میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در21 ژانویه 2017 ساعت 4:18 ق.ظ سرویس:مطلب شما بدون دیدگاه 697 بازدید

قسم به قلم در راستای قسم به عمل عینیت می­ یابد

قسم به قلم در راستای قسم به عمل عینیت می­ یابد

khezriعبدالعزیز خضری*/ عصر اوز: دی ماه ۱۳۷۹ نقطه عطفی در تاریخ رسانه ه­ای اوز محسوب می­ شود چرا که تصمیمات جمعی از علاقمندان به انتشار نشریه نهایی و قرار شد در چهار صفحه ویژه عصر اوز منتشر شود که این مهم در روز چهارم بهمن ماه با چاپ اولین شماره آن انجام شد و در دسترس دوستداران قرار گرفت.

قصد این مطلب بازخوانی دوران تولد عصر اوز نیست ولی با ورود به هفدهمین سالگرد نشریه نویسنده علاقمند است در احوال قلم، خبرنگار، نویسندگی و رسانه ­های ارتباط جمعی تجربیات خود را در این بخش و نقش گروه­ های اجتماعی بیان کند.

دهه ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۵ نرخ نشریات نازل بود به طوری که روزنامه کیهان و اطلاعات بهایی کمتر از ۵ ریال داشتند ولی خرید آن نیز در توان خیلی­ها نبود اما از آن جا که خواندن نشریات به هر نحوی صورت می گرفت، حتی اگر تبدیل به کیسه آشغال سفره و دور انداخته می­ شد کسی آن را گیر می­ آورد و می­ خواند و من نیز یکی از آن­ها بودم.

در مسیر حوادث، نماینده وقت نشریات اطلاعات در اوز به دلیل مهاجرت تصدی دفتر نشریه را به من سپرد و این فرصت مغتنمی بود که خواندن مجلات مختلف که بعضاً تحلیلی بودند، روی جوانی مثل من تاثیر وسیعی از نظر تجزیه و تحلیل مسائل اجتماعی گذاشت و درک معنی داری به روزنامه نگاری پیدا کردم.

بینش رسانه­ ای در صورت خبرنگاری متعهد بودن، آدمی را عمق گرا بار می­ آورد و خبرنگار، نویسنده را در فضایی عادلانه متعهد می­ سازد که به قلم قسم بخورد که دروغ نگوید، دروغ ننویسد وقایع را آن گونه که رخ داده بازتاب دهد و واسطه­ ای سالم بین رسانه و جامعه باشد.

هر انسانی (خبرنگار یا نویسنده) در گذر زمان امکان دارد در کردار دچار تزلزل و نوسان شود اما باید عمیقا بداند برای این­که آموخته­ های خود را که ناشی از دانستن است با تراوش قلم­اش به خوانندگان انتقال دهد لازم است منعطف و باگذشت باشد و خود توان تحمل و بخشیدن داشته باشد.

خبرنگار و نویسنده بیشتر از هر قشری در دید نقد و بررسی قرار دارد و اگر اعمال با قلم­ش مغایر هم باشند دانشی تولید نمی­ شود و دیوار اعتماد، دیواری ناپایدار می ­شود.

رسانه و قلم به نویسنده این نوشتار کمک کرد تا طرف مقابل را حتی در شرایطی که حس می­ کرد صد در صد خود صحیح می­ گوید یا می اندیشد درک کند.

خبرنگار، روزنامه نگار و نویسنده از مشاغل معتبری محسوب می شوند که قادرند، در رساندن جامعه به توسعه متعالی سهم اساسی ایفا کنند.

اگر غیر از این عمل کنیم به پدیداری بیشتر چالش ­های ناهمگون در مسیر توسعه دامن زده­ ایم.

در یک ماه اخیر مناسبت­ های مهم، به ویژه هفته وحدت را پشت سر گذاشتیم و همه قبول داریم هیچ وحدتی بدون اقدام به عمل در شعار بوجود نمی­ آید.

همانگونه ­ای که هر خبرنگار و یا نویسنده­ای که به قلمش قسم خورده موظف است به اعمالش در راستای قلم­ش نیز قسم بخورد که درست بنویسد و مقدم بر هر کس خود به آن عمل کند.

*رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اوز


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان