میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در17 فوریه 2015 ساعت 6:08 ب.ظ سرویس:اندیشه 2 دیدگاه 5,698 بازدید

مجموعه گفت و گوي «حامد زارع» با «سيد حسين نصر» منتشر شد

nasrمجموعه گفت و گوي «حامد زارع» با «سيد حسين نصر» منتشر شد

آفتاب لارستان: مجموعه گفت و گوي «حامد زارع» روزنامه نگار و نويسنده لاري با پرفسور «سيدحسين نصر» فيلسوف برجسته اسلامي در قالب كتابي با عنوان «آفاق حكمت در سپهر سنت» توسط انتشارات ققنوس به چاپ رسيد.

آنطور كه زارع در مقدمه كتاب مي نويسد اين مجموعه شامل ۱۹ گفت و گو با پرفسور نصر طي ۵ سال اخير است كه در پنج فصلِ «فلسفه اسلامي و حكمت سنت گرايانه»، «جريان فلسفه در ايران معاصر»، «مسئوليت ها و اقدامات در رژيم سابق»، «اسلام و غرب» و «دانش، دين و سياست در جمهوري اسلامي» تنظيم شده است. از اين گفت و گوها ۹ گفت و گو براي بار اول در اين كتاب چاپ شده و ۱۰ گفت و گو نيز پيش از اين در مجله «مهرنامه» درج شده كه البته در اين مجموعه بازنويسي شده و تغييراتي پيدا كرده است.

حامد زارع در مورد لحن پرسشگري خود در اين مجموعه چنين مي نويسد: «بايد اعتراف كنم كه راقم اين سطور در مقام مصاحبه كننده و پرسشگر، اگرچه تحت تاثير اين خصلت قرار گرفته، سعي كرده تا تحت سيطره آن قرار نگيرد. شاهد مدعا آنكه اين مجموعه آكنده از پرسش هايي صريح، چالش برانگيز و انتقادي است كه بدون تعارف بايد گفت بديلي در گفت و گوهاي پيشين با پرفسور نصر ندارد و همين صراحت پرسشگر باعث شده كه پاسخ دهنده نيز رويه اي متفاوت در پيش بگيرد و وارد موضوعاتي شود كه تا پيش از آن به آنها نپرداخته است. مهمترين نمونه هاي اين موضوعات را مي توان در پاسخ هاي روشن نصر به پرسش هايي انتقادي در مورد جايگاه و نقشش در سياست عمومي عصر پهلوي و همچنين اعتقاد و موقعيتش در عرصه فعاليت هاي صوفيانه شاهد مثال آورد.»

سيد حسين نصر نيز در پيشگفتار اين كتاب با توصيف حامد زارع به «دانشمند جوان» و با تاكيد بر اينكه او را هيچگاه ملاقات نكرده به اين حقيقت اشاره مي كند كه: «ايشان با افكار و نوشته هاي حقير آشنايي كامل دارند نيز از زندگينامه من آگاهند و با توجه به اين سابقه بود كه هنگامي كه پيشنهاد كتاب فعلي را دادند به رغم اشتغالات علمي فراوان با طيب خاطر آن را پذيرفتم.»

در ابتداي اين كتاب همچنين «رامين جهانبگلو» متفكر نام آشناي معاصر يادداشتي درباره سيد حسين نصر و چرايي تعلق خاطر او به اسلام سنتي و «حكمت جاويدان» نوشته و در موخره آن چنين آورده است: «در كشوري همچون ايران نوشته ها و آموزه هاي سيدحسين نصر عمق فكري و ژرفاي معنوي اش را براي همه مناقشات ما به دست مي آورد و به همين دليل گفت و گوي حامد زارع با سيدحسين نصر درهاي تازه اي به روي فهم افكار وي و حيات پربارش پيش و پس از انقلاب اسلامي مي گشايد. گفت و گوي روشنگرانه زارع با نصر نمايي نزديك از يكي از متفكران بحث برانگيز ايران امروز فراهم مي آورد.»

چاپ اول اين كتاب ۳۵۹ صفحه اي همانطور كه پيشتر آمد توسط انتشارات ققنوس به قيمت ۱۷ هزار تومان از چند روز گذشته به پيشخوان كتابفروشي هاي كشور آمده است.

 


2 نظر

 1. عبدالرضامفتوحي گفت:

  0

  0

  احسنت به دوست خوبم حامد زارع عزيز

 2. غلامرضا طاهری فرد گفت:

  0

  0

  سلام به عنوان یک دوست وهمشهری بسیار خوشحال شدم این موفقیت را به ایشان وپدرارجمندشان (برادرعزیزم آقای حاج محمدزارع) درروز پدرتبریک میگویم.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان