میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در12 آوریل 2014 ساعت 10:48 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, گزارش تصویری 12 دیدگاه 4,112 بازدید

كليد شهر لار را بجاي مديران سياسي به پاسداران فرهنگ سپرديم/ حاشيه و متن يادمان باستاني پاريزي در لار+ عكس

كليد شهر لار را بجاي مديران سياسي به پاسداران فرهنگ سپرديم/ حاشيه و متن يادمان باستاني پاريزي در لار

ساعت به ۸ شب پنجشنبه ۲۱ فروردين كه رسيد ديگر صندلي خالي در تالار فردوسي لار پيدا نمي شد. بهانه جمع شدن افرادي از قشرهاي مختلف، گرامي داشتن ياد و خاطر يك «استاد» به تازگي درگذشته بود. استادي كه غير از جامعه دانشگاهي و ادبي كشور مردم لارستان را هم با درگذشت خود به شدت متاثر كرد. چه او ۵ سال قبل در لار حضور داشت و از اين مهمتر اينكه لقب شهروند افتخاري لار را با خشنودي كامل پذيرفته بود. اين استادِ درگذشته، دكتر «محمد ابراهيم باستاني پاريزي» است.

به گواه پوستر و دعوتنامه اين مراسم «بنياد بازشناسي لارستان كهن» متولي برگزار كننده جلسه يا به قول اين بنياد «يادمان» دكتر باستاني پاريزي بود. همين كه اسم اين بنياد مي آيد في الفور نام «محمد زارع» نيز در ذهن تداعي مي شود؛ از اين رو صبر مخاطبان زياد طولي نكشيد و او اجراي برنامه را پس از قرائت قرآن، پخش سرود ملي و بخشي از سخنان مقام معظم رهبري در سفر به لارستان و البته كليپ معروف «لارستان» شروع كرد.IMG_6610

حاشيه اول: بلندگويي كه سوت كشيد

مسئول بنياد بازشناسي لارستان كهن در ابتداي برنامه از حاضران براي قبول دعوت اين بنياد قدرداني كرد و البته از آنها خواست چند لحظه اي را در سكوت و براي آن مرحوم فاتحه بخوانند. زارع سپس مختصري از زندگي و سوابق علمي، ادبي و دانشگاهي مرحوم گفت تا به اين ترتيب به استقبال كليپي ديگر برود. عكس هايي از گذشته هاي استاد تاريخ نويسي ايران با صداي استاد آواز ايران يعني محمدرضا شجريان.

اولين حاشيه جلسه اما با سوت كشيدن بلندگو در حين صحبت مجري اتفاق افتاد. آنجا كه بلافاصله زارع به طنز گفت: مشكل بلندگو از چند دهه قبل در اين شهرستان وجود دارد و جا دارد مسئولان، كارگروه ساماندهي سيستم هاي صوتي شهرستان را نيز تشكيل دهند!

سخنراني دكتر محمدرضا مريدي

سپس از دكتر محمدرضا مريدي دعوت شد تا سخنراني اصلي اين جلسه را انجام دهد. وي نام سخنراني خود را «تاريخ اكنون» عنوان و با اين جمله شروع كرد: « تاریخ تنها متعلق به گذشته نیست؛ بلکه مربوط به اکنون است». وي ادامه داد: « تاریخ تنها باستان­نگاری گذشته نیست؛ یا پازلی از اسناد گم شده که تاریخ­دان به دنبال آنها باشد بلکه تاریخ­نویسی، فراخوان گذشته در زمان حاضر است.»

استاد دانشگاه هنر تهران در ادامه با تاكيد بر اينكه همه تاريخ نگاران زنده كردن تاريخ را در پيش نمي گيرند گفت: «برعکس برخی تاریخ را مومیایی و خشک و سرد و بی­روح می­کنند.» وي افزود: «نوشتنِ تاریخ با زنده کردن تاریخ متفاوت است و همه از عهده آن بر نمی­آیند و تنها برخی می­توانند که به آنها استاد می­گوییم؛ مانند استاد باستانی پاریزی.»IMG_6632

دكتر مريدي در ادامه به سبك تاريخ نگاري دكتر باستاني پاريزي اشاره كرد و آن را حدفاصل نگارش دانشگاهي و ژورناليستي دانست. وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: «استاد پاریزی از این بابت یک تاریخ­نگار مردمی بود که تاریخِ مصادره شده توسط دربار و اعیان را به مردم باز می‌گرداند.» وي افزود: « او نه تنها ساده و برای مردم می­نوشت بلکه درباره مردم می­نوشت.»

اين نويسنده و استاد دانشگاه در ادامه به ادبيات نوشتاري استاد اشاره كرد و گفت: « منظورم از اهل ادبیات بودنِ استاد پاریزی ویژگی زبانی نوشته­های او نیست بلکه نوشته­های ایشان کارکردی را داشت که آن زمان ادبیات بر عهده گرفته بود و آن مشایعت جامعه ایران از اجتماع مبتنی بر روستا به جامعه شهری بود.»

دكتر مريدي در پايان سخنراني خود به حضور استاد در لار و در جريان برگزاري همايش بين المللي زبان و مردم شناسي لارستان اشاره كرد و گفت: «لار به حضور آن همه اندیشمند به خود می­بالید و اکنون نیز باید به این ببالد که کلید این شهر به شخصیت های بزرگی چون ایشان سپرده شده است.» وي اضافه كرد: «به نظر نکته مهم و معناداری می­آید که کلید این شهر در دست سیاست‌مداران یا مدیران سیاسی سپرده نشد بلکه کلید شهر لار به فرهیختگانی داده شد که پاسدار تاریخ و فرهنگ ایران هستند.»

حاشيه دوم: بازخورد اعطاي شهروند افتخاري چه بود؟!

سخنان دكتر مريدي تمام نشده بود كه دومين حاشيه جلسه اتفاق افتاد و آن اعتراض خانمي به او با گفتن جمله اي به اين مضمون بود: حالا اعطاي اين شهروندهاي افتخاري كه مي فرماييد چه فايده و بازخوردي براي لار داشته است؟! دكتر مريدي اما به آرامي و با حفظ لحن خطابه پيشين خود گفت: براي ما فرصتي است كه آنها پذيرفته اند شهروند ما باشند و اين بر عهده ماست كه از اين موقعيت استفاده بيشتري كنيم مثلا جا داشت مكاني در اين شهر با نام خانه تاريخ جنوب داير شود و استفاده هاي ديگر.

رونمايي از كتاب جديد مهندس هوشمند و تقدير از فعالان ميراث فرهنگي

پس از آن كليپ اهداي كليد نمادين و طلايي رنگ شهر لار به دكتر باستاني پاريزي و سخنراني كوتاه او در تالار وحدت لار پخش شد و بعد آن دو غزل از استاد توسط آقاي دادآفريد قرائت شد كه اميدرضا مجيدي با نواختن پيانو او را همراهي مي كرد.IMG_6669

سپس در غياب كرامت الله تقوي از جويم كه قبلا نامش به عنوان سخنران مطرح شده بود، نوبت به آقاي ديانت از اعضاي شوراي اسلامي شهرستان رسيد تا چند دقيقه اي را به تعريف و تمجيد از مهندس حسن هوشمند، نويسنده لارستاني و مسئول اداره جهاد كشاورزي لارستان بپردازد. وي در بخشي از سخنان از پيش نوشته خود گفت: مهندس هوشمند بيش از ۳۰ سال است كه به تاريخ و فرهنگ لارستان خدمت كرده است. وي سپس به كتاب هاي نوشته شده توسط مهندس هوشمند اشاره كرد و آنها را به ترتيب «ميراب»، «سيماي كشاورزي لارستان»، «فرهنگ فراموش شده»، «دهكويه در پيوند با تاريخ و فرهنگ لارستان» و «شكوه نيكوكاري» عنوان كرد.

ديانت در پايان سخنانش جايگاه مهندس هوشمند را اينطور توصيف كرد: «موجب مباهات ماست كه فرزندي را پرورش داده ايم كه هم مدير نمونه شهرستان در جشنواره شهيد رجايي است، هم مدير نمونه بسيجي كشور است، هم به دريافت تقدير از مرحوم آيت الله آيت اللهي مفتخر است و هم روابط عمومي بسيار خوبي دارد وكارهاي خير زيادي انجام داده است.»

با اتمام سخنان ديانت مراسم رونمايي از كتاب تازه مهندس هوشمند يعني «شكوه نيكوكاري» با حضور آقايان زينليان و مقيمي دو معاون فرماندار انجام شد. بخش پاياني مراسم نيز بنا به اعلام مجري برنامه تقدير از فعالان ميراث فرهنگي، تعدادي از اعضاي تشكل لارستان بيدار، كارمندان اداره ميراث فرهنگي لارستان و تعدادي از صنعتگران در بوستان نداي بهار بود كه در ايام نوروز در قالب ستاد تسهيلات نوروزي فعاليت كرده بودند.

در ادامه تعدادي از عكس هاي مسعود جعفري نژادان از اين مراسم را ببينيد.

IMG_6675 IMG_6679 IMG_6654 IMG_6687 IMG_6671 IMG_6641 IMG_6642 IMG_6649 IMG_6617 IMG_6638 IMG_6596


12 نظر

 1. حسین شریفی گفت:

  0

  0

  مراسم خوب و بجایی بود. خدا قوت به آقای زارع و دوست خوبم آقای عبدالرحیم زاده که با حضور پر رنگ خود موجب رونق بخشیدن به این مجلس شد.

 2. rostam گفت:

  0

  0

  از ديگر حواشي جلسه خودخواهي […] و حتي نبردن نام كوچكي از خانم جهان بين بود. كسي كه در ايام نوروز براي برپايي برنامه هاي باغ نشاط بسيار زحمت كشيد. حسادت زنانه تا كي؟؟!!!

  • محمد گفت:

   0

   0

   يك سوال: مگر ميراث فرهنگي سال هاي قبل در لار وجود نداشت؟! چرا اينهمه سال هيچ كاري نكردند و روزگار را گذراندند همين كه تشكل لارستان بيدار آستين بالا زد همه شدند متولي امر؟؟!!!! خداوند تشكل لارستان بيدار را زنده نگه دارد وگرنه از مسئولان ما آبي گرم نمي شود. به خانم جهانبين هم بابت اينهمه فعاليت خسته نباشيد مي گوييم هرچند خيلي ها در اين شهر متاسفانه چشم ديدن او را ندارند.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   فکر نمیکنم دوستداران میراث فرهنگی که این برنامه ها رو اجرا کردن برای تقدیر و تشکر این کار رو کرده باشن، ولی خیلی چیزای دیگه رو به مردم ثابت شد و مثل همیشه مردم لارستان ، بیدار هستن و میبینن که کی داره خدمت میکنه و کی خیانت!!!

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  محضر استاد دکتر مریدی به خاطر سخنرانی ارزشمندشان تشکر میکنم.

 4. شهروند گفت:

  0

  0

  مراسم خوبی بود زنده نگهداشتن یاد بزرگان کار شایسته تری است که از طرف بنیاد لارشناسی صورت گرفت . کاش آن خانم به جای اینکه این سوال که بازخورد این بزرگداشت چه می توان باشد ؟این سوال مطرح کرده بود که صد ها میلیون تومانی که هزینه لارشناسی صورت گرفت بازخوردش چه بود؟
  حاشیه آخر هم می نوشتید که تشکر وقدردانی از نوع میراثی! افرادی که شبانه روز صرفا به خاطر مردم لارستان در باغ نشاط برنامه اجرا کردند نه به دلیل حسادت زنانه بلکه به خاطر کینه توزی مردانه! نامی از کسانی که زحمت کشیدند برده نشد.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   حسادت وکینه دو عامل بازداشت است بعضی ها فکر می کنند برای میراث دلسوز ی میکنندغافل از اینکه دلشان جایی گیر کرده است

 5. ابوالفضل گفت:

  0

  0

  شجریان؟؟!!!!!
  کس دیگه ای نبود؟؟
  صدای این وطن فروش رو دیگه از کجا پیداکردین؟

 6. جمعی از مدعوین جوان گفت:

  0

  0

  مراسم زیبا و بیاد ماندنی بود از زحمتکشان و دست اندرکاران کمال تشکر را داریم

 7. لاري گفت:

  0

  0

  بهترين بخش برنامه صحبت هاي دكتر محمدرضا مريدي بود.

 8. اسدي گفت:

  0

  0

  اجراي آقاي زارع هم هميشه زيبا و آرام بخش است.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان