میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در25 ژوئن 2014 ساعت 11:47 ب.ظ سرویس:یادداشت 26 دیدگاه 3,237 بازدید

لارستان؛ تافته جدا بافته اقتصاد ایران

لارستان؛ تافته جدا بافته اقتصاد ایران

shojaeeمسعود شجاعي: در ابتدا اشاره به تعریف آکادمیک اقتصاد که بیان می کند (اقتصاد “Economic”، تخصیص منابع کمیاب بین یک سری نهاده می باشد) خالی از لطف نیست.

اگر کمی خودمان را از قید واژه ها و اصطلاحات جدا کنیم به راحتی می توانیم اقتصاد را در جریان زندگی تک تک افراد و خانواده ها در هر سطح وشکلی مشاهده کنیم. مثلا مادری که بدون تحصیلات توانایی این را دارد که درآمد خانواده را برای یک ماه تقسیم ومدیریت کند تا تمامی محدودیت های خانواده و افراد آن مرتفع شود، خود دال بر این حقیقت پنهان می باشد.

یکی از عوامل مهم دنیای اقتصاد، انسان اقتصادی است که به زبان ساده تر اشاره به این امر دارد که هر فرد در هر سطحی که قرار دارد یکی سری اصول و قواعد برای کسب درآمد، نحوه هزینه، مخارج، پس انداز و… دارد. که این اصول و قواعد در کنار هم سطح کلانی از اقتصاد را تشکیل می دهند. با توجه به همین پیش فرض ها می خواهیم یک سوال مهم را مطرح کنیم و بدان پاسخ دهیم:

چرا نبض اقتصادی لارستان بزرگ، هم جهت و هم سو با اقتصاد ایران نیست؟

همیشه دلایل مختلف در کنار هم یک پدیده ی اقتصادی را هویت وشکل می بخشند، اما بی شک بازار کار کشورهای حوزه خلیج فارس مهمترین عامل این چالش می باشد. این موضوع را می توان از دو مقوله ی اقتصادی و فرهنگی درکنار شخصیت فردی بررسی کرد.

اگر بخواهیم نگاهی کلی به این موضوع داشته باشیم به دلیل عدم وجود تولید وصنعت مناسبی در منطقه ی لارستان و در پی آن کمبود فرصت اشتغال، افراد در سنین کم ومعمولا با تحصیلات پایین بدان کشورها روی می آورند. ضمنا این افراد ناخواسته به دلیل حضور در بازار کشورهای عربی هویت اقتصادیشان در همان کشورها شکل می گیرد و نحوه کسب درآمد آنها مطابق همان کشورها می باشد و همچنین به دلیل اینکه از قبل با انگیزه هایی که عموما حول محور خانواده تمرکز دارد به آن کشورها رفته اند، بیشتر درآمد خود را صرف پس انداز و یا خرید کالاهای بسیار لوکس می کنند. از این رو اولین تضاد زمانی رخ می دهد که فرد با حجم بسیار زیاد نقدینگی و با انگیزه استراحت به منطقه باز می گردد.

عموما هویت اقتصادی فردی که در کشور دیگر شکل می گیرد مطابق با منطقه لارستان وکشور ما نیست. این جاست که مقوله مهم فرهنگی ظهور می کند که اشاره به این امر دارد که فرد علاوه بر حجم بالایی از نقدینگی، فرهنگ زندگی عربی را که عموما مصرف گرایی و راحت طلبی می باشد به همراه دارد. این مقوله بسیار مخرب تر است زیرا چرخ کار و تحرک را از منطقه می گیرد. ضمنا این حجم بالای ارزی که توسط این افراد وارد منطقه می شود یا در خارج از منطقه هزینه می شود یا صرف مخارج غیر ضروری می شود. اگر بخواهیم مثال واضحی از این امر را ذکر کنیم می توانیم به خرید خانه در شهرهای دیگر اشاره کنیم. عموما این اقدامات سطح زندگی را بالا می برد اما بر کیفیت زندگی هیچ تاثیری ندارد.

این عامل در کنار سایر عوامل باعث شده است تا لارستان از بسیاری از مولفه های اقتصادی کشور تاثیر نپذیرد مثلا این حجم بالای نقدینگی و از طرف دیگر تضاد فرهنگی وخستگی از کار مداوم وآغاز استراحت از زمان ورود به لارستان باعث شده است افزایش تورم وگرانی قیمت ها در نحوه و مقدار مصرف مردم و یا بعضا تغییر تقاضای آنها هیچ گونه تاثیری نگذارد. البته این امر عمومیت ندارد اما به دلیل این رویه غالب افراد دیگر هم باید مطیع این شرایط باشند و باعث افزایش فشار به طبقاتی از جامعه می شود.

به دلیل همان حجم بالای پول، فرای تورم کشور، تورم منطقه ای را نیز به همراه دارد و ضمنا همین امر خود باعث افزایش بسیاری از چالش های اقتصادی از جمله افزایش بی عدالتی (ضریب جینی)، افزایش بی کاری های فصلی، بازار مصرف کالاهای شهرهای مجاور و عدم حمایت از کالاهای منطقه ای می شود.

لارستان بازار مصرف بسیاری از کالاهای خارجی می باشد درحالی که شاید بسیاری از نقاط کشور حتی نام آن را نشنیده باشند، پس این کالاها به صورت منطقه ای ومحلی مورد بررسی، کنترل و بسیاری از اصول قیمت گذاری  قرار می گیرند که هم جهت با اقتصاد ملی نیست.

البته باید درکنار این عوامل ذکر شده سایر دلایل همچون سنتی بودن مردم منطقه، اختلاف شدید طبقاتی در منطقه، نزدیک بودن به بنادر جنوب و معضل قاچاق کالا، نبودن بستر مناسب فرهنگی وعلمی، عدم وجود صنعتی قابل اتکا درمنطقه و… اشاره کرد و آنها را مورد بررسی دقیق قرار داد.


26 نظر

 1. بهار گفت:

  0

  0

  مطلب خواندنی بود. مدرک اقای شجاعی چیست؟

 2. محمدعلی گفت:

  0

  0

  بسم الله الرحمن الرحيم
  ضمن عرض سلام
  مطلب بسیار جالب و قابل تاملی بود که به لحاظ اقتصادی توجیه داره و درست هست و با توجه به توضیحات اول یادداشت ، ابهام مطلب برطرف شده و با توجه به عدم استفاده از الفاظ تخصصی علی رغم تخصص آقای شجاعی که بنده ایشون رو میشناسن و هم دانشگاهی هستیم نوشته شده برای عموم قابل فهم هستش
  با آرزوی موفقیت روزافزون برای تمامی دانش آموزان، دانش پژوهان و دانشجویان لارستانی.

  • مسعود شجاعی گفت:

   0

   0

   سپاس از لطف شما ، مسلما یکی از اهداف این نوشته همینجوری که شما فرمودید استفاده نکردن از الفاظ تخصصی بوده ، و هدف این بوده بیشتر حالت پژوهش اجتماعی باشه تا یک مقاله صرفا اجتماعی

 3. محسن گفت:

  0

  0

  مرسی آقایی مهندس مطلبتون فوق العاده زیبا و در حبن حال تخصصی و جامع بود.
  منتظر نوشته های بعدیتون هستم .

 4. علی گفت:

  0

  0

  من از اقتصاد چیزی نمیدونم اما این مطلب واسم یک جورای قابل درک بود

 5. حسین گفت:

  0

  0

  خوب بود اما کامل تر هم میشد نوشت.

  • مسعود شجاعی گفت:

   0

   0

   سپاس، اگه فرصتی بود انشالا در نوشته ها بعدی کامل تر می نویسم

 6. لطیفی گفت:

  0

  0

  همه ی آدم ها مثل عم نیستن خیلی ها هم با این پول ها به همه کمک میکنن مثل بابای خودم.

  • مسعود شجاعی گفت:

   0

   0

   دقیقا ، هیچ امر ویا نوشته ی عمومیت ندارد و مسلما نقاط استثنا وجود دارد ، بنده قصد توهین به خیچ فرد خاصی رو نداشتم اما توجه به این نکته ضروری است که چون تیپ کار بررسی یک چالش با طرح سوال هست پس باید اینگونه نوشت.
   بازم معذرت اگه از نوک قلمم ،خاطره شما رو آزردم .

 7. حسين گفت:

  0

  0

  مشكل از يه جاي ديگس مسعود جان

  • مسعود شجاعی گفت:

   0

   0

   خوشحال میشم اگه اون جاهای دیگر رو که مشکل داره بیان کنید ، مسلما باید همه عوامل رو کنار هم بررسی کرد .

 8. یکی از آشنایان مسعود شجاعی گفت:

  0

  0

  اقای مسعود شجاعی من با شناختی که از شما دارم شما هیچ تخصصی نداری و نخواهی داشت با این همه ادعا….
  […] مشکل از هیج جا نیست مشکل کمبود بعضیا هستش که نیاز به توجه دارن……..

  • مسعود شجاعی گفت:

   0

   0

   من فقط تو این کامنت شما فقط یک جنبه مثبت می بینم و اون هم روحیه مدیریت سایته که فضایی کاملا آزاد رو واسه بیان نظرها ایجاد کرده و منم از این امر مهم الگو برداری میکنم و از این کامنت شما ناراحت نمیشم ، البته این کامنت رو اگه بشه اسمش انتقاد گذاشت چون بیشتر شبیه توهینه .
   در هر صورت بد نیست به این سخن حضرت علی بیشتر توجه کنیم که می فرمایند : نگاه نکنید که می گوید ، بنگرید چه می گوید.
   من منتظر انتقاد سازنده شما هستم ، اگه واقعا شما آشنایی بنده هستید ولی بنظرم آشنا نباشید، با این وجود مانند از شما هم سپاسگزارم

  • یکی از آشنایان مسعود شجاعی گفت:

   0

   0

   اقا مسعود شما هم مثل بقیه خودخواهین…..چرا کامنتمو ناقص گذاشتین؟با وجود ناقص گذاشتن کامنت بازم گفتین فضای باز آزاد….این کجاش ازادیه این خود بینی هستش….اقای شجاعی و امثال شما همش دوس دارن تعریفای ملت از خودتون رو بشنوید.. […]
   فقط خواهش مند است کامنت قبلی رو کامل بزارین و این کامنت رو هم تغییر ندین
   ——————-
   مديريت: با تشكر از اظهار نظر شما، حذف بخشي از اين نظر به دليل توهين آميز بودن آن است. اگر مي خواهيد تمام نظر شما درج شود دو كار مي توانيد بكنيد: اول اينكه كامنت را با نام واقعي خود بنويسيد. دوم اينكه از توهين كردن اجتناب كنيد.

 9. یکی از آشنایان مسعود شجاعی گفت:

  0

  0

  همه این حرفا کشکه

 10. مريم گفت:

  0

  0

  واي چقدر بيننده و چقدر نظر داره اين مطلب. دليلش چيه؟؟!! مطلب كه خيلي منطقي و عاديه؟!

  • مسعود شجاعی گفت:

   0

   0

   دلیل بالا بودن تعداد بازدیدکنندگان رو من نمیدونم , قرار نیست مطلبی نوشته بشه که منطقی و عادی نباشه ؛ از حسن توجه شما سپاسگزارم

 11. یکی از آشنایان مسعود شجاعی گفت:

  0

  0

  از مدیریت این سایت خواهش میکنم که کامنت قبلی که گذاشتم به صورت کامل بزارین….
  اخه از چی میترسین که کامنتا رو ناقص میزارین؟
  —————
  مديريت: بحث ترس مطرح نيست. بحث حقوق اشخاص و اجتناب از توهين و افترا به آنهاست.

 12. پویا شریفی گفت:

  0

  0

  عرض سلام و تشکر از مسعود عزیز بابت تحریر این نوشتار
  قبل از نظر دادن لازم میدونم که عرض کنم ذیل یه متن تخصصی که مشخصا دغده نویسنده بوده و برآمده از تفکر و تحلیله، برخی نظرات، مخاطب جدیدی همچون من رو آزرده میکنه و انگیزه نوشتن مجدد رو از نویسنده میگیره. چه در فضای دوستانه و چه خصمانه، فقط انتقاد پذیرفته است نه توهین.

  روح و فطرت آدمی همواره خواهان رشد و توسعه است و طبیعتا بدون لحاظ روحیه خیرخواهی، نفع شخصی مقدم بر نفع جمعی است.
  لارستان هم جزئی از ایران است؛ ایرانی که شاید نتوان مدلی برای اقتصادش بیان ساخت. اقتصادی که همچون شمشیر دولبه میتواند صعود و سقوط ما را رقم زند.
  اینجانب مشکلات اقتصادی لارستان را فرااقتصادی می نامم؛ به عبارتی دیگر مشکلات اقتصادی خود معلول معضلاتی دیگرند:
  ۱- جبر جغرافیایی: این که لارستان آب و هوایی نه چندان دلچسب دارد و از پایتخت به دور است و بسیاری دیگر را نمی توان به گردن کسی انداخت و برای آن راه حل نوشت.
  ۲- جمعیت
  از مهمترین عواملی که موجب گردیده لارستان علی رغم پتانسیل فراوان به آن چه که باید برسد، نرسد جمعیت کم است. اگر بپذیریم که برای رشد و توسعه، افزایش تولید کالاها و خدمات از طرف بخش خصوصی لازم است، سوالی که پیش می آید این است که آیا احداث پروژه های عظیم در لارستان فراتر از جمعیت این شهرستان نیست؟
  ۳- انگیزه
  مثال سینما مثال خوبی است؛ بعید میدانم که اگر من یا آقای شجاعی سرمایه مناسب در دست داشته باشیم سینمای لار را بازسازی کنیم و آن را آماده بهره برداری کنیم، زیرا هدف ما بدون هیچ گونه تعارفی کسب درآمد است و پروژه های بزرگ خصوصی نیازمند هزینه هنگفت بوده ولی عایدی پایین در شهر. پس نبود انگیزه تولید از عوامل باز دارنده است.
  ۴- جدال سنت و مدرنیته
  امروزه بیشتر پروژه ها، کالاها و خدمات مدرن هستند و طبیعتا نیازمند مصرف کنندگانی مدرن، اما جو غالب شهر با مدرنیته قهر است و نسبت به آن جبهه گرفته. این عامل را می توان با بند ۳ ارتباط داد زیرا کاهنده انگیزه است.
  ۵- فرار عوامل تولید
  اگر سرمایه و نیروی کار ماهر را مهمترین عوامل تولید بدانیم، لارستان به سبب مجموعه ای از عوامل مذکور، فراری دهنده این عوامل است. طبیعتا بدون مدیرانی بومی و اندیشمند که غالبا به پایتخت و مرکز استان رفته و سرمایه هنگفتی که به همراه صاحبانشان که آنان نیز علی رغم تحصیلات آکادمیک، مدیرانی بی نظیر هستند، به کشورهای حوزه خلیج “فارس” هجرت کرده اند، به هیچ وجه نمی توان گام مهمی برداشت.
  ۶- روحیه مردم
  همانطور که شما بیان کردید، روحیه زندگی مردم اعم از مصرف گرایی، چشم و هم چشمی، نا امیدی و اجنبی پرستی و … همه و همه در کنار یکدیگر مانع بسیار بزرگی است بر مسیر پیچیده توسعه.
  از دیدگاه اینجانب، با نگاهی خوشبینانه که بنگریم از موارد بالا، تنها معدودی را بتوان مرتفع ساخت و متاسفانه گویا لارستان در چرخه گمراهی قرار گرفته است. چرخه ای که برای حل یک مشکل باید مشکلی دیگر را حل کرد و برای حل مشکل آخر معضل اول را.
  اینجانب معتقدم که دیدگاهم را با عینک بدبینانه ای بیان داشته ام اما وظیفه خود دانستم.
  نکته آخر: بسیاری از ما اقتصادچی ها فقط انتقاد می کنیم و می گوییم که این کار را نکنید و فلان کار اشتباه است. پر واضح است که گام بعدی این است که بگوییم “چه کنیم”!
  در بدو امر اعمال سیاست را به دوش مسئولین می اندازم! امیدوارم با فعالیت های زیربنایی نظیر احداث و ترمیم راه ها و ایجاد راه آهن، احداث دانشگاهی معتبرو … نام لارستان را پر آوازه تر نمایند. ما نیازمند بازگشت رفته هایمان و ورود غیر بومی ها هستیم. دانشگاه، منطقه آزاد، کارخانه ای بزرگ مثال هایی هستند تا ما جمعیتمان را بیشتر کنیم بدون زاد و ولد. توجه کنیم که این جمعیت وارد شده، تمامی پارامترهای اقتصادی ما نظیر بیکاری و نرخ مشارکت و … بهبود خواهند داد. شاید ما نیازمند بنگاه ها و کارخانه های بسیار بزرگی هستیم تا مجصول صادر کنیم. این وظیفه مسئولان است با اعمال معافیت های مالیاتی و اعطای تسهیلات بدون بهره، زمینه ایجاد پروژه تولیدی عظیم را فراهم کنند.
  برای لارستان با این مساحت و جمعیت، بازار امام و مجتمع ارکید کافی است. دیگر ما به پاساژ و مرکز خرید نیاز نداریم. نیاز ما تولید است نه مصرف
  با عرض پوزش به جهت طولانی شدن مطلب و تشکر مجدد از مسعود عزیز بابت دغده ستودنی و مقاله تخصصی

  • مسعود شجاعی گفت:

   0

   0

   مرسی پویا عزیز , من از این کامنت شما بسیار یاد گرفتم و تشکر میکنم
   اگه بخوام یک توضیح مختصر بدم فقط باید این رو بگم که تیپ این مقاله چون باید زیاد طولانی و تخصصی نمی شد من رو خیلی محدود میکرد ، مثلا اگه من میخواستم از تضاد مدرنیته و سنتی سخن به میان می آوردم باید در حد ۱۰ صحفه فقط این پارامتر توسعه و ترویج رو بیان میکردم و….
   بزم تشکر میکنم از نظر فوق العاده و تخصصیتون

 13. ابن عبدالله گفت:

  0

  0

  خسته نباشی.
  بعضی از کامنت ها رو باید به حال خودشون رها کنی.
  منظورم کامنت های انتقادی نیست.
  یا حق و الانصاف

 14. بهمن از فداغ گفت:

  0

  0

  مسعود مطلبی که گذاشتی خیلی بازدید کننده داشته
  انتقاد کننده هم زیاد داشتی ولی هر کاری مخالف و موافق داره
  موفق باشی

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان