میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در11 ژانویه 2021 ساعت 5:03 ق.ظ سرویس:برگزیده ها یک دیدگاه 130 بازدید

فقط ۷درصد از سپرده‌های بانکیِ فارس در لارستان تسهیلات پرداخت شده است

«دکتر احمدعلی افکاری» در سومین نشست از همایش «لاراُستان»:

فقط ۷درصد از سپرده‌های بانکیِ فارس در لارستان تسهیلات پرداخت شده است

به گزارش آفتاب لارستان، سومین نشست از سلسله نشست‌های همایش «لاراُستان» جمعه شب با موضوع «بررسی نقاط قوت و ضعف اقتصاد منطقه لارستان و مقایسه تطبیقی با مناطق دیگر» به صورت آنلاین از صفحه اینستاگرام lar.ostan برگزار شد.

در ابتدای این نشست، «دکتر احمدعلی افکاری» رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کهکیلویه و بویراحمد و عضو گروه تحقیقات کاربردی فرهنگستان علوم اسلامی قم در مورد تاثیر بودجه و منابع دولتی بر توسعه مناطق گفت:

هدف اقتصاد در کشور، استان و منطقه، رشد و توسعه است؛ در بحث اقتصاد، نمی‌توانیم به سایر مباحث اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، امنیتی و زیرساخت‌ها توجه نکنیم، چون این موارد در توسعه هر منطقه‌ای بسیار مهم است، به‌عنوان نمونه اگر امنیت نداشته باشیم سرمایه جذب نمی‌شود.

نتیجه توسعه باید رفاه، آرامش، آسایش و زندگی سالم مردم باشد، اگر اقتصاد، صنعت و توسعه را به گونه‌ای تعریف کردیم که نتیجه آن آسیب‌های جسمی و روحی به مردم باشد قطعا توسعه نیست؛ ممکن است در کوتاه‌مدت بخشی از مشکلات مربوط به بیکاری حل شود، اما در بلندمدت دچار آسیب می‌شویم.

توسعه پایدار یک شعار نیست بلکه ضرورتی برای چگونگی رشد و توسعه است، باید به این مسئله توجه کنیم چون هرجایی که توجه نشده است، آسیب‌های آن جدی است.

برای اینکه به رشد و توسعه دقیقی برسیم باید بررسی کنیم که چه زیرساخت‌هایی داریم که می‌تواند به بحث اقتصاد و رشد و توسعه ما کمک کند.

بزرگراه، پل، راه آهن، حمل و نقل هوایی، جاده، شبکه آب و فاضلاب، نحوه آب‌رسانی، مراکز تولید برق و گاز، آموزش، بهداشت، امنیت و… زیرساخت‌هایی هستند که نقش بسیار اساسی در توسعه یک منطقه دارند.

در مورد زیرساخت‌ها، اگر به شیراز به عنوان مرکز استان نپردازیم بعید می‌دانم که شهرستانی در استان فارس داشته باشیم که این زیرساخت‌ها را به معنی کامل داشته باشد، به عنوان نمونه فرودگاه بین المللی لار در طول سال ۱۷۰۰ پرواز دارد، این موضوع پتانسیل بسیار بزرگی است که می‌توانیم برای توسعه شهرستان از آن استفاده کنیم.

برای توسعه، حمل و نقل هوایی یک ضرورت است، به عقیده کارشناسان فرودگاه‌ها، لوکوموتیوِ اقتصادِ یک منطقه هستند، یا گمرک لارستان که از سال ۱۳۷۲ راه‌اندازی شد و در زمینه‌های مسافری، حقوقی، قضایی و تجاری فعال است؛ گمرک در کنار فرودگاه و دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه لارستان از جمله زیرساخت‌هایی هستند که به همین سادگی در جایی فراهم نمی‌شوند و می‌تواند در آینده برای توسعه صادرات بسیار قوی عمل کنند.

در زمینه آموزشی، مجموعه مراکز آموزشی در منطقه لارستان بزرگ (لار، خنج، گراش و اوز)، پتانسیلی بسیار قوی برای این منطقه است.

اگر زیرساخت‌های لازم فراهم شود، به‌راحتی سرمایه‌های مردم منطقه و افرادی که در کشورهای حوزه خلیج فارس زندگی می‌کنند جذب لارستان بزرگ می‌شود و می‌تواند برای رشد و توسعه اقتصادی تحول‌ساز شود.

برای حل مشکل آب منطقه، باید پیگیر خط دوم سد سلمان فارسی به منطقه باشیم.

در بحث توسعه، علاوه بر آب باید ارتباط ریلی لار با خط سراسری، تبدیل بزرگراه لار-بندرعباس به آزادراه، منطقه ویژه اقتصادی و استفاده از منابع گازی و نفتی منطقه را پیگیری کنیم.

لارستانی‌ها یکی از سپرده‌گذاران بسیار بزرگ استان فارس هستند، اما متاسفانه از این سپرده‌ها به‌خوبی استفاده نکرده‌ایم، استان فارس به‌طور کلی از نظر نسبت مصارف به منابع یعنی تسهیلات به سپرده وضعیت مناسبی ندارد، یعنی از کل سپرده‌های استان فارس فقط برای ۳۱ درصد تسهیلات پرداخت شده است، برای لار ۷ درصد، خنج ۱۷ درصد و گراش نیز ۵ درصد.

باید از همه نیروها و امکانات‌مان استفاده کنیم، هم در سطح شهرستان، مسئولان ادارات باید این موضوع را پیگیری کنند و هم در سطح ملی، به دنبال نیروهایی باشیم که توانایی بسیار خوبی دارند.

یک بانک اطلاعاتی از نیروهای بسیار خوبی که در جای جای کشور در سطح ملی، استانی و شهرستانی هستند داشته باشیم و در زمان مناسب از این نیروها استفاده کنیم، به‌عنوان نمونه ما در سطح وزارت‌خانه‌ها نیروی لارستانی داریم و باید از آن‌ها استفاده کنیم.

برای دیدن فیلم کامل این سخنرانی به صفحه «لاراُستان» در اینستاگرام به نشانی زیر مراجعه کنید:

www.instagram.com/lar.ostan

مطالب مرتبط:

گزارش نشست دوم همایش لاراستان

گزارش نشست اول همایش لاراستان


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    0

    0

    جناب دکتر افگاری عزیز
    سلام قربانت گردنم بانک اطلاعاتی لازم و ضروری است لکن وقتی مدیر لاری را کنار گذاشته و مدیران غیر بومی با دانش و سطح توانایی پایین تر لار را اداره میکنند چه توقعی داری که کار بزرگی رقم بخورد انها مدت کوتاهی می ایند تجربه و توان پیدا میکنند و خدا نگهدار شما تمام . الان نیروهای غیر بومی متحد تر و قوی تر عمل میکنند بیشتر از هم حمایت میکنند یه اداره نام ببر دست نیروی بومی باشد علوم پزشکی توسط دکتر کریمی کاملا از نیروهای بومی پاکسازی شد الان هم همین سیاست دنبال میشود بدتر هم شده از حدود۱۵ نفر هیات رئیسه چند تاش لاری هستند اگر شود چه شود انچه شما میگویید پلی نمیشود چون دوستان غیر بومی دلسوز تر از مادر نمیشوند

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان