میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در13 سپتامبر 2020 ساعت 5:52 ق.ظ سرویس:شهر و شهروند, عناوین اصلی 14 دیدگاه 774 بازدید

مالکان کاروانسرا از تعمیر آن استقبال نمی کنند، مسئولان شهرستانی هم کمک نمی کنند/ وظیفه ما نیست که بودجه اختصاص دهیم/ نمایندگان قبل، هیچ کاری در این زمینه نکردند

گفت و گو با «سیما علویه» در مورد وضعیت تاسف‌بار کاروانسرای «گلشن» لار:

مالکان کاروانسرا از تعمیر آن استقبال نمی کنند، مسئولان شهرستانی هم کمک نمی کنند/ وظیفه ما نیست که بودجه اختصاص دهیم/ نمایندگان قبل، هیچ کاری در این زمینه نکردند

انتشار گزارش تصویری اخیر آفتاب لارستان از کاروانسرای گلشن لار (اینجا) و وضعیت تاسف‌بار آن واکنش های زیادی در فضای مجازی داشت. برای پیگیری چرایی این موضوع تصمیم گرفتیم با افراد و نهادهای مرتبط گفت و گو و گزارش هایی تهیه کنیم که به مرور منتشر خواهد شد.

برای گام نخست هفته گذشته بود که به سراغ «سیما علویه» رئیس وقت اداره میراث فرهنگی لارستان رفتیم و گفت و گویی انجام دادیم. وی البته روز گذشته از این سمت برکنار شد و از این به بعد به عنوان کارشناس این اداره فعالیت خواهد کرد.

سیما علویه در گفت و گوی اختصاصی با «آفتاب لارستان» در مورد وضعیت تاسف بار کاروانسرای «گلشن» لار اظهار کرد: کاروانسرا مالک دارد، بخشی از آن متعلق به اداره اوقاف و قسمتی از حجره ها نیز به مرور زمان واگذار شده است و برخی از آن ها هم سرقفلی دارند.

میراث فرهنگی به عنوان ناظر عمل می کند

وی با تاکید بر اینکه میراث فرهنگی به عنوان ناظر عمل می کند گفت: اشتباهی که بیشتر مردم می کنند این است که فکر می کنند وظیفه میراث فرهنگی است که هزینه تعمیر یک بنای تاریخی را تامین کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لارستان تصریح کرد: آثار تاریخی بسیاری در کشور وجود دارد، در هر روستا حداقل چهار، پنج بنای تاریخی پیدا می شود و اگر تمام بودجه کشور را هم به این ها اختصاص دهند قابل تعمیر و مرمت نیست، کم می آوریم و در گذر زمان نیاز به حفاظت و مراقبت مالکان و مردم روستا و کوچه و بازار است، به ویژه در صورتی که مکانی مالکیت داشته باشد.

مالکان کاروانسرا از تعمیر آن استقبال نمی کنند، مسئولان شهرستانی هم کمک نمی کنند

علویه افزود: الآن مالکیت کاروانسری «نو» و «گلشن» مشخص و محرز است، ما جلساتی را در این مورد برگزار کردیم و میراث فرهنگی از اینکه آنجا تعمیر و مرمت شود استقبال می کند و حاضر است با آن ها همکاری کند و بودجه و پول در دست مالکان باشد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا در این سال ها در برگزاری جلسه پیش قدم نشده اید گفت: ما چندین جلسه در دفتر اصناف و کاروانسرا گرفته ایم که صورت جلسات آن نیز مکتوب و موجود است، از آن ها دعوت کردیم، این جلسات با حضور فرمانداری، نماینده فرماندار و نیروی انتظامی بوده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی لارستان افزود: متاسفانه، مالکان استقبال چندانی نکردند و مسئولان شهرستانی هم که می توانند کمکی کنند در این زمینه وظیفه خودشان را ادا نکردند.

بیشتر مالکان حجره های کاروانسرای «گلشن» در «بازار قیصریه» مغازه دارند و آنجا را در اصل انبار کالاهایشان کرده اند

سیما علویه در مورد دلیل همکاری نکردن مالکان گفت: بیشتر مالکان آنجا در «بازار قیصریه» مغازه دارند و آنجا را در اصل انبار کالاهایشان کرده اند و برایشان مهم نیست که سقفش ریزش کند، مهم این است که سالم باشد و درش قفل شود.

وی افزود: این موضوع به نوع فرهنگ و دیدگاه مالکان کاروانسرا برمی گردد.

ارگان های مربوطه همکاری نمی کنند

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لارستان در مورد عدم همکاری برخی از نهادها گفت: حدود سال ۹۰ بود که از فرمانداری، نیروی انتظامی، شهرداری و شورای شهر وقت درخواست کردیم که یک تابلوی عبور ممنوع در کنار درب کاروانسرا بزنند که کسی داخل نرود. شهرداری گفت ما اگر این کار را بکنیم مردم ناراضی می شوند و تبعات دارد و ما چنین کاری نمی کنیم. در نهایت هیچ کدام از ارگان ها همکاری لازم را در این زمینه انجام ندادند.

علویه خاطرنشان کرد: ما حتی به راهنمایی و رانندگی هم رفتیم و مجوزش را گرفتیم که در ورودی کاروانسرا، میله های گاردی نصب کنند تا ماشین نتواند داخل برود؛ اما این موضوع همت شهردار وقت را می طلبید که با این کار مخالفت کرد و می گفت مردم اعتراض می کنند.

کاروانسرا محلی برای داد و ستد جنس قاچاق شده است

وی افزود: مشکلی دیگری که آن مکان دارد این است که محلی برای داد و ستد جنس قاچاق شده و حتی از نظر امنیتی نیز مشکل ساز است.

اندر حکایت مالکانی که موقع ضرر، مستاجر و موقع نفع، مالک می شوند

رئیس اداره میراث فرهنگی لارستان تصریح کرد: اوایل سال ۸۷ بود که «بانک پاسارگاد» به عنوان بخش خصوصی جلو آمد که کامل آن را بخرد و سرمایه گذاری کند، گفت من حاضرم کل حجره ها را بخرم و زیرنظر میراث فرهنگی تعمیر کنم و بهره برداری هم می کنم، به عنوان نمونه تبدیل به هتل یا بازارچه سنتی همچون «هتل عباسی» اصفهان می کنم.

سیما علویه اظهار کرد: ما هم استقبال کردیم؛ اما چند نفر از مالکان گفتند ما در اینجا مالک نیستیم و مستاجریم، نمی توانیم بفروشیم. ما هم اعلام کردیم پس مالک بیاید و بفروشد، گفتند نه ما حق آب و گل داریم، ما اینجا سرقفلی داریم… یعنی موقعی که به ضررشان است مستاجر می شوند و موقعی که به نفع شان است مالک می شوند. بنابراین این اتفاق نیفتاد.

وی افزود: حتی اگر فردا مالکان اجازه بدهند ما سرمایه گذار خصوصی داریم و حاضر است فوری بخرد، اما سرمایه گذار می گوید دو سه تا حجره به درد من نمی خورد بلکه کل حجره را می‌خرم، تعمیرش هم می کنم، از آن بهره برداری هم می کنم؛ اما مالکان نه می فروشند نه خودشان تعمیر می کنند.

ضرورت تصویب قوانین بالادستی در مجلس

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لارستان با اشاره به اینکه در این زمینه خلا قانونی وجود دارد گفت: نمایندگان مجلس طرحی را مصوب نکرده اند که در چنین شرایطی حداقل قانون بالادستی وجود داشته باشد که بگوید درست است شما زمانی اینجا را خریده اید، اما در حال تخریب آن هستید.

اوقاف هم در این موضوع دخیل است

علویه خاطرنشان کرد: اوقاف هم در این موضوع دخیل است و می تواند حمایت کند و با مالکان مشارکت کند؛ در واقع، وقتی تعمیر، احیا و زیباسازی شد، ارزش افزوده ی ملک هم بیشتر می شود.

وظیفه ما نیست که بودجه اختصاص دهیم

وی در مورد اختصاص بودجه از طرف اداره میراث فرهنگی برای این کار گفت: وظیفه ما نیست که بودجه اختصاص دهیم، ما قبلا اینجا را تعمیر کردیم، کاهگل حجره های پشت کاروانسرای نو را انجام دادیم و درب آن را درست کردیم و بخشی از سقف مغازه های شخصی را تعمیر کردیم؛ اما با توجه به اینکه استان فارس یک سری محدودیت هایی دارد اگر خودشان جلو بیایند مشکلی ندارد.

مالکان کاروانسرا خودشان باید آنجا را تعمیر کنند

رئیس اداره میراث فرهنگی لارستان تصریح کرد: مسئله این است که خودشان باید بخواهند تعمیر کنند، اگر بخواهند تعمیر و هزینه کنند میراث فرهنگی نهایت همکاری را با آن ها خواهد داشت.

بخش خصوصی جلو بیاید، ما هم استقبال می کنیم

سیما علویه در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه این کاروانسرا میراثی از گذشتگان ماست، آیا شما نمی توانید با قدرت بیشتری وارد شوید اظهار کرد: مگر برای هتل عباسی اصفهان دولت ورود کرده است؟ بخش خصوصی وارد شده و بهره برداری اش را نیز خودش می کند، در بیشتر جاها، بخش خصوصی جلو می آید، ما هم استقبال می کنیم.

وی تصریح کرد: اگر اداره اوقاف که در بیشتر جاها به عنوان بخش خصوصی کار می کند وارد شود، با توجه به اینکه خودش هم مالک بخشی از سهم آنجاست خیلی راحت تر می تواند قراردادی با سرمایه گذار ببندد تا بتواند بقیه را هم راضی کند و این کاروانسرا احیا شود.

علویه افزود: فعلا سیاست وزارت میراث فرهنگی این است که به صورت مستقیم وارد مرمت کاروانسرا نمی شود؛ در واقع، سیاست میراث فرهنگی این است که برای بناهایی که مالک دارد به عنوان ناظر عمل می کند و خود مالک باید تعمیر کند؛ البته در مورد بنای خانه های قدیمی مشارکت دارد، به این صورت که تفاهم نامه بین اداره میراث فرهنگی و مالک بسته می شود و به صورت بلاعوض در مرمت کمک می کند اما در مورد جاهای تجاری همچون کاروانسرا که درآمدزاست خود مالک باید تعمیر کند.

نمایندگان قبل هیچ کاری در این زمینه نکردند، اگر کاری کرده بودند که وضعیت اینجا الآن این نبود

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لارستان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نمایندگان قبل برای حل این مشکل چه اقدامی کرده اند گفت: نمایندگان قبل هیچ کاری در این زمینه نکردند، اگر کاری کرده بودند که وضعیت اینجا الآن این نبود.

نماینده جدید حمایت کند/ ضرورت در نظر گرفتن وام های کم بهره برای مرمت

علویه در مورد اینکه نماینده جدید مجلس الآن می تواند چه کار کند اظهار کرد: نماینده جدید قطعا می تواند حمایت کند، حداقل لایحه قانونی در مجلس تصویب کنند که یک بنای تاریخی اگر باارزش باشد مالک باید تعمیر کند، اگر نمی تواند تعمیر کند یا دوست ندارد و نمی خواهد، حداقل آن را بفروشد و به بخش خصوصی و سرمایه گذار بدهد و وام های کم بهره ای را هم برای مرمت بگذارند.

نهضت احیای آب انبارها را راه انداختیم، خیلی هم خوب عمل می کند

وی در مورد ضرورت شکل گیری نهضتی جدید برای حفظ سرمایه ها و میراث تاریخی و فرهنگی گفت نهضت احیای آب انبارها را راه انداختیم، خیلی هم خوب عمل می کند. ما پای کار هستیم، همکاری می کنیم و راهکار ارائه خواهیم داد.


14 نظر

 1. صمصامی گفت:

  0

  0

  مگر جایی که ثبت میراث‌فرهنگی شد باز هم ملک شخصی است که افراد برای آن تصمیم گیری کنند.حتی خانه های قدیمی هم پس از واگذاری ثبت میشود و حفاظت از آن برعهده میراث فرهنگی است و صاحبان قبلی هیچ دخالتی در آن ندارند حتی همان قیصریه هم مغازه هایش صاحبان شخصی دارد کدام صاحب مغازه حاضر به تعمیر قیصریه می‌شود ، آیا حفاظت از میراث فرهنگی وظیفه سازمان میراث‌فرهنگی نمی‌باشد.
  با همت میراث‌فرهنگی باید از میراث‌فرهنگی محافظت شود که نشده است

 2. ناشناس گفت:

  3

  1

  با سلام خدمت همشهریان عزیز و خوانندگان مطلب
  *خانم علویه جز ادا در آوردن و ماننده فرفره بیهوده گشتن کاری نداشت، بیشتر موارد نه همه موارد کذب است،
  مسئولین و به قول خودش نمایندگان قبل با ایشان همکاری لازم داشتند، لذا ایشان مدیریت و توان لازم و بهتر بگوییم هیچ توانی نداشتند.
  از اینکه صاحبان کاروانسرا همکاری نمیکنند درست است.
  اما در چند نوبت بودجه برای قیصریه تخصیص یافت لذا به لحاظ اختلاف سلیقه در نحوه تعمیرات ، کار چشمگیری انجام نشد.
  خانم علویه بازیچه افرادی قرار گرفت که اسم و رسمشان از همین مردم لارستان بوده و است و فقط در فکر خود و افراد پیرامونی خود هستند.
  بقول مسئولین استانی هم نبود ایشان در راس میراث باصرفه تر بود تا بودنش ، * بعضی ها بود و نبودشان فرقی نمیکند ، اما بودِ ایشان ضربه به میراث لارستان بود.

 3. ناشناس گفت:

  2

  1

  سلام خدا نگهدارش بسش بود راستش تو این مدت نیرو پروری نکردن اثار باستانی لار در حال نابود شدن هست

 4. ناشناس گفت:

  0

  1

  اتفاقاً نمایندگان اقدام کردند ، شما توان اجرا نداشتید ،
  شما بروید و گرداننده کتابخانه ……. شوید و لوح تقدیر بگیرید.
  در جلسات حتی مورد تمسخر استانی هم بودید.

 5. دوستدار میراث فرهنگی گفت:

  2

  0

  متاسفانه ضعیف عمل کرد
  فقط به آثار لار پرداخت
  فقط گفت کاروانسرای گلشن لار و قلعه ننه نادر و از آثار بزرگ قدیمی تر در نقاط دیگر شهرستان جا ماند
  پانزده سال خیلی زیاد است

 6. ناشناس گفت:

  1

  0

  نهضت احیا اب انبار ها شما راه انداختی خانم علویه !؟!!!!!

 7. جواد گفت:

  1

  0

  خدایا شکرت

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   الحمدالله ، شُکر ‌
   در هم شد و اقعاً با تاخیر زیاد .
   خودش هم چندین سال بلاتکلیف بود.
   فقط برای بعضی ها خوب بود.

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقای کاظم عزیزپور عزیز در متنی (به اصطلاح خطابه ای که به قلم و انشاء افرادی خاص و مشخص) در تقدیر از خانم علویه و تذکری به فرماندار و نماینده سابق که برایتان نگاشته بودند، معلوم بود و است که سرکار خانم در خدمت امثال شما و آنانی که برایتان متن و مطلب را نگاشته اند بوده !!!
  اما برداشتن خانم علویه چندین سال بود که مسئولین استانی پیگیرش بودند ، لذا از آنجا که این اداره در لارستان بسیار زوار در رفته و فَشَل بود ، کسی مسئولیت این اداره را قبول نمی کزد !!!
  اما امثال شما و اربابان خانه نشین تان باید قدردانِ سرپرست جدید بخاطر قبول این مسئولیت باشید!!!!

 9. مشکل از کجاست گفت:

  0

  3

  مشکل این اداره خانم علویه نبست مشکل از بی پولی دولت وبی بودجه بودن همه اداره هاست حالا خواهید دید مسول جدید هم دراین شرایط کاری از دستش برنمی اید

 10. اسماعیل نژاد گفت:

  1

  0

  متاسفانه در دوره مدیریت علویه میراث فرهنگی لارستان رو به نابودی رفت . ایشان با توجه به رشته تخصصی شان صرفا در حوزه کارشناسی می تواند نظر دهد و هیچ سر رشته ای از مدیریت کلان و توان چانه زنی نداشته است. گو اینکه حتی برای دیدار رئیس میراث فارس باید از یک ماه قبل وقت بگیرد. اتفاقا به خاطر داریم بودجه هایی که در زمان دکتر جعفرپور و حتی نمایندگان قبل برای میراث گرفته شد و به دلیل نبود طرح موجود و مناسب و عدم توانایی تقسیم بودجه بنا بر اولویت، بودجه ها هیچ زخمی را دوا نکرد. بودجه ای که برای کاروانسرا گرفته شد و به دلیل نبود طرح صرف کف سازی اطراف میدان و برخی معابر شهر قدیم شد از خاطر نمی رود. همچنین قلعه اژدها پیکر بعد از گذشت سالها تقریبا نابود شده و هیچ طرح مصوب و کامل قابل اجرایی از طرف میراث فرهنگی لار تهیه نشده است.

 11. سجاد گفت:

  1

  0

  خداروشکر که شما رفتید
  کلا برای کار ساخته نشده بودید
  فقط انگار بودید که مانع انجام کارها بشید

 12. علی‌میرزا زمانی گفت:

  0

  0

  بنده تشکر میکنم از خانم علویه. ثبت بعضی پرونده ها که ثبت ملی شد با حمایت ایشان انجام شد

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان