میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در26 دسامبر 2014 ساعت 2:43 ب.ظ سرویس:مطلب شما 81 دیدگاه 6,672 بازدید

فقدان «رقص» در مهندسی فرهنگی!

فقدان «رقص» در مهندسی فرهنگی!

آفتاب لارستان: يادداشت حاضر را يكي از مخاطبان اين سايت با امضاي «ابوذر شريعتي» ارسال كرده است. بنا به لحن تند يادداشت و البته محدوديت هاي پيدا و پنهان كار رسانه مجبور شديم بخش هاي زيادي از اين يادداشت را حذف كنيم. همچنين ذكر اين نكته تكراري لازم است كه مطالب درج شده در بخش «مطلب شما» لزوما مبين ديدگاه آفتاب نيست و انعكاس آنها درجهت تقويت فرهنگ گفت و گو و تضارب آراء صورت مي گيرد.

***

10700732_1540236552875428_595141744696142011_oابوذر شريعتي: رقص به عنوان هنر پنجم در میان هنرهای هفت گانه به حساب می آید و به گفته برخي دانشمندان، ‌ريشه و پايه همه هنرهاست. انگیزه رقص عشق است، عشقی که مایه جنب و جوش کائنات است و رقص آدمی امتداد رقص هستی است.

ذرات جهان را همه در رقص بیابی/ آنگه که شود پرتو خورشید هویدا

در سرزمین ما رقص پیشینه ای شش هزار ساله دارد و این خود گواه غنای فرهنگی ماست.

رقص یکی از کهن ترین هنرهایی است که انسان با آن به ابراز احساسات می پردازد و به جرأت می توان گفت تمام جوامع انسانی در طول تاریخ بر روی این کره خاکی دارای نوعی رقص بوده اند و تنها حکومت هایی مثل […] به رقص روی خوش نشان نمی دهند.

این موضوع البته بخاطر واکنش فقه است. از نظر فقیه، رقصیدن امر لهوی است و به خصوص رقصیدن زنان در برابر مردان فعلی است حرام و مذموم اما بد نيست بدانیم رقص کلمه ایست عربی و مصدر آن «ر ق ص» یعنی پویه دویدن، جنبیدن و برجستن.

رقص در فرهنگ اعراب جاهلی عبارت بود از پوشیدن لباس های نیمه عریان توسط زنان و انجام حرکات در ناحیه شکم و باسن که باعث تحریک مردان می شد. این نوع رقص هم اکنون نیز در برخی نقاط عرب نشین رواج دارد اما در فرهنگ ما این حركات معنا نداشته و در رقص های ما متانت و وقار در سراسر آن موج می زند و رقصنده ها چه بانوان ایرانی و چه آقایان لباسی کاملا پوشیده داشته اند. رقص های ایرانی جلوه ای از محیط اطرافشان بوده و هر حرکتی در این رقص ها دارای معنا و مفهوم خاصی است.

وقتی در رقص کُردی که معمولاً زنان‌ و مردان‌ در مراسم‌ شادی‌ و به‌ دور از ابتذال‌ دست ها را در هم گره می زنند می خواهند بگویند ما در برابر دشمان سرزمینمان چون سدی محکم و متحد ایستاده ایم. وقتی پاها را به زمین می کوبند می خواهند بگویند این خانه و وطن ماست.

در رقص آذری رقصنده با حرکات چابک خود حرکات آروزمندانه کشاورزان برای وفور محصول(که همواره با نوای ساز همراه بوده) حالاتی مشابه برداشت گندم یا چیدن انگور را به نمایش می گذاشت و این دلیلی است روشن برای استمرار چند هزار ساله رقص در آذربایجان. رقصی که پیوندی عمیق با دگرگونی های مادی و معنوی مردم دارد و بازتاب قاطع خصوصیات ملی اوست و نشان می دهد زندگی مردم آذربایجان از دیرباز با رقص عجین بوده است.

رقص در نواحی شمالی نيز تداعی کننده شالیکاری است که با الگوها و ریتم های خاصی به اجرا در می آید. همچنین است رقص در نواحی جنوبی و منطقه سیستان و سایر بلاد ایران بزرگ.

***

شاید نتوان بین فقه و رقص آشتی برقرار نمود اما اگر فقه جای خود را به […].

شما فکر نکنید اعمال غیر انسانی داعش مغایر دینشان [يا آنچه دين خود تلقي مي كنند] است. رفتار آنها ناشی از اِفتاهای فقهی مفتیانشان است که آنها را بدین عمل وامیدارد؛ از سر بریدن و کشتن گرفته تا برده داری و اگر می بینیم جامعه ما مثل طالبان نشده به دليل […] است.

متاسفانه ما در نگرش فرهنگی مان و تحت تاثیر افکار […] نگاه تنگ نظرانه ای به موسیقی، رقص، سینما و سایر پایه های هنر داشتیم و این باعث شده فرهنگمان فقط در زمینه سوگواری رشد کند به طوری که فرهنگ ما با سوگواری عجین شده به نظر آید.

از جشن های ملی مان تنها یک نوروز باقی مانده و یلدا، دیگر جشن مهرگان ما در تورنتوی کانادا توسط ایرانیان مهاجر برگزار می شود. دیگر خبری از جشن تیرگان، جشن سده، جشن ارديبهشتگان، جشن بهاربد، جشن سروشگان، جشن فروردینگان، جشن وخشنکام، جشن شاندَر، جشن اسفندگان و … نیست اما تا دلت بخواهد ایام سوگواری کشف کرده ایم و […]

همین شب یلدا که مصادف با عزاداری آخر صفر بود به یکی از هیئت های مشهور شهر جدید [لار] رفتیم. یکی از همین مداحان که اتفاقا ملبس به لباس روحانیت نیز بود گفت: «رگ غیرتت باید بزند بیرون اگه دیدید کسی تو خونه تخمک می شکند!». آخر این چه تفکری است که شما دارید؟! این را از کجای دین درآورده اید؟! چه کسی گفته این مراسمات با مراسم شب یلدا منافات دارد؟! آخر شما از که پیروی می کنید؟! رهبرمان که [مطمئنم اينگونه] نگاه نمی کنند. [ايشان] حتی در محرم از شب هشتم مراسم عزاداری را آغاز می کنند و بسیاری از ادا اطوارهای عزاداری را نمی پسندند. آخر شما از که پیروی می کنید؟!

این دنیا که […]

باید بپذیريم نمی شود با […] فرهنگمان را صادر کنیم. باید بپذیریم فرهنگ روحیه لطیف تری می طلبد. باید بپذیریم این شاخه های هنر بهترین ابزار برای انتقال فرهنگمان است.

[چند وقت پيش يك خواننده ايراني مصاحبه اي كرده بود] در آن مصاحبه گفت برخی از مخاطبان خارجی من بعد از کنسرت هایم می آمدند پیش من و می گفتند ما به خاطر این آهنگ هایت علاقه مند شدیم که زبان فارسی یاد بگیریم… چه اشکالی دارد فرهنگ ما از  طریق رقص و موسیقی منتقل شود؟! آنوقت غربی ها که تصویر ایران را کنار تروریسم می بینند، می فهمند ایران این زیباییها را نیز دارد.

این را باید بپذیریم که رقص جزو ذاتی هر تمدنی است و نمی توان آن را از بین برد، سرپوش گذاشتن روی آنها باعث می شود جامعه به سمت رقص های بیگانه نیل کند و این خود خسرانی بزرگ است.

اما باور دارم فرهنگ من مثل دریاست. صاف و زلال و عمیق و آرام که هر ناملایمتی را در خود هضم می کند و من باور دارم که فرهنگ من نه توسط […] که توسط همین مردم منتقل می شود. همین مردمی که ما آنها را […].

aboozareshariati@gmail.com

 

 

 


81 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  […]
  چرا سایت آفتاب لارستان بعضی نکات را حذف کرده است؟
  اگر مخالفتی با شرع و دین دارد چه باک شما که همه ی این مسائل را پوشش داده اید چه ترس از بقیه ی صحبت های این فرد.

  بگذارید تمام مطالب ایشان منتشر شود تا ما جایگاه دین و فقه را در کلامش ببینیم که آیا این دلسوزی فرهنگی از فردی منتشر گردیده است که ارتباطش با دین چگونه بوده است.

  شب یلدا در شب رحلت پیامبر ما چه جایگاهی دارد چرا تعریف شما از یلدا تفریحات هرزه می باشد؟
  چرا یلدایتان را با صله ی رحم انجام ندهید که سفارش رسول الله است؟
  چرا اینگونه اظهار میدارید که سوگواری های ما بهتر شده است و جشن های ما خیر؟
  چرا نام از جشن های تیرگان و … بسان و بهمان به میان می آورید هر روز ما که در آن گناه نباشد عید است ؟
  اگر روحیه ی شما افسرده است بروید فکری به حال شما بکنید و حال و روز ناخوش خود را به جامعه تعمیم ندهید؟
  چرا سایت آفتاب بواسطه نشر این مطلب باز درصدد اهداف خود می باشید که این ذهنیت را به جایگاه فقه و دین ربط دهید؟
  آفتاب لارستان چرا در نظر دارید در طول راه اندازی سایتتان فقط درصدد سیاه نشان دادن دین شده اید؟
  مطالبتان به خوبی گواه بر اهداف شما می باشد […]

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   ديني كه با يك سايت محلي […] شود همان بهتر كه […]. برو برادر خفه شديم ازبس حرف هاي تكراري شنيديم. خودتون هم مي دونيد كه حرف هايتان ديگر به گوش هيچ كس نمي رود.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  باید به حال این سایت آفتاب گریه کرد
  آخه تو که خودت میبینی اینقدر این نوشته مزخرفه که تو هر جمله سه بار نقطه چین گذاشتی، واقعا برا شعورت باید حسرت خورد

 3. رسول گفت:

  0

  0

  شير مادرت حلالت آقاي شريعتي. احسنت به اين نگاه و شجاعت. فقط از سايت آفتاب به خاطر اينهمه سانسور شاكي ام. از چه مي ترسي آقاي منشي؟! بابا ۲۴ ساعته از تمام تريبون ها فقط حرف هاي تكراري مي زنند. از تلوزيون و راديو گرفته تا همايش ها و […]. بذار يه كم حرف هاي متفاوت و درست هم بشنويم.

 4. عبدالحسین گفت:

  0

  0

  تو هی […] خوب نقطه چین گذاشتن چیه دیگه.مثل ادم حرفتو بزن

 5. عبدالحسین گفت:

  0

  0

  بابا این سایت پوکیده از بس تو چشم نیستا میاد یه دفعه یه خبر جنجالی میزنه تا بگه من نیم وجب برو بابا درشو ببند.
  این همه مطالب به درد بخور خوب رفتی سراغ رقص […].رقصی که ابوسفیان به زنان دربارش میگفت برقصید تا طرفدارای محمد ص به زانو در بیان.
  […] اون روشن فکری اقای ابوذر نمیدونم چیچی.
  انشالله اون دنیا با برو بچه های افتاب با هم در حال رخصیدن محشور بشین

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   0

   ابوسفیان به زنان دربارش میگفت برقصید…
   من که گفتم اعراب جاهلی چگونه میرقصیدند رقص آنها هم در قالب و هم در محتوا از ما سواست نمیتوان حکم آنها را به ما سرایت داد

  • لاری گفت:

   0

   0

   عبدالحسین
   شما برو گلیم خودتو از آب بکش بیرون. شما که هنوز بلد نیستی املای درست رقص را بنویسی
   و مینویسی” رخص” ….. واقعا که از شماها بیشتر از این نمیشه انتظار داشت. همه چی رو تباه کردید. به حق امام حسین که همتون […]

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  اولا شجاعت و حریت آقای شرعتی رو باید ستود.
  آقا متن نظر شخصی یک فرد در مورد رقص هستش. یا مطلبو نزار یا کامل بزار ! بابا آزادی بیان چی میشه !!! بزارین دو تا صدای مخالف بیاد. صدای مخالف جزء ضروریات یک جامعه است.

 7. مصطفی گفت:

  0

  0

  وقتی هر کس و ناکسی بیاد ایت راه بندازه، مشخص میشه تهش قراره چی در بیاد!
  مونده بود جنابعالی رو فعال فرهنگی بنامند . هه

 8. سلمان گفت:

  0

  0

  اسلام به دنبال رشد و تعالی است و دلیل نمی شود به اسم تاریخ و گذشته و باستانی بودن چیزی ما به عقب برگردیم

  رقص در روايات
  آيا در مورد رقص زن و مرد آيه و حديثي وجود دارد؟
  عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص أَنْهَاكُمْ عَنِ الزَّفْنِ ؛. حضرت صادق –ع- در روایتی از پیامبر –ص – نقل می کند که آن حضرت فرمود : من شما را از رقص نهی می کنم . (الكافي ۶ ۴۳۲ باب الغناء ….. ص : ۴۳۱)
  فقها در مورد رقص , ديدگاه هاي مختلفي دارند. برخي به جواز آن براي هم جنس و نيز زن براي شوهر, نظر داده اند و برخي ديگر نيز تنها رقص زن براي شوهر را مجاز دانسته اند. دلايل فقهي اين دو ديدگاه , در كتاب هاي مربوطه , موجود است .
  مستند كساني كه رقص را حرام دانسته اند, احاديثي است كه در آن از برخي امور از جمله »رقص « نهي شده است . پيرامون دليل عقلي و به تعبير دقيق تر دليل عقلايي يا فلسفه تحريم آن نيز گفتني است كه فلسفه بعضي از احكام را بايد در غايات و نتايجي كه يك كار به دنبال دارد, جست و جو كرد. از ديدگاه اسلام , چون انسان موجودي با كرامت و داراي ارزش فوق العاده است , بايستي تمام همت خود را مصروف كمال خواهي كند و براي اين منظور, زمينه ها را فراهم ساخته و از آنچه كه او را از اين هدف باز مي دارد, پرهيز كند. از جمله موانع جدي انسان در اين راه , اشتغال به لهو و لعب و غفلتي است كه از اين طريق عايد انسان مي گردد.
  به همين منظور در شريعت الهي , تمهيداتي براي جلوگيري از فرو رفتن فرد و جامعه , در منجلاب هوس ها و غفلت ها, پيش بيني شده است كه از جمله آنها, تحريم مسكرات , قمار و رقص مي باشد (رقص براي غيرهمسر). البته ممكن است پرسيده شود كه آيا چند دقيقه رقص , موجب غفلت مي گردد؟ بلي ممكن است يك حادثه چندان آثار مشهودي نداشته باشد; ولي اگر چنين عادت هايي در جامعه فراگير شود, جامعه به همان دامي خواهد افتاد كه اكنون بسياري از جوامع بدان دچار شده اند; يعني , فرو رفتن در غفلت ها و شهوت ها و بازماندن از مسير كمال . بنابراين به منظور پيشگيري از فساد در جامعه رقص تحريم شده است , به علاوه رواياتي داريم كه رسول خدا(ص ) مي فرمايند: انهاكم عن الزفن ، يعني من شما را از رقص نهي مي كنم (الكافي ۶ ۴۳۲ باب الغناء ….. ص : ۴۳۱)
  . باز هم تأكيد مي كنيم كه اگر نگرش وحي را به انسان و جهان ناديده بگيريم , نه تنها تحريم رقص ; بلكه فلسفه تحريم بسياري از محرمات ديگر نيز, قابل درك نخواهد بود.
  رقص زن براي زنان نيز ممكن است باعث برخي از تحريكات شهواني شود; ليكن كيفيت تائثير آن بسيار محدودتر مي باشد و ممكن است بر افراد خاصي اثر بگذارد, ليكن اين كه رقص زن براي زن اساسا حرام است يا نه ؟ در فتاواي مجتهدين اتفاق نظر نيست و برخي آن را جايز مي دانند. نكته ديگري كه توجه بدان شايسته است , اين مي باشد كه فرضا رقص حرام باشد لزوما به خاطر آن نيست كه موجب گناه ديگري شود; بلكه ممكن است از اين جهت باشد كه خود نوعي لهو و موجب دوري از ياد خداست . (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، كد: ۱/۱۰۰۱۱۰۹۸۲)

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   0

   این که برای مقاله ی حقیر پیگیری کردید و دنبال پاسخ به آن بودید سپاسگزارم این کار شما ارزنده است
   اما پیشنهاد میکنم به جای کپی مطالب اندکی تامل کنید بدور از هرگونه پیش زمینه ای
   من ادعا نکردم رقصیدن کاریست فقهی( هر چند فقهایی مثل امام محمد غزالی حکم به اباحه رقصیدن داده اند) حرف من این است نمیتوان و نباید به دنبال پیاده سازی کامل فقه بود
   این نقل از شماست :چون انسان موجودي با كرامت و داراي ارزش فوق العاده است , بايستي تمام همت خود را مصروف كمال خواهي كند و براي اين منظور, زمينه ها را فراهم ساخته و از آنچه كه او را از اين هدف باز مي دارد, پرهيز كند. از جمله موانع جدي انسان در اين راه , اشتغال به لهو و لعب و غفلتي است كه از اين طريق عايد انسان مي گردد…
   من از شما می پرسم
   اشتغال به موسیقی در معنای اعم خود غفلت است چرا جلو آن را نمیگیرند؟
   اشتغال به بازی کردن فوتبال و یا تماشا کردن آن نیز امری است که باعث می شود انسان از یاد خدا غافل شود چرا جلوی آن را نمیگیرند؟
   خوردن تخمک هم غفلت است چرا جلوی آن را نمیگیرند؟

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   0

   عنوان مطلب بنده مهندسی فرهنگی است نه جایگاه رقص در اسلام
   مهندسی فرهنگی یعنی ایجاد ساختارهایی فرهنگی برای جامعه، جامعه ای که سلایق گوناگونی دارد برای چنین جامعه ای نمیتوان تنها و تنها سلیقه ی فقه را پیاده نمود تجسم واقعی حکومت کاملا فقهی حکومت طالبان و داعش است

  • روح ا... گفت:

   0

   0

   تا فقهی که شما (آقای شریعتی) گفتید چه باشد و البته چه کسی تفسیر کند؟

   بهتر بود به جای واژه ناملموس رقص از جشن و پایکوبی استفاده می کردید.
   چون نوع رقص و رقصیدن از قدیم الایام و حتی دوران قبل از اسلام هم کاری نادرست بود.

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  هی دل. با چه کسایی ما شدیم ۸۰ میلیون نفر. برو آقا، حتماً یه فکری به حال این عقل معلول الحالت بکن. آقای سرخوش، خوشی ندیده عقده ای.
  آخه شما مسئولین سایت چرا این افکار […] رو ترویج می دید؟؟؟!!!

 10. علیرضا گفت:

  0

  0

  شما هروقت تونستی ثابت کنی اسلام حرفش غلطه و خدا این چیزایی که تو فقه هست رو قبول نداره منم میام دست به دست همین زنان کردی میدم و باهاشون می رقصم!!!

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   0

   عنوان مطلب بنده مهندسی فرهنگی است نه جایگاه رقص در اسلام
   مهندسی فرهنگی یعنی ایجاد ساختارهایی فرهنگی برای جامعه، جامعه ای که سلایق گوناگونی دارد برای چنین جامعه ای نمیتوان تنها و تنها سلیقه ی فقه را پیاده نمود تجسم واقعی حکومت کاملا فقهی حکومت طالبان و داعش است

 11. لاری گفت:

  0

  0

  آخه این چه استدلالیه که ما بیایم اون چیزی که بقیه دلشون میخواد رو انجام بدیم که اونا بیان فارسی یاد بگیرن؟!
  فرهنگ ایران قبل از اسلام برای شما مهمتر از خود اسلامه!
  فقط خوبیاشو نگید اینم بگید که ایرانیان قبل از اسلام با ادرار گاو صورتشونو میشستن حالا اگه دوست داری یه مطلب در مورد خواص شستن صورت با ادرار گاو بنویسید و به این فرهنگ متعالی ایران باستان افتخار کنید.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   همشهری عزیز
   من تاثیر ارزشمند اسلام را در معماری، ادبیات، رشد علوم و … در ایران انکار نمی کنم، اما این ادعای شما در مورد این رفتار غیر متمدنانه ایرانیان پیش از اسلام کذب محض است.

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   0

   امروزه قدرت کشورها در موشک هاشون نیست قدرت در تسخیر اذهانه قدرت در اینه که جوانان ما همان مدل موهایی را داشته باشند که آمریکایی ها دارند دختران ما همان آرایش هایی بکنند که غربیان میکنند
   اما فرهنگ ما که دارای غنای ذاتی است این گونه در محاق قرار گیرد و بخاطر چنین کوته فکری نتواند بسط یابد و این باعث وضعیت موجود میشود اینکه خارجیها وقتی نام ما را میشنوند یاد القاعده و بن لادن بیافتند.
   بنده پان ایرانیست نیستم و هیچ منافاتی بین فرهنگمان و اسلام رحمانی نمیبینم

  • صابر گفت:

   0

   0

   کجاش همشهریه این؟!!!!
   شخصی مجهول الهویت

 12. 1 گفت:

  0

  0

  نمی دانم بحث کردن پیرامون موضوعی که ذره ای کاربردندارد چه مشکلی را حل می کند. برادر منشی؛ شما که آدم معقولی هستید نباید هر مطلبی که به هر دلیلی م تواند ملعبه دست افراد (فی قلبوبهم مرض) باشد را منتشر نمایید. آیا شما معلم دین هستید؟ آیا می دانید که با انتشار این موضوع اگر افرادی در جامعه باشند (که هستند) که تنها به مطالب این چنینی سایت شما اکتفا کرده و به دنبال یافتن پاسخ شبهه هایی که احیانا برای انها پس از خواندن این مطلب پیش می اید؛ نروند مسئولش در دنیا و آخرت شما هستید؟ شما می دانید که قلم زدن وظیفه ای است که سنگین :
  مقام معظم رهبری (امام خامنه ای)
  افكار عمومي موش آزمايشگاهي نيست!
  «بعضي افراد خيال مي‏كنند كه افكار عمومي، منطقه ي آزاد و بي قيد و بندي است كه هر كار خواستند، با آن بكنند! افكار عمومي موش آزمايشگاهي نيست كه هركس هركار خواست، بتواند با آن بكند. با تحليل هاي غلط، شايعه‏سازي، تهمت و دروغ، به ايمان، عواطف، باورها و مقدّسات مردم آسيب مي‏زنند. اين كه درست نيست…»

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   0

   امروزه قدرت کشورها در موشک هاشون نیست قدرت در تسخیر اذهانه قدرت در اینه که جوانان ما همان مدل موهایی را داشته باشند که آمریکایی ها دارند دختران ما همان آرایش هایی بکنند که غربیان میکنند
   اما فرهنگ ما که دارای غنای ذاتی است این گونه در محاق قرار گیرد و بخاطر چنین کوته فکری نتواند بسط یابد و این باعث وضعیت موجود میشود اینکه وقتی نام ما را میشنوند یاد القاعده و بن لادن بیافتند.
   بنده پان ایرانیست نیستم و هیچ منافاتی بین فرهنگمان و اسلام رحمانی نمیبینم

 13. احسان گفت:

  0

  0

  سلام خدمت آفتاب لارستان
  ۱- جناب ابوذر خان، خیلی ناشیانه نوشتی که قدرت استدلالت در حد صفر هست.
  اگر می خوای مطلب بنویسی باید طوری باشه که قدرت اقناع داشته باشه.
  من برای هر بند از مطلبت از مواد منطقی( اولیات و بدیهیات و مشهورات و مسلمات و…) دلیل میارم که چرت نوشتی.

  ۲- رقص رو یه چیزی جلوه میدی که نگاه ها بهش تا الان درست نبوده و یه تعریف جدیدی رو نشون می دی
  یه جامعه آماری رودر نظربگیر و از بین همه ببین چند نفر رقص رو با تعریف شمامی شناسن.
  تبادر از معنای رقص، ذهن رو به سمت یک امر لهوی میبره.
  پس شما زور زیادی نزن که بخوای آنچه را که توی اذهان ملکه شده رو تغییر بدی.

  ۳- خطاب به آفتاب گرامی
  شمااین مطلب رو برای به قول خودت تضارب آرا و … گذاشتید؛ پس چرا نقطه چین ها رو نذاشتی کامل باشه.
  پس خودت هم تا حدودی قایل به این امر نیستی!
  احساس می کنم اجمالا خود شما هم بااین مقاله هم عقیده هستی و جاهایی رو که …. کردی؛ میل شما توش نبوده و شاید هم ….
  ۴- بگذریم
  خدا به همه ی ما توفیق درست فکر کردن رو بده
  نه همه جوره فکر کردن.

  اللهم انی اعوذ بک من قلب لا یخشع
  اللهم انی اعوذبک من علم لا ینفع

  حرف زیاده
  ولی عمر کم

  دعا می کنم همه ختم به خیر شیم.
  مخصوصاشما آفتاب جان!!!

  یاعلی

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   0

   ای کاش انتقادات شما هم قدر علمی بود تا بتوانیم عالمانه بحث کنیم
   ارتکازات ذهنی مردم دلیل بر بطلان امری نیست
   مردم ما قرن ها سینه به سینه این رفتارها را منتقل کرده اند نه از دین خارج شده اند و نه فرهنگشان را گم کردند

  • لارستانی گفت:

   0

   0

   برادر احسان….
   با این مطلب طولانی که نوشتی معلومه طلبه هستی……..
   چون معمولا طلبه ها هم زیاد حرف میزنند هم زیاد نصیحت میکنند
   هم زیاد آیه و حدیث میارن
   و در پایان هم اهل عمل نیستند………

 14. ناشناس گفت:

  0

  0

  […] که از رقص رقص بازی خوشش میاد آقای عزیزی که گفتی آزادی بیان تو اصلا میدونی آزادی بیان چیه رقص نماد هیچی نیست نمی خواد به فرهنگ خطمش کنید

 15. احسان سروش گفت:

  0

  0

  این رو باید دانست که رقص در عرفان اسلامی جایگاهی بسیار رفیع دارد.
  و این هم قابل ذکر است که رقص عرفانی محرک درونی دارد و رقص هرزگی محرک بیرونی.
  من این شجاعت و حریت ابوذر شریعتی رو تحسین میکنم ولی خوب بود دیگه متن رو ناسیونالیزه نمیکردی

 16. رها گفت:

  0

  0

  واقعا اسف بار است!!

  کم مونده به دین و مذهب هم فحش بدید!!

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   0

   این ضعف شماست که این چنین فکر میکنید
   ایرانیان قرن ها نسل اندر نسل هم دین داشته اند و هم رقصیده اند

 17. گمنام گفت:

  0

  0

  آفتاب جان ماثابت می کنیم که دست هایی پشت پرده است حالاخواهیم دید به زودی باماهمراه باشیدتاببینید!!!!!؟؟همراه باارائه سندومدرک

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   0

   من اعتراف میکنم عامل موسادم و اومدم نفوذ کنم تو این سایت از اهداف دیگه ام ترور دانشمندان هسته ای و همیطور گروگان گیری سراوان کار من بود بنده مسئول بمب گزاری دفتر ریاست جمهوری سال ۶۰بوده ام ترور حسن علی منصور توسز من صورت گرفته رگ امیر کبیر رو من زدم و…وهمینطور در قتل هابیل با قابیل همکاری کردم

 18. ناشناس گفت:

  0

  0

  بعضي كامنتها را كه هجمه به نويسنده است خواندم و خود به خود به ياد فرموده امام خميني (ره) دراول انقلاب افتادم كه فرمود: حتي ماركسيستها هم در بيان عقايدشان آزادند.
  حالا اما مي بينم كسي تحمل شنيدن حرف يك بچه مسلمان خودي هم ندارد چه برسد به ماركسيست ها!!! اين بود ثمره […]؟! اين بود همان […] كه از آن دم مي زديم؟!

  • روح ا... گفت:

   0

   0

   همان امامی که شما گفتید با شدت و قدرت جلو شبهات و هرزه گی قد علم می کردند.

 19. ناشناس گفت:

  0

  0

  در زماني كه همه سعي مي كنند براي رسيدن به منصب و جايگاهي حرف هاي شعاري و […] را تكرار كنند و خود را پش انبوهي از الفاظ مقدس پنهان كنند حقيقتا كار اين جوان شجاع هرچند عقايدش را قبول نداشته باشيم قابل ستايش است. آفرين به اين استقلال نظر و شجاعت.

 20. ابوذر شریعتی گفت:

  0

  0

  سلام
  نگارنده مقاله این حقیر است
  اول اینکه بخش زیادی از مقاله سانسور شده
  دوم اینکه بنده برای حرفام دلیل دارم و میدونم که میتونم ازش دفاع کنم
  سوم اینکه پاسخگوی سوالات علمی شما در این خصوص خواهم بود البته در حد وسع خود
  چهارم اینکه من نه ضد انقلابم نه ضد ولایتم و نه هیچ چیز دیگر من ابوذرم چه کنم چون ابوذر زبانی تلخ دارم و نمیتوانم همچون مردم زمانه ام ساکت باشم و گویا باید مثل ابوذر تنها و مظلومانه به ربذه بروم
  پنجم اینکه من کاملا فردی مذهبی و انقلابی ام مطالعاتم در این حوزه ها بیشتر از شما نباشد کمتر هم نخواهد بود پس لطفا انگ نچسبانید
  ششم اینکه دوستانی که مایلند اصل مقاله رو بخوانند لطفا به ایمیل حقیر پیام بدن aboozareshariati@gmail.com

  • علی گفت:

   0

   0

   ممنون ابوذر جان. اتفاقا خوب نوشته بودی و واقعیات جامعه را مطرح کردی…
   اینکه بعضی واقعیات را نمی بینند یا اگر می بینند چشمانشان را روی واقعیات می بندند
   گناه خودشان است نه شما…..
   آنانی که بر شما خرده میگیرند و هزار ویک توهین به شما و نوشته تان میکنند اگر راست
   میگویند در مورد اختلاس هم بنویسند. در مورد رانت هم بنویسند. در مورد زد و بندها هم
   بنویسند…. در مورد دروغ و تهمت هم بنویسند…. در مورد خیلی چیزهای دیگر هم بنویسند
   تا ما جوانان باورمان بشود که نسبت به همه چیز حساس هستند نه فقط نسبت به
   مسائلی که سود خودشان در آن نیست…. اگر روزی در مورد اختلاس ها و زمین خواری هایی که در لار اتفاق می افتد و خود آنان هم به والله از آن آگاهند بنویسند حرفهای دیگر آنان نیز برای ما ارزشمند است وگرنه حرف این مخالفان خضعبلاتی بیش نیست.
   باز هم مرحبا بر قلم و اندیشه شما

 21. احسان سروش گفت:

  0

  0

  ابوذر جان میشه یه شماره بزاری اگه تو شبکه های اجتماعی مثل واتس آپ و لاین هستی باهات صحبت دارم

 22. امیر گفت:

  0

  0

  من کاری با آقا ابوذر با نوشته هاش نداریم چون هر فردی یک سری عقاید دارد که باید در فضای علمی به بحث گذاشته شود نه در فضای عمومی مجازی…
  حرف من با مدیر سایت هست شما شاید بخواهید جهت تضارب آرا اشعار ایرج میرزا را هم بگذارید یاشاید سلمان رشدی پس بفرمایید هیچ تقیدی نباید به قانون و اسلام وجود داشته باشد

  • رحیم گفت:

   0

   0

   جناب دوست!! یعنی در فضای عمومی مجازی امکان وجود فضای علمی نیست ! جل الخالق!!!
   ضمنا میشه بفرمایید شما از ایرج میرزا چه می دونید؟ آیا با خوندن چندتا شعر از اون مرحوم کشف کردید که ایشون یه شاعر بی نزاکت و به دور از ادب و به دور از معیار های متعالی جنابعالیه؟؟ با این استدلال سعدی هم ….. قاانی شیرازی هم …… !!
   خب عزیز من وقتی جایی برای ملاقات و جلسات حضوری به قول شما علمی نیست در سایت ها که امروزه به عنوان یکی از قوی ترین رسانه ها در هر اجتماعی حضور داره این مباحث مطرح میشه……..

 23. مشت حسین آقا گفت:

  0

  0

  سلام آقای شریعتی
  زحمت میکشی معنی مهندسی فرهنگی رو برام بگی.خو مشت حسین آقا سواد نداره
  فقط زحمت بکش از جنبه علمیش جواب بده ممنون میشم.
  اها اها یه چیزی ای علمت تو حلقم

 24. ... گفت:

  0

  0

  خیلی ديگه تا فیلتر شدن راهی نمونده
  ادامه بدید
  به نظرم فیلتر بشه هممون راحت میشیم
  در ضمن از فردا قراره آقای… بیاد لار با همکاری ابوذر(که ۱۰۰البته اسمش کاملا با رقص جوره)بیاد و کلاس رقص همگانیو تو سالن ترییت بدنی و بعدا که هوا خوب شد تو فلکه امام خمینی در راستای همون آرمانایی که گفتن برگزار کنن
  برای ثبت نام هم میتونید به حمید و آفتاب یا دکتر و صحبت یا اداره آموزش پرورش یا به ایمیل شریعتی مراجعه کنید

 25. احسان گفت:

  0

  0

  باز هم سلام

  از اینکه اصل مقاله باعث شده دوستان نظراتشون رو بدن خودش یه موفقیت هست.
  اما

  ایراداتی که بنده از متن مقاله دارم با یکی دو خط حل نمیشه!
  مشتاق هستم که به قول ابوذر خان علمی جواب بدم
  اگر خدا توفیق داد حتما می نویسم.

  جناب ابوذر ازباب پریدن در مطلب و اجمالا می گم:
  جوابهایی که به نظرات دوستان دادی تامل بر انگیز هست.
  شما فقه رو پاسخگوی کلی فرهنگ نمی دونی!
  برادرم تمام پیامبران و ایمه آمدند که حدود الهی رو اقامه کنن
  حضرت صاحب الزمان هم در پی همین هستند.
  اگر برداشت شما این هست که دین پاسخ گو نیست، یا شما دین رو درست نشناختی و یا بد به شما معرفی شده.

  قیاس شما در مورد رقص و موسیقی و فوتبال هم زیاد به هم ربطی نداره.
  از همه بد تر اینکه اجرای همه ی احکام الهی رو مساوی شدن با داعش می دونید، خیلی جالبه….
  با دید شما حکومت امام عصر عج هم باید شبیه به حکومت داعش باشه.

  خیلی هم مشتاق هستم که از نزدیک شما رو زیارت کنم وحضوری صحبت کنیم.
  قطعا نتیجه بهتری میده.

  با ایمیل میام خدمتت.

  یاعلی

  • ابوذر شریعتی گفت:

   0

   0

   سلام
   به نظر بنده فقه نمیتواند معیار خوبی برای حکومت باشد چون فقه مبانی صرفا نظری بدون در نظر گرفتن واقعیات جامعه است لذا وقتی واقعیات جامعه همسو با فقه نباشند باعث ایجاد نارسایی در جامعه خواهد شد برای مثال اگر قاطبه ی جامعه بخواهند بی حجاب باشند حکومت فقهی مجبور میشود با آنها برخورد نماید و از طرفی چون اکثریت مطلق مردم خواهان بی حجابی اند تعارضی میان حکومت و مردم بوجود خواهد آمد در این حالت اگر حکومت بخواهد قانون فقه را پیاده نماید باید رو به دیکتاتوری آورد که نتیجتا باعث از بین رفتن مشروعیتش خواهد شد و اگر مردم را آزاد بگذارد قانون فقه را پیاده نکرده این باعث ایجاد نارسایی میشود من موافق حکومت اخلاقم
   حکومت انبیا و اولیا و اوصیا حکومت اخلاق است نه حکومت فقه در حکومت معصومین حجاب اجباری نیست و حکومت با توجه به اخلاق جامعه به وضع قانون میپردازد
   این موضوع تفصیل بسیار دارد که از این مجال خارج است

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   آقای شریعتی من حس میکنم شما فقه و احکام اون رو یک مساله ثابت میبینید که قابل تغییر و انعطاف به نسبت زمان نیست.
   فقه قابلیت این رو داره که پویا باشه و متناسب با نیاز های جامعه حرکت کنه.
   اصلا احکام فقهی اصولا بر پایه ظن هستند و چیزی نیستند که ثابت و مطلق باشند.

 26. داریوش گفت:

  0

  0

  متاسفانه ملت ما به گونه ای خو گرفته اند که اگر کسی عقایدش بر خلاف عقاید آنها باشد با تمام قدرت او را بکوبانند و طردش کنند و هزار تهمت و افترا به او بچسبانند. ملتی که تاریخش نشان از تمدن و فرهنگ و بزرگی و انسانیت دارد، ملتی که اسطوره های تاریخیش، سخنانشان، منشور و قوانینشان در کشورهای جهان اول و مدرن امروز مورد تدریس و تحقیق و بررسی قرار گرفته و همه دانشمندان و تاریخ شناسان را متحیر ساخته, حال چه شده که امروز با این افکار و این دید به عقاید یکدیگر بی احترامی می کنیم و تهمت می زنیم خدا می داند و البته خود نیز می دانیم ولی ترجیح می دهیم خود را به کوچه علی چپ بزنیم تا نکند منافعمان به خطر بیافتد. شما اگر ادعای دینداری دارید بدانید از دستورات دین است که یکدیگر را تمسخر نکنیم، به یکدیگر تهمت و افترا نزنیم، عقاید یکدیگر را مورد هجمه قرار ندهیم، قبل از حرف زدن تحقیق کنیم و بیاندیشیم، به یکدیگر اجازه سخن گفتن و اظهار نظر دهیم و …
  در ضمن راه بهتر پاسخ به این دوست عزیز این است که اگر نظری مخالف با نظر ایشان دارید دلیل و منطق علمی و سند معتبر بیاورید ورگرنه حرف زدن و مخالفت کردن و ناسزا گفتن کار ابلهان است و بس.
  و در آخر … پندار نیک …. گفتار نیک …. کردار نیک
  این است قانون ما

 27. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقای به اصطلاح شریعتی
  بیخیال این حرفآ
  یه قرررر بده (ترجیحا کردی و همراه با حرکت باسن !!!)
  ما هم میخوایم فرهنگمون رو صادر کنیم، شما همکاری کن با یک قررر کمر

 28. 0

  0

  پرسش: طبق توضیحات قبلی شما، می دانم چرا رقص وموسیقی حرام است .آیا گوش دادن موسیقی ومخصوصا رقص در تنهایی گناه است؟پاسخ: در موسیقی که تنهایی و یا عدم تنهایی در حکم دخیل نیست و اگر یک موسیقی دارای فاکتورهای موسیقی حرام باشد چه تنها و چه در جمع نمی توان آن را گوش داد اما درباره رقص باید گفت که رقص فی نفسه و به خودی خود اشکالی ندارد مگر اینکه مستلزم حرامی گردد و یا با مواردحرامی همراه باشد نظیر رقص همراه با موسیقی حرام و یا رقص در حضور نامحرم که موجب تحریک شودو…اما ما به شما توصیه می کنیم که از وقت ارزشمند و گرانبهای خود مخصوصا در دوران جوانی استفاده بهینه کنید و آن را با اموری بیهوده نگذرانید .شما می توانید اوقات فراغت خود را با مطالعه و تفریح هایی نظیر استخر رفتن و یا کوهنوردی پر کنید ضمنا شیرینی عبادت و مناجات با خداوند را نباید نادیده انگاشت.
  http://www.hawzah.net/fa/Question/View/63362/

 29. ناشناس گفت:

  0

  0

  اسلام و حکومت اسلامی مخالف اندیشیدن نیست.
  راه حفظ معتقدات اسلامی جلوگیری از ابراز عقیده دیگران نیست. از اسلام فقط با یک نیرو می شود پاسداری کرد و آن علم است و آزادی دادن به افکار مخالف و مواجهه صریح و روشن با آن ها.
  شهید مطهری-کتاب پیرامون انقلاب اسلامی

 30. یه نفر گفت:

  0

  0

  آقای شریعتی، من قصد نظر دادن ندارم.چرا که باید کسی نظرات شمارو نقد کنه که فقه خونده.
  ولی این ایراد رو میتونم از شما بگیرم که چه لزومی داره همچین مطالبی رو در سایتهای عمومی مطرح میکنید.این مباحث تخصصیه که باید در محفل مخصوص به خودش بررسی بشه

 31. ... گفت:

  0

  0

  واقعا متاسفم برات یعنی عقلت نمیرسه که فرهنگ و از دین جدا میدونی

 32. ... گفت:

  0

  0

  منبع عمل ما قرآن و سنت حسنه ان است لازم نیست از دیگران الگو بگیریم ما از کسانی الگو میگیریم که از قران زندگی خود را ساخته اند. فکر کنم در حالت… این مطلب رو نوشتی نه چون از عقل و منطق دور

 33. ناشناس گفت:

  0

  0

  آفای شریعتی در خلال نوشته هایتان عدم دقت و وسواس در استخدام واژه های سره مشهود است . زبان پارسی را اگر پاس نداریم چه را پاس خواهیم داشت ؟

 34. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام به خوانندگان عزیز که برای همشون احترام قائل هستم ، قصد ورود به بحث را ندارم اما از مطالعه نظرات موافق ومخالف تا به اینجا ناراحت و متاسف شدم ؛ دوستان چه موافق و چه مخالف اگر توان استدلال دارند خوبه مطرح کنند والا اگر چه عقیده خودشون را صحیح می دانند اما مجوز بد پاسخ دادن نمی شود ، بنده تحصیل کرده حوزه علمیه قم هستم ، مطالبی که جناب آقای شریعتی مطرح کردند صرف نظر از میزان عمق مطالب ، دربرگیرنده مباحث تاریخی ، هنری ،اجتماعی و دینی و مذهبی است و نیازمند نقد و بررسی تخصصی تر و جامع . امیدوارم دوستان موافق و مخالف بیشتر جانب احترام را نگه دارند.

 35. 9دی گفت:

  0

  0

  سلام عليكم.
  دوستان حزب اللهی فریب بازی های اصلاح طلب ها رو نخورید.
  فعلا ۹ دی رو بچسبید و بعد از۹ دی یرمیگردیم.

  • علی گفت:

   0

   0

   برید خودتونو گول بزنید. دیگه حنای شما برای ما رنگی نداره جانم. والله رهبر هم دلش از دست شماها خونه

 36. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام به خوانندگان عزیز ، قصد ورود به بحث را ندارم اما از مطالعه نظرات موافق ومخالف تا به اینجا ناراحت و متاسف شدم ؛ دوستان چه موافق و چه مخالف اگر توان استدلال دارند خوبه مطرح کنند والا اگر چه عقیده خودشون را صحیح می دانند اما مجوز بد پاسخ دادن نمی شود ، مطالبی که جناب آقای شریعتی مطرح کردند صرف نظر از میزان عمق مطالب ، شامل جنبه های تاریخی ، هنری ،اجتماعی و دینی و مذهبی است و نیازمند نقد تخصصی تر و جامع . امیدوارم دوستان موافق و مخالف بیشتر جانب احترام را نگه دارند.

 37. ناشناس گفت:

  0

  0

  ابوذر جان ، ابوذر وار آزاده بمان و از هیچ چیز جز خدا نترس !
  جهل این جماعت تمامی ندارد…

 38. امیر گفت:

  0

  0

  خجالت داره.والا با این همه وسایل آموزشی طوری مطلب نوشتی انگار تو کوه زندگی میکنی از دنیا عقبی

 39. ناشناس گفت:

  0

  0

  به نظر ما این مقاله ارزش تضارب ارا هم نداشت

 40. میلاد رضایی گفت:

  0

  0

  از اول بگید که ما از هیئت […] و برادران […] عقده داریم و میخوایم باهاشون تصفیه جساب کنیم… دیگه چرا پای فرهنگ و تمدن رو وسط میکشید؟؟شما که این همه از خودتون جرات به خرج دادید و مطلبی رو در راستای ترویج رقص نوشتید اسم هیئت […] و برادران […] رو هم می آوردید…..

 41. محمود گفت:

  0

  0

  باسلام به دوستان
  من اطلا دور و بر سایت و از این مزخرفات نمیام چون این مسئله یک کم تو لار سرو صدا به پا کرده فقط اومدم یه حرف بزنم
  یه جمله از حضرت آقا
  صحبتی که ارزش بحث کردن ندارد باید با بی اعتنایی از کنار آن گذشت تا خود به خود محو بشود و از بین برود وگرنه به یک مسله دامنه دار و بزرگ تبدیل میشود.
  این بحث آقای شریعتی جاش تو سایت نیست باید در یک فضایی به قول نویسنده علمی و فقیهی بیان کرد و به جواب نهایی رسید.

 42. رستمي گفت:

  0

  0

  رقص آنجا کن که “خود” را بشکنی

  پنبه را از ریش شهوت برکنی

  رقص وجولان بر سر میدان کنند

  رقص اندر خون “خود” مردان کنند

  چون رهند از دست “خود” دستی زنند

  چون جهند از نقص “خود” رقصی کنند

 43. مجید ب گفت:

  0

  0

  فَبَشِّرْ عِبَادِالَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ . قرآن کریم سوره زمر آیات ۱۷ و ۱۸
  دوستان بزرگواری که دغدغه و درد دین دارید بنده ضمن درک و احترام به احساسات شما توجه تان را به آیات فوق معطوف می نمایم .

 44. محمود گفت:

  0

  0

  برادر امیر جان
  این صحبت حضرت آقا زمانی فرمودند که داشتن بعد از فتنه ۸۸به مردم گوش زد میکردند بحث تقلب در انتخابات دورغ است این یک توطئه است.صحبتی که ارزش بحث کردن ندارد و …..
  البته این سخنرانی رو چندین مرتبه در کلیپ هایی که تو مراسمات پخش کردن شنیدم.
  یه تیکه از حرفم موند که اون بالا نگفتم.
  این صحبت های اقای شریعتی دقیقا مصداق همین حرفه باید اصلا بهش اعتنا نکرد و در جای نشست و بحث کرد

 45. اندر فوايد ديگر رقص- ابوذر شريفي گفت:

  0

  0

  براي رقص فوايد بيشماري است و بزرگان زيادي به اين كار مشغول بوده و هستند به عنوان مثال در بزرگترين تيمارستان هاي دنيا ديوانه ها براي اينكه مشغول بشن به رقص هاي دسته جمعي مي پردازن!
  كارشناسان بر اين باورند يكي از دلايل رقص جنون آني و يا شكستهاي عشقي است!
  روانشناسان تاكيد دارن كه اگر افرادي را درحال رقيدن ديديد او را سريع از آن كار بازداريد چون دچار مستي شده و تا لحظاتي ديگر دست به خودكشي مي زند و ديگر پشيماني فايده اي ندارد!
  از نشانه هاي انسانهاي با فرهنگ تخمه شكوندن در شب يلدا است و در كل اسب حيوان نجيبي است كبوتر زيباست و چرا در قفس هيچ كسي كركس نيست

  • ر گفت:

   0

   0

   مردم رو دیونه فرض کردی آقای شریفی که می گی: در تیمارستان ها رقص عامل مشغولیته و مفید فایده است…

   واقعاً که از نحوه استدلال شما!

 46. گمنام گفت:

  0

  0

  Hآقای شریعتی مجهول الهویه
  شبهات شمادیگه قدیمی شده همه اینها دراسلام جواب داده شده اگه واقعابه دنبال پاسخی برویه جستجو بزن تواینترنت همه چیزدستگیرت میشه ولی بااین تفکراتت معلومه که تازه به دوران رسیده هستی!!!!!!!وشایدبه دنبل تخریب

 47. منم عبدالرضا گفت:

  0

  0

  آقای شریعتی اینقدر […] هستش که جرات نکرده بانام خودش مطلب روببره روسایت ولی ماکه میدونیم این یک سناریویی است که دم خروس بیرون خواهدزد.احتمال تکرار قضیه آسفالت فرهنگ هم بسیارزیاداست.!!

 48. تنها گفت:

  0

  0

  بابا این ابوذر مجهول الهویه را ول کنید. فقط من بهش میگم ما افسردگی داریم میشه ادرس بدید بیاییم […] با رقص درمانمان کنند. زودتر جواب بده که مردیم از افسردگی….

 49. ،، گفت:

  0

  0

  آفتاب پرستای رقاص اشکال ندارد شما ننگ بزارید ما درستش میکنیم….

 50. مشت حسین آقا گفت:

  0

  0

  مشت حسین آقا از کار ابوذر قلابی دارد سرش را به دیوار میکوبد.
  آغاحمید.ابوذر رو کن بشینیم با هم گپ بزنیم
  اغا حمید حنات برا مردم لار بی رنگ شده.داری با نام قلابی مطلب بزنی
  با با جان این همه ادم اعلام آمادگی کردن رو در رو بشینن با ابوذر«حمید آغا» در این رابطه حرف بزنن.خوب رو کن بابا این ابوذر قلابی رو
  مشت حسین اقا کلا در این رابطه سکوت اختیار کرد.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان