میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در22 می 2015 ساعت 1:40 ق.ظ سرویس:یادداشت 12 دیدگاه 2,109 بازدید

«لارستان و توسعه» در کشاکش گردنه تاریخ و محو در افق تاریک!

«لارستان و توسعه» در کشاکش گردنه تاریخ و محو در افق تاریک!

deedمرتضي رستم پور: سفر استانی رئیس جمهور به فارس و نحوه تخصیص اعتبارات، بحث داغ توسعه لارستان و بی توجهی دولت ها به کهنه دیار جنوب را بار دیگر به محافل خبری و مردمی کشاند و واگویی بسیاری از ناملایمات و قیاس با شهرستان های همجوار را در پی داشت. اما آن چه از این مباحث می توان جمع بندی کرد پاسخ به این پرسش است آیا تحقق مطالبات مطروحه و حتی بیشتر از آن، توسعه لارستان را تضمین می کند؟ با چه انگیزه ای دولت می بایست توجه بیشتری به لارستان کند؟! به دلیل ظلم قوام الملک ها به لارستان و سبقه تاریخی یا گستردگی قلمرو جغرافیایی و تفکیک بخش هایی از سرزمین پدری؟! چرا سهم خواهی های ما تمامی ندارد؟!

خودشيفتگي ناتمام ما!

این که قادری، نماینده لامردی الاصل شیراز، پروژه های لامرد را آبروی فارس می داند خودشیفتگی نیست؛ خودشیفته ماییم که در حسرت وسعت مرزهای تاریخی مانده ایم و به گذشته مان می بالیم فارغ از واقعیت ها و شرایط موجود. چه چشم انداز و برنامه ای برای توسعه منطقه داشته ایم و چه راهکاری برای آن در نظر گرفته  و برای حصول آن چقدر مداومت و مجاهدت به خرج داده ایم که امروز منتظر آثارش هستیم؟ چرا سهم ما باید بیش از دیگران باشد؟!

واقعیت این است در فرآیند تخصیص اعتبارات عمرانی دست همه نمایندگان و مسئولان برای جذب اعتبارات و تخصیص بودجه بیشتر دراز است و چانه زنی ها و لابی ها در اوج خود قرار دارد و کم نیستند مناطقی که از ما محروم ترند یا قدرت چانه زنی و لابی گری شان از ما بیشتر  اما در حوزه اخذ اعتبارات جهت طرح های اقتصادی، تولیدی و صنعتی درخواست ها محدودتر و تنها خاص مناطقی است که ظرفیت، منابع و معادن لازم را دارند.

مطالبات عمدتا بر اساس نیازهای واقعی شکل می گیرد و برگ برنده از آن کسانی است که بتوانند با استراتژی و برنامه حرکت نموده و پروژه هایی را در سطح ملی تعریف و تصویب کنند . قادری در گفتگو با ایسنا چنین می گوید: «در ساخت واحدهای صنعتی بزرگ و پیشرفته (آلومینیوم) و به علت نیاز به سرمایه گذاری کلان، وضعیت به گونه ای است که اولا نمی توان تعداد زیادی از این واحدها را ساخت، دوم اینکه تفاوت توانمندی های هر شهرستان متفاوت است و در تمام شهرستانها ظرفیت احداث واحدهای بزرگ به شکل یکسان وجود ندارد، سوم اینکه فرآیند احداث یک واحد بزرگ تولیدی تصمیم یک شبه و محدود به افق زمانی کم نیست… تنها نقطه ای که از نظر دسترسی به دریا و تامین انرژی، مناسب احداث واحد آلومینیوم است، لامرد است و به همین خاطر از سال ها قبل، منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر فارس در این شهرستان احداث شد.»

این یک واقعیت کتمان نشدنی است که دولت ها تمایل به سرمایه گذاری در طرح های دارند که بازخوردی فراگیر داشته و گره گشای مشکلات اقتصادی و اجتماعی و… باشد همانند طرح های اقتصادی و صنعتی که ضمن ایجاد اشتغال به تولید ناخالص ملی کمک کند بویژه طرح های اقتصادی مولد که توسعه پایدار را به دنبال داشته باشد. حلقه مفقوده توسعه لارستان را می توان در اینجا جست. به راستی عواید دولت و مردم از سرمایه گذاری در بخش های خدماتی، آموزش و درمان جز رفاه اجتماعی چیست و دولت با چه توجیه اقتصادی می بایست توجه بیشتری به لارستان داشته باشد؟

استراتژي حركت از ته قيف!

بررسی سه دهه از اقدامات نمایندگان مردم و مسئولان منطقه نشان می دهد تمام تلاش ها در این دوران در بخش های خدماتی و رفاهی متمرکز بوده و در این رهگذر فشار و درخواست های گروه های ذی نفوذ نیز مزید  بر علت شده که لارستان مسیر توسعه ی خود از توجه به زیر ساخت های آموزش، درمان و حمل ونقل بداند. همچون تفکر غلطی که تا چند وقت پیش، توسعه را از مسیر ارتقاي سیاسی و استراتژی حرکت از ته قیف را دنبال می کردیم و به نتیجه ای نرسیدیم امروز هم کوزه به دوش بدنبال آب روانیم تا این که از سرچشمه آب خوریم. هر چند هنوز عده ای وجود زیر ساخت ها در بخش حمل و نقل و انرژی را پیش نیاز توسعه صنعتی لارستان می دانند اما باید گفت کدام عقل سلیمی برای منطقه ای سرمایه گذاری می کند که هنوز سند چشم انداز توسعه ندارد و کدام نقطه از کشور را می توان مثال زد که با این روش توسعه یافته باشد؟ با چه هدف اقتصادی دولت می بایست برای انتقال آب خلیج فارس به لارستان برنامه ریزی کند؟ پس از سه دهه تلاش برای انتقال آب از سد سلمان و سرمایه گذاری قابل توجه دولت های قبل سرانجام کار چه شد؟ مگر در پروژه آلومینیوم لامرد همه زیر ساخت ها فراهم است؟

در حال حاضر در کشور این طرح های اقتصادی هستند که زیر ساخت ها را بدنبال خود می آوردند و وجودش را توجیه پذیر می کند. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد زیر ساخت های لامرد می گوید: « …دو پروژه تولید آلومینیوم و احداث نیروگاه (برق) در واقع یک پروژه اند چرا که احداث آلومینیوم بدون احداث نیروگاه موضوعیتی ندارد…». و اگر در آینده نزدیک خبر انتقال آب خلیج فارس به لامرد و یا خبر اتصال این شهرستان به دریا و احداث بندرگاه را شنیدید تعجب نکنید. قادری در ادامه به مزیت دسترسی لامرد به آب دریا اشاره و اظهار می کند: «در جنوب استان، انرژی و دسترسی به دریا داریم پس باید در بخش صنایع انرژی بر، صنایع آب بر و صنایع وابسته به حمل ونقل دریای کار کنیم. لامرد کمترین فاصله با دریا دارد و از طرفی دروازه ورود به اقتصادهای بین المللی، حمل و نقل هوایی و زمینی نیست بلکه حمل و نقل دریایی است زیرا کمترین هزینه را دارد… ظرفیتی که برای تامین آب در لامرد وجود دارد در هیچ نقطه ای نیست زیرا لامرد به دریا وصل است و پروژه های آب بر باید در کنار دریا باشد …» این گفته های قادری تنها صحبت از آمال و آرزوها نیست بلکه کلیدواژه های سند چشم انداز توسعه لامرد است که در آینده آن را محقق خواهند ساخت.

درجستجوي توسعه پايدار و مولد

این در حالی است که تمام تمرکز مدیران لارستان معطوف و صرف برآورده ساختن نیازهای جاری در حوزه های غیرمولد و هزینه بر است و در کشمکش و منازعات درون منطقه ای در مورد میزان اعتبارات دریافتی و نحوه وصولش بسیاری از اهداف اصلی مغفول مانده است. فرض کنید تمام اعتبارات لازم برای مطالبات شهرستان اخذ شده و تمام جاده های لارستان دو بانده شده است، صدای سوت قطار را می شنویم و بزرگترین و مجهزترین مراکز درمانی و آموزشی دایر شده و بسیاری از ادارات به اداره کل تبدیل شده اند، آیا معضل توسعه نیافتگی لارستان حل شده است؟ بطور یقین باز هم احساس عقب ماندگی می کنیم چون نیاز واقعی تامین نشده است و تامین یک نیاز، نیازهای جدیدی را بوجود می آورد در صورتی که در توسعه پایدار و مولد ضمن برآورده سازی همه جانبه مطالبات، زمینه ساز ایجاد بسیاری از طرح ها و فعالیت هاست. مثال عینی اقتصاد مولد و پایدار را می توان بر اهمیت و تاکید پروژه آلومینیوم زمانی لمس کرد که به آثار اقتصادی آن در مقیاس ملی  یعنی شهر اراک رجوع کرد که لامردی ها از آن الگو گرفته اند. کلانشهر نوپایی که تاریخچه ایجاد شهرشان همانند لامرد از بهم پیوستگی چند روستا حکایت می کند.

سال ۴۵ احداث کارخانه آلومینیوم به عنوان یکی از صنایع مادر، سر آغازی بود برای توسعه اراک و موجب ایجاد صنایع وابسته ای گردید همچون ماشین سازی، کارخانه دکل های انتقال نیرو، کمباین و واگن سازی و… که از این کارخانه تغذیه می شوند و در حال حاضرحدود ۵۰۰ واحد صنعتی کوچک و بزرگ در ارتباط با این صنعت مشغول به تولید هستند. بواسطه ایجاد صنایع و رونق اقتصادی، این شهر دارای زیر ساخت های و امکانات مناسبی در زمینه ی حمل و نقل ریلی و جاده ای، آموزشی و درمانی و… شده است. پس بی دلیل نیست متنفذین لامرد از شهر خود به عنوان دروازه توسعه و صنعت فارس نام می برند.

اینجاست که مشخص می شود چگونه شهرستانی با قدمتی ۲۶ ساله توانسته با اتخاذ استراتژی مناسب، مسیر توسعه را به خوبی شناسایی و به سرعت برای رسیدن به افق ترسیم شده حرکت نماید.

چشم ها را بايد شست

این نوشتار به معنای الگوبرداری صرف نیست چرا که هر منطقه بر اساس ظرفیت ها و توانمندی های طبیعی و ساختاری خود می بایست برنامه ریزی کند. لارستان نیز از حیث منابع عظیم گازی بخصوص در خنج و معادن سنگ آهن، گنبدهای نمکی و گچ و… در وضعیت مناسبی قرار دارد و همچنین در حوزه تجارت، باغداری و یا سرمایه گذاری در بیرم به عنوان یکی از مناطق نزدیک به لامرد جهت ایجاد صنایع وابسته به صنعت آلومینیوم، پیگیری مصوبه ی احداث پتروشیمی و منطقه آزاد اقتصادی و…. اما مهمتر از بیان این ظرفیت ها نوع نگاه به مقوله توسعه و پی بردن به اهمیت توسعه پایدار و اقتصاد مولد است و وجود اراده و میل برای تحقق این ایده ها و اتخاذ برنامه هدف گذاری شده برای نیل به آن است.


12 نظر

 1. . گفت:

  0

  0

  عالی بود عالی

  الیته بگم اگر دولت بخواد واسه لار کار کنه نه فقط لار،بلکه همه شهرها نباید انچنان نگاهش به این باشه ک فلان طرح توجیح اقتصادی داره یا نه…
  ولی تحلیل عالی بود امیدوارم فرماندار به عنوان نماینده عالی دولت اینا رو درک کنه و اجرا کنه…

 2. وحید گفت:

  0

  0

  احسنت خیلی جالب ومفید بود

 3. محمود گفت:

  0

  0

  اصلاخنج چه ربطی به لارستان دارد خنج خودش یک شهرستان مجزا است چراهنوزشماخنج راجزلارستان میدانید همین کارها میکنین به هیجا نمیرسین به مرزشهرستانها احترام بگزارین تا کی لارستان دیگه شامل خنج وگراش نیست اونها ازشما جدا شدن نکنه شما سوادتون کمه واطلاعات عمومی ندارین چون هرکسی میدونه که خنج دیگه جزلارنیست سعی کنین اول سطع اطلاعاتتون رابالا ببرین بعددرباره به اصطلاع لارستانتون بنویسین

  • ..... گفت:

   0

   0

   چه جدا شدنی که هنوز برگه های امتحان نهایی دانش آموزان خنجی در لار تصحیم میشه …گراش که از شهرستان شدن فقط نامش رو یدک میکشه ..میتونی بگی کدوم اداره مستقل از لار عمل میکنه؟؟

  • لارستانی گفت:

   0

   0

   اگر از خنج وگراش و اوز و جویم وبنارویه و. اشکنان و ….. سخن به میان می اید دلیش این است که همه اعضای یک خانواده بودند به نام لارستان با اشتراک زیاد زبا نی قومی فرهنگی سببی و نسبی اداب و رسوم ولی تراکمه ای ها و لامردیها لارستانی نبودند عشایر کوچ رو بودند که به منطقه لارستان کوچ می کردند و بعدها در این منطقه ساکن شدند که این قبایل لارستانی نیستند ولی مناطق دیگر لارستان اعضای یک پیکرندو همه مردم منطقه چه با سواد چه بی سواد انرا می دانند برای مزید اطلاعاتتون به تاریخ مراجعه کنید

 4. محمود گفت:

  0

  0

  اصلاوابدا اینجورنیست که برگه امتحانی خنج بیارن لار تصحیح کنند شما هنوز ادعاتون مونده درحالیکه الان لارستان فقط اسمش مونده صبر کنید تااوز هم شهرستان بشه دیگه میشین لارستانک

 5. دردمند گفت:

  0

  0

  درسته که خنج و گراش شهرستانهای مجزایی اند اما سیاستگذار و فرد پیگیر جهت طرح های اقتصادی یعنی نماینده مردم مشترک هست

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   البته نماینده هم فقط برای خود شهر لار تلاش میکنه نه حتی شهرستان لار چه برسه به خنج و گراش

 6. دلسوز لار گفت:

  0

  0

  احسنت و هزاران بار احسنت
  مدل توسعه ای که تا بحال در لار دنبال میشد این بود اول استان بشیم بعد همه امکانات بدنلبالش میان !اما هیچوقت دقت نکردیم که استان های بسیار محروم هم وجود دارند مثل ایلام که با وجود استان بودن محرومیتش از منطقه خودمان هم ممکن است بیشتر باشد .
  من هم مثل شما محور توسعه یک شهر را جاذبه صنعتی آن می دانم .صنعت باعث شد استان کویر ی یزد حتی با وجود آب و هوای بد و خشکی و کم آبی باز هم جذب جمعیت داشته باشد و بدلیل نیاز صنایع و بالا رفتن جمعیت از آب زاینده رود هم بهرمند شود .
  صنعتی بودن قزوین منجر به استان شدن آن شد .
  وعلت استان کرج ،سرازیر شدن جمعیت به این شهر برای مشغول شدن در کارخانجات اطراف تهران بود و البته نزدیکی به پایتخت و ارزان بودن و خوش آب و هوا بودن هم بی تاثیر نبود .
  حالا مقایسه کنیم با وضعیت لار :شهری بشدت مهاجر فرست که بعلت کمبود صنایع ساکنان این شهر کارگران کشورهای خلیج هستند و جمعیت جوان تیزهوش تحصیلکرده بعلت عدم توسعه یافتگی منطقه بدنبال مهاجرت دایمی به کلانشهر ها هستند .جوانان مهاجر بر خلاف کارگران خلیج غالبا بصورت دایمی از دیار خود دل کنده و عزم سفر به شهر های توسعه یافته را دارند .خیران گرانقدر با توسعه بهداشتی و آموزشی منطقه دین خود را ادا کرده اما غالب کارمندان مسولان و جوانان همچنان به پست های بالاتر در شهرهای توسعه یافته می اندیشند .همچنان تفکر دهه هفتاد بر منطقه حاکم است که مثلا با توسعه دانشگاه در منطقه پیشرفت های عظیمی ایجاد شده و به توسعه شهر می انجامد در حالی که در همین شهر بغلی (گراش )بخوبی می توان شاهد شکست این تفکر بود .چرا که زیباترین دانشکده علوم پزشکی و عظیم ترین ساختمان ها و امکانات را دارد اما دریغ از دانشجوی بومی و پرسنل بومی در مناطق محروم آن !

 7. خنجی گفت:

  0

  0

  آمحمود توخنجی نیستی پس تفرقه ننداز ما مردم خنج هیچ وقت خود را جدا از لار نمی دانیم باوجود شسهرستان شدن خنج که خود مسئولین لارستان تلاش کردند که اگر تایید روحانیت لارستان نبود مانند خفر که جهرم نمی گذارد شهرستان شود هنوز بخش بودیم پس ما هیچ وقت خودرااز لارستان جدا نمی دانیم

 8. هادی.لامرد گفت:

  0

  0

  دقیق خواندم با مطالب شما موافقم .ولی باید قبول کنیم که دیگر لامرد جز لار نیست همینطور که بستک در سالهای نه چندان دور از لارستان جدا ودودستی تقدیم استانی دیگر گردیدودیگر لارستانی ها نامی از آن نمی برند ولی جو حاکم در تمام لارستان لامرد هراسی است دقیقامانند ایران هراسی در منطقه خاور میانه .بعدا در قسمت آخر این نوشتار که چشم ها را باید شست آنگونه که شنیده میشود لارستان با اکثرتوابع خود از جمله بیرم رابطه دوستانه ای ندارد وبعید به نظر می رسد که به جایی بجز لار توجه شودوتقدیر این است که محروم نگه داشته شوند تا دست غیبی به یاری آنها بشتابدو در آخر آنچه برای لارستان ضروری می بینم اول اتحاد ویکدلی باخودشان ودوستی ومهربا نی با شهرها وروستای توابع وبعدبا شهرستانهای همجوارمی باشد.چیزی که در گذشته کمتر دیده شده ونتیجه خوبی دربر نداشته است.

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقاي رستم پور به شما تبريك مي گم . قلم شيوايي داريد . قدرت تحليلتون هم خوبه . نام گذاري مقاله هاتون هم نشان از تسلطتون بر زبان فارسي است. موفق باشيد.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان