میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در13 فوریه 2017 ساعت 12:01 ب.ظ سرویس:عناوین اصلی 4 دیدگاه 3,717 بازدید

«فقیهان و انقلاب ایران»/ کتاب نویسنده و محقق بیرمی توسط انتشارات «کویر» منتشر شد

Tabatabaee-Hadi«فقیهان و انقلاب ایران»/ کتاب نویسنده و محقق بیرمی توسط انتشارات «کویر» منتشر شد

سیدهادی طباطبایی، نویسنده و محقق اهل بیرم لارستان به تازگی کتابی با عنوان «فقیهان و انقلاب ایران» توسط انتشارات معتبر «کویر» چاپ کرده که مورد توجه واقع شده است. در ادامه معرفی اجمالی این کتاب ارزشمند حوزه اندیشه اسلام سیاسی در دوران معاصر را بخوانید:

***

«ملاها بین محرومین و فرودستان طرفداران بسیاری دارند، اما دولتیان از ملاها می‌ترسند، زیرا ملاها می‌توانند قیام و بلوا بر پا کنند».(یاکوب ادوارد پولاک، پزشک اتریشی ناصرالدین شاه)

این عباراتِ آغازین کتابی است که اخیراً انتشارات کویر منتشر کرده است. کتاب «فقیهان و انقلاب ایران» را سید هادی طباطبایی به رشته‌ی تحریر در آورده است. در این کتاب، نحوه‌ی مواجهه یازده تن از برجسته‌ترین فقهای شیعه در مواجهه با انقلاب اسلامی ایران به تصویر کشده شده است. محدوده‌ی زمانی سالهای ۴۰ تا ۵۷. یعنی از زمانه‌ی که آیت الله بروجردی دار فانی را وداع می‌گوید، تا هنگامه‌ی پیروزی انقلاب اسلامی.

پس از درگذشت آیت الله بروجردی، هم حاکمیت پهلوی و هم طلاب انقلابی مجال فراخی یافتند تا خواسته‌های خود را عملی سازند. حکومت پهلوی تا هنگامی که آیت الله بروجردی زعامت را بر عهده داشت، پاس مقام مرجعیت وی را می‌نهاد و پاره‌ای از قوانین که بوی خلاف شرع از آن استشمام می‌شد را مسکوت گذاشته بود. طلاب انقلابی نیز با وجود آیت الله بروجردی از اعتراضهای خودسرانه علیه حاکمیت پهلوی خودداری می‌کردند.

با در گذشت آیت الله بروجردی، هم حاکمیت پهلوی عرصه را بر خود فراخ دید و هم طلاب انقلابی مجالی برای اعتراض مستقیم به حاکمیت فراهم دیدند. در این میان، مراجع تقلیدی حضور داشتند که می‌باید هم پاس مقام مرجعیت را می‌گذاشتند و هم بی‌پروایی های حکومت را تعدیل می‌کردند و هم تندرویهای طلاب انقلابی را به نحو صحیحی هدایت می‌کردند. در این کتاب، نحوه‌ی مواجهه فقها با این معضلات به تصویر کشیده شده است.

کتاب در یازده فصل تنظیم شده است. فقهایی که از آنها سخن به میان آمده عبارتند از حضرات: سید محسن حکیم، سید احمد خوانساری، سید عبدالله شیرازی، سید محمد هادی میلانی، سید شهاب الدین مرعشی نجفی، سید محمد رضا گلپایگانی، میرزا هاشم آملی، سید ابوالقاسم خویی، سید محمد کاظم شریعتمداری، سید حسن طباطبایی قمی، سید محمد روحانی.

ترتیب فقها نیز بر اساس کِبَر سنی لحاظ شده است. به این معنا که آیت الله حکیم که بزرگترین مرجع از نظر سنی بوده فصل اول کتاب را به خود اختصاص داده  و سید محمد روحانی که کوچکترین بوده، در فصل پایانی به ایشان پرداخته شده است.

در این کتاب نشان داده شده که چگونه مراجع تقلید، ابتدا به وادی سیاست کشیده شدند و در سالهای ۴۱ و ۴۲ نهایت اعتراضها را به حاکمیت پهلوی انجام دادند، اما پس از آن یک رخوت و سردی در رفتارهای سیاسی برخی از مراجع ایجاد شد. در این میان البته مراجعی بودند که تا آستانه‌ی انقلاب، پر شور ظاهر شدند و دمی پای پس نکشیدند.

ارتباط میان امام خمینی و سایر مراجع نیز از دیگر نکات این کتاب است. اگر چه در غالب موارد، روابط حسنه‌ای میان امام و سایر مراجع وجود داشته، اما در پاره‌ای مواقع نیز تنشهایی میان این بزرگواران ایجاد شده است. این نامهربانی ها غالباً به علت امور سیاسی بوده و امام، انتظار همراهی های بیشتری را از سایر مراجع داشته است. در این میان آیت الله سید محمد روحانی مخالفتهای صریحی با امام خمینی داشته است.

طلاب انقلابی نیز انتظار همراهی بیشتری از مراجع تقلید داشتند. عدم برآورده شدن خواسته‌های انقلابیون اما سبب می‌شد تا علیه مرجعیت برآشوبند و زبان به اعتراض بگشایند. معترضان به مرجعیت، تعداد زیادی از انقلابیون بودند. از حجه‌الاسلام حسن روحانی و عمادالدین باقی تا آیت الله سید محمد خامنه‌ای و آیت الله محمد یزدی، همگی زبان به نقد و اعتراض برخی از مراجع گشوده بودند. در این کتاب، اعتراضهای بی پروا علیه مرجعیت نیز نشان داده شده و مورد نقد قرار گرفته است.

کتاب «فقیهان و انقلاب ایران» با عنوان فرعی «یک نسل پس از آیت الله العظمی بروجردی» در ۳۹۲ صفحه و با قیمت ۲۸ هزار تومان در هنگامه‌ی سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی منتشر شده است.

از سید هادی طباطبایی بخوانید:

وارسته ای از خاندان دستغیب

سیاست ورزی سیدعبدالحسین لاری

شیخ محمد حقانی، عالم بلاد بیرم


4 نظر

 1. ناشناس گفت:

  1

  0

  آفرین بر شما نویسنده ی محترم واقعاَ اگر این فقها نبودند ما از نعمتانقلاب بی بهره بودیم انقلابی که این همه به مردم محروم خدمت کرد و ملتی رااز زیر بار فشار حکومت طاغوت نجات داد و کشور ما را به اوج عزت و عظمت رساند

 2. ناشناس گفت:

  0

  1

  آره واقعا
  اگر این […] فقاهت و دین داری نبود، ملاها …… می مردند
  حالا که سیاست هم به فقاهت اضافه شده و قدرت و ثروت را در کنار هم جمع نموده، ……….. علماء بزرگ
  …………….، سوار باشید و لذتش را ببرید

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  اره واقعا
  کسی که خدا را نشاسد و قران رو نفهمد و به معاد اعتقادی نداشته باشد، بیش از این انتطاری ازش نیست، دنیا طلبان کارشان همین است، مگر امیرالمومنین پرچم عدالت را برنیافراشت، ! مگر مردم پنچ سال عدالت علی را ندیدند، پس چرا عده ای جهالت را پیشه خود ساخته و با او به مقابله برخاستند و اخر هم “شهادت”!!! کسی که چشمش را باز نکند تا حقایق را ببیند، اما نه با هر عینکی که برخی خود باخته های غرب با انواع و اقسام تزیینات برای مردم ارائه می دهند، بلکه با عینک حقیقت بیین قران و کلام اهل بیت (علیه السلام)، در این صورت می فهمد که باید خدا و سخن او حکومت کند، چنانکه در حضرت سلیمان پیاده کرد، نه شیاطین و پیروانش.
  “خدایا شرمنده ایم که از اول خلقت تلاش می کنی تا ما را به را ه خود هدایت کنی، ولی انگار باید قبول کنیم که مومنان راستین قلیل اند”

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  مثله همیشه عالی بود افرین احسن بر نویسنده خوب

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان