میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در20 آگوست 2014 ساعت 11:57 ق.ظ سرویس:یادداشت 4 دیدگاه 1,275 بازدید

قدم زدن در حیاط خاورمیانه

 قدم زدن در حیاط خاورمیانه

mobasheri احمد مبشري: سالها قبل، پول نفتی عربستان، حمایت سیاسی آمریکا و بنیاد گرایان پاکستانی گروهی را اجتماع داد که طلبه­ی دینی بودند و خود را طالب و طالبان می نامیدند. اینان به هوای تشکیل حکومت اسلامی افغانستان را کندوی خود ساخته و به سرکردگی مجهول الهویه ای به نام ملا محمد عمر، صدای ناکوک اسلام سلفی خود را به گوش جهان رساندند. بعدها که کارشان بالا گرفت و میخ کفش ولی نعمت هایشان شدند، عربستان (حکومتِ سیاسیِ این شیخ نشین) راه خود را سوا کرد و آمریکا به بهانه­ی تخریب برج های دو قلویش (که مدتها بود آویزان تجارت جهانی گشته بود) طالبان را محو کرد. اسامه بن لادن موسس بنیاد گرایی نوین خاورمیانه را کشت و ملا عمر را جایی میان شلوغی حیاط سیاست از قطار پیاده کرد.

و دوباره پول نفتی عربستان، سکوت غرب و سلفی های آسیای میانه و غربی، داعش را گرد آورده اند. زیاد درگیر این قضیه نیستم که تاریخ تکرار می شود یا نه اما بازی های سیاسی به مدد حافظه ی کم ظرفیت مردمان تند تند تکرار می شود. پس از بلبلشوی سوریه و فرسایشی شدن جنگ در آنجا، و بعد از اینکه حضرات اروپا شیر فهم شدند که خطر سلفی گری بیشتر از بشار اسد است و ممکن است نور چشمی دردانه شان -یهودیان قداره بند- آسیب ببیند تحفه ای دیگر بر آوردند: «داعش». دولت اسلامی عراق و شام و ابوبکر نامی عهده دار خلافت مسلمین و ریاست این ددان زنجیر پاره کرده شد. حمایت علنی دو دولت عربستان و قطر از این گروه به بهانه های فرقه ای دستیابی آنها به سلاح های نیمه سنگین را باعث شد و ضعف و جبن عراقی ها میدان فراخی برای گسترش حیطه ی نفوذ در اختیار آنان قرار داد. اما:

* تا کنون بنیاد گرایی دینی دست آویز افراد حقیقی قرار می­گرفت و منجر به آشوب یا نزاعی درون شهری یا کشوری می شد. چیزی در حد نزاع بر سر معبد و مسجد بابری هند.

اما در روزگار کنونی شاهد تبلیغ بنیاد گرایی و سلفی گری علنی توسط حکومت ها هستیم و بنیاد گراها در اندیشه­ی اشاعه قرائت خودشان از دین و زندگی و در آرزوی برگشت دادن زندگی به ۱۴۰۰ سال قبل رسما جان می بازند و جان می ستانند.

* چند روز قبل خبرگزاری ها از کمک یک میلیارد دلاری عربستان سعودی به لبنان خبر دادند، جهت مقابله ارتش آن کشور با جنگ جویان سنی مذهب سوریه! همان داعش!

یعنی به زودی دریافتند این سلفی ها که پا بگیرند خواب راحت آنان را نیز آشفته می کنند. و کم مانده حکم به رجم خادمان حرمین شریفین نیز بدهند! با پول نفت خداداد، سوریه را به آتش می کشانند و بعد لبنان را با تتمه­ی همان پول فتح می کنند تا با نفرات لیبیایی و تاجیک و مصری و سلفی شان بجنگند.

* وسط کشتار ایزدی ها و مسیحیان و شیعیان و سنیان، وقتی چند روز بعد از وسوسه ی خود مختاری کرد ها، داعش به ۴۰ کیلو متری اربیل رسیده است و پیشمرگان هم فرار را بر قرار ترجیح داده اند و حزب دموکرات ایران نفر جنگنده به کردستان عراق می فرستد؛ پارلمان عراق درگیر انتخاب نخست وزیر است که بر اروند رود حکومت کند؛ لابد!

* آمریکا داعش را خطری جدی نگرفت! ما هم گفتیم به درک! همین عراقی ها هستند که هشت سال جوانان ما را کشتند. عربها پول دادند، مصریان سرگرم انتخاب السیسی شدند. افغان ها درگیر عبدا.. عبدا.. یا احمدزی بودند، پاکستان محو شده از صحنه ی سیاست، ترکیه درگیر عواقب شتاب زدگی اش در قضاوت بلوای سوریه بود؛ که خاورمیانه یعنی جایی که ما زندگی می کنیم آتش گرفت.

وسط این همه هیاهو، نتانیاهو تصمیم گرفت با قتل ۱۸۰۰ نفر انتقام قتل مشکوک سه نوجوان خود را بگیرد.

عصر بی عرضگی و بی خیالی مردان شروع شده. دوره ی خیال­های خاله زنکی! بی انگیزگی و خواب! آتش خاور میانه جهان را خواهد سوخت. کفشهایم نه؛ این­بار سلاح من کو؟ قلمم… بومم… سازم… صدایم… سکوت جرم است.

* اين مقاله پيش از اين به عنوان سرمقاله شماره دوم نشريه بشارت نو چاپ شده است


4 نظر

 1. لیلا گفت:

  0

  0

  جناب روشنفکر احمد مبشری
  خاله زنکی نه. دایی مردکی. چرا هر چه که منسوب به زنان باشد، از جنس پست است و درخور ناسزا.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقای روشنفکر مبشری
  زیاد روشنفکرید و انگار تاثیر منفی داشته خطرش از اسد هم بیشتر است!!!!
  عجب!!
  چند وقته مدام bbc یا voa نگاه میکنید بدون تحلیل شبکه های داخلی و خارجی؟

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  کجای تحلیل مبشری با تحلیل bbcیا voa انطباق دارد ؟ این تحلیل چسب اصول گرایی دارد نه روشن فکری حداقل وقتی در نقطه ای اشتراک پیدا می شود باید به استقبال اش بروید.

 4. عنایت سیار گفت:

  0

  0

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان