میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در2 آگوست 2019 ساعت 11:28 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 4 دیدگاه 341 بازدید

مجموعه تاریخی «کشکویه» بریز را بیشتر بشناسیم

مجموعه تاریخی «کشکویه» بریز را بیشتر بشناسیم

رسول احمدلو*: در اسفندماه چند سال قبل از نزدیک از مجموعه تاریخی «کشکویه» بازدید و نکاتی را یادداشت برداری نمودم.

جهت آشنایی علاقه مندان با این مجموعه تاریخی گزارش کوتاهی از مشاهدات خود را منتشر و متن کامل آن را در پژوهش تاریخ بریز تقدیم علاقه مندان تاریخ خواهم نمود. مجموعه تاریخی کشکویه بریز از مجموعه آثار بی نظیر تاریخی منطقه لارستان که شامل امامزاده، کاروانسرا، آب انبار و همچنین چشمه یا چاه آب است.

امامزاده:

طبق روایات اهالی قدیم بریز همزمان با گسترش فتوحات مسلمین در منطقه لارستان بخشی از نیروها روانه فتح بریز شدند. یکی از مسلمین درجنگ کشته و در این مکان دفن می گردد. تا چند سال قبل در اعتقادات مذهبی اهالی بریز این مکان از جایگاه ویژه ای برخوردار بود و همه ساله از این مکان بازدید و به زیارت می پرداختند. مدتی قبل عده ای ناشناس به امید یافتن گنج قبر امامزاده را به صورت کامل تخریب نمودند.

هیچ نهاد و مسئولی پیگیر چگونگی تخریب قبر و شناسایی عاملان آن نشد و امروزه نزد جوانان مشهور است که این مکان اختفای گنج بوده نه محل دفن امامزاده.

کاروانسرا و آب انبار:

روستای بریز به دلیل قرار گرفتن بر مسیر تجاری بندر عباس و شیراز از قدیم از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. حاکمان لارستان جهت رفاه و آسایش کاروان های تجاری و مسافرین اقدام به ساخت کاروانسراهایی در روستای بریز نموده اند. به همین دلیل نام «بریز» به معنای «بار انداختن کاروان ها» مشهور است و نامگذاری شده است.

طبق بررسی های صورت گرفته کاروانسرا و آب انبار این مجموعه متعلق به عصر قاجاریه و برای استراحت کاروان های تجاری و مسافرینی که از مسیر داراب، مزایجان و قصد سفر به لار یا بندرعباس و مسیر بالعکس را داشته اند توسط حاکم لارستان (به احتمال زیاد علی خان یا محمدخان از فرزندان نصیرخان لاری)ساخته شده است.

این کاروانسرا و آب انبار از لحاظ معماری از آثار شاخص منطقه لارستان در عصر قاجار می باشد.

کاروانسرا از چندین اتاق تشکیل شده است و متاسفانه امروزه حال و روز خوبی ندارد و در حال ویرانی است.

آب انبار:

در منطقه لارستان جهت تامین آب و رفاه حال مسافرین آب انبارهایی در کنار کاروانسراها ساخته می شد.

آب انبار این مجموعه که در چند متری کاروانسرا احداث شده از معماری بی نظیری برخوردار بود اما متاسفانه در غفلت و بی خبری میراث فرهنگی به سبک امروزی تعمیر و مسقف شد و لذا ارزش_تاریخی خود را از دست داده است.

چاه آب:

منطقه ی لارستان از دیرباز با خشک سالی و قحطی  و کمی بارش روبه رو بوده است و آب نزد اهالی این منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است.

حفر قنات و تبدیل چشمه ها به صورت چاه آب از مهمترین اقدامات  اهالی بریز برای تهیه آب بوده است. به احتمال فراوان اهالی برای امور دامداری و کشاورزی از آب این چاه استفاده می نموده اند.

و نکته ی پایانی اینکه متاسفانه به دلیل بی توجهی اهالی و مسئولین روستا و مسئولین شهرستان لارستان این مجموعه تاریخی گرانبها در معرض تخریب کامل قرار گرفته است.

*دانشجوی دکتری تاریخ ایران اسلامی

از این نویسنده بخوانید:

نماینده فرمایشی لارستان در دولت کودتا

«علی اکبرخان داور» چگونه نماینده لارستان در مجلس پنجم شورای ملی شد؟

سه پاسبان لارستانیِ «خلیج فارس» را بشناسیم

سال سیاه سی و نه!

آشنایی با «قلعه کهنه» بریز

معمای تاریخی کاروانسرای شاه عباسی

بررسی قیام عشایر لارستان در ۱۵ خرداد سال ۴۲


4 نظر

 1. لاری گفت:

  0

  0

  این آثار کجای روستای بریز قرار دارند؟

 2. بریزی گفت:

  0

  0

  در صحرای بریز .نزدیکی کوه نمک بریز . شما از سمت لار که به طرف بریز بیایید در ورودی بریز از سمت گردنه دارابی دست راست که مقداری از جاده اصلی منحرف شوید به این آثار باقیه خواهید رسید

 3. صحرا گفت:

  0

  0

  دوست گرامی عالی بود

 4. ناشناس. گفت:

  0

  0

  مطلب جالب بود.احسنت.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان