میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در28 فوریه 2015 ساعت 11:01 ق.ظ سرویس:مطلب شما 4 دیدگاه 2,569 بازدید

«كنرو» نامي آشنا براي دوستداران ميراث كهن

«كنرو» نامي آشنا براي دوستداران ميراث كهن

frrمنيره جهان بين: زیاد تفاوت نمی کند از چه صنف و گروهی باشید، تفاوت سنی، شهرقدیم یا شهرجدید زندگی کردن هم در اصل موضوع خللی ایجاد نمی کند؛ صحبت از فرهنگ مردم که باشد همه حاضر می شوند، پیر و جوان، بزرگ و کوچک و تمام تجاربشان را در اختیار هم قرار می دهند بی هیچ چشم داشتی. آن روز هم صبحت از فرهنگ بود، بناهای فراموش شده ای که دست روزگار پیر و فرسوده شان کرده و ما هم غافل. غافل از فرهنگ و اصالت زیبایی که در دل خود دارند یادگار پیشینیان ما را.

ایوب محمودی از اعضای لارستان کهن، عکس را برای جمع فرستاده،‌ عکسی از یک چهار طاقی به نام «کنرو» که شاید تا آن روز کمتر کسی نام آن را شنیده بود. این بنای زیبا در نزدیکی لارستان و در روستای براک است ولی از آن همه جلال و عظمت چیز زیادی باقی نمانده بود.

همهمه عجیبی بین دوستان گروه به راه افتاده بود. هر کدام از اعضاي گروه ناراحتی و ارادت خود به فرهنگ نیاکانمان، با گذاشتن کامنتی زیر عکس مربوطه ابراز می کرد. تعداد کامنت ها لحظه به لحظه بیشتر می شد و دوستانی که هر لحظه نگران تر و البته عده ای هم سخت پیگیر دیدن این چار طاقی.

مدیرگروه لارستان کهن (صمد کامجو) بالاخره تیمی تشکیل داده و از این بنا دیدن کردند. دردسرتان ندهم در کمتر از یک هفته با نظارت میراث فرهنگی و کمک مالی خیر و البته دستان هنرمند استاد فتوت «کنرو» تعمیر شد و شد آنکه که ما می خواستیم «نگین منطقه».

امروز جمعه است، اهالی تور محله گردی لارستان کهن و بیدار،‌ به قصد تجدید پیمان راهی «کنرو» شده اند. چهار طاقی زیبا و محصوری در یک دشت، دشتی که تا چشم کار می کند ادامه دارد. و کوههايی که محکم و استوار اطراف این دشت زیبا را گرفته اند و مخروط افکنه هايی که همگی نشان از این دارند که اینجا در روزگارانی بس دور، شهری بوده است.

IMG_38210

ماشین هایی که به صف شده اند به سمت کنرو،‌ افرادی که با ذوق شوق، این چهارطاقی زیبا را چونان نگین انگشتر در برگرفته اند و تیم خبری که بین جمعیت قرار گرفته اند تا گزارشی دلنشین از بیعت دوباره با کنرو تهیه کنند، همگی حکایت از یک خبر خوش دارد، ‌که آشتی کرده ایم با میراث جاودان نیاکانمان. ‌باشد که این گونه حرکت ها با حضور تمام مردم لارستان بزرگ ادامه داشته باشد.

و من در آخر این یادداشت کوتاه،‌ در سالروز جان گرفتن «‌کنرو» زیر لب زمزمه می کنم:

کاش چَیدو از خدا طلب اُمکردسون

 


4 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  مثل هميشه پراحساس نوشته بوديد. درود بر شما خانم جهان بين.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  احسنت

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  تمام ملک و زمین محوطه آنجا مالکی دارد بنام آقای درویشی از اهالی گراش ، وشما بدون اجازه وارد ملک شخص شده اید . واقعا دست برخی وکلا درد نکند که چه ناحقی هایی را حق جلوه می دهند وسند هم برایش صادر می کنند . دعا کنید سال بعد راهتان بدهند وارد زمینشان شوید …

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  مطلب کاملا ضعیفه
  دلیل درج نامعلوم!

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان