میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در29 آوریل 2021 ساعت 6:13 ق.ظ سرویس:برگزیده ها 4 دیدگاه 427 بازدید

قرار نیست «لار» رشد کند و سایر مناطق رشد نکنند

دکتر «محمود شهابی» جامعه‌شناسِ سرشناسِ لاری:

قرار نیست «لار» رشد کند و سایر مناطق رشد نکنند/ «هم‌سرنوشتی» را به‌عنوان معیار بپذیریم/ «همبستگی» به معنی کنار گذاشتن تعلقاتِ «خرده‌فرهنگی» و رفتار مطابق یک باورِ خاص نیست

به گزارش آفتاب لارستان، «دکتر محمود شهابی» دانش‌آموخته­ دکترای جامعه‌شناسی از دپارتمان جامعه‌شناسی دانشگاه اسکس انگلستان و دانشیار رشته­ جامعه شناسیِ دانشگاه شیراز، در دوازدهمین جلسه از سلسله همایش­های مجازی «لاراُستان» با موضوع «جامعه‌شناسی مطالبه‌گری در ایران و تاثیر ارتقا بر کاهش نابرابری اجتماعی» گفت:

وجه اشتراک همه جنبش‌های اجتماعی، مطالبه‌گری است؛ مطالبه‌گری هم یک توصیه دینی و هم لازمه توسعه و دوام جوامعی است که مبتنی بر مشارکت مردم هستند؛ همچنین، به نفع خود نظام‌های سیاسی است که شهروندانی آگاه و مسئول داشته باشد؛ به همین دلیل، باید بحث مطالبه‌گری را جدی بگیریم و بر آگاهی شهروندان سرمایه‌گذاری کنیم.

در منطقه لارستان، قرار نیست جایی همچون شهر لار رشد کند و سایر شهرها رشد نکنند، باید هم­افزایی وجود داشته باشد و صدای سایر بخش‌ها و روستاها نیز شنیده شود، یعنی اینگونه نباشد که فقط در شهر لار این صداها را منعکس کنیم.

همبستگی به این معنی نیست که تعلقات خرده‌فرهنگی را رها کنیم، موضوع، درک یکدیگر و شناخت تفاوت‌ها و احترام گذاشتن به این تفاوت‌هاست و معنیِ آن، وحدت ایدئولوژیک نیست که همه باورهایشان را کنار بگذارند و مطابق یک باور خاص رفتار کنند.

این همبستگی‌ها لازم است و باید روی وجوه مشترک سرمایه‌گذاری کنیم، هم­سرنوشتی را به عنوان یک معیار در نظر بگیریم و برای ترسیم نقشه راه از آن استفاده کنیم.

وجود مجلات، روزنامه‌ها و رسانه‌های اجتماعی کمک می‌کنند که بخشی از اولویت‌بندی‌ها از دل این گفت‌وگوها بیرون بیایند و به شکل‌گیری همبستگی اجتماعی کمک کنند.

یکی از مشکلات ما در ایران این است که سند می‌نویسیم، تصویب می‌کنیم، اما از فردای همان روز، همه­ ما در جهت عملی نشدن آن سند قلم می‌زنیم و قدم می‌زنیم.

تغییر نگرش بسیار مهم است، ممکن است نظریه یا برنامه‌ای خوب باشد، اما از راه‌های بسیار پرهزینه‌ای برای تامین آرمان‌ها و ایده‌آل‌ها حرکت کنید.

فیلم کامل این سخنرانی را از لینک زیر در پیج لاراستان ببینید:

https://www.instagram.com/lar.ostan

مطالب مرتبط:

گزارش نشست دوم همایش لاراستان

گزارش نشست اول همایش لاراستان

سخنرانی دکتر احمدعلی افکاری در همایش لاراستان

سخنرانی دکتر حسین رادمرد در همایش لاراستان

سخنرانی دکتر علی رئوفی در همایش لاراستان

سخنرانی دکتر مجتبی آراسته در همایش لاراستان

سخنرانی مجید حجتی در همایش لاراستان

سخنرانی دکتر محمد شیخی در همایش لاراستان

سخنرانی مهندس بهروز بیغرض در همایش لاراستان

سخنرانی مجتبی یزدان‌پناه در همایش لاراستان

سخنرانی فاطمه دلخسته در همایش لاراستان

سخنرانی مصطفی ناموران در همایش لاراستان

سخنرانی بدرالسادات طبیان در همایش لاراستان

سخنرانی علیرضا عطاری در همایش لاراستان

سخنرانی روح‌اله قرشی در همایش لاراستان

سخنرانی محمد نوروزی در همایش لاراستان

سخنرانی محسن منتظری در همایش لاراستان

سخنرانی دکتر عادل محسن‌زاده در همایش لاراستان

سخنرانی گلچهره آرین در همایش لارستان

سخنرانی ابوذر سوری در همایش لاراستان

سخنرانی مجید معتمدیان در همایش لاراستان

سخنرانی محسن شجاعی در همایش لاراستان

سخنرانی حجت‌الله یگانه در همایش لارستان

سخنرانی دکتر مریم بندری در همایش لاراستان


4 نظر

 1. گراشی گفت:

  0

  0

  با این تفکرات که در لار به آن. دامن میزنند نه. لار رشد میکند. نه توابع آن. زیرا اساس فکری. این. آقایان سلطه بر منطقه. است. نه خدمت وپیشرفت. منطقه

 2. نگاه تنگ نظرانه. در. لار گفت:

  1

  0

  جناب دکتر بااین جماعتی کهدر لار جولان می‌دهند و مانند ۵۰سال قبل سایر مناطق را روستا. توابع. لارستان بزرگ می پندارند ومخالف توسعه متوازن شهرهای مجاور هستند لار راه به جایی نخواهد برد. این تفکرات سنتی وواپس گرایانه مانع پیشرفت کل منطقه میشود وکم کم آثارش. دیده میشود نگاهی به روند توسعه متحرک. در جهرم. لامرد. بندر و…گواه این نظر بنده است

 3. لاری اهل هنر گفت:

  1

  0

  هیچ جای ایران باسخنرانی وجلسات مجازی به استان. ارتقا پیدا نکرده حرف اول. واخر در این مورد قدرت وچانه زنی در سطوح بالای مملکت میزند ولاغیر

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  حالا که این است و جز این نیست تمامی اعتبارات عمرانی اداره کل راه و شهرسازی برای دوبانده کردن جادهای لار است اما شهرستان خنج یک متر جاده دوبانده دارد و نه در دست احداث همین خود گواه ماجراست

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان