میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در13 مارس 2020 ساعت 11:26 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما یک دیدگاه 348 بازدید

«قرنطینه خانگی» و لزوم مدیریت و کنترل بیماران مبتلا به کرونا ویروس

«قرنطینه خانگی» و لزوم مدیریت و کنترل بیماران مبتلا به کرونا ویروس

دکتر اقبال سخاوتی*: همانگونه که مدیریت و کنترل صحیح سیر اپیدمی بیماری کرونا (COVID-19) بسیار مهم بوده و تلاش های بسیاری در این زمینه در حال پیگیری و اجرا می باشد، اما این موضوع نباید ما را از مدیریت و کنترل بیماران پس از بهبود غافل نماید.

در پژوهشی که توسط پژوهشگران بیمارستان ژونگنان[۱] وابسته به دانشگاه ووهان چین طی روزهای اخیر در مجله انجمن پزشکی آمریکا[۲] بر روی چند بیمار که به واسطه شغل حرفه ای پزشکی خود در معرض کرونا ویروس ۲۰۱۹ بودند، انجام شد، نتایجی به دست آمد که یقینا می تواند قابل توجه کادر بهداشت و درمان بوده و لازم است ما نیز در برنامه های مراقبتی و درمانی خود آنها را به صورت ویژه مد نظر قرار دهیم.

بیماران مورد پژوهش همگی دارای علائم تب، سرفه یا هر دو در شروع ابتلا بوده و نتیجه آزمایش RT-PCR[3] تمامی بیماران مثبت بود. تصاویر توموگرافی کامپیوتری (CT[4]) ریه درگیر بودن آن را نشان داده و شدت بیماری از کم تا متوسط تخمین زده شد. پس از طی روند درمان از طریق داروی ضد ویروس اوسلتامیویر[۵] تمام علائم اختلال بالینی برطرف گردیدو بیماران طی۱۲ تا ۳۲ روز تمامی معیارهای لازم برای ترخیص را دارا بودندکه این معیارها عبارتند از:

۱) داشتن حداقل دمای طبیعی بدن بیش از سه روز

۲) بهبود علائم تنفسی

۳) بهبود جراحات حاد وارده بر قفسه سینه در تصاویر توموگرافی(CT)

۴) نتایج منفی دو آزمایش متوالی RT-PCR حداقل در یک روز

اما نکته قابل توجه در این بیماران این بود که بعد از ترخیص از بیمارستان، از آنها خواسته شد مراحل قرنطینه خانگی را به مدت ۵ روز ادامه دهند. در همین راستا، آزمایش ها  ۵ تا ۱۳ روز بعد برای آنان تکرار شد که متاسفانه چیزی که مشخص گردید مثبت بودن نتایج همه آنها بود و این یعنی همه آنها هنوز ناقل این ویروس می باشند هر چند در ظاهر تمامی علایم بهبودی را دارا می باشند. با اینکه در این پژوهش به دلیل رعایت موارد ایمنی در قرنطینه خانگی و نیز به این دلیل که اکثرا از شاغلین در حوزه بهداشت و درمان بودند، مورد عفونت در اعضای خانواده این افراد دیده نشد، اما باید بدانیم که نباید از پیگیری و مراقبت از بیماران مبتلا به کرونا پس از بهبودی غافل بمانیم چرا که نتایج آزمایش آنها می تواند هنوز هم مثبت باشد و به دنبال آن باز هم ناقل بیماری باشند.

پیشنهادات:

با توجه به شرایط گفته شده می بایست نتیجه گرفت بیمارانی که در مرحله قرنطینه خانگی قرار دارند، باید تمامی اصول قرنطینه یعنی نکات ایمنی و بهداشتی را در داخل منزل رعایت نموده و از تردد در بین افراد جامعه خودداری نمایند چرا که ممکن است هنوز هم ناقل این ویروس باشند و شاید این موضوع دوره جدیدی از شیوع بیماری را در روزهای آتی ایجاد نماید.

امیدواریم نتایج تحقیقات بیشتر و در جوامع وسیع تر بتواند اطلاعات بیشتری را درباره ماهیت این ویروس برای ما نمایان سازد که بصورت دقیق و مستمر در اختیار شما قرار خواهیم داد.

*MPH سیاستگذاری سلامت رئیس مرکز رشد فناوری سلامت دانشکده علوم پزشکی لارستان

[۱] Zhongnan Hospital

[۲] The Journal of the American Medical Association (JAMA)

[۳] Reverse transcription polymerase chain reaction

[۴] Computed Tomography

[۵] Oseltamivir


1 نظر

  1. محسن پور گفت:

    0

    0

    خیلی ممنونیم. زحمت کشیدید.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان