد بود. اما مصداق جریان اصلاح طلبی و اعتدال را کاغذ ها و نام های موسسات متنوع موازی و مشابه تعیین نمی کنند. منابع معتبری در هنگام واقعه مصادیق را تعیین خواهند کرد. پس یک مدل ساده انتخابات آتی مدل سیاسی اصول گرایی- اصلاح طلبی ست که هر کدام با عناوین حامیان دولت و یا عناوین احتمالا ارزشی وارد عرصه خواهند شد.

در مدل منطقه ای انتخابات، احتمال اینکه لارستان با بخش ها و دو شهرستان دیگر در جنوب فارس بتواند به یک مصداق واحد برسد البته تصوری ساده انگارانه است اما با توجه به ترکیب سیاسی مذهبی جنوب فارس ایجاد اجماعی واحد بر پایه منافع منطقه ای حول یک تفکر سیاسی چندان دور از اتنظار نیست.

مردم لارستان خنج و گراش بارها نشان داده اند جدا از تفکرات سیاسی خود اولویت را به منافع منطقه ای می دهند. پس دور از انتظار نیست که در انتخابات دهم مجلس، اعتدال در اصلاح طلبی یا اصول گرایی  توام با تامین منافع منطقه ای بتواند بر دیگر تاکتیک ها فایق آید. اصول گرا یا اصلاح طلب دو اصطلاح است. باید دید مصداق این دو اصطلاح چه کسانی هستند و تعامل آنها با جریانات متنوع اجتماعی و سیاسی چگونه بوده است؟


12 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  نماینده این بار باید با دولت هماهنگ باشد

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  نماینده باید حرف حق را بزند ؛ نه حرف […] را

 3. شهروند اوزی گفت:

  0

  0

  نماینده لارستان باید بداند که نزدیک به یک چهارم جمعیت لارستان درشهر لار هستند وامکانات راهم با مسوات وعادلانه بین بخشها تقسیم کند کاری که معمولا انجام نمیگیرد وبخشهای بزرگ مجاور درحاشیه قرار مگیرند وعملا به نماینده لار تبدیل مشوند ودر بایان دوره وکالت برای جمع اوری ارا بیاد لارستان بزرگ میافتند

 4. شهروند اوزی گفت:

  0

  0

  نماینده باید امکاناتی که دراختیار دارد به نسبت جمعیت مناطق بطور مساوی وعادلانه تقسیم وتحت تاثیر گروهای قدرت قرار نگیرد

 5. لاری گفت:

  0

  0

  این جمله عالی بود
  :وحدت مقطعی دلالان با جریانات نا همگون

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  به نظر من قطعا باید دکتر جعفرپور دوره ی بعد هم باشه و این به سود منطقه هست

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  دکتر جعفرپور ، واقعا تا بخ اینجا پر تلاش بوده
  ان شاالله که همینگونه هم ادامه دهد

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  اين دوره با توجه به وضعيت لار ، دوره پريشاني لار است ،ن در اين ادعا هيچ شكي ندارم ، اگر نظريه من شما را مكدر كرده سعي كنيد تحمل داشته باشيد جوجه آخر پاييز شمارش كنيد ٠ قطعا دوره آينده ع ، لار بازنده انتخابات خواهد بود،لار اين دوره عجب لقمه آماده اي هست ، آقاي رحيمي نژاد ادعاي من داشته باش ،

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  باید جعفرپور بماند وگرنه لاری رای نمی آورد

 10. م.ح گفت:

  0

  0

  http://www.ladestan.com/vdcf.yd1iw6d1tgiaw.html

  این برای شماست دکتر جان
  جز حرف حق چیز دیگه ای توش پیدا نکردم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان