میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در23 آوریل 2020 ساعت 1:33 ب.ظ سرویس:مطلب شما 4 دیدگاه 329 بازدید

«فیل در تاریکی» نمونه ای درخشان از یک رمان جنایی ایرانی

«فیل در تاریکی» نمونه ای درخشان از یک رمان جنایی ایرانی

یادداشتی بر کتاب «فیل در تاریکی» نوشته قاسم هاشمی نژاد

علیرضا رحیمی نژاد: اگر نگاهی به تاریخ ادبیات داستانی ایران و جهان بیندازیم و در آن غور کنیم، رمان هایی می یابیم که با توجه به ارزشمند بودنشان به محاق رفته اند؛ گاه در دوره خود و زیست نویسنده اش چنان که باید به آن ها توجه نشده و گاه گرد فراموشی بر آن نشسته است. مثلاً اگر بخواهیم نمونه ای را در ادبیات داستانی جهان نام ببریم می توانیم به کتاب «از غبار بپرس» جان فانته _کتابی که با توجه به شاهکار بودنش در زمان حیات فانته قدر ندید و ناشناخته ماند_ اشاره کنیم.

قصد دارم در این یادداشت نمونه ای در ادبیات داستانی ایران _ژانر پلیسی_ را مثال بیاورم و معرفی کنم.

«فیل در تاریکی» قاسم هاشمی نژاد یکی از دو اثر داستانی اوست که در سال ۱۳۵۵ نوشته و همان سال به صورت پاورقی در روزنامه رستاخیز چاپ شده است و در سال ۱۳۵۸ انتشارات کتاب زمان آن را به صورت کتاب منتشر کرد. این رمان که از آثار مهم در ژانر جنایی در ادبیات ایران است در همان سال های انتشارش قدر ندید و حتی پس از انقلاب هم چندان توجهی که درخورش باشد، به آن نشد.

در صفحه ویکی پدیا درباره این کتاب چنین آمده است: («فیل در تاریکی» به خاطر وجود دو نوع سانسور پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، نادیده گرفته شده و دیده نشده است: یکی سانسور حکومتی و دیگری سانسوری در سوی طیف سیاسی از سوی روشنفکران چپ که هر اثری را که به زعم آنان در خدمت توده ها نبود، بر نمی تافتند. پس از انقلاب نیز به گفته خود نویسنده، با ممنوعیت آثار پلیسی عملاً شانس کتاب، برای دیده شدن، از بین رفت.)

اما اگر اثری داستانی خوب نگاشته و پرداخته شود هر چه قدر هم نادیده گرفته شود به مرور زمان راه خودش را میان مخاطبان باز می کند. چنان که «فیل در تاریکی» قاسم هاشمی نژاد پس از سال ها بی مهری  و پس از چهل سال از ممنوعیت انتشار، سد محدودیت را شکست و سرانجام در سال ۱۳۹۸ توسط انتشارات هرمس روانه بازار شد و میان دوستداران ژانر پلیسی خوش درخشید.

رمان «فیل در تاریکی» داستان جلال امین_گاراژداری شیفته  ماشین_ است که برادرش حسین_ که برای تحصیل به آلمان رفته  _پس از سال ها می خواهد به ایران باز گردد به همین منظور برای غافلگیر کردن جلال از آن جا یک ماشین بنز آخرین مدل می آورد که سرآغاز ماجراهای پیچیده می شود.

هاشمی نژاد نام این کتاب را از داستان فیل در تاریکی مولوی در مثنوی معنوی وام گرفته، شیوه نگارش او در این رمان بسیار پخته و شاعرانه است که این امر نتیجه سال ها همنشینی اش با آثار کلاسیک ومطالعات جدی او در متون قدیمی و عارفانه است. او در این رمان توانسته _داستانی در ژانر جنایی خلق کند که رنگ و بوی ایرانی دارد و مخاطب می تواند با آن ارتباط بسیار نزدیکی برقرار کند. می توان گفت الگوی او در این ژانر «ریموند چندلر» جنایی نویس معروف آمریکایی است که هاشمی نژاد کتابی هم تحت عنوان «خواب گران » از او ترجمه کرده.

به گمانم یکی از درخشان ترین ویژگی های این رمان، لهجه هایی است که نویسنده برای گفت گفتگوهای بین شخصیت های داستان برگزیده؛ مثلاً لهجه نیکلا که مکانیک ارمنی گاراژ جلال است و یا لهجه مرد شیرازی که هاشمی نژاد خوب توانسته از پس پرداختش بر بیاید.

«فیل در تاریکی» را باید خواند تا جبران تمامی آن سال هایی شود که در محاق بوده و قدر ندیده، چرا که نمونه ای است از یک رمان پلیسی ایرانی تمام عیار.

از این نویسنده بخوانید:

«هیچ دوستی بجز کوهستان» رمانی سیاه در جستجوی رویاها

داستان سقوط تختگاه صفویان

«روحانی» قدرت را در «راست» و محبوبیت را در «چپ» جستجو می کند

در مهجوریت «علوم انسانی»

 


4 نظر

 1. گراش گفت:

  0

  1

  درود
  مطلب ارزشمندی بود. آثار متوسط از این منظر گم می‌شوند هر از گاهی باید باز معرفی شوند.

 2. شایان تدین گفت:

  1

  0

  درود 🌺

 3. مصطفی ملتقت گفت:

  0

  0

  قلمتان پایدار..

 4. جعفر گفت:

  0

  0

  بسیار جذاب و گیرا

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان