میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۹:۳۴ ب.ظ سرویس:مطلب شما 4 دیدگاه 755 بازدید

مجمع خیرین فرهنگ، ایده ای گمشده برای حل آسیب های روبه افزایش اجتماعی

مجمع خیرین فرهنگ، ایده ای گمشده برای حل آسیب های روبه افزایش اجتماعی

محمد رزاقیان: وقتی در هیاهوی تلاش ها و تبلیغات خود برای ساخت فلان بیمارستان و اخذ مجوز فلان اداره کل و طرح های عمرانی و راه و ساختمان و سنگ و چوب و شیشه، فراموش می کنیم انسان به تفکر هم نیاز دارد، به آموزش هم نیاز دارد و به فرهنگ زندگی و ارتقای سبک زندگی بیش از هر چیز دیگری نیاز دارد، نتیجه این می شود که هرچه می گذارد آمار آسیب های اجتماعی بالاتر می رود؛ چراکه ظاهر زندگی انسان مورد توجه شدید قرار می گیرد و «درون» و «روان» این انسان فراموش می شود. فراموش می شود در آمارهای سنگین سنگ و نفت و چوب و شیشه و…

اما چندی پیش اتفاقی در شهر «خور» باعث می شود که خیرین و معتمدین این شهر به تکاپو بیفتند تا برنامه ای جهت نیازهایِ ویژه یِ فرهنگی ِخود انجام دهند.

ماجرا از آنجا شروع می شود که جوانی عزیز در این شهر به نام (ع. الف) خودکشی می کند. در این میان یکی معتمدین خور (که سال هاست برادر شریف و عزیز من هستند) به «انجمن صابرین خیرین» خور مراجعه می کند؛ زنگ خطر را برای آنها به صدا در می آورد تا حرکتی از سوی انجمن اتفاق بیفتد و آنها برنامه ریزی های پیشگیرانه برای آسیب های اجتماعی داشته باشند.

انجمن صابرین نیز با همکاری و مشورت سایر نهادها چون «کمیته دانش پژوهان» خور به این نتیجه می رسند تا از «دکتر شهرام اسلامی» روانشناس و مشاور برنامه سیمای خانواده، دعوت شود تا همایشی داشته باشند.

نکته مهم و قابل تقدیر اینکه کلیه هزینه های برگزاری این همایش را هم انجمن های خیریه مردمی خور متقبل می شوند. علاوه بر اینها لیستی از افراد «در معرض خطر» تهیه می شود، تک به تک به منزل آنها می روند و به صورت حضوری از آنان دعوت می شود تا در همایش شرکت کنند.

نتیجه همه این تلاش ها می شود برگزاری هرچه بهتر همایش و سخنرانی دکتر شهرام اسلامی با عنوان «جامعه، عشق، خیانت» در تاریخ  سه شنبه ۸ اسفند ۹۶ و در مکان سالن ورزشی استادیوم خور.

این برنامه با استقبال بسیار مناسبی از سوی شهروندان خور مواجه می شود و بیش از ۷۰۰ نفر از اقشار مختلف در آن شرکت می کنند.

حضور دکتر اسلامی و بازخورد مردمی این برنامه آنقدر مثبت بوده است که مسئولین آن تصمیم می گیرند در کمتر از یک ماه دیگر باز هم چنین همایشی داشته باشند…

حقیقت تلخی است اما هر چه زودتر باید بپذیریم که که آسیب های اجتماعی رو به گسترش است و از سوی دیگر گرایش به آسیب های اجتماعی هم کم نیست.

در این میان ما چه کرده ایم و چه باید کنیم؟

آیا امروز وقت آن نرسیده تا این پرسش و مطالبه را مطرح کنیم که در برنامه ریزی های شهری برای «روح و روان» و به عبارتی بهتر برای ارتقای «سبک زندگی» شهروندان  خود چقدر برنامه ریزی و تلاش کرده ایم یا می کنیم؟

به نوبه خودم درود می فرستم به فهم و شعور والای انجمن های مردمی شهر خور به ویژه انجمن صابرین که به صورت جدی وارد برنامه ریزی و فعالیت فرهنگی شده اند و همانطور که گفتم  قرار بر این گذاشته اند تا این برنامه ها را به صورت منظم تری ادامه بدهند.

به شخصه برای اولین بار در جریان چنین اقدام فرهنگی توسط خیرین قرار گرفته ام و تا پیش از این نشنیده بودم که یک همایش روانشناسی توسط خیرین یک منطقه از لارستان اتفاق بیفتد.

این که خیرین شریف منطقه لارستان بزرگ در کنار فعالیت های گسترده مردمی، مذهبی، درمانی، ورزشی و… به فعالیت های فرهنگی و شهروندی وارد بشوند اقدامی بسیار قابل توجه، ستایش و تقدیر است.

پیشنهاد و آرزوی بزرگ حقیر این است همانطور که «مجمع خیرین سلامت» در منطقه به خوبی دارد فعالیت می کند، هر چه سریع تر «مجمع خیرین فرهنگی» یا «شهروندی» نیز تشکیل گردد. مجمعی که نه برای کارهای صوری و نمایشی و نه به دست افراد غیر متخصص، که برعکس با یک بستر سازی و چشم انداز مطلوب، به صورت تخصصی شروع به فعالیت کند.

فرهنگ و تلاش برای ارتقای سبک زندگی شهروندان، حلقه مفقوده خیرین منطقه لارستان است.


4 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  مطالب ارزشمندی است وباید پی گیری شود

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  احسنت واقعا پيشنهاد به جا و سنجيده اي هست كه بايد در لار بررسي و اجرا شود .

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  جامعه نیاز شدیدی به شادی دارد. شادی های جمعی و شادی های فردی. نیاز به با هم بودن و انجام کارهای اجتماعی. انسان نیاز دارد تحسین بسود و احساس مفید بودن بکند. این احساس که اگر او نباشد افرادی جای خالی او را حس می کنند و نبود او بسیار مهم است و خانواده او را درک می کند. جامعه ای رو به سوی پیروزی های بیشتر گام بر می دارد که برای تک تک افراد آن جامعه ارزش قائل باشد و هر فرد بتواند خود را در آن تعریف و ارزیابی کند.

 4. شهرام صالحی گفت:

  0

  0

  با سلام و با تشکر از نویسنده مطلب.
  در همایش دکتر اسلامی، علاوه بر همکاری نهادهای خیریه شهر، همکاری نهادهای تجاری شهر و در راس آنها صنایع چوبی توفیق به مدیریت اقای سعید عزیزپور که تقریبا بخش اعظم هزینه همایش و هماهنگی ها را متقبل شدند، نیز ستودنی است.
  به امید تکرار چنین برنامه هایی در منطقه.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان