میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در14 مارس 2014 ساعت 10:03 ب.ظ سرویس:مطلب شما 8 دیدگاه 2,099 بازدید

قندي كه تلخ شد!

POSTER-12قندي كه تلخ شد!

آفتاب لارستان: خانه فرهنگ بيرم چند وقت است كه بصورت هفتگي فيلم هاي تحسين شده ايراني را بصورت عمومي پخش مي كند. هفته گذشته فيلم «يك حبه قند» رضا ميركريمي به نمايش در آمد. «حجت شايان مهر» پس از ديدن فيلم يادداشت كوتاهي در سايت بيرم كبير نوشته كه در ادامه مي خوانيد:

***

حجت شايان مهر: روایت داستانی یه حبه قند در کنار انتخاب بجای شخصیت ها و بازیگران فیلم و لوکیشن بسیار زیبای آن، چنان مخاطب را جذب اتفاقات درون این خانه باغ زیبا و سر سبز می کند که در تمام زمان تماشای فیلم، فراموش می کند که بیشتر صحنه ها در یک لوکشین زیبا یعنی همان خانه باغ اتفاق می افتد.

نگاه خاص نویسنده ی فیلمنامه و انتخاب قشنگ این خانه باغ برای روایت داستان فیلم به گونه ای است که تماشاچی خود بعنوان بازیگر بیرونی در تمام صحنه ها حضور مستمر دارد.

بازگشت به جامعه سنتی با تمام قالب های آن در همه روابط بازیگران چنان پررنگ می شود که مخاطب محصور شده در جوامع مدرینته ی امروز که همه ی ظواهر جامعه سنتی را درنوردیده؛ برای چند لحظه به گذشته خود باز می گرداند.

حضور زیاد بازیگران در کادرهای بسته دوربین نیز به فیلم ضربه نمی زند و مخاطب را در حالتی قرار می دهد که همچنان منتظر اتفاقات بعدی از سوی بازیگران است و چه زیبا، “یه حبه قند” که نماد شیرین کامی ست به نماد تلخکامی و اندوه مبدل می شود؛ هرچند تلخی مرگ نیز مانند شیرینی عروسی ارتباط زیبای خانوادگی بین افراد فامیل را از هم نمی پاشد و آنها نیز همانند قبل برای بهتر برگزار شدن مجلس عزا، کمر همت می بندند.

بازگشت عروس خانواده(پسندیده) بر سر سفره نیز در انتهای فیلم مؤید همین مطلب است که او نیز حاضر نیست برای رفتن به خارج از کشور این ارتباط عمیق خانوادگی را از هم بدرد هرچند این نوع روابط خوب خانوادگی در جامعه ی به ظاهر مترقی و مدرنیته حاضر رو به فراموشی است…


8 نظر

 1. محسن نیرومند گفت:

  0

  0

  جناب آقای شایان مهر
  نقدی کوتاه و جامع بود.
  سپاس

 2. لاري گفت:

  0

  0

  آفرين به همت جوانان بيرمي. بي شك در سايه فرهنگ و هنر نيز مي توان به تعالي منطقه اميد داشت.

 3. فاطمه محسن پور گفت:

  0

  0

  شاید ارتباط صمیمی که کارگردان سعی کرده در فیلمش با مخاطب برقرار کنه ، باعث شده شما انقدر مثبت برداشت کنید … ولی به نظرمن اونطور که فیلم نیاز داشت ، ما تقابلی بین سنت و مدرنیته نمیبینیم ، جز در بعضی جاها که اصلا کافی نیست .

 4. ستاره گفت:

  0

  0

  با سلام و خسته نباشید
  از زحمات آقای شایان مهر و دست اندرکاران خانه فرهنگ بیرم ممنونیم؛ فیلمهایی را که به معرض نقد می گذارند جالب بود… احسنت به نیروی جوانان بیرمی…
  «ب امید موفقیت روز افزون»

 5. رستمی گفت:

  0

  0

  ازآاقای شایان مهر به خاطر فعالیتهای هنری و راه اندازی اینگونه جلسات فرهنگی به عنوان یک فرهنگی منطقه بیرم تشکر میکنم

 6. حجت شایان مهر گفت:

  0

  0

  عرض ادب و احترام خدمت عزیزان و تشکر از نظرات سازنده شما بنده از جایگاه یک منتقد به فیلم نگاه نکردم بلکه این مطالب صرفا تحلیل یک مخاطب عادی است بعنوان یک لاری که موقت در بیرم حضور دارم تمام تلاشم را برای اعتلای فرهنگ بیرم به کار خواهم بست چرا اعتقاد دارم روزی جوانان بیرمی قطب اصلی هنر شهرستان خواهند شد به امید آنروز

  • میم گفت:

   0

   0

   آقای شایان مهر ، باکمال احترام :
   وقتی یه نفر شعر میگه چه بخواد چه نخواد شاعره ،
   وقتی یه نفر نقاشی میکشه ، چه بخواد چه نخواد نقاشه ،
   وقتی هم یه نفر نقد میکنه ، چه بخواد چه نخواد منتقده !!

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان