میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در4 می 2014 ساعت 5:16 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 8 دیدگاه 2,175 بازدید

كدام آثار تاريخي لار به بهانه خيابان كشي، تخريب شدند؟!

پيرو گفت و گوي دكتر محمد شيخي با سايت آفتاب؛

كدام آثار تاريخي لار به بهانه خيابان كشي، تخريب شدند؟!

kamjoo-samadپیرو درج مطلب ارزشمند جناب دکتر شیخی در موضوع بافت فرسوده و تاریخی لار، ضمن صحه گذاشتن به موارد مطرح شده توسط ايشان، جهت اطلاع مردم به خصوص جوانان لارستان، از تخریب بافت فرسوده وتاریخی شهر قدیم لار که همزمان صورت گرفت مطلبي را متذكر مي شوم.
قبل از شروع به کار شوراهای اسلامي شهر و روستا کشور، انجمنی از معتمدین و پیشکسوتان تشکیل شده بود که در روند و توسعه شهری نظارت داشتند. البته اين انجمن ها مثل شوراهای فعلی که منتخبین مردم هستند قدرت و نفوذ خاصي روی شهرداران نداشتند. در مورد شهر لار اما متاسفانه بلايي به سر اين شهر آوردند که نباید می شد!
قصد نگارنده البته تخریب شهرداران گذشته و یا زیر سوال بردن عملکرد آنها نیست چرا که هرکدام به سهم خود منشا تحول و آبادانی شهر نیز بودند كه نبايد خدمات آنها را كتمان كنيم.
نقدی که بر شهرداران گذشته وارد است (به خصوص شهرداری که نماینده شد!) این است که خیابان هایی که با تخریب بافت قدیم شهر در شهر قدیم لار به خصوص محله قنبربیگی احداث گردید اولا بسیار کم عرض است وهم اکنون جوابگوی ترافیک شهری نیست علاوه بر آن از اول تا انتهای خیابان حاج غفوری به دلایل مختلف، نوع بافت فیزیکی منطقه و عدم زیر ساخت مناسب هر بار شاهد فرورفتگی و خرابی شاه لوله های این منطقه هستیم.
کار ناشایسته ی دیگری که در همان زمان به وقوع پیوست که  ناراحتی دوستداران میراث فرهنگی را به دنبال داشت و هم اکنون حسرت آن بر دلهای افرادي که از نزدیک این آثار دیده بوده مانده است تخریب آثاري بود  که در لار و منطقه و حتی کشور بی نظیر بودند و هیچ ربطی به توسعه و خیابان کشی شهر نداشت که به طور مصداقی نام آنها برده می شود:
۱) حمام گُودو كه یکی از قدیمی ترین حمام های منطقه به حساب می آمد.
۲) حمام معدل بیگی که در ضلع غربی قیصریه قرار داشت.
۳) حمام حاج غلامرضا معتمد واقع درکوی گاله روبروی پل زینبیه که دو حمام زنانه و مردانه بود و تا هنگام تخریب قابل استفاده بود.
۴) برکه امامزاده مشهور به برکه آقا کنار مرقد مطهر امامزاده میر علی ابن الحسین (ع) که یکی از قدیمی ترین برکه های منطقه محسوب می شد.
۵) برکه مسگری؛ این برکه بو بلند مخروطی شکل کم نظیر از نظر شکل در منطقه لارستان محسوب می شد که در ضلع غربی قیصریه لار واقع شده بود.
۶) دنشیر قنبربیگی که یکی از بزرگترین دنشیرهای منطقه به حساب می آمد. این دنشیر در کنار برکه قنبربیگی وخانه محمودی در خیابان میرعبدالعظیم شهر قدیم لار واقع بود.
۷) سابات حاج فضل الله؛ یکی از سابات های قدیم و مشهور لار که در واقع دو سابات کنار هم  واقع در محله سبزکوه در شهر قدیم لار واقع شده بود.
یاد آوری این نکته لازم است که برکه های پیرغیب و قنبربیگی وتعدادي آثار دیگر نیز همان زمان اصرار بر تخریبشان داشتند که با مقاومت مردم محل روبرو شدند و خوشبختانه از گزند تیغ لودر محفوظ ماندند و همچنان استوار به حیات خود  ادامه می دهند تا آب شرب دو محله شهر قدیم را همچنان تامين كنند.
اما تخریب این آثار توسط افرادي صورت گرفت که فکرشان آبادی وتوسعه شهری بود! ولی خواسته و ناخواسته دست به تخریب آثار تاریخی و باستانی زدند که هیچگونه مزاحمتی برای خیابان کشی و توسعه لار نداشت.
همانطور كه گفته شد تخریب اين اماكن توسط شهرداری گذشته صورت گرفته است و اينك شورا و شهرداری در نظر دارند اماکنی که قابل تعمیر وترمیم هستند را مجددا با کمک یاوران شوراي محلات به سرانجام برسانند. این کار از دنشیر قنبربیگی که به تازگی مرمت و بازسازی آن به تصویب شوراي شهر لار رسیده شروع  می گردد.


8 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  با این حساب شهرداری لار بدهکار مردم به خصوص دوستداران میراث فرهنگی است فکر کنم با دوستانی که در شورا هستندو دغدغه میراث دارند وشهردار فرهنگ ومیراث دوست در این دوره شاهد آبادی بافت های تاریخی خواهیم بود

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقای کامجو بجای حرف زدن برو تو شورا یه کار مفیدی برا شهرت انجام بده
  من دیگه اون اعتماد همیشگی رو بهت ندارم و حرفاتم برام اهمیتی نداره

  • 0

   0

   با سلام به دوست ناشناس. اگر کار مفیدی سراغ دارید که بدرد شهر ومردم می خورد مرقوم فرمایید اگر در توان باشد انجام می دهیم. درمورد مطلب دوم شما اگر حرفی یا قولی داده ایم متذکر شوید اگر منظورت در خصوص این مطالب که نگارش شده است وناراحت شده اید یک واقعیت تلخ تاریخی است که اعلام کرده ایم جهت اطلاع مردم و هرکس اشتباه وتخلف کرده است باید جبران ومعذرت خواهی از مردم کند.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  محمد علی بیگ/ معدل؟

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقاي كامجو فراموش كردي در زمان همان شهردار مجوز تخريب خانه هاي شير و خورشيدي شهر جديد به افرادي كه مي خواستند منزلشان را بازسازي كنند ميدادند

 5. اکبر گفت:

  0

  0

  آقای کامجو نباید به بهانه تلفظ لاری، زبان ملی را نادیده بگیریم. «معدل» چه معنی می دهد دیگر؟! شما باید بنویسید: «محمد علی» و بعدا اگر خواستید توضیح دهید در گویش مختصرساز لاری این کلمه تبدیل به آن کلمه می شود.

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  دن شیر شازده هم بوده که خرابش کردن

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  راست می گوید خیابان حاج غفوری وخیابان ساحلی شهر قدیم به آن بیشتر برسید با این شهردار وشورای دلسوز امیدواریم تا به حال که خوب بوده است راضی هستیم ولی تلاش بیشتر برای زیبا سازی وآبادانی شهر صورت گیرد

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان