میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در11 آگوست 2020 ساعت 1:44 ق.ظ سرویس:برگزیده ها 5 دیدگاه 200 بازدید

فعلا تنها راه حل ما برای کنترل قیمتِ ملک در لارستان طرح «اقدام ملی مسکن» است/ اولویت ما فعلا «راه» است نه «راه آهن»

مدیرکل راه و شهرسازی لارستان در پاسخ به سوالات اختصاصی آفتاب لارستان:

فعلا تنها راه حل ما برای کنترل قیمتِ ملک در لارستان طرح «اقدام ملی مسکن» است/ اولویت ما فعلا «راه» است نه «راه آهن»

به گزارش آفتاب لارستان، محمدرضا باقری فرد روز دوشنبه، ۲۰ مرداد در مراسم تجلیل از خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار، به سوالات اختصاصی آفتاب لارستان هم پاسخ داد که در ادامه می خوانید:

آقای مهندس، چرایی قیمت های نجومی و خارج از عرف مسکن در منطقه لارستان و به طور خاص در شهر لار را تشریح بفرمایید و به نظر شما آیا بحث مالیات بر آپارتمان ها و خانه های مسکونی خالی در این منطقه شدنی است؟ در کل ارزیابی شما از قیمت ملک و زمین و مسکن در شهر لار نسبت به شهرهای مشابه به چه ترتیب است؟

ما برعکس دنیا هستیم، در دنیا افراد خاصی در حوزه مسکن ورود می کنند اما در ایران هر کسی هر شغلی داشته باشد در حوزه زمین و مسکن می تواند ورود کند و ساخت و ساز کند؛ بنابراین عوامل مختلفی در این بحث وجود دارد که جایش اینجا نیست و خسته کننده است. بنابراین، اگر در حوزه مسکن فصل جدیدی باز شود شاید تاثیرگذار باشد.

وضع مالیات بر آپارتمان های خالی شامل شهرهای زیر صدهزار نفر نمی شود.

بعضی مواقع ممکن است نیاز به مسکن نداشته باشیم اما تقاضا وجود داشته باشد، تقاضا برای سرمایه گذاری هم دلایل مختلفی دارد به ویژه در این سه شهرستان؛ بنابراین، تقاضا برای ساخت و ساز و سرمایه گذاری وجود دارد. ما بهترین راه حل را در این دانستیم که مجوزی از وزارت خانه بگیریم که مکان یابی و طرح جامع سه شهرک مسکونی یا سه شهر جدید مصوب شود. در شهر لار نیاز داریم که یک مکان یابی جدید را پیش بینی کنیم. اجبارا هم گفته ایم برای هر شهری سه نقطه پیشنهاد و مصوب شود، محدودیتی هم در این کار نداریم تا برنامه ریزی ای برای ۱۰، ۱۵ سال آینده داشته باشیم که بعدا گرفتار نشویم.

در بعضی جاها، تقاضاها کاذب است به عنوان نمونه در یکی از شهرها نه تنها کمبود مسکن نداریم بلکه مازاد مسکن هم داریم.

الآن که دلار بالا رفته است برای عده ای ارزش افزوده درست شده و برایشان مهم نیست که چقدر بخرند و…

همه این موضوعات را باید در کنار هم ببینیم، به ویژه شدت آن در این سه شهر بالاتر از جاهای دیگر است که بخشی از آن به دلیل جا به جایی پول هایی است که انجام می شود.

ما به نوعی برای این کار خلاءهای قانونی داریم، یعنی هر کسی بدون محدودیت و بدون داشتن شرایط لازم می تواند در هر کاری ورود پیدا کند.

تنها کاری که الآن می توانیم انجام دهیم، در قالب طرح «اقدام ملی» است تا شاید بتوانیم در حد ۶۰۰، ۷۰۰ واحد زمین فراهم کنیم، برای این کار هم محدودیت داریم و تلاش می کنیم این تعداد واحد را افزایش دهیم البته به شرط تامین مسکن و همکاری سایر دستگاه هایی که در حوزه شهری هستند.

طرح اقدام ملی تقاضا محور است در حالی که برای مسکن مهر اول می ساختند و بعد دنبال مشتری می گشتند، الآن تا شخص پولش را در بانک مسکن سپرده نکند قطعی نمی شود، این پروژه تقاضا محور است و همه نیازها را پاسخ نمی دهد بلکه بخشی از نیازها را پاسخ می دهد.

مردم الآن به دنبال مدل مسکن مهر می گردند چون در مسکن مهر شخص حداکثر با ۱۰ یا ۱۵ میلیون صاحب خانه شد، اما در اقدام ملی آورده اولیه هر شخص ۴۰میلیون تومان است، وام آن هم ۱۸ درصد است هر چند که بخشی از آن را دولت یارانه می دهد اما شرایطش برعکس مسکن مهر است.

آخرین تحولات و تصمیم گیری ها در حوزه راه آهن منطقه به چه صورت است؟

زمانی راه آهن ما خوب است که مبدا و مقصد داشته باشد تا معادن مان فعال شود و بسیاری از مشکلات مان حل شود. فعلا در ابتدا و انتهای آن کار می شود و زمان می برد تا جا بیفتد و در برنامه ها دیده شود اما الآن اولویت اصلی ما راه هاست و راه آهن در اولویت بعدی است که اداره کل راه آهن مطالعات را دنبال می کند.

ایستگاه راه آهن زاهد محمود که راه افتاد، به نام لار ثبت شده و فرصت خوبی برای معرفی لار شده است یعنی الآن که بلیت را می فروشند به نام ایستگاه زاهد محمود به تهران می فروشند نه بندرعباس به تهران، یعنی ما پول بلیت محدوده خودمان را پرداخت می کنیم.

مطلب مرتبط:

گزارش نشست خبری مدیرکل راه و شهرسازی لارستان با خبرنگاران


5 نظر

 1. راه اهن لار پیشکش...... گفت:

  0

  0

  ابن جاده مرگ جهرم لار بندر را تمام کنید راه اهن لارستان پیشکش شما

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  در هیچی کسب مقام نکرده ایم در تصادفات وتلفات جاده ای لار- جهرم- لار – بندر مقام اول در استان کسب کرده ایم.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  اولویت شما البته لامرد است نه لار..

 4. شهروند دلسوز گفت:

  0

  0

  جناب مدیر کل راه آهنتو دیدیم راهتنو هم میبینیم

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  بیش از ۲۰ سال پیش بحث راه آهن لار مطرح بود . زمان ترکان. تازه ایشان می گویند اولویت ما نیست. این یعنی چه ؟ یعنی بازگشت به عقب

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان