میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در18 می 2015 ساعت 12:19 ق.ظ سرویس:مطلب شما 9 دیدگاه 1,836 بازدید

كدام انتقاد غيرمنصفانه؟!

جواب به يادداشت «غلامرضا حامدپور»

كدام انتقاد غيرمنصفانه؟!

آفتاب لارستان: در پي درج يادداشت «منتقدان نماينده، منصف باشند» نوشته غلامرضا حامدپور در اين سايت، حالا كرامت الله بلوچي طي يادداشتي به وي جواب داده است. متن كامل اين يادداشت در ادامه مي آيد:

***

IMG-20150517-WA0004کرامت الله بلوچی: جامعه زنده و پویا، خلاق و مبتکر و پرنشاط در گرو نقد عالمانه و انتقاد منصفانه اندیشمندان، فرهیختگان و فعالان اجتماعی شکل خواهد گرفت و نبود نقد دلسوزانه باعث تغییر مسیر خود خواسته ساختارهای صحیح مبتنی بر ارزش مداری، جلوگیری از تشکیل یک جامعه ی ایده ال و موجب رکود فکری در سطح اجتماع خواهد شد.

روشن است هر چقدر کشور و جامعه ای به سوی دموکراسی پیش رود در نهایت به ایجاد زیرساخت های عقلی منطبق بر خرد جمعی جهت حفظ اخلاقیات و پیشبرد امور منتهی می گردد. البته این مهم حاصل نخواهد شد مگر در سایه نقد و بررسی عملکرد مسئولین جامعه زیرا تنها زنده باد گفتن صرف، تشکر و تقدیر مکرر (که در بسیاری موارد به خود فریبی منجر می گردد) هرآیینه ممکن است مسئولین را از مسیر خدمت گزاری منحرف نماید!

به این علت می توان گفت نبود نقد، حذف منتقد، نشانه راکد ماندن، پوسیدگی تدریجی و زوال بنیان های فکری جامعه خواهد شد و بلعکس نیز وجود منتقدین فعال و آگاه یکی از عوامل اصلی توسعه یافتگی در جوامع پیشرفته و در حال توسعه بشمار می رود. خصوصا که منتقدین را طیف عالمان و شخصیت های مجرب و مطلع از امور تشکیل دهند! چرا که این کنشگران اجتماعی در جهت بهبود اوضاع و تقویت عملکرد بهتر مسئولین هر جامعه، نقش اساسی ایفا می نمایند.

البته همزمان با وجود منتقدین در هر جامعه افرادی نیز هستند که به هر دلیل! سعی در خوب جلوه دادن امور (و امن و امان نشان دادن اوضاع) داشته و معمولا در برابر انتقادات نیز عکس العمل نشان می دهند. (هر چند ما به نفس عمل این گروه کاری نداشته و نداریم) اما این را باید اذعان کرد که نه تولید یاس و ناامیدی برای جامعه مفید است و نه خود شیفتگی و خود فریبی تمام! بلکه بهترین راه تولید دانایی و هوشیاری است، دانایی در جهت درک نقدهای عالمانه توام با دلسوزی به منظور افزایش راندمان فعالیتها و عملکرد مسئولین، که اگر به چنین درک و پذیرش واقعیتها رسیده و نگاه خود را به مسایل تغییر دهیم پیشرفتها و توفیقات دور از دسترس نخواهد بود. (همچنان که در بسیاری مناطق اینگونه است)

بنابرین اینجاست که در می یابیم نادیده گرفتن انتقاد به معنای پیشرفت در امور نبوده! و چه بسا نقدهای سازنده (نه اینکه خدشه ای به پیشرفت جامعه) وارد نخواهد ساخت بلکه در تمامی عرصه ها نیز قطعا از عوامل اصلی پیشرفت و پیشبرد امور محسوب می گردد.

نقد های صحیح و سازنده (با رعایت چارچوب های تعریف شده در قانون) به معنای آزادی در تفکرات است (تفکراتی که پایه و اساس بنیان های فکری جامعه است) و در اهمیت آن همین بس که در شرع مقدس و اخلاق و رفتار و عملکرد معصومین (علیهم السلام) کرارا به آن پرداخته شده است بویژه نوع و روش حکومت داری امام علی (ع) که نمونه ای بارز و مصداق روشنی در این زمینه است. (در حالیکه یقین حاصل است معصومین(ع) حتی بدون انتقاد از عملکردشان نیز دچار خطا نخواهند شد!)

از سویی لازمه دموکراسی که امروزه در دنیا از آن به عنوان مطلوب ترین شیوه حاکمیتی نام برده می شود و ما نیز به نام مردم سالاری دینی از آن یاد می کنیم نقد بررسی عملکرد مسئولین، ایجاد فضای مناسب جهت شکوفایی هر چه بیشتر جامعه از طریق خلاق نمودن ذهن دانش آموزان، دانشجویان، محققین و پژوهشگران اجتماعی است و بهترین مصداق آن را نیز می توان در وظایف نمایندگان مجلس شورای اسلامی (نقد و بررسی عملکرد سایر مسئولین) به عینه مشاهده نمود! رای اعتماد نمایندگان مجلس به وزرای دولت، طرح سوال و در مواقع ضرورت استیضاح آنان!! (استیضاح به معنی توضیح خواستن پیرامون عملکرد ها)

مخاطبان ارجمند واقفند که مسئولین انتخابی (که با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند) نسبت به مسئولین انتصابی بیشتر در موضع نقد و انتقاد مردم قرار دارند.

علی ایحال تقدیم این مطلب به مخاطبین عزیز و مسئولین ارجمند به خاطر نگارشی است که مدتی قبل توسط یکی از نویسندگان محترم در همین سایت با عنوان «منتقدین نماينده، منصف باشند» درج شد و اصل مطالب ایشان در پاسخ به انتقادات مردمی تبیین گردید. (انتقاداتی پیرامون نگرانی به حق مردم در مورد عدم اختصاص هیچ مبلغ قابل توجهی از اعتبارات کلان تخصیص یافته در سفر استانی هیئت دولت به شهرستان های  لارستان، خنج ، گراش و بخش های تابعه و دیده نشدن آنها در مصوبات صورت گرفته!

لازم است عنوان گردد مردم شریف لارستان، خنج و گراش تک تک اقدامات معموله (کوچک و بزرگ) که در سه سال گذشته توسط نماینده محترم مورد پیگیری و انجام قرار گرفته را در مرکز و توابع به خوبی مدنظر داشته و به آنها واقفند از طرفی حفظ حرمت و رعایت شخصیت حقیقی و حقوقی جناب ایشان موجب گردیده تا هر گونه نقد و انتقاد در محترمانه ترین شکل و در فضایی دوستانه انجام گیرد اما نکته حایز اهمیت آن است که رعایت موارد فوق الذکر هیچگونه منافاتی با نقد صحیح (و یادآوری کمبودهای شهرها و روستاهای تابعه) نداشته و لازم است!

با واقع بینی، پیگیری های مضاعف، استفاده از بستر های مناسب، به کارگیری اهرم های موجود و از همه مهمتر بازنگری، درجهت همفکری با فعالان اجتماعی… تلاشی مجدانه معمول گردد تا در باقیمانده عمر این مجلس امکانات و اعتباراتی مطابق با نیازهای شهرستانها و توابع به آنها اختصاص یابد زیرا:

۱- از عمر مجلس نهم تنها یکسال باقی مانده!

۲-تلاش مجدانه و شبانه روزی ۲۷۰ نماینده محترم مجلس برای اخذ امتیازات و اعتبارات در آخرین سال فعالیتشان چندین برابر شده!

۳- به اذعان شخص نماینده محترم! کمبود ها و نیازهای این شهرستانها (از برخی محله های شهر لار!) تا دور ترین بخش ها و روستا های آنها به چشم می خورد که ضرورت توجه و پرداختن به نکات حایز اهمیت صدرالاشاره را دو چندان می نماید!

در پایان ذکر مجدد این نکته ضروری است که هرگونه نقد و انتقاد صرفا بخاطر پیشرفت بیشتر منطقه (مطابق با شان مردم این شهرستانها) صورت گرفته و اصالت، فروتنی و مشی اخلاق مدارانه مردم صبور و اصیل لارستان، خنج و گراش و بخشهای تابعه و تعهد و پایبندی شان به موازین اخلاقی، هیچگاه آنان را در عین انتقاد نمودن، از مسیر صحیح خارج نخواهد نمود. پس به مصداق «کلکم راع و کلکم مسول عن رعیته….» و با امید به مسئولیت پذیری بیشتر و شنیدن صدای منتقدین دلسوز، از تمامی طیف های اجتماعی آینده ای روشن تر از قبل را برای شهرمان رقم بزنیم. والعاقبه للمتقین.

كرامت الله بلوچي/ ارديبهشت ۹۴؛ لارستان

 


9 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  افرين

 2. منصفانه گفت:

  0

  0

  فردی که مطلب منتقدان منصف باشید را نوشته ،دنیا را وارونه می بیند برای اینکه باید می نوشت:(نماینده مردم منتقد ،منصف باسید) یعنی اینکه شما فقط نماینده عده ای چاپلوس نیستید بلکه نماینده همه مردم هستید.

  • عبدالرضا گفت:

   0

   0

   مدیرسایت لطفا در درج نظرات دقت فرمایید.
   توهین به افراد ازلحاظ قوانین رسانه ای ممنوع می باشد.

 3. جنوبی گفت:

  0

  0

  درسته. مسولین ما باید در بوته نقد قرار بگیرند.

 4. غلامرضا حامد پور گفت:

  0

  0

  آقای بلوچی فکر نمی کنم مطلب شما در پاسخ نوشته اینجانب باشد ای کاش به مورد یا مواردی اشاره می کردید تا بر اساس آن به شما پاسخ بدهم در کجای مطلب بنده گفته شده که انتقاد از نماینده صورت نگیرد با شما موافقم که با نقد سازنده (نه تخریب )از عملکرد مسوولین جامعه به پویایی می رسد عرض بنده این بوده و هست که با سیاه نمایی به جایی نمی رسیم حضرتعالی و بنده در یک فضای مشترک مجازی حضور داریم آیا حقبقتا عملکرد نماینده نقد می شود یا فقط تخریب؟ چرا که همه امور به یک جهت خاص هدایت می شود آیا در نقد جانب انصاف رعایت شده ؟ شما که از دموکراسی حرف می زنید پاسخ دهید که در قواعد جوامعی که دموکراسی حرف اول را می زند فقط به نیمه خالی لیوان نگاه می کنند؟ چند بار بصورت خصوصی و در فضای مجازی در این مورد بحث کردیم و بنده در مقابل شما شاگردی بیش نیستم اما یقین دارم شما از پشت پرده این مخالفت ها و سیاه نمایی ها در رسانه ها و به خصوص در این چند ماه اخیر بی اطلاع هستید و مایل به ورود به آن نیستم (البته توصیه می کنم بیشتر در این زمینه تحقیق کنید )علی ایحال برای بررسی و نقد منصفانه ضمن توجه به عملکرد مثبت هر فرد باید به شرایط و متغیر های هر دوره زمانی نیز توجه کرد آیا انتظاری که از دولت دهم در زمینه تخصیص اعتبارات بود با زمان فعلی یکسان است ؟ نه جناب بلوچی انتقاد حق مردم است و کسی با آن مخالفتی ندارد و سعی امثال بنده بر خوب جلوه دادن امور نیست آنچه آزار دهنده است سیاه نمایی است بیشتر با هم بحث خواهیم کرد

 5. یک نظر گفت:

  0

  0

  در فرهنگ عمومی جامعه هرگاه فردی یا گروهی مورد نقد قرار می گیرد بلافاصله موضع حمله ای به خود می گیرند که ای اقا شما می خواهید طرف را تخریب کنید .در صورتیکه هر فرد حقوقی عملکردش مورد نقد وبررسی قرار می گیرد نه شخصیتش.
  باید قبول کنیم که برنامه ریزی مدون برای منطقه لارستان از طرف نماینده ضعیف بوده است چون از همه نیروهای فعال ودلسوز نخواسته است استفاده کند.

 6. لارستانی گفت:

  0

  0

  نقد منصفانه محترمانه وعالمانه جهت اگاهی دادن به مسؤلین به انها در پیشبرد اهداف کمک می کند اما نقدی که هدف تخریب دیگران باشد کار شکنی است وقصد ایجاد تنش می باشد تا ایجاد راهکار

 7. لارستانی گفت:

  0

  0

  از دیدگاه طرفداران نماینده هرگونه انتقادی که از نماینده می شود به پای تخریب می گزارند این طرز تفکر جالب وقبول نیست. شما باید از مخالفین تشکر هم کنید که نقاط ضعف یک نماینده بازگو می کنند.
  تخریب زمانی صورت می گیرد که خدای نکرده شخصیت یک فرد زیر سوال ببرند. در صورتیکه هر فرد حقوقی خارج از اشتباه نیست وباید قبول کنید که نماینده خواسته های عموم برآورده نکرده است هرچند فردی شریف و با اخلاقی است.
  اقای حامد پور شما توقع دارید بعد از گذشت ۳سال مردم و روشنفکران جامعه سکوت اختیار کنند این به ضرر منطقه است.

 8. لارستانی گفت:

  0

  0

  ضمن پذیرش نقطه نظرات آقای حامدپور مبنی براینکه اصل انتقاد ازهرکس درهرمقام ومسؤلیتی امری لازم است تا طی مسیر بدرستی صورت گیردایشان به نکته ظریفی اشاره دارند وآن به اصطلاح انتقادهایی است که بطور مشخص فقط ازنماینده صورت میگیرد. بررسی رسانه ای خاص طی چندماهه اخیر نشان ازیک برنامه ریزی دقیق وزمان بندی شده برای تضعیف وبلکه نماینده تحت عنوان انتقاد دارد که بررسی های دقیق تر منشا٬این تحرکات رانیز روشن میکند.برای روشن شدن بیشتر به یک سوال باید پاسخ دادوآن اینکه چگونه است این شهرستان بااین افراد مدیرومسؤل و..ازفرماندار،شهردار،روسای ادارات و…والبته باتمام احترام به آنها هیچیک ویا به ندرت مورد انتقاد قرارنمیگیرند؟واین میان فقط نماینده !!!

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان