میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در9 مارس 2014 ساعت 11:33 ب.ظ سرویس:عناوین اصلی, یادداشت بدون دیدگاه 1,109 بازدید

مبلغ جهاني

مبلغ جهــــانی

اشاره: مطلب حاضر در شماره ۱۰۸ نشريه «حريم امام» (هفته دوم اسفند ۹۲) به مناسبت سالگرد ارتحال آيت الله موسوي لاري درج شده است. اين نشريه متعلق به «آستان مقدس امام خميني (ره)» و مدير مسئول آن علي جوادي راد است.

***

سید محمد هادی موسوی لاری: حدود یکسال پیش مردی در بستر بیماری بود که در اقصا نقاط عالم برای شفای او دعا می‌کردند. مردی که شاید افراد نگران حال او، در خارج از ایران بیش از داخل ایران بودند. مردی که در آن دورها او را بیش از این نزدیکی‌ها می‌شناختند.

مرحوم آیت الله سید مجتبی موسوی لاری، نماینده ولی فقیه در لارستان، نویسنده و مبلغ جهانی در تاریخ ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۱ دعوت پروردگارش را لبیک گفت. خدایی که همواره در راه تبلیغ توحیدش از پای ننشست.

مرحوم آیت الله موسوی لاری، موسس مرکز نشر معارف اسلامی در جهان، نویسنده و مبلغ بین المللی بود که نامش در سرتاسر جهان نفوذ داشته و صدها تشنه‌ی حقیقت را از معارف اهل بیت (ع) سیراب نموده بود. مرحوم آیت الله موسوی لاری که با نگارش کتبی در موضوعات اساسی مبانی فکری و اعتقادی اسلامی، دست به تالیفات اثرگذاری زده بود، با عنایات الهی موفق شد کتب خود را به حدود ۳۰ زبان زنده‌ی دنیا ترجمه، چاپ و به ۵ قاره‌ی جهان برای درخواست کنندگان ارسال نماید. از میان تالیفات مرحوم آیت الله موسوی لاری می‌توان به اسلام و سیمای تمدن غرب، رسالت اخلاق در تکامل انسان و دوره‌ی کامل مبانی اعتقادات در اسلام از توحید تا امامت اشاره نمود. این کتب به زبان‌های انگلیسی، عربی، فرانسوی، اسپانیایی، روسی، آذری، ترکی، کردی، مالایایی، رومانیایی، پرتغالی، اردو، تاجیکی، لهستانی، نروژی، آلمانی، بوسنیایی، هندی، هوسا، سواحلی، بلغاری، سینهالی، ویتنامی، سوئدی، ژاپنی، چینی، ایتالیایی، فیلیپینی و بنگالی ترجمه، چاپ و منتشر شده‌اند.moosavi-lari22

«مرکز نشر معارف اسلامی در جهان» نیز از زمان تاسیس رسمی خود در سال ۱۳۵۵ تاکنون، هدف خود را ترویج و نشر معارف حقّه اهل بیت (ع) در سرتاسر جهان قرار داده و در این راستا سعی نموده بدون تعصب و بدون درنظر گرفتن مذهب، سن، جنسیت، ملیت یا قومیت هر شخص حقیقی یا حقوقی به صورت کاملا رایگان، کتب خود را ارسال نماید. در سال ۹۱ مرحوم آیت الله موسوی لاری پس از تحمل سال‌ها رنج بیماری‌های جسمی و آزردگی‌های روحی در سحرگاه ۱۹ اسفندماه دار فانی را وداع گفت. پس از فوت ایشان علاوه بر بازتاب گسترده‌ی این واقعه در داخل کشور و پیام ارزشمند مقام معظم رهبری مدظله العالی، بسیاری از شخصیت‌های علمی و فرهنگی حوزوی همچون مراجع عظام و اساتید دانشگاهی داخلی و خارجی، درگذشت این عالم بزرگ را ضایعه‌ي بزرگی بر بدنه‌ي فرهنگی کشور توصیف نمودند. مردم لارستان بزرگ نیز ضمن گرامی‌داشت این شخصیت لاری، مراسم باشکوهی در تشییع و تدفین وی به نمایش گذاشتند. پس از فوت ایشان همچنین مراسم متعددی در کشورهای مختلف جهان به صورت کاملا خودجوش برگزار شد.

فرزندان ایشان همچنین پس از فوت مرحوم آیت الله موسوی لاری نامه‌ها و دل‌نوشته‌هایی را از مخاطبان آثار ایشان در سرتاسر جهان دریافت نمودند که حاکی از آن است که نوشته‌های این عالم فرزانه نه تنها بار علمی مخاطبان خویش را افزایش داده، بلکه بر عمق جانشان نشسته و سبب شده تا رابطه‌ی قلبی و عاطفی با آن مرحوم برقرار نمایند حال آنکه بسیاری از ایشان حتی عکس آیت الله لاری را نیز ندیده بودند!

ابوبکر حسن از غنا طی ایمیلی اظهار می‌دارد: «… از شنیدن خبر درگذشت آیت الله موسوی لاری بسیار متاثر شدم و حاضر بودم حتی پیاده تا ایران راه بروم ولی ایشان را برای لحظه‌ای کوتاه ملاقات نمایم ولی دریغ که چنین سعادتی نصیبم نشد …»

کتابخانه جوانان شیعه در نیجریه، انجمن الزهرا (س) در سریلانکا، موسسه اهل بیت (ع) در بورکینافاسو، انجمن برادران در فیلیپین، انجمن اسلامی آرژانتین، دفتر نمایندگی ولی فقیه در هندوستان، کتابخانه اهل بیت (ع) در کشمیر و همچنین اتحاد اسلامی طلاب آفریقایی نیز ضمن ابراز تاثر خود، اعلام داشتند که حمایت‌های معنوی دائمی مرحوم آیت الله موسوی لاری از ایشان، سبب شده بود که تعداد قابل ملاحظه‌ای از جوانان جذب معارف شیعی گردند.

مترجم کتاب ایشان به زبانی فیلیپینی نیز ضمن ابزار تاسف خود، یکی از افتخارات خود در زندگی را ترجمه کتاب ایشان به زبان فیلیپینی یاد می‌کند.

تمامی این نامه‌ها، ایمیل‌ها، فکس‌ها و تلفن‌ها از سرتاسر جهان تنها از سوی کسانی بود که هرگز ایشان را ملاقات نکرده بودند. امّا مدیر موسسه مسلمانان حوزه‌ی اسکاندیناوی در سوئد ضمن تسلیت به خانواده‌ي ایشان ابراز می‌دارد که در سفرهایی که به ایران داشته، حتما برای ملاقات مرحوم آیت الله موسوی لاری به قم می‌آمده و ایشان را از نزدیک ملاقات می‌نموده است؛ ملاقاتی که به تعبیر وی گویا تکلیفی بر عهده‌ی او بوده و وی با شوقی فراوان مسیری چندین هزار کیلومتری را طی می‌نموده است.

آقای محمد الحاج از غنا نیز می‌نویسند که در سال ۲۰۱۱ موفق شده ایشان را در قم ملاقات نماید و نکته‌ای که برای او بسیار مهم و برجسته بوده، اخلاق محمدیه‌ای بوده که در رفتار آن مرحوم تجلی داشته است به طوری که خود وی تصریح می‌نماید: «… فوجدناه عین مولفاته ملیعة بالأخلاق…».

امّا یکی از تاثیرگذارترین نامه‌هایی که به دست خانواده‌ي ایشان رسید، نامه‌ای از طرف یکی از شهروندان آمریکایی بود که در زندان با آثار ایشان آشنا شده و پس از آزادی از زندان موسسه‌ای فرهنگی دایر نموده و اثار مرحوم آیت الله موسوی لاری را به سرتاسر زندان‌های ایالات متحده ارسال می‌دارد. آقای ع. ب. در نامه‌ی خود چنین می‌نویسد:

«چندی پیش خبرنامه‌ای از کانادا به نام الحق که به طور منظم برایمان به آدرس زندان ارسال می‌شود، به دستمان رسید. روی جلد آن تصویری از آیت الله موسوی لاری به همراه رهبری  بود. از دیدن عکس قدری شوکه و همچنین خوشحال شدم امّا وقتی به تیتر خبر دقت نمودم غمی جانکاه جانم را در بر گرفت. خبر درگذشت مرحوم آیت الله موسوی لاری. اتفاقا چند روز پیش از دریافت این خبر، تعدادی از کتب عربی ایشان به دستم رسیده بود که تا پیش از رسیدن این خبر ناگوار، آنها را مطالعه نموده بودم.

حقیقتا نمی‌توانم تاثیر عمیق نوشته‌های آیت الله موسوی لاری بر زندگی خود توصیف کنم. تاثیری که از حدود سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۳ ادامه دارد. آثار ایشان را بارها و بارها خوانده‌ام و به دوستانم در سرتاسر ایالات متحده توصیه و یا هدیه نموده‌ام. سال‌ها است که کتب ایشان را برای زندان‌های مختلف در ایالات متحده ارسال می‌نمایم حتی زمانی نیز پیش آمد که مجبور شدم کتب ایشان را با دستگاه فتوکپی دستی که در گاراژ منزلم تهیه نموده بودم، کپی نمایم که عملی بسیار سخت بود زیرا این دستگاه دستی عمل نموده و هر بار تنها یک صفحه را کپی می‌نمود و باید اذعان نمایم که حدود ۵۰۰۰ نسخه از کتب ایشان را در طول دو سال کپی و برای متقاضیانش ارسال نمودم! خوشبختانه چند سالی است که بنیاد علوی در نیویورک با چاپ کتب ایشان در ایالات متحده، نسخه‌ی چاپی آنها را جهت متقاضیان در سرتاسر زندان‌های ایالتی ارسال می‌نماید به طوری که اکنون آگاهی دقیقی از اسلام و گفتمان دینی اسلام در این محیط‌ها وجود دارد … هر چند متاسفانه این اقدام پسندیده توسط دولت آمریکا متوقف شد امّا باید بگویم که آثار ایشان اذهان مدرن در مغرب زمین را متوجه کلام و حقایق حکمت اسلامی نمود و کمک کرد که مخاطبانش معنای حقیقی و درستی از ایمان و توحید به دست آورند. سال‌ها پیش یکی از اساتید دانشگاهی مارکسیست به زندان ما آمد و سعی داشت با گفتگو در باب ایدوئولوژی‌های ما و به چالش کشیدن باورهای بنیادین دین‌مان، ما را نسبت به دین‌مان سست نماید. برخی از زندانیان با شور و هیجان با او به بحث و جدل می‌پرداختند امّا من یکی از دوستانم را که کتاب «خداشناسی» آیت الله موسوی لاری را مطالعه نموده بود، صدا کردم و از او خواستم تا با آن استاد صحبت کند. دوستم جمله‌ی زیبایی گفت: «من تا پیش از مطالعه‌ی این کتاب کوچک گمان می‌کردم که تصور وجود خداوند بسیار غیر منطقی و نامعقول است امّا اکنون با مطالعه‌ی این کتاب باید بگویم که تنها تصور نبود خداست که برایم غیرمنطقی و نامعقول می‌نماید». آنطور که به خاطر می‌آورم حدود سال‌های ۱۹۸۸ یا ۱۹۸۹ بود که طی نامه‌ای به آقای موسوی لاری، شعری نوشتم و در آن خاطرنشان کردم که تا چه حد کتب ایشان بر زندگی من تاثیر گذاشته است. ایشان نیز در جواب نامه‌ی من، نوشتند که از شعرم بسیار لذت برده‌اند؛ هنوز پاسخ ایشان برای من افتخار بزرگی محسوب می‌شود!

… در پایان برای خانواده و بازماندگان ایشان طلب صبر می‌نمایم و امیدوارم که راه ایشان را همچنان ادامه دهند و هر بار که به ملاقات مزار ایشان می‌روند سلام مرا به ایشان برسانند …»

مرکز نشر معارف اسلامی در جهان اکنون پس از یکسال از درگذشت موسس خود، به حمدالله همچنان تحت اشراف فرزندان آن مرحوم به فعالیت‌های برون مرزی خود ادامه داده و سعی خواهد نمود با برنامه ریزی در جهت تولید علوم دینی، حیطه و گستره‌ی فعالیت‌هایش را افزایش دهد انشاالله.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان