میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در26 ژوئن 2014 ساعت 1:35 ق.ظ سرویس:آفتاب, برگزیده ها 13 دیدگاه 3,295 بازدید

مجادله بر سر فروغ و شعرهايش

گزارش اين هفته انجمن شعر آفتاب:

مجادله بر سر فروغ و شعرهايش

مصطفي دهقاني: جلسه این هفته انجمن آفتاب با دقایقی تاخیر حوالی ساعت ۱۰ شب با خواندن شعری توسط مصطفي دهقانی آغاز شد. بعد از آن فرزاد قناعت پور با خواندن شعر باغچه از فروغ جلسه را ادامه داد و به تحلیل و تفسیر شعر و البته شخصیت شاعر پرداخت. او همچنين درباره استعاره در شعر امروز و تفاوت کاربرد آن در اشعار مختلف توضيحاتي داد.

قناعت پور در بخش ديگري از سخنان خود با توجه به شعرخوانده شده عینیت گرایی و استعاره سازی این شاعر را از برجستگیهاي اشعارش برشمرد. در ادامه دکتر حسين طاهری كه به تازگي از تبريز به لار بازگشته وارد بحث شد و با طرح سوالاتی درباره «شبه» و «وجه شبه» و صناعات ادبی، نکاتی چند بر توضيحات قناعت پور افزود. چند تن از حاضران هم نظر خود را گفتند و ادامه بحث به هفته آینده موکول شد.

پس از آن افسردیر، شاعر بودن فروغ فرخزاد را زیرسوال برد و به شدت از وی انتقاد کرد و شعرهایش را فاقد هرگونه محتوا دانست! موضوعي كه البته بامخالفت اکثریت حاضران مواجه شد؛ خصوصا حسين طاهری که سخت برآشفته شد و با قاطعيت از فروغ دفاع كرد. در اين بين منصور پدرام وارد بحث شد و البته خيلي زود با گفتن بي نتيجه بودن اين بحث ها سعي كرد آن را فيصله دهد.

اما اين موضوع تمام شدني نبود و تازه سيد علي هاشميان بود كه وارد بحث شد و طاهري را مجبور به توضيحات بيشتر و دفاع مجدد از فرخزاد كرد. اين بار البته با دخالت عبدالرضا مفتوحي بالاخره بحث به اتمام رسيد.

در ادامه جلسه جعفر رویینا یکی از اشعار قدیمي خود را خواند که عادات و رسوم دهه های گذشته را به تصویرکشیده بود. نفر بعد خانم جهان بین بود که آسوده خاطر از عدم حضور بعضی ها سکوتش را شکست و سروده ای از آقای فرجی را به سمع دوستان رساند!

با به درازا کشیده شدن موضوع شعر فروغ، زمزمه «ببینید ساعت چند است و دیرشده» از اطراف شنیده می شد. مفتوحی که درغیاب روئینا مدیریت جلسه را برعهده داشت با اعلام وقت اضافه، امين کریمی را به خواندن شعرش دعوت کرد.

در اين لحظه سيد علي هاشمیان که تا پيش از اين نگران طولاني بودن جلسه بود، در حركتي غافلگيركننده شروع به پرسيدن سوالات متفرقه کرد و حسين طاهری هم مرتب جوابش را مي داد. شاعر بعدی افسردیر بود که بقول خودش شعری با عنوان معاشقه با رمضان را خواند.  پس از او بلال کیانی و خانم اکبری شعرخواني كردند تا نوبت به خداوند دوست رسید و شعری را با عنوان «شرح عشق» قرائت كرد. با گذشتن ساعت از عدد ۱۱، حسين طاهری، مفتوحی و دهقانی از خواندن منصرف شدند و نفر آخر صادق اخضری بود كه با یک رباعی تکلیف مثلث برمودا را مشخص کرد!

5 3 1 4 6 2


13 نظر

 1. دوست شما گفت:

  0

  0

  گزارشی زیبا و صدالبته پرحاشیه….خسته نباشید

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  وقتی تشبیه و ارکان آن را نمی شناسیم بدیهی است در شناخت استعاره دچار بد فهمی شویم و با سمبل آن را یکی کنیم . وقتی از جمله تشبیهی فقط مشبه به باقی مانداین مشبه به را استعاره گویند که با سمبل تفاوت دارد. اقای دکتر طاهری درست میگفت و ضمنی تفاوت کاربرد مجاز در ادب فرنگ با ادب ایران را بیان داشت .بهتر این بود نظر کارشناسی ایشان را با تواضع میپذیرفتند .ایشان متواضع اند و نگفتند اقا شما این مطلب مسلم را نمی دانید …

 3. مسافر گفت:

  0

  0

  باید هر چه سریعتر خود را به این انجمن رساند. رمضان بهانه ی خوبی است.خسته نباشید و به امید دیدار

 4. بيرون گود گفت:

  0

  0

  سليقه هاي متفاوت در انجمن ها وجود دارد اما زيباتر آن است كه احترام بگذاريد هم به عقايد همديگر و هم اينكه بدانيم دوستاني هم هستند كه از سر تواضع سكوت مي كنند اما اين دليل بر عدم آگاهي آنها نيست.مطمئنا دوستاني كه سواد و معلوماتشان بيشتر است بيشتر مي توانند به انجمن كمك كنند و حضورشان غنيمت است.هرچند نبايد ناديده گرفت كه درهرشرايطي بايد احترام بزرگترهاي جمع را رعايت كنيد كه خدايي ناكرده احساس نشود كه مغرور و خودخواه هستيد كه اگر چنين باشد شما نيز فرجامي چون متكبرين خواهيد داشت.
  اميدوارم انجمن تان روز به روز پربارترو كم حاشيه تر بشود.

 5. مهمان آفتاب گفت:

  0

  0

  متاسفانه چند وقتیه بعضی افراد که چندان سابقه ی حضور در انجمن هم ندارند ( و بعضیاشون هم بدشون نمی یاد این تنها انجمن فعال ادبی شهر به شکلی لطمه بخوره) به دنبال بهانه ای هستند که اغراضشونو رو کنن و حاشیه سازی کنن و اعضای انجمن رو هدف قرار میدن چه تو جلسات و چه در زیر این گزارش ها.خواننده هایی هم که تا امروز در انجمن نبودن یا حافظه ی ضعیفی دارند این فضاسازی رو باور می کنند. مایی که این چند سال مهمونشون هستیم واقعا چنین فضای نمی بینیم که این همه به اصطلاح دوستان ازش احساس نگرانی می کنند. هر انجمنی افت و خیزها و بحث هایی داره اما نهایتا همه در انجمن دوستند، برای هم احترام قائلند و فقط به شعر و با هم بودن فکر می کنن.اتحاد اتحاد اتحاد

 6. محمد گفت:

  0

  0

  تمام اعضاي انجمن كم كم دارن گزارش نويس هم ميشن. دست آقاي دهقاني درد نكند.

 7. دهقانی گفت:

  0

  0

  خدمت دوست عزیز محمد عرض کنم این هفته توفیق آنرا داشتم من گزارش را بنویسم…
  بهر روی بهترازین ازمن ساخته نبود کاستیهارا شما وسایرین به بزرگواری خودشون ببخشند..
  درمورد انجمن افتاب…
  انجمن توانسته درین مدت شاعران خوبی را پرورش دهد وخیلی موفق عمل کرده
  کسانیکه بهرشکل گله مند هستند ایکاش بانام واقعی نظرشان را میگفتند واگرامکانش بود درسه شنبه شبها
  تشریف بیارن و حضورن حرفشون را به دبیرانجمن بزنن…

 8. عبدالرضامفتوحي گفت:

  0

  0

  سلام
  دست آقاي دهقاني درد نكنه گزارش زيبايي نوشتن.
  انجمن شعر آفتاب پاينده باد
  يا حق

 9. آفتابی گفت:

  0

  0

  در ماه رمضان جلسه ها در چه ساعتی برگزار میشوند؟؟؟
  —————
  مديريت: در ماه مبارك رمضان جلسات انجمن يك ساعت ديرتر يعني ۱۰ شب برگزار مي شود. سه شنبه ها، فرهنگسراي مرتضوي، ۱۰ شب.

 10. خوشه چرخ گفت:

  0

  0

  سلام
  با اینکه مشغله زیاد سعادت حضور رو از من گرفته ولی مشتاقانه بحث شمارو دنبال می کنم
  شاداب باشید

 11. 0

  0

  سلام
  آرزوی موفقیت و پیشرفت برای تمام آفتابی های لارستان

 12. 0

  0

  از راه دوست دست کسانی که قلب شان به عشق ادبیات می تپد را می بوسم
  خسته نباشید

 13. محمد رزاقیان گفت:

  0

  0

  سلام دوستان…
  بی شک نتیجه همه مباحث و برقراری چنین گفتگوهایی در فضای انشااله سالم وانسانهای صد البته سالمتر شکوفایی نسلی است که ایندگان از اشعار محکمشان بهره مند خواهند شد…
  مفهوم مخالف حقیر از بیان انسانهای سالم اشخاصی هستند که در انجمن بیایند وتنها هدفشان به حاشیه بردن انجمن از متن شکوفایی به قهقرای اختلاف وحاشیه….
  خاک پای همه دوستان

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان