میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در18 سپتامبر 2014 ساعت 4:01 ب.ظ سرویس:برگزیده ها 2 دیدگاه 1,572 بازدید

مثل مازندراني ها، كُشتي در خون خانواده من است

 گفت و گو با کشتی گیر لارستانی تیم ملی ایران:

مثل مازندراني ها، كُشتي در خون خانواده من است

داود عسكرپور: این بار به سراغ یکی از ورزشکاران نونهال لارستانی رفتیم که در هفته های اخیر موفق شد به اردوی تیم ملی کشتی جمهوری اسلامی ایران راه یابد. او از یک خانواده ورزشی است. برادر بزرگترش شش سال متوالی عضو تیم ملی کشتی ایران بوده و قهرمان آسیا است. خواهرش نیز دو بار عنوان سوم مسابقات کاراته قهرمانی کشور را از آن خود کرده است و پدرش پیشکسوت ورزش لارستان و شخص اول ورزش کشتی است. او کسب مقامهای مختلف در عرصه ورزش کشتی را مدیون پدر خود که رییس هیأت کشتی لارستان است می داند. شاید همه لارستانیها نام او را در سطح شهرستان دیده باشند و او را بشناسند اما بهتر است شرح حال این قهرمان را از زبان خودش بشنویم.

***

خودتان را به طور کامل معرفی نمائید؟

محمد رضا عسکرپور هستم. ۱۴ سال سن دارم. حدود ۷ سال است که ورزش کشتی را به صورت حرفه ای زیر نظر پدرم دنبال می کنم و انشاالله از اول مهرماه سال جاری در پایه اول دبیرستان مشغول به تحصیل خواهم بود.

چه شد که به ورزش کشتی روی آوردید؟

علاقه بسیار شدید من به کشتی از یک طرف و از طرف دیگر پدرم که خود پیشکسوت این ورزش است و تاکنون قهرمانان زیادی را به جامعه کشتی استان فارس و کشور معرفی کرده و همچنین برادر بزرگترم که شش سال متوالی عضو تیم ملی ایران بود و مدال طلای کشتی قهرمانی آسیا را در کارنامه افتخارات خود داشت. همین امر باعث شد تا من هم مثل پدر و برادرم به ورزش کشتی علاقه مند شوم. اصلاً ورزش کشتی همانند مازندرانی ها در خون خانواده ماست. در این راستا مادرم و سایر اعضای خانواده نیز مرا در این امر یاری کردند که جا دارد دست تک تک آنها را ببوسم.

تا به حال چه مقامهای را کسب کرده اید؟

دو بار مقام اول استان فارس، دو بار مقام دوم استان، دو بار مقام سوم فارس و حدود یک ماه و نیم پیش نیز در مسابقات قهرمانی نونهالان کشور مدال برنز را کسب کردم و به اردوی تیم ملی دعوت شدم. البته در رشته جودو نیز یک بار برای اولین بار در تاریخ این رشته مدال طلای استان را بدست آوردم و یک بار هم از سوی هیأت کشتی استان فارس به عنوان فنی ترین کشتی گیر برگزیده شدم.

IMG_3895

مسابقات نونهالان قهرمانی کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟

این رقابتها از سطح بسیار بالایی برخوردار بود. ۳۳ استان کشور در این دوره حضور داشتند. برای این مسابقات تمرینات سختی را پشت سر گذاشته بودم و فقط به مدال طلا فکر می کردم که در یک غافلگیری از حریف مازندرانی شکست خوردم و به مدال برنز رسیدم اما خدا را شاکرم که دست پر از این رقابتها به لار برگشتم و موفق شدم بعد ۱۳ سال پس از قهرمانی برادرم داود به اردوی تیم ملی جمهوری اسلامی ایران دعوت شوم.

حریفان شما در مسابقات نونهالان کشور از چه استانهایی بودند؟

من در دور اول حریف همدانی را با حساب ۱۰ بر صفر شکست دادم. در دور دوم کشتی گیری از کردستان را با همان نتیجه ۱۰ بر صفر مغلوب کردم. کشتی سوم من با حریفی از خراسان رضوی بود که در یک کشتی نفس گیر موفق شدم با حساب ۸ بر ۲ از سد این کشتی گیر بگذرم. در دور بعد من بایستی برای فینالیست شدن با حریف مازندرانی مبارزه می کردم که در یک غافلگیری از او شکست خوردم. بعد از شکست در مقابل حریف مازندرانی روحیه خود را نباختم زیرا ارزش مدال برنز هم چیزی کمتر از طلا نبود. در کشتی پنجم موفق شدم حریفی از توابع تهران را با حساب ۹ بر صفر از پیش رو بردارم و بر سکوی سوم قرار بگیرم و توجه کادر فنی و رسول خادم؛ رییس محترم فدراسیون کشتی و قهرمان جهان و المپیک که از نزدیک شاهد مسابقات من بودند به خود جلب کنم.

اردوی بستر سازی تیم ملی کشتی نونهالان کشور از چه زمانی آغاز می شود و در کجا برگزار خواهد شد؟

بر طبق اعلام فدراسیون کشتی جمهوری اسلامی ایران تا پایان سال چهار مرحله اردوی بستر سازی برگزار می شود که اولین مرحله این اردو به مدت پنج روز در شهرستان پاوه استان کرمانشاه برگزار شد. دومین مرحله از تاریخ ۳۱ شهریور ماه سال جاری به مدت ۱۰ روز در تهران برگزار خواهد شد.محل برگزاری دو اردوی دیگر نیز به عهده فدراسیون است.

اردوی تیم ملی نونهالان کشور که در شهرستان پاوه استان کرمانشاه برگزار شد را چگونه دیدید؟

اردوی خوبی بود. صبح و عصر تمرینات فشرده ای را زیر نظر سید مراد محمدی؛ قهرمان جهان و المپیک و سرمربی تیم ملی نونهالان و نوجوانان کشور برگزار کردیم. من در این اردو در حد توان سعی کردم تمرینات خوبی را از خود به معرض نمایش بگذارم تا نظر کادر فنی را برای پوشیدن پیراهن تیم ملی به خود جلب کنم.

فکر میکنید موفق به پوشیدن پیراهن تیم ملی برای حضور در مسابقات بین المللی روز جهانی کودک شوید؟

تمام تلاش خود را خواهم کرد. پوشیدن پیراهن تیم ملی همان هم در ورزش کشتی کار بسیار دشواری است زیرا کشتی ورزش اول و ملی کشور ماست. با توجه به اینکه مسابقات بین المللی روز جهانی کودک با حضور ۱۵ کشور خارجی در رده سنی نوجوانان برگزار می شود کار سختی در پیش روی من است. اما تمام سعی خود را خواهم کرد تا انشاالله نهایت استفاده از اردو را ببرم، نقاط ضعف و قوت خود را دریابم و کشتی های حریفانم را آنالیز کنم و با پوشیدن پیراهن تیم ملی و کسب مدال طلا در مسابقات بین المللی روز جهانی کودک برای لارستان بزرگ افتخار آفرینی کنم. البته این را خدمت شما عرض کنم که سید مراد محمدی طی تماس تلفنی با جناب آقای طیبی؛ رییس محترم اداره ورزش و جوانان لارستان قول خود را مبنی بر حضور من در ترکیب تیم ملی ایران جهت حضور در مسابقات بین المللی روز جهانی کودک دادند و از وضعیت کنونی من ابراز رضایت کردند که جا دارد در اینجا از جناب آقای محمدی تشکر کنم.

2014-09-05-10.23.49

وضعیت تحصیلی شما چطور است؟ آیا ورزش کشتی لطمه ای به درس شما می زند؟

خیر. ورزش کشتی هیچ لطمه ای به درس من نمی زند. من امسال به یاری خدا موفق شدم با معدل ۹۰/۱۹ رتبه برتر کلاس شوم و ورزش کشتی نیز مانعی برای درس خواندن من نشد. من در ایام امتحانات با برنامه ریزی دقیق و صحیح توانستم تمرینات حرفه ای خود را سه وعده در روز انجام دهم. یک ورزشکار حرفه ای بایستی هم درسش را خوب بخواند و هم تمرینات منظم خود را ترک نکند تا بتواند با قهرمانی در میادین بزرگ برای کشورش افتخارآفرین باشد.

بزرگترین آرزوی ورزشی شما چیست؟

بزرگترین آرزوی ورزشی من ایستادن بر سکوی های جهانی و المپیک است که در همین جا قول میدهم به امید خدا این امر در آینده تحقق یابد.

توصیه ای که به دوستان خود داری چیست؟

توصیه دارم اوقات فراغت خود را بیهوده هدر ندهند و به ورزش کشتی روی آورند زیرا جز منش پهلوانی و جوانمردی چیز دیگری در آن ندیدم.

در پایان اگر صحبتی دارید بفرمائید؟

در اینجا جا دارد از زحمات جناب آقای طیبی؛ رییس محترم اداره ورزش و جوانان لارستان که الحق و انصاف ورزش لارستان از زمان وی تحول فراوانی داشته و روز به روز در حال پیشرفت است و همچنین پدر و مادرم و سایر اعضای خانواده که شب و روز مشوق و یار و یاور من بودند تشکر کنم. از شما و تمامی همکارانتان در نشریه صحبت نو نیز کمال تشکر و قدردانی را دارم.امیدوارم همیشه پیروز و سربلند باشید.


2 نظر

  1. ناشناس گفت:

    0

    0

    زنده باد استاد علی عسکرپور و فرزندان برومندشان که باعث افتخار لار و لارستان هستند

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان