میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در7 اکتبر 2020 ساعت 4:03 ب.ظ سرویس:مطلب شما یک دیدگاه 263 بازدید

ماهی که پشت ابر نماند!

ماهی که پشت ابر نماند!

آفتاب لارستان: درپی درج یادداشتی با عنوان «پروژه‌های خیرساز از حرف تا واقعیت» که چند وقت پیش در این بخش منتشر شد حالا «بنیاد نیک‌اندیشان هاشمی» در پاسخ به این مطلب پاسخی نوشته و برای این سایت ارسال کرده است که در ادامه می خوانید:

***

به نام خداوند عادلی که عدالت جزو جدانشدنی قواعد خلقت اوست

درپاسخ به متن منتشر شده در فضای مجازی و سایت آفتاب لارستان با عنوان «پروژه‌های خیرساز از حرف تا واقعیت» با امضای جمعی از کارکنان دانشکده، به استحضار می‌رساند، موارد زیر جهت تنویر افکار عمومی و اثبات صداقتی که تاکنون نیز بین مردم و «بنیاد نیک‌اندیشان هاشمی» وجود داشته مطرح می‌گردد.

قبل از هرچیز، فارغ از حمایت و یا تایید شخص و یا کار خاصی، ذکر این نکته لازم است که بیماری کرونا و شیوع آن برای همه دنیا دردسرهایی را ایجاد کرد و مدیریت بحران در شرایطی که از اواخر بهمن سال گذشته نیز این ویروس در منطقه شیوع پیدا کرد، تلاشی غیرقابل انکار از سوی مسئولین دانشکده است که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد و عدم تغییر محسوسی که نگارنده متن درابتدای عرایض خود به آن اشاره کرده ربطی به کوتاهی شخص یا مسئول خاصی ندارد و صرفا تمرکز مجموعه بر کنترل بیماری کویید۱۹ عامل اصلی بسیاری از عقب ماندگی‌ها در برنامه ریزی‌های ادارات مرتبط بوده است.

چه بسا که اگر امروز شاهد وضعیت سفید در منطقه‌ایم، مرهون تلاش‌های مسئولین وقت در بازه زمانی حداقل ۲۰ روز پیش هستیم.

با این حال در بازه زمانی فوق الذکر پروژه‌هایی که با مشاوره بنیاد نیک اندیشان هاشمی در مجموعه بهداشت و درمان درحال ساخت است، با همان سرعت و دقت قبل درحال اجراست.

MRI در ضلع شمال شرقی، همراه‌سرا که در متن به اشتباه مهمانسرا از آن یاد شده در ضلع غربی و کلنیک تخصصی و فوق تخصصی ویژه مستقل هاشمی‌زاده درضلع جنوب غربی بیمارستان واقع شده. ذکر این نکته صرفا جهت اطلاع مخاطبان از نقشه جانمایی بخش‌هایی است که نگارنده به آنها اشاره کرده است.

محرز است که هیچ‌کدام از این پروژه‌ها در جوار یکدیگر قرار ندارد. پس جاده‌ای که از آن به عنوان مسیر دسترسی به پردیس یاد شد دقیقا دقیقا از کجا رد می شود؟!

لازم به ذکر است که مجوز و جانمایی پروژه کلنیک در زمان تصدی دکتر فرامرزی صادر و طی صورتجلسه با امضای مقامات اداری و فنی دانشکده و بیمارستان به تصویب رسیده و به خیر ابلاغ گردید.

بر اساس تفاهم‌نامه اولیه منعقده که در سال ۹۳ تدوین شد مقرر گردید ۴۰ درصد پروژه کلنیک تخصصی و فوق تخصصی هاشمی‌زاده از سوی خیرین تامین گردد و مابقی را دولت متعهد به تامین اعتبار و اجرا شود. برآوردها برای مشخص شدن ۴۰درصد خیر، ازسوی متخصصین وزارت بهداشت و دانشکده لار انجام که معادل اسکلت و زیرساخت‌های اولیه با زیربنای ۵۲۶۰ متر مربع اعلام شد. بخش خیرساز تعهد خود را درکوتاه ترین و سریع‌ترین زمان ممکن انجام داده لذا با هزینه تقریبی ۳ میلیارد تومان (که نگارنده نیز به آن اشاره کرده) به پایان می‌رساند مابقی پروژه که برعهده بخش دولتی (دانشکده) بوده است به علل مختلف ازجمله گیر و دارهای اداری و مالی، توقف ساخت و سازها در بازه زمانی شش ماهه بین انتصاب رئیس قبلی و بعدی دانشکده و علل دیگر به تعویق افتاده و با گذشت زمان که افزایش هزینه‌ها و قیمت‌ها را به همراه داشت و همچنین اعمال تحریم‌ها و تغییر شرایط اقتصادی، هزینه تمام شده این بخش برای تکمیل و اتمام تعهد خود افزایش یافته و به مبلغ تقریبی ۱۰ میلیارد تومان رسیده است.

پرواضح است که نگارنده تنها بر اساس شنیده‌هایی ناصحیح و ناقص و بدون تحلیل و بررسی اصولی دست به قلم شده و مفهوم درست طرح‌های عمرانی ۶۰-۴۰ را نمی‌داند.

تفاهم نامه ابتدایی منعقد شده بین دولت و خیر برای راه‌اندازی درمانگاه تخصصی بوده و روش اداره آن بعد از اتمام کار، براساس دستورالعمل‌های وزارتی مطرح و به شور گذاشته شد. نهایتا آنچه مصوب گردید با نظر و پیگیری مسئولین وقت دانشکده و اعطای مجوز ازسوی وزارت متبوع صورت گرفته است و عنوان کلینیک ویژه مستقل نیز ارتباطی با نظارت خیر بر ساخت و سازها ندارد.

عناوین موجود در اسامی ادارات دولتی هرکدام معنا و مفهوم خاصی دارد و معنای محاوره‌ای آن گاها مد نظر نیست. این نکته موردی است که هرنگارنده عادل و آگاهی باید به آن توجه کند. عنوان کلینیک مستقل ویژه نیز معنایی دارد که در دستورالعمل آئین نامه تاسیس و بهره‌برداری کلینیک‌های ویژه به آن اشاره شده و صراحتا نحوه اداره، شکل جذب نیرو و مبحث مدیریت آن را تشریح کرده است. بنابرین تمام موارد فوق درچهارچوب قواعد اداری صورت گرفته و هیچ دخل و تصرفی ازسوی خیر و یا شخص خاصی انجام نشده است.

در ادامه در بخشی از این یادداشت می‌خوانیم که بیمارستان سوم جهرم با اعتبار دولتی ساخته می‌شود و مجوز استخدام ۲۰۰ نیرو برای آن صادر شده است. حال این سوال مطرح است که مقایسه یک بیمارستان با اعتبار دولتی و کلینیک تخصصی و فوق تخصصی مستقل ویژه با هم یک قیاس بجاست؟! علی‌ایحال جذب نیرو و اخذ مجوز نیروی انسانی بستگی به شرایط متعددی دارد که در حوزه وظایف و اختیارات مجموعه علوم پزشکی است.

درمتن مورد اشاره سخن از کاهش درآمد بیمارستان با خروج بخش درمانگاه از بدنه اصلی این مرکز آموزشی درمانی شده است اما آیا تنها راه درآمد بیمارستان درمانگاه است؟ کاهش هزینه‌ها به واسطه ساخت سه بلوک ۹ واحدی مجزا و شیک برای پزشکانی که تاکنون هزینه اجاره بهای پانسیون‌های آنان باری مضاعف بر مجموعه بود، مانعی برای خروج درآمد و کاهش هزینه‌های بیمارستان نیست؟ مشارکت در بازسازی بخش آشپزخانه بیمارستان با هدف تامین غذای مورد نیاز این مرکز در خود بیمارستان و ساخت ساختمان اکسیژن ساز، ساخت و بهسازی بخش های ویژه‌ای همچون CCU و PCCU و NICU و ICU به عنوان بخش های درآمدزا برای هر بیمارستانی در کشور، تنها بخش‌هایی از تلاش مجموعه بنیاد نیک‌اندیشان هاشمی با هدف درآمدزایی برای بیمارستان، کاهش هزینه‌های مردم برای دریافت خدمات در بخش دولتی و تامین آرامش و رفاه پزشکان و پرستارانی است که برای خدمت به این آب و خاک از جان خود مایه می‌گذارند.

در انتها باید به یک ابهام بزرگ اشاره کنم که چرا اینهمه دستگاه سی تی اسکن ۱۲۸ اسلایس ایجاد حساسیت کرده است؟ مگر هدف همه ما در آبادانی منطقه، ایجاد رفاه نسبی برای مردم منطقه نیست؟ چرا دستگاهی که می‌تواند هزینه‌های درمان مردم را کاهش دهد و راه‌های تشخیصی جدیدی را در راستای کاهش آلام مردم ایجاد کند اینهمه مورد غضب عده‌ای قرار گرفته است؟

آتش به اختیار دستوری است که رهبر معظم انقلاب به همه مردم و مسئولین کشوری دادند. بنیاد نیک اندیشان هاشمی نیز با پیش قدم در پروژه‌های محتلف حوزه‌های بهداشت و درمان، ورزش، اشتغال، کارآفرینی و… سعی کرده علاوه بر اجرای فرمان رهبر، دین خود را به مردم و ملت غیور و قدرشناس لارستان بپردازد.

فضول نفس حکایت بسی کند ساقی/ تو کار خود مده از دست و می به ساغر کن


1 نظر

  1. لار گفت:

    0

    0

    متاسفانه با خوشبختانه خیرین محترم علاوه بر نیست خیر باید تحمل گیر و دار اداری و همچنین نیش زبان ناآگاهانه هم داشته باشند که انشالله صواب آنان دوچندان شود
    امیدوارم دلسرد نشدن و همچنان نیاز خیر خود را در نظر داشته باشند

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان