میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در27 جولای 2014 ساعت 10:02 ق.ظ سرویس:دسته‌بندی نشده 2 دیدگاه 2,385 بازدید

ماه رمضان امسال ۳۰ روزه مي شود/ سه شنبه عيد فطر است/ وضعيت اعلام عيد فطر در ديگر كشورها

ماه رمضان امسال ۳۰ روزه مي شود/ سه شنبه عيد فطر است/ وضعيت اعلام عيد فطر در ديگر كشورها

lخبرآنلاين: معاون ارتباطات حوزه ای دفتر مقام معظم رهبری گفت: ماه رمضان امسال ۳۰ روزه و سه‌شنبه عید فطر است، اما اگر هلال ماه شوال یکشنبه غروب ۵ مردادماه رویت شد، یکشنبه شب به اطلاع رسانه ها و مردم عزیز ایران خواهد رسید.

به گزارش مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی معاون ارتباطات حوزه اي دفتر مقام معظم رهبري صبح امروز ۴ مردادماه در نشست خبری گفت: متخصصین و کارشناسان ، نظرشان بر این است که احتمال رویت هلال ماه شوال در غروب یکشنبه ۲۹ ماه مبارک رمضان بسیار ضعیف و حتی نزدیک به صفر است و سه شنبه عید سعید فطر است.

وی افزود: با این وجود ۱۵۰ گروه رصدگر وابسته به دفتر مقام معظم رهبری با تجیهزات مدرن یکشنبه غروب به رصد خواهند پرداخت که اگر هلال ماه شوال یکشنبه غروب ۵ مردادماه رویت شد و برای مقام معظم رهبری اطمینان حاصل شود یکشنبه شب به اطلاع رسانه ها و مردم عزیز ایران خواهد رسید. وگرنه بر اساس تقویم ماه رمضان ۳۰ روز است و عید فطر هم سه شنبه ۶ مرداد خواهد بود.

مروی در پاسخ به این سوال که مگر از لحاظ علمی نمی شود گفت آغاز ماه رمضان و آغاز ماه شوال چه روزی است، گفت: بله از نظر علمی می توان تا صد سال آینده تولد ماه (هم روز اول ماه رمضان و ماه شوال و هر ماه دیگری) را محاسبه کرد اما بنای ما بر رویت ماه شوال است. یعنی آنچه که از نظر شرعی باید به آن عمل کرد رویت ماه شوال است. بنابراین ما رویت ماه و نه تولد ماه برایمان حجت است. حالا رویت چه می خواهد با چشم غیر مسلح باشد چه با ابزارهای مدرن استهلال می خواهد باشد.

وی در پاسخ به سوالی که ماه شعبان امسال ۳۰ روز بود و نمی شود دو ماه قمری پشت سر هم ۳۰ روزه باشد گفت: هیچ اشکالی ندارد که دوماه قمری پشت سر هم ۳۰ روزه باشند.

وی در مورد اختلاف اعلام هلال ماه شوال در کشورهایی که هم مرز هستند یا شب را با هم مشترک هستند گفت: اگر هلال ماه در نقطه ای دیده شود برای همه کشورهایی که حتی نیم ساعت شب را مشترک هستند قابل تعمیم است و اگر اختلافی در آن می شود خطای چشم است. برای مثال ماه رمضان چون در تابستان بوده و روز یکشنبه احتمال غبار آلود بودن هوا در بعضی مناطق زیاد است بنابراین باید در مناطق بدون غبار و شفاف به رصد ماه پرداخت و هلال در این مناطق بهتر دیده می شود. بعضی از مراجع رویت با چشم مسلح را اشکال نمی دانند ولی بعضی از مراجع دیدن با چشم غیر مسلح را کافی می دانند.

وضعیت اعلام عید فطر در دیگر کشورها/ کشورهای عربی دوشنبه را عید اعلام می کنند

براساس اظهارات ستاره شناسان و منجمان بسیاری از کشورهای عربی جهان اسلام هلال ماه شوال را روز ۲۷ ژوئیه (یکشنبه ۵ مرداد ماه) رویت می کند و در نتیجه روز ۲۸ ژوئیه ( ۶ مرداد ماه) را به عنوان عید فطر اعلام کرده اند.

محمد شوکت عوده رئیس پروژه اسلامی رویت هلال ماه در امارات گفت: اولین روز عید فطر براساس اظهارات ستاره شناسان روز دوشنبه ۲۸ ژوئیه خواهد بود. در بسیاری از کشورهای دنیا و همچنین کشورهای جهان اسلام، هلال ماه به علت نزدیکی با خط افق، روز یکشنبه با چشم غیر مسلح یا تلسکوپ رویت نخواهد شد.

وی افزود که هلال ماه جدید را روز یکشنبه با استفاده از تجهیزات ستاره شناسی می توان مشاهده کرد اما پذیرش آن با نظریه های مناقشه برانگیزی رو به رو است.

بخش ستاره شناسی شارجه نخستین روز ماه شوال را روز دوشنبه ۲۸ ژوئیه (۶ مرداد ماه) اعلام کرده است. ابراهیم الجروان رئیس بخش ستاره شناسی شارجه اظهار داشت که محاسبات نشان می دهد که روز یکشنبه ۲۷ ژوئیه ماه شوال در ساعت ۲:۴۲ دقیقه بامداد تشکیل می شود.

خورشید در این روز ۷:۰۷ دقیقه عصر غروب کرده و ماه در ساعت ۷:۱۴ دقیقه عصر طلوع می کند. این امر بدان معناست که در این کشورها روز اول ماه مبارک رمضان ۲۸ ژوئیه (۶ مرداد ماه) خواهد بود.

این درحالی است که برای کشورهایی که در تاریخ ذکر شده هلال ماه رویت نشود، عید فطر روز سه شنبه ۲۹ ژوئیه یعنی ۷ مرداد ماه است. کشورهای عربی از نظر ستاره شناسان خود اولین روز ماه شوال را ۲۸ ژوئیه می دانند.

عوده یادآور شد که هلال ماه شوال روز ۲۷ ژوئیه در کشورهای مختلفی در سراسر دنیا رویت می شود، اما مشاهده آن در آسیای شمالی و سراسر اروپا و کانادا غیر ممکن خواهد بود و علت آن است که ماه در این مناطق پیش از خورشید طلوع می کند.

وی افزود: در استرالیا، آفریقای شمالی و مرکزی و اکثر کشورهای ایالات متحده رویت هلال ماه در روز یکشنبه از نظر مشاهده با چشم و یا تجهیزات ستاره شناسی میسر نیست. در کشورهای آمریکای مرکزی و آفریقای جنوبی این امکان وجود دارد که ماه را روز یکشنبه رویت کنند.

وزیر دادگستری امارات متحده نیز از تشکیل کمیته رصد هلال ماه خبر داده است، این کمیته با ریاست وزیر دادگستری و معاون وی فعال شده است. جلسه این کمیته فردا یکشنبه پس از اذان مغرب تشکیل می شود. دادگاه های شرع سراسر کشور نیز دستور رصد و گزارش رصدهای خود به این کمیته را دریافت کرده اند.

علی الشکری از دپارتمان فیزیک دانشگاه ملک فهد و عضو کمیته استهلال اظهار داشت که امکان رویت هلال ماه در روز ۲۷ ژوئیه (یکشنبه ۵ مرداد ماه) در هیچ کشوری وجود ندارد.

وی همچنین اظهار داشت که رویت هلال ماه در روز یکشنبه غیر ممکن است چرا که نور ماه تیره و تار خواهد بود و ماه ۱۱ دقیقه پس از غروب خورشید غروب می کند.


2 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  لسلام اقای نسابه نماز عید را در حسینیه اعظم میخواند یا نه؟

 2. ماشالله گفت:

  0

  0

  من شنیدم پیش شماره های کل شهرستانها از اول مهر قراره عوض بشه.مدیریت آفتاب لطفا تحقیق کنید وگزارشی تهیه بفرمایید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان