میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در31 دسامبر 2013 ساعت 9:27 ق.ظ سرویس:مطلب شما بدون دیدگاه 1,175 بازدید

مطلب شما/ قطار شعارهاي انتخاباتي به كندي به پيش مي رود!

نقدي بر مواضع و عملكرد نماينده مردم لارستان، خنج و گراش در مجلس

قطار شعارهاي انتخاباتي به كندي به پيش مي رود

سيد محمد زندوي (بيرم): داوري كردن در مورد كارنامه دكتر جمشيد جعفرپور؛ نماينده محترم شهرستانهاي لار، خنج و گراش براي اينجانب كه شائبه انتساب به سرسخترين رقيب ايشان در كارزار انتخاباتي سال ۹۰ دارم بسيار دشوار است. از طرفي براي ارزيابي منصفانه عملكرد فردي كه كمتر از دو سال براي اولين بار بر كرسي هاي سبز بهارستان تكيه زده و مجلسي كه در ابعاد داخلي و بين المللي با بحران و تنش هاي سياسي و اقتصادي مواجه بوده است، اين قضاوت را دشوارتر مي گرداند. با اين حال در اين مجال كوتاه مناسب مي دانم فارغ از اينكه به نقد حضور كوتاه مدت ايشان در مجلس هشتم بپردازم به فرازي از شعارهاي انتخاباتي ايشان اشاره و ميزان حركت يا فاصله گرفتن از آن وعده ها را مورد مداقه و بررسي قرار دهم.

با بررسي بروشور تبليغاتي دكتر جمشيد جعفرپور با ۱۷ فراز از وعده هاي ريز و كلاني مواجه مي شويم كه عملياتي شدن هر كدام از آنها بالقوه مي تواند زمينه تحولات عظيمي در شهرستانهاي لارستان، خنج و گراش در ابعاد مختلف سياسي، اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي، بهداشتي، آموزشي و… فراهم نمايد. در اينجا لازم مي دانم براي جلوگيري از اطاله كلام به چند مورد از اين وعده ها كه يادآوري آن نيز خالي از لطف نيست؛ اشاره كنم و سپس به تحليل آن بپردازم:

۱) پيگيري و تلاش جهت ارتقاي سياسي حوزه انتخابيه

۲) ايجاد منطقه ويژه اقتصادي و بازارچه هاي مرزي

۳) پيگيري و تصويب «بندر خشك» براي منطقه در راستاي اشتغال زايي

۴) پيگيري استخراج منابع گاز و نفت

۵) تقويت راههاي ارتباطي حوزه انتخابيه و دو بانده نمودن راههاي اصلي

۶) ايجاد دانشگاههاي دولتي و مراكز تربيت معلم و گسترش آنها

۷) تدوين سند چشم انداز ۱۴۰۴ و برنامه ۵ ساله اول حوزه انتخابيه با رويكرد توزيع عادلانه امكانات بر اساس نياز مناطق

۸) توسعه نهاد هاي مردم نهاد و استفاده از توان مشورتي معتمدين و متخصصان با تشكيل مجمع برنامه ريزي و تصميم گيري

۹) ايجاد وحدت و همدلي و تقويت اخوت و برادري در حوزه انتخابيه

ناگفته پيداست كه اجرايي نمودن هر كدام از اين موارد مستلزم شناخت دقيق نماينده از حوزه انتخابيه، وسعت ديد و خروج از دايره تنگ انحصار گرايي، تلاش جهت توقف روند گريز از مركزي كه ساليان متمادي به دليل تبعيض و نگاه از بالا در جاي جاي حوزه انتخابيه شكل گرفته است و بالاخره حركت در جهت آشتي مناطق مختلف با يكديگر با رويكرد به رسميت شناختن حقوق آنها و پرهيز از اقدامات و تصميمات قيم مآبانه كه خصوصاً در ايام انتخابات چهره زشت و عريان خود را به نمايش مي گذارد، مي باشد.

سوالي كه اينك راقم نگران اين سطور را دل مشغول خود داشته اين است كه آيا جناب دكتر جمشيد جعفرپور توانايي و يا اساساً اراده اي جهت حل معضلات شكل گرفته و مطالبات انباشته شده حوزه انتخابيه خود را دارد يا خير؟ آيا دكتر جعفرپور مي تواند با ايجاد نهادهاي «مردم نهاد» كه در انتخابات وعده آن را داده اند از اقدامات قيم مآبانه عده اي خاص كه با بيانيه هاي خود تلويحاً خود را متولي مردم مي دانند وبعضاً با اقدامات جهت دار خود در انتخابات براي آنان تعيين تكليف مي كنند جلوگيري نمايد؟! آيا ايشان مي توانند در جهت ايجاد وحدت و اخوت وعده داده شده در انتخابات با سعه صدر از حقوق موكلان مظلوم خود در منطقه بيرم كه احياناً تحت تاثير هيجانات آني انتخابات دست به اعمالي زده اند كه در عين حال هدف نهايي آنها گرم نمودن تنور انتخابات و بالا بردن سطح مشاركت در نظام اسلامي بوده، ولي هم اكنون به مجازات هاي سنگيني چون حبس هاي طويل المدت و جرايم مالي محكوم شده اند دفاع نمايد؟

آيا دكتر جعفرپور كه سالياني دراز به پايتخت نشيني مالوف شده است شناخت كافي ازمنابع، امكانات، اقوام و طوايف و فرهنگ چند پاره حوزه انتخابيه خود دارد تا بتواند پتانسيل هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي آن را كشف و در جهت به فعل در آوردن آنها با رايزني با مسئولان رده بالاي نظام كه مدعي آن است اقدامات ماندگاري انجام دهد؟ البته روشن شدن پاسخ اين سوالات مستلزم گذشت زمان است و تاريخ اين مرز و بوم بدون توجه به دستور و بيانيه قضاوت خود را در پيشگاه آيندگان خواهد نمود.

به هر حال عملكرد آقاي دكتر جعفرپور در اين چند ماهه نشان داده است كه همانند برخي از نمايندگان سابق كه با طنز از عملكرد و گفته هايشان ياد مي شد نيست و حداقل تاكنون در بعد رسانه ايي در خصوص مسائل فرهنگي و سياسي كلان، صاحب نظر و چهره اي موفق از خود نشان داده است. هرچند نقدي كه به ايشان وارد مي شود اين است كه اين حركت هاي رسانه اي در راستاي وظايف نمايندگي و طرح مشكلات حوزه انتخابيه نبوده است. لذا انتظار اين بود كه در راستاي عمل به وعده هاي انتخاباتي خود مشكلات مردم را در رسانه ها و مجلس مطرح مي نمود كه متاسفانه تاكنون كمتر نطقي در اين زمينه داشته است.

علاوه بر اين انتظار مي رود همانطور كه وي زمينه ارتقاي تعدادي از ادارات شهرستان لار به اداره كل را فراهم نموده نسبت به تاسيس ادارات مورد نياز شهرستانهاي نوپاي خنج و گراش نيز اقدام نمايند كه متاسفانه تاكنون چنين نبوده است كه در صورت ادامه اين روند اين موضوع مي تواند خلاف وعده هاي انتخاباتي ايشان مبني بر عدم تبعيض در حوزه انتخابيه تلقي شود.

از طرفي ديگرحداقل انتظاري كه از ايشان مي رود اين است كه پروژه ها و كارهايي كه در دوره هاي قبل به تصويب رسيده و در حال انجام بود متوقف نگردند كه متاسفانه در اين زمينه  نيز مي توانم به طور مثال از توقف عمليات ساخت تونل ارتباطي بين بخشهاي ارد و بيرم اشاره نمايم كه عمليات اجرايي آن متوقف گرديده است؛ اين در حالي است كه تونل ارتباطي گردنه احشام لامرد با بيش از ۶۰درصد پيشرفت فيزيكي در حال انجام مي باشد. علاوه بر اين شاهديم كه شهرستان لامرد و حتي روستاهاي تابعه آن برخوردار از نعمت گاز هستند؛ كه در اين ميان منطقه بيرم به عنوان يكي از بخشهاي لارستان عليرغم فاصله اندك با شهرستان لامرد و قرار گرفتن در چند قدمي پروژه گازرساني به دليل عدم پيگيري موثر مسئولان شهرستان و نماينده محترم تاكنون از اين نعمت بزرگ برخوردار نشده است.

در همين راستا مصوبات هيئت دولت در زمينه گاز رساني به بخشهاي جويم، بنارويه و صحراي باغ و همچنين وعده آقاي احمدي نژاد جهت ارتقاي بخش اوز به شهرستان نيز تاكنون مورد بي مهري قرار گرفته و اقدام قابل ملاحظه ايي انجام نگرفته است.

كوتاه سخن اينكه با عنايت به مستندات فوق به نظر مي رسد آقاي دكتر جعفرپور در مسير اجرايي نمودن شعارهاي انتخاباتي خود به كندي پيش مي رود و بعضاً در مواردي در جهت عكس آن شعارها حركت نموده است. دراين ميان اگر اقداماتي نيز نموده است يا در سطح كلان كشور و بيشتر اظهار نظر در خصوص مسائل فرهنگي بوده است كه تاثير مستقيمي در حل مشكلات مردم نداشته يا اينكه اقدامات او محدود به زادگاهش شهرستان لار بوده است. از طرفي براي اهداف مهمي چون تدوين سند چشم انداز ۱۴۰۴و برنامه ۵ ساله حوزه انتخابيه و همچنين توسعه نهادهاي (مردم نهاد) و تشكيل مجمع برنامه ريزي و تصميم گيري حوزه انتخابيه به منظور توزيع عادلانه امكانات نيز هيچ گونه برنامه مشخص و مدوني در اين يك سال ارائه ننموده و هيچ حركتي در جهت تاسيس آن صورت نداده است.

به هر حال اميد دارم آقاي دكتر جعفرپور در اين چند سال مانده به نمايندگي، نماينده اي متفاوت با نمايندگان گذشته باشد و با عملكرد بدون تبعيض خود زمينه پيشرفت و آباداني شهرستانهاي لار، خنج و گراش را در تمامي زمينه ها فراهم و چهره موفق و ماندگاري را در تاريخ منطقه از خود به جا بگذارد.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان