میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در27 ژانویه 2014 ساعت 9:46 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 8 دیدگاه 2,738 بازدید

لارستان برای ما چیست؟

askariلارستان برای ما چیست؟

سيد احمد عسكري: منطقه لارستان پس از انقلاب، چندین بار پوست اندازی اداری و تشکیلاتی کرده است؛ تفکیک لامرد، خنج و گراش و هر پوست اندازی همراه با امید برای گروهی و دریغ برای گروهی دیگر بوده است!

 گروهی امیدوار و خرامان از ارتقا به شهرستان شدن و پیشرفت اداری شهرشان و گروهی نالان و حیران از کوچک شدن لارستان کهن. بحران ها از این دو گرایش ناشی می شود. حال مصلحت مناطق جنوبی فارس چیست؟

آخرین قرعه­ی شهرستانی که به نام گراش افتاد دوباره دو چهره­ی غمناک و خرامان منطقه هویدا شد. شادی در قطب گراش و غمباری در قطب لار. اما چگونه می توان هم به توسعه سیاسی بخش ها کمک کرد و هم لارستان را نحیف نکرد؟ گروهی معتقد به استان شدن لارستان به مرکزیت لار هستند. لار مرکز استان و ارتقای سایر بخش ها به شهرستان. ایده­ای که چانه زنی و نفوذ زیادی در سطح بالای دولت و حاکمیت می طلبد و زمینه­های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آن نیز می باید مهیا شود.

در موازات نگاه سیاسی به لارستان، یک نگاه تاریخی و فرهنگی سترگ نیز وجود دارد. آن چه که ما به عنوان لارستان داشته­ایم متشکل از کل منطقه­ی لارستان بوده است نه صرفاً لار! حال چرا باید این سرمایه تاریخی و اجتماعی و تمدن لارستان را از ذهن بزدائیم؟ شاید تلاش برای نگهداشتن پهنه جغرافیایی لارستان قدیم ميسر نباشد و لازم هم به نظر نرسد؛ خراسان به آن پهناوی به سه بخش تبدیل شد اما کیست که نداند که خراسان های جدید (خراسان رضوی، خراسان جنوبی خراسان شمالی) همان خراسان قدیم است؛ با همان فرهنگ، اجتماع و تعامل. و چه زیباست که حتی تغییر نام هم ندادند، باز خراسان! اما یکی در جنوب و دیگری در شمال و آن یکی در مرکز پهنه­ی جغرافیایی خراسان قدیم و در شرف حرم مطهر ثامن الائمه.

لارستان قدیم متعلق به همه ماست؛ لاری، اوزی، گراشی، خنجی، بیرمی و… . تمدن لارستان و اسم لارستان یک سرمایه اجتماعی بزرگ و یک پیشینه تاریخی عظیم است. همانگونه که در سطح بین المللی تمدن و مهد علم و فلسفه بودن یونان باستان یک سرمایه برای یونان فعلی است؛ هر چند که یونان فعلی نحیف شده باشد اما یونان، یونان است.

این سرمایه اجتماعی زمانی برای ما روشن تر می شود که به ژان پل سارتر، فیلسوف شهیر فرانسوی برگردیم؛ زمانی که سارتر در خیابان های پاریس روزنامه‌ آرمان خلق مائویست‌ ها که فروش آن از طرف دولت ممنوع شده بود را می‌فروخت رئیس پلیس پاریس به «دوگُل» خبر می‌دهد که سارتر در حال فروش روزنامه مائویست‌هاست و بهتر است که بازداشت شود، اما دوگل پاسخ می‌دهد: «مگر کسی ولتر را بازداشت می‌کند؟» بله دوستان، سارتر بودن یک سرمایه است. یونان بودن یک سرمایه است و مدنیت و فرهنگ لارستان کهن هم این چنین است.

لارستان قدیم متعلق به همه ماست. گراشی، لاری، اوزی، خنجی، بیرمی و… . تمدن لارستان و حتی اسم لارستان یک سرمایه اجتماعی بزرگ است. ارزش نیست و امکان هم ندارد که لارستان قدیم به همان وسعت سابق برگردد اما می توان از لارستان قدیم چند شهرستان شایسته ساخت! «لارستان فرهنگی» می تواند هم چنان در شهرستان های لارستان، گراش و خنج و حتی لامرد ابراز وجود کند و منظور ما همین «منطقه لارستان کهن» است نه صرفاً «شهرستان لارستان».

شهرستان لارستان یک امر سیاسی و جغرافیایی است ولی لارستانِ فرهنگی، یک امر تمدنی و فرهنگی است. ما همه متعلق به منطقه لارستان هستیم چرا که تلاش نیاکان همه ماهای گراشی، لاری، بیرمی، اوزی و خنجی بود که لارستان را بزرگ کرد و عزت بخشید؛ حال چه حیف است که این سرمایه را از دست بدهیم و آن را به ارزن سیاسی­کاری و هیجان­گرایی بسپاریم.

 


8 نظر

 1. قاسميان از گراش گفت:

  0

  0

  اگر آينده منطقه لارستان دست جوانان تحصيلكرده و روشن انديشي امثال نويسنده محترم و دست اندركاران اين سايت وزين باشد هيچ نگراني نخواهيم داشت چراكه شماها بدون تعصب به همراهي با هم پرداخته ايد. مشكل آنجاست كه مديريت و تاثيرگذاري اين منطقه دست عده اي متعصب و يكجانبه نگر است. دليل جدايي روز افزون منطقه لارستان كهن از مركز خود نيز به همين علت است.

 2. اسدي گفت:

  0

  0

  بيرم اينهمه نويسنده و تحليلگر داشت ما نمي دانستيم!! آفرين به جوانان بيرمي.

  • بيرمي اصل گفت:

   0

   0

   تازه كجايش را ديده ايد؟! بيرم به لحاظ منابع انساني حرف اول را در منطقه مي زند. به سر و وضع بيرم نگاه نكنيد كه مثل روستاست!!

 3. امين محمديان گفت:

  0

  0

  اين موارد كه مي فرماييد در لفظ زيباست اما مابه ازاي بيروني و عملي ندارند. به هر حال از حسن نيت شما ممنونيم.

 4. محمدرضا .م گفت:

  0

  0

  مطلب مفيدي بود.

 5. من هیچ نمیدانم گفت:

  0

  0

  به قول دوست گراشی مان اگر آینده منطقه لارستان بزرگ دست روشنفکرانی بی تعصب باشد همه به حق خود می رسیم.
  البته درباره متن باید گفت نباید هنگام خوانش این متن دچار احساسات شد و از واقعیت دور شویم. من هیچ نمیدانم اما به لحاظ تاریخ ادبیات باید عرض کنم یا جناب مارشال دوگل اشتباه گفتند یا نویسنده مقاله مذکور اشتباه نوشتند خدا میداند!! چون نام کوچک سارتر نویسنده مشهور ژان پل سارتر است و نه ولتر. به طور حتم جناب دوگل بخاطر علاقه وافرش به ولتر که از نامدارترین فیلسوف و روشنفکر ملی داشته او را با این نام خطاب کرده است. و نظریه دیگر اینکه میدانسته در آینده تشییع جنازه ژان پل سارتر،پرجمعیت ترین تشییع جنازه قرن بیستم فرانسه خواهد شد او را به او صدا کرده

 6. لارستاني گفت:

  0

  0

  آفرين به آقاي عسكري از خطه بيرم عزيز كه متاسفانه مسولين مركز شهرستان از اين منطقه تاريخي و فرهنگي غافل ماندند اميد واريم تشكل بيدار موجب بيداري مسولين لار نسبت به بيرم شوند كه نگيني براي لارستان بزرگ باقي بماند

 7. لاری گفت:

  0

  0

  با تشکر از اقای عسکری که شجاعت حاجی با با و هوش وذکاوت صحبت در خود دارد تاریخ لارستان به دست همه لارستانیها طی قرنها رقم خورده لارستان متعلق به لار نیست لار متعلق به لارستان است لاریها چه در داخل وچه خارج از کشور لارستانیها را همشهریان خود می دانند

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان