میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در29 سپتامبر 2014 ساعت 8:15 ب.ظ سرویس:یادداشت 9 دیدگاه 2,454 بازدید

لطفا به من توجه کنید!

حاشیه نوشتی بر پیام یک خودکشی آنلاین

 لطفا به من توجه کنید!

آفتاب لارستان: عاطفه آريان، شاعر و نويسنده لاري و كارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعي است. او مدتي است كه در تهران ساكن و شاغل است و گاه گاهي نيز در سايت ها و نشريات كشوري درمباحث مربوط به «رسانه» مطلب مي نويسد. تازه ترين يادداشت او در روزنامه «اعتماد» (دوشنبه ۷ مهر) درج شده است. اين يادداشت را بخوانيد:

***

myphotoعاطفه آريان: خبر از آنجا آغاز شد که یک جوان روس در مقابل دیدگان صدها نفر به صورت آنلاین در اسکایپ خودکشی کرد.به گزارش ایسنا، سرگئی کریلوف، جوان ۲۶ ساله روسی به قول کشنده‌ای که داده بود، جامه عمل پوشاند و در برابر دیدگان صدها کاربر اسکایپ و به صورت آنلاین، خود را حلق‏آویز کرد. ده‌ها نفر در روز موعود، به آدرس اعلام شده در آگهی پیوستند . به گزارش العربیه، برخی از سرگئی خواستند عجله کند چرا که وقتی برای هدر دادن ندارند. پس از آن برای آخرین بار جوان ۲۶ ساله به «اسکایپی»ها نگاهی انداخت، صندلی را با پای خود دور کرد و خود را حلق آویز کرد..

این خبر شاید برای چندساعت و نهایتا چند روز خبری جذاب و پرمخاطب به نظر آید اما فراتر از این جذابیت ظاهری، چگونگی رخداد این ماجراست که واکاوی آن را  ضروری می نماید.

 شاید زمانی  که مارشال مک لوهان، در سال ۱۹۶۸ «دهکده جهانی» را در  کتاب جنگ و صلح خود به تحریر در  می آورد ،به اندازه کاربران امروزین شبکه های اجتماعی نمی توانست تجربه نزدیک و لحظه به لحظه  استفاده از این شبکه ها را لمس کند.اما صادقانه بایستی اعتراف کرد که قدرت پیش بینی تصورات او از آینده فوق العاده بوده است.

به جرات می توان گفت که مخاطبان کوچک و پراکنده جهان امروز در کشاکش تحولات شبکه های اجتماعی جدید، فرصتی یافته اند تا ضمن ابراز وجود، آرا و عقاید خود را به واسطه همین رسانه های کوچک به اشتراک بگذارند. از این رو می توان تقویت حس اعتماد به نفس  را یکی از مولفه های مثبت این شبکه ها قلمداد کرد به ویژه برای کاربرانی که تا پیش از این  فرصت محدود تری برای جلوه گری اجتماعی داشته اند. این کاربران توانسته اند ضمن ارتباط با همراهانی از اقصی نقاط این دهکده جهانی، علایق ،سلایق و افکار خود را به اشتراک بگذارند و به واسطه آمار دوستداران خود یا همان کسانی که روزانه آنها را like میکنند، بر دامنه وسعت و شهرت خود بیفزایند.

شبکه هایی مانند فیس بوک، اسکایپ،لاین،اینستاگرام،تانگو و ..که این روزها به فراخور سرعت پیشرفت تکنولوژیکی، ابعاد تکثر و تنوع گسترده تری نیز پیدا می کنند ،به مرور رقبایی هرچند ناهمسنگ در برابر رسانه های انحصاری بزرگی می شوند که عرصه ورودی و تولید محتوای آنها بسیار دشوار است.

اما نکته سوال بر انگیز ماجرا اینجاست که چرا  کاربرانی هرچند کم تعداد مانند  جوان روس ۲۶ ساله مایل هستند که لحظات ناخوشایند خود مانند خودکشی را نیز در شبکه هایی چون اسکایپ   ثبت کند؟آیا به دست آوردن شهرتی هرچند کاذب نقطه عطف این ماجرا نیست؟گمشده واقعی انسان به اصطلاح پیشرفته جهان امروز چیست؟ چند درصد از انبوه دوستان و همراهان ما در شبکه های مجازی ، خلاء تنهایی انسان معاصر  را پر می‏کنند؟

 به نظر می رسد فریاد نسل در هم فشرده جهان امروز، فریادی برای دیده شدن و ابراز وجود است…فریادی که علی رغم هم صدایی گروه های زیرمجموعه در شبکه های مجازی ،تنها ارمغانش انزوا و تنهایی است. یک همراهی مجازی شبیه یک خواب، یک رویا  که ابعاد واقعیش بسیار کمرنگ است….درست است که نقطه قوت همین شبکه‏ها تعاملی بودن آنهاست اما، به قول دیوید رایزمن،نظریه‏پرداز آمریکایی «انبوه تنها» فرزند ناخلف تحول جوامع است.اجتماعات مجازی، به دلیل داشتن ویژگی‌هایی چون زودگذر بودن، مبتنی بودن بر عدم تعهد و مسئولیت و فراهم کردن زمینه ای برای نابودی روابط جمعی” واقعی”، فاقد توان لازم برای احیای حوزه عمومی هستند.

شاید این دیدگاه کمی بدبینانه باشد اما واقعیت این است که خودکشی آنلاین  این جوان روسی، حامل پیام های مهمی بوده  که پررنگ ترین آنها به نظر می رسد این پیام است: لطفا به من توجه کنید!

نظر شما چیست؟


9 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  جوانان فرهيخته و تحصيلكرده لارستان مايه افتخار ما هستند. احسنت به خانم آريان با اين قلم و فكر زيبا.

 2. جهاندیده گفت:

  0

  0

  عاطفه جان :گرچه این مطلب منو بسیار متأثرکرد اماچون باقلم شیوا ورسای تو بود،منو خوشحال کرد۰ موفقیت روزافزونت راخواهانم۰

  • مینا گفت:

   0

   0

   تنهایی اگه با تفکر , مطالعه نوشتن همراه شود زندگی رو زیبا و لذیذ می کنه
   ولی مشکل بعضیها اینه که میخواهن این تنهایی رو با موسیقی و غیبت و امثال اینها پرکنن و فکر می کنن اینگونه خوش میگذره البته یه خوشی مجازی موقت هم حاصل میشه اما سرانجامش به پوچی رسیدن و خودکشی است

 3. لطفا به من توجه کنید! گفت:

  0

  0

  جوانان به اثبات شخصیت خود علاقه شدیدی دارند. آنان مایل هستند نشان دهند که از دیگران کمتر نیستند و می‌خواهند ثابت کنند که قدرت انجام دادن بسیاری از کارها را دارند. جوانان همچنین به شهرت علاقه‌ دارند و از این رو به خودنمایی می‌پردازند: یکی با نشان دادن خودکشی خود یکی با آرایش کردن خود و حضور در شهر و نشان دادن تصویر برخی اوفات غیر واقعی خود

 4. احمد مبشری گفت:

  0

  0

  خودکشی و مرگ ماجرایی چنان دشوار و تند است، که معروفیت کاذب یا میل به نمایانی در شبکه های اجتماعی باعثش نیست. کسی که میخواهد خود را از شرزندگی و زندگی را از خود راحت کند، انجامش خواهد داد. شبکه های اجتماعی در اینجا نقش ساختمان بلندی که همه صدایشرا بشنوند بازی می کند یا نوشته خداحافظی. حال اگر خلبانی صحنه پرواز اولش را در شبکه اجتماعی به اشتراک بگذارد، این شبکه چه دخلی به کلیت ماجرا دارد? شبکه اجتماعی نامه است، وبلاگ، بلند گو، سینمای شخصی، کارگاه ظهور عکس است. محصول زندگی است نه عامل آن.

 5. عاطفه گفت:

  0

  0

  از همه دوستانی که برداشت های متنوع خود را از این حاشیه نوشت به تحریر در آوردند بسیار ممنون. “هرکسی از ظن خود شد یار من…”
  اما در پاسخ جناب آقای مبشری باید گفت همین “ساختمان بلندی “که جناب آقای مبشری به آن اشاره کرده ند، چیزی نیست جز ابزاری برای جلب توجه و دیده شدن.در واقع در دنیای درهم تنیده امروز، افراد سعی دارند تا در این شبکه ها همواره یک زندگی نمایشی از خود ارائه دهند و جالب اینکه هرپرده ای از این ارائه انگار بایستی مهیج تر نمود پیدا کند.این شبکه ها عامل زندگی نیستند! اما ابزاری برای دیده شدن هستند.من هم موافقم که خودکشی فرایندی پیچیده است اما استنباطم از ماجرا این بود که نحوه ارائه این خودکشی در شبکه ها و فراخوان جذب مخاطب آنلاین برای این رخداد سکانس جدیدی را در رمزگشایی این حادثه برای ما می آفریند.
  با این اوصاف نظر همه دوستان محترم و برداشت از این حاشیه نوشت کاملا آزاد است.

 6. ح ت گفت:

  0

  0

  ای کاش علاقه به دیده شدن خاص توسط خدا داشتیم

 7. روانشناس گفت:

  0

  0

  روان انسان انقدر دارای بیچیدگی می باشد که بر طبق حدس و گمان و نظر شخصی و بصورت غیر علمی به هیچ وجه نمیتوان در مورد ان نظر داد .نه تنها خودکشی علل فراوانی می تواند داشته باشد بلکه علت ان با توجه به روان هر فرد و از یک شخص به شخص دیگر کاملا متفاوت است.کما اینکه علت مذکور نیز میتواند یکی از هزاران علل احتمالی خودکشی توسط این جوان باشد .قضاوت در مورد دلیل خودکشی این جوان با توجه به اینکه ما هیچ دیتایی در مورد ایشان نداریم وبا نظر به اینکه در عصر علمی زندگی میکنیم صحیح نبوده و هیچ چیزی را چه خوب و چه بد در مورد شبکه های اجتماعی به اثبات نمی رساند.

 8. مهبد گفت:

  0

  0

  اغا من یه سوال چرا بیشتر مردم اینجا بیشتر ایراد میگیرن؟بابا یکم منصفانه نگاه کنید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان