میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۷ ق.ظ سرویس:برگزیده ها, شهر و شهروند 8 دیدگاه 1,060 بازدید

«لارین» قلعه فراموش شده لار

«لارین» قلعه فراموش شده لار

ابوذر سوری*: برخلاف قلعه اژدها پیکر که همه ما با آن آشنا هستیم و بارها از آن بازدید کرده ایم؛ قلعه لارین با وجود قدمت بیشتر نسبت به اژدها پیکر، بسیار مهجور و ناشناخته مانده است به طوری که حتی در تاریخ مفصل لارستان از آن با عنوان قلعه قدمگاه یاد شده است! احتمالا ذکر نام قدمگاه برای این قلعه به دلیل آشنایی بیشتر مردم با قدمگاه بوده است والا پر واضح است این قلعه ای که تاریخ ساختش به اواخر ساسانیان بر می گردد، محال ممکن است دارای چنین نامی بوده باشد.

این قلعه در شمال غربی مرکز شهر قدیم لار واقع شده است و توسط بستر رودخانه وروند (بروند) از قلعه اژدها پیکر جدا می شود. شهر لار به دلیل قرارگیری در مسیر راههای کاروانی از شیراز به سمت بندرعباس و خلیج تا ابد فارس دارای موقعیت استراتژیک منحصر بفردی بوده است؛ به همین دلیل دو قلعه مستحکم نظامی (قلعه اژدها پیکر و لارین قلعه) وظیفه حفظ و حراست و برقراری امنیت در ورودی شهر از سمت شیراز و خود شهر را برعهده داشته اند.

قدمت این قلعه با توجه به سفال های شکسته که به طرز عجیبی سالم باقی مانده اند به اواخر دوران ساسانیان باز می گردد. بر طبق شواهد چندین بار تعمیر شده است و تاریخ توسعه تاسیسات آن به دوران قبل از مغول می رسد. مشکل بتوان گفت تا چه زمانی این قلعه دارای سکنه بوده است اما لارین در طول تاریخ پرافتخار لارستان هیچ گاه به طور کامل تسخیر نشده است تا این که در دوران صفویه و با تسلط کامل این حکومت بر لارستان، به نظر می رسد بیشترین قسمت این قلعه منهدم و تسخیر شده باشد.

قلعه بر روی محوطه وسیع و مرتفعی که از سه طرف(به جز سمت شمالی) دارای شیب بسیار تند به سمت شهر است قرار دارد. طول آن از شمال به سمت جنوب تقریبا ۵۰۰ متر و از شرق به سمت غرب حدود ۲۵۰ متر و دارای ارتفاع ۲۰۰ متری از سطح شهر بوده است. در حال حاضر بقایای قصری صلیبی شکل با حیاط سنگفرش شده، برج و بارو های متعدد، یکی دو آب انبار و احتمالا مخزن مستطیل شکل آب و چند بنای دیگر که به طور مسلم نمی توان کاربری آنها را تعیین کرد، وجود دارد.

امروزه فقط قسمت زیرین این قلعه که به قدمگاه حضرت علی(ع) شهرت دارد(در تاریخ مفصل لارستان اشاره ای به نام قدمگاه و نحوه کاربری آن نشده است و فقط گفته شده امامزاده کوچکی در این محوطه قرار دارد که به احتمال زیاد مقصود و منظور از این امامزاده، همان قدمگاه است)، مورد توجه مردم شهر است؛حتی بسیاری از وجود چنین قلعه ای بر فراز قدمگاه اطلاع هم ندارند. البته در کمرکش کوه بقایای دیوارهای مستحکم لارین به وضوح قابل رویت است اما به دلیل جاده پر شیب آن، کمتر کسی به بالای کوه عزیمت می کند تا بقایای لارین را که تماما از سنگ ساخته شده است ببیند.

هدف از نوشته بالا که الهام گرفته از تاریخ مفصل لارستان است، آشنایی مردم لارستان بزرگ با این قلعه فراموش شده می باشد. هر چند چیز زیادی از این قلعه باقی نمانده است، اما دیدن بقایای آن نیز خالی از لطف نیست چرا که خداوند در جای جای قرآن کریم مردم را به گشت و گذار در زمین و عبرت آموزی از پیشینیان دعوت می کند.

* کارشناس ارشد مدیریت و برنامه ریزی جهانگردی

 


8 نظر

 1. صرفا جهت اطلاع گفت:

  2

  0

  مطلب زیبایی بود ، خدا به قلم ، فکر و کارت برکت بده

 2. رسول احمدلو گفت:

  0

  0

  باسلام و احترام خدمت مسولین محترم سایت افتاب لارستان.
  در جامعه ساسانی هفت طبقه اجتماعی وجود داشت.
  لارستان محل زندگانی طبقه اول (روحانیت ) شاهد ان اتشکده اذرفرنبغ می باشد.
  به همین دلیل اکثر قلعه های منطقه لارستان از جمله قلعه اژدها پیکر.
  قلعه قدمگاه (منظورم عصر باستان) متعلق به دوره ساسانیان می باشد.
  قلعه کهنه بریز هم بر اساس سفال های یافت شده مربوط به اواخر ساسانیان می باشد.
  نکته دیگر قلعه قدمگاه در سال ۱۱۷۸ه.ق توسط صادق خان زند ملقب به ظهیرالدوله تخریب شده است.(طبق روایت چند تن از مورخین عصر زندیه قلعه قدمگاه از استحکام فوق العاده ای برخوردار بوده و غیر قابل تسخیر.
  با خیانت دو تن از یاران نصیرخان لاری؛ قلعه در سال که ذکر شد تسخیر و تخریب گردید.).

 3. فرهادی گفت:

  0

  0

  قسمتی از متن : سفال های شکسته که به طرز عجیبی سالم مانده اند ….

  • ابوذر سوری گفت:

   0

   0

   جناب فرهادی عزیز سلام و سپاس بابت مطالعه با دقتتان.منظور از سفال های شکسته که به طرز عجیبی سالم مانده است…..این است که به قطعات خیلی کوچک و ریز که قابل شناسایی نباشد ، تبدیل نشده و قطعات بزرگی از آنها بر جای مانده که هم قابل تشخیص از نظر زمانی و هم کاربردی است….

 4. عابدي راد گفت:

  0

  0

  با تاييد بخشهاي زيادي از مقاله انچه در خصوص قلعه با نام قدمگاه در تاريخ مفصل شرح داده شده موقعيت و نام كنوني و مشهور در زبان عامه بوده نه نام تاريخي. كه پروفسور پوهانگارد بكار برده. دوم اينكه. در هيچيك از منابع تاريخي قلعه اي بنام لارين قلعه نداريم. اما اين قلعه در اسناد و مدارك تاريخي. با نام. : نارين قلعه : ياد شده كه محتملا بنام محل اتش و اتشگاه بوده است. كه البته محل اتش در دو قلعه اژدها پيكر و قلعه موسوم به قدمگاه بدليل كاربري ائيني و نيز با كاربري اطلاع رساني و ارتباط بين قلاع در اكثر قلعه هاي ايراهستان وجود داشته. از طرفي در منابع تاريخي اطلاعات معتنابهي در خصوص قدمت اين قلعه وجود دارد. اخرين بازسازي كامل در زمان نورالدهر پادشاه ميلادي لارستان در حدود دهه هفتم پس از سال نهصد هجري قمري بود. كه موجب خوف و نهايتا مكاتبه حاكم منصوب صفويه در ايالت فارس با حاكم لارستان شد. در زمان نصيرخان استحكامات قلعه كه در حمله صفويه تو سط الله ورديخان تخريب شده بود مجدد بازسازي و بين دو قلعه پلي براي ارتباط دو قلعه احداث شد. كه در مقاومت نيروهاي لارستان در مقابل لشكر زند بسيار موثر بود

 5. منصور گفت:

  0

  0

  ما اول خود را بی خیالی می زنیم بعد فاجعه ای وای ای وای عزیزان بیایم از امروز جلو اتفاقات نا خواسته را بگیریم وای بعد ففایده ای ندارد

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان