میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در24 ژانویه 2015 ساعت 7:33 ق.ظ سرویس:یادداشت 7 دیدگاه 1,420 بازدید

لارستان رابزرگ بخواهیم یا بزرگ بنامیم؟

 لارستان رابزرگ بخواهیم یا بزرگ بنامیم؟

1e1637ابراهيم احمدي/ اوز: «لارستان یکی از شهرستان های فارس و یکی از ۴۹ شهرستان اولیه تاسیس شده در سال ۱۳۱۶ است. پیش از آن لارستان یکی از ایالات ایران بود که وسعت آن به ۱۲۶۰۰۰کیلومترمربع می رسید. این منطقه وسیع با مرکزیت لار مشتمل بر: بندرگمبرون (بندرعباس)، بندرلنگه، خمیر، جزایر تنب بزرگ وکوچک و هرمز، قشم، کیش، ابوموسی، گاوبندی، لامرد، اشکنان، کارزین، خنج، گراش، عسلویه، کنگان، بندرکنگ، رودان، میناب، بشاگرد و جاسک بوده است.»

مطلب فوق بخشی از پیامکی است که در روزهای اخیر در شبکه های اجتماعی منتشر شده و احتمالا بسیاری از خوانندگان آن را دیده اند.
با نگاهی سطحی به این متن می توان به قلمرو وسیع لارستان قدیم پی برد که متشکل از شهرستان های متعددی در: جنوب، شرق، شمال و غرب لارستان کنونی بوده که تعداد این شهرستان های مستقل درحال حاضر از انگشتان ۲ دست تجاوز می کند و هرکدام از آن هابه شهرستانی مدعی تبدیل شده اند.

باخواندن متن فوق به خواننده های لارستانی احساس دو گانه دست می دهد. از یک سو احساس افتخار آفرین و خوشایندی است که خود را متعلق به قلمرو و ایالتی می بیند که درگذشته منطقه ای به این وسعت و با لهجه (یا زبان اختصاصی) که حدس زده می شود بیش از۳ میلیون نفر با آن سخن می گویند، دارا بوده است. اما آن روی سکه و احساس ناخوشایندش، تجزیه مکرر لارستان با آن وسعت و تبدیل به شهرستانی که نه تنها خبری از مساحت ۱۲۶ هزار کیلومتری آن نیست بلکه جمعیتش نیز به فراخورکاهش مساحت از دست داده است. شاید لازم است هر یک از ما به عنوان عضوی از این لارستان بزرگ با خود بیاندیشیم و برای دو پرسش زیر پاسخی بیابیم تا بتوان موضوع را آسیب شناسی کرد:

۱) آنچه معمولا در مراکز استان ها و تهران رایج است افزایش جمعیت  است که پس از مقایسه جمعیت آن ها نسبت به گذشته می توان به این ادعا پی برد اما در لارستان بزرگ عکس آن اتفاق افتاده است. نگارنده در این نوشتار درپی آن نیست به قضاوت و تحلیل موضوع بپردازد اما اگر بپذیریم استقلال از لارستان و ارتقا به شهرستان مجزا یکی از مطالبات مردمی بوده است باید به این پرسش نیز پاسخ داد آیا این مطالبه معلول مدیریت و رفتارهای مرکز لارستان قدیم حادث شده یا خودبه خود به جود آمده است؟ چرا این مطالبه و درخواست با این شدت در سایر مناطق مطرح و شاهد نبوده ایم یا اتفاق نیفتاده است؟
۲) پرسش بعدی که مطرح می شود آن است که پس از تفکیک لارستان بزرگ به شهرستان های متعدد چرا این منطقه بزرگ که در قدیم قلمرویی با این وسعت (به مراتب بزرگتر از بسیاری از استان های کنونی) را داشته علیرغم سابقه ۷۷ ساله و به عنوان یکی از وسیع ترین شهرستان های استان، نتوانسته تاکنون خود را بازیافته و با ارتقا به استان بتواند حداقل بخشی از قلمرویی را که ازدست داده درقالب استان تحت پوشش خود درآورد؟
می توان برای پرسش های فوق پاسخ های متعددی یافت، امید است پاسخ صاحب نظران بتواند چراغ راهی برای تصمیم سازان و تصمیم گیرندگانی باشدکه به دور از فرافکنی به توسعه منطقه و لارستان می اندیشند.


7 نظر

 1. لاری گفت:

  0

  0

  امید واریم تمامی شهرهای منطقه لارستان جایگاه واقعی خود پیدا کنند

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام . من آنم که رستم بود زابلی ،از خودمان بپرسیم لارچنین و چنان ..بوده ،خوب دست اجدادمان درد نکنند ،الان ما خودمان چه کرده ایم ،غیر از ادعا و غرور بیجا وتفرقه و تخریب همدیگر چه کار مثبتی برای شهرمان کرده ایم ؟؟؟؟وجدانی پاسخ دهیم

 3. مهاجر گفت:

  0

  0

  مدیران صندلی پرست و جامعه نشناس و تابع، لارستان بزرگ را مثل قاش هندوانه بخشیدند. نمایندگان لاری که فقط در زمان تبلیغات انتخاباتی مجلس به بخش های تابعه سر می زدند، وعده می دادند و دیگر سر و کله ی آن ها پیدا نمی شد، نقش بسزایی در بدگمانی بخش های محروم در این سال ها داشته اند. بسیاری از مدیران ما مسیرشان فقط به سمت شیراز است در حالی که یک بار هم به بخش ها و روستاهای تابع سر نزده اند و گاها اسم آن ها را هم نشنیده اند. در ادوار گذشته ی انتخابات مجلس می دیدیم که فقط چند نماینده از لار نامزد انتخابات بودند، اما اکنون هر بخش برای خود نماینده ای جدا دارد و این نشانه ی نارضایتی است و این که از مدیران مرکز نا امیدند. بزرگ بودن یا بزرگ ماندن؟ سال هاست که به اولی می بالیم! در حالی که در این سال ها فقط کوچک تر شدیم! با این روند و نگرش مدیریتی مدیران مرکز گرا چند دهه بعد باید افسانه ی لارستان بزرگ را برای بچه های مان با آب و تاب نقل کنیم. باید به فکر چاره بود. پاینده باد لارستان بزرگ

 4. حجت قنبرزاده گفت:

  0

  0

  آفتاب لارستان چرا منبع رو نمی نویسی این برنامه توسط خودم و یکی از دوستان تهیه شده است باور نمی کنید برید تو بازار اینم لینکش وقتی خودت پایین نوشتی ذکر مطلب با ذکر منبع بلا مانع است پس چرا خودت انجام میدی؟
  http://cafebazaar.ir/app/?id=ir.book.sarzaminamlarest

 5. شهروند اوزی گفت:

  0

  0

  سیر بیشرفت برای همه شهرها وبخشها ودرهمه مناطق ایران وجود دارددر لارستان هم همراه با لار بخشهای بزرگ هم رشد کرده ومستعد شهرستان شدن هستند کسانیکه با تنگ نطری بخواهند جلوی این سیر تاریخی بیشرفت دیگران را بگیرند درجریان این حرکت تاریخی موفق نخواهند شد وسبب بدنامی انها در شهرهای مجاور میشود

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  لار طی سالیان گذشته به دلیل بی توجهی به بخش ها ی تابع تمام بازوان خود را از دست داده و خواهد داد

 7. شهروند اوزی گفت:

  0

  0

  درشرایط حاصر دیگر وسعت وپهناوری یک شهرستان ملاک بزرگی نیست صنعت کشاورزی واقتصاد قوی حرف اول میزند باید تفکر پوسیده وکهنه ای که بعصی افراد مبنی بر کوچک شدن لارستان وممانعت از ارتقای بخشهای بزرگ در سر میپرورانند را کنار گزاشت وبزرگی لارستان را در کنار شهرستانهای جدید وهمگام با انها ببینیم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان