میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در15 جولای 2019 ساعت 3:49 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, شهر و شهروند بدون دیدگاه 209 بازدید

فیلم «دِرِساژ» در نشست سینمایی این هفته «هنرسرای شهروند» بررسی می شود

فیلم «دِرِساژ» در نشست سینمایی این هفته «هنرسرای شهروند» بررسی می شود

فیلم سینمایی «درساژ» به همت هنرسرای شهروند وابسته به حوزه فرهنگی و اجتماعی شهرداری لار؛ نقد و بررسی می شود.

به گزارش روابط عمومی شهرداری لار؛ این فیلم دوشنبه ۲۴ تیرماه در محل هنرسرای شهروند واقع در بوستان ندای بهار (پارک حاشیه) نقد خواهد شد.

درساژ فیلمی در ژانر درام و محصول سال ۱۳۹۶ است.

کارگردانی این فیلم را پویا بادکوبه به تهیه کنندگی روح اله برادری برعهده داشته است. دراین فیلم علی مصفا، شبنم مقدمی، یسنا میرطهماسب و نگار مقدم ایفای نقش می کنند.

در خلاصه داستان فیلم این هفته آمده است که؛ گلسا دختری ۱۶ ساله است که به همراه خانواده اش در شهری کوچک در اطراف تهران زندگی می کند. او بیشتر اوقات خود را با گروهی از دوستانش می گذراند. یک روز آن ها تصمیم می گیرند تا دست به اقدامی هیجان انگیز بزنند؛ اقدامی که پیامدهای غیر منتظره ای در پی خواهد داشت و از کاری صرفاً سرگرم کننده و هیجان انگیز به دردسری پیچیده تبدیل می شود. اتفاقی که رخ می دهد، از اساس دیدگاه گلسا را نسبت به زندگی تغییر می دهد.

فیلم «درساژ» جایزه بخش «نسل» جشنواره برلین ۲۰۱۸ و بهترین فیلم اول در سی و سومین جشنواره بین المللی فجر را کسب کرده است. این فیلم درمجموع کاندیدا و برنده بیش از ۲۰ جایزه ایرانی و بین المللی بوده است.

دیگر جوایز مهم این فیلم؛ جایزه ویژه هیئت داوران برلین ۲۰۱۸، جایزه بهترین فیلمنامه و فیلم اول جشنواره سینه ایران تورنتو ۲۰۱۸، جایزه طلایی بهترین فیلم جشنواره فیلم های شرقی ژنو ۲۰۱۹ و جایزه ویژه داوران جشنواره رشد، جایزه بهترین فیلم جشنواره فیلم های پارسی استرالیا ۲۰۱۸ بوده است.

گفتنی است نگار مقدم بازیگر جوان این فیلم جایزه بهترین بازیگر زن را در جشنواره شانگهای ۲۰۱۸ دریافت داشته است. فیلم «درساژ» غیر از جشنواره های ذکر شده در بیش از ۱۰ جشنواره معتبر بین المللی جهانی منتخب بوده است.

در بیانیه هیئت داوران جشنواره فیلم های برلین ۲۰۱۸ آمده است:

فیلم «درساژ» ما را با داستان گویی هوشمندانه و همچنین توسعه پیچیده و غیر قابل پیش بینی شخصیت ها تحت تاثیر قرار داده است.

همچنین مجله معروف ورایتی درباره «درساژ» می‌نویسد:

درام جوانانه «درساژ» که داستانی اخلاقی برای عصرجدید است پیامدهای رشد شکاف اجتماعی در جامعه معاصر ایران را با قدرت ترسیم می کند و طبقات متوسط و فرادستی را محکوم می‌کند که هسته اخلاقی خود را از دست داده اند. فیلمی که بحران دوران نوجوانی یک دختر را در مسیری خاص و منحصر به‌ فرد پی می‌گیرد.

دبورا یانگ منتقد معروف جهانی از نشریه هالیوود ریپورتر می نویسد: «افزایش اختلاف طبقاتی یک مشکل جهانی است و جامعه معاصر ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست.

پویا بادکوبه، کارگردان درساژ توجه ها را به این شکاف از طریق زاویه دیدی تازه جلب می کند: از چشمان دختر نوجوان لجبازی که نه فقط به مفهوم طبقه، که به اختلاف نسل ها نیز اشاره می کند. بادکوبه به سراغ زخم کهنه اخلاق در جامعه متوسط ایران رفته است.

بادکوبه سراغ موضوعی حساس در جامعه متوسط ایرانی رفته و با دست گذاشتن بر زخم کهنه اخلاق در این طبقه، بخشی از چرک جمع شده ی زیر زخم را خالی می‌کند.»

سحر عصرآزاد منتقد نام آشنای ایرانی درباره ی «درساژ» می نویسد: «درساژ فیلمی صریح و برآشوبنده است.

اولین فیلم پویا بادکوبه عمیقاً در دنیای سردرگم و خشمگین جوانان شیرجه می‌زند و هرگز ایمان خود به قهرمان عصیانگرش را از دست نمی‌دهد.»

«درساژ» دوازدهمین فیلمی است که در دوره جدید نشست های سینمایی هنرسرای شهروند مورد نقد قرار می گیرد و شرکت در نقد و بررسی آن برای عموم آزاد است.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان