میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در1 نوامبر 2019 ساعت 12:28 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 4 دیدگاه 417 بازدید

لطفا «کوتولگی» را به بچه های ما نیاموزید!

لطفا «کوتولگی» را به بچه های ما نیاموزید!

سعیده آرین: با روی کار آمدن دولت اصلاحات، شوراهای دانش آموزی در مدارس کلید خورد. در سال اول دبیرستان برای اولین بار با شعار «شوراهای دانش آموزی تمرینی است برای رسیدن به دموکراسی» کاندید شدم.

پوستر های تبلیغاتی ام را خودم روی کاغذهای کاهی با شوق و ذوق نقاشی کردم و با کمک دوستانم روی در و دیوار مدرسه نصب کردیم. فردای آنروز همه تبلیغات ام از مدرسه جمع شد،  پیگیری کردم گفتند معاون پرورشی صلاح ندانسته اند. رفتم دفترش که صحبت کنیم، با لحن تندی گفت: «منظورت از این شعار چیه؟ مگر ما دموکراسی نداریم؟ اصلا تو الف بچه از دموکراسی چه می دونی؟». حرف زدیم اما متقاعد نشد و تبلیغات ام را پس نداد.

در سخنرانی کوتاه صبحگاهی به بچه های مدرسه گفتم ممنوع التبلیغ شده ام!! و نتوانستم تبلیغات ام را پس بگیرم؛ حق می دهم به کسی که نمی تواند حق خودش را  بگیرد رای ندهید. ولی از آنجایی که در نوجوانی هم همان آدم های احساسی همیشگی هستیم بچه ها اعتماد کردند و انتخاب شدم.

آن سال و دو سال بعد از آن رئیس و عضو شورای دانش آموزی بودم؛ بچه ها نظراتی داشتند و یا گاهی نامه هایی می نوشتند که هنوز هم شخصی تر هایش را نگه داشته ام.

ما برای خودمان جدی بودیم، جلسه می گذاشتیم، دستور کار داشتیم، تصمیم می گرفتیم، رای می دادیم، مصوب می کردیم  و… ولی علیرغم همدلی و همراهی برخی از مدیران قدرت اجرایی چندانی نداشتیم و نتوانستیم کارهای مهمی انجام دهیم.

مسیر مطالبه گری سخت و پرچالش بود. اوایل با شور و حرارت با مسئولین مدرسه بحث می کردیم کار به دعوا، قهر و استعفا هم می کشید؛ بعدتر یاد گرفتیم مصوبات مالی نداشته باشیم، پا تو کفش بعضی ها نکنیم. زور مدرسه بیشتر از ما بود و هر بار ما بودیم که تسلیم می شدیم و به مرور «کوتاه آمدن» را یاد گرفتیم…

این روزها گمان می کنم، فقدان احزاب سیاسی، سندیکاها، اصناف، انجمن ها و گروه های اجتماعی مقتدر و… با داستان کوتاه آمدن های ما بی ارتباط نیست. یاد نگرفتیم چطور گروه باشیم، چه بخواهیم، چطور خواسته های به حقمان را پیگیری کنیم و از به ثمر نشاندن اش لذت ببریم.

آبان ماه انتخابات شوراهای مدارس در سراسر کشور برگزار می شود. اگر در مدارس مسئولیتی دارید، لطفا صدای منتخبین بچه ها را بشنوید، برایشان شأن و شخصیت قائل شوید. به خصوص دبستانی ها اگر برای خواسته های به ظاهر کوچکشان مثل خرابی کولر کلاس به دفتر مراجعه می کنند حرفشان را قطع نکنید، نخندید و کامل بشنوید.

به آن ها بیاموزید چطور خواسته های گروهی شان را بشناسند، پیگیری کنند و مزه موفق شدن را به کامشان بنشانید. بزرگترین خدمت را به آینده کرده اید. این ها قرار است شهر بهتری بسازند، بهتر از ما که در حسرت رسیدن روزهای خوب مانده ایم. محتاجیم به آدم هایی که دور نخورند، نپیچند،گروه شوند و کوتاه نیایند. نمایش قدرت بازی بچه ها نیست. این نسل نزد شماست لطفاً  «کوتولگی» را به بچه هایمان نیاموزید.

از این نویسنده بخوانید:

ما نسل «تعمیر» نیستیم!

چرا «اینطور» شده ایم؟!

تشریفاتی که همه ما را می بلعد!

رویایی که فراموش نشد!

سلام دوباره شقایق های لارستان و بایدهای ما

المپیک کاراته ندارد

شطرنج هم شد ورزش؟

هنر یا موریانه، مسئله این است!

کف بازی!

وقتی آقاجون مرده بود!

نوستالژی درخت لیموی خانه پدری

حنایی که برایم خیلی رنگ داشت

شهری با پاییز بی کلاغ!

زلزله ای که تمام خاطرات کودکی ام را آوار کرد

خوش رحمت

قصه های ناتمام «کَل حاجی»

شکلات‌های دزدکی با طعم دلهره!

«پشه بند»های سوراخ شب های لار

«مینی بوسِ» اشتباهی اول مهر!


4 نظر

 1. فاطمه محسن پور گفت:

  0

  0

  دقیقا همینطور است . بچه ها را مرتبا نکوهش می کنند. انشالله در راستای چنین اهدافی بیشتر از یادداشت های شما بخوانم.

 2. س راضی لاری گفت:

  0

  0

  عالی و تفکربرانگیز

 3. غ گفت:

  1

  1

  با سلام سوای از مطلب خوبی که ارائه داده اید اگر قبل از اقدامی ما یاد بگیریم که خود را با قانون و فرهنگ آن تطبیق دهیم بسیاری از مشکلات حل خواهد شد در این موضوع شما هیچ اشاره ای به اجازه گرفتن یا نگرفتن و قانون حاکم بر انتخابات دانش آموزی آن مقطع نکردید اگر قبل از آن با معلم پرورشی هماهنگ میکردید شاید این اتفاق نمی افتادبه هر حال اول باید از خودمان شروع کنیم

 4. افشین افکاری گفت:

  0

  0

  درود بر سرکار خانم آرین،، از بیان خاطره و شرح و باز کردن مساله تمرین دموکراسی و موانع موحود حظ وافر بردم کماکان است مشکل ادامه داشته وحتی،در حالت نمادین هم دموکراسی و رفتار دمکراتیک در نطفه خفه می شوند حتی توسط مدعیان فضای باز و خرد جمعی،،،، به عنوان یک فرهنگی باسابقه و دبیر یک حزب سیاسی ریشه این مشکلات را در مدارس می بینم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان