میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در10 می 2014 ساعت 6:02 ق.ظ سرویس:اجتماعی, برگزیده ها 5 دیدگاه 2,746 بازدید

محله امامزاده «ويترين» لار است اما مسئولان، آن را نمي بينند!

نيم ساعت گفت و گو با سه نفر از اهالي محله امامزاده لار

محله امامزاده «ويترين» لار است اما مسئولان، آن را نمي بينند!

حميد منشي: نزديك ظهر است و براي خريد چند قلم دارو به داروخانه بوعلي شهرقديم مي روم. از داروخانه كه خارج مي شوم دو نفر از اهالي محله امامزاده از من مي خواهند گزارشي كوتاه از كمبودهاي اين محله تهيه كنم. قبل از اينكه به نقطه مورد نظرشان برسيم مدام گله مي كنند از كم توجهي مسئولان به اين محله كه اتفاقا الان شده ورودي و ويترين شهر لار. اشاره مي كنند به ايام نوروز و اينكه هزاران مسافر در امامزاده لار اقامت كرده و با هركدامشان كه همكلام شده اند از وضعيت بغرنج اين محله تعجب كرده اند!

اين گِله ها را مي كنند اما به خيابان كِشي اطراف امامزاده نيز اشاره مي كنند و بابت به سرانجام رساندن آن از به قول خودشان «مسئولان ذيربط» تقدير مي كنند!

ديوار كجي كه منتظر آدمي بدشانس و بيچاره است!

با گفتن اين مقدمه تصور كردم توقعات زيادي دارند و مي خواهند اين محله مثلا به مكاني تفريحي توريستي با امكانات ويژه تبديل شود. آماده بودم به آنها بگويم سر خود را با گفتن اين حرف ها به درد نياوريد كه به يك ديوار رسيديم؛ ديواري كه كج شده و به قول خودشان هرلحظه ممكن است روي سر بدبختِ بي چاره ي بدشانسي خراب شود! تمام خواسته آنها اين بود كه مسئولان فكري به حال اين ديوار كنند؛ همين! پرسيدم مگر اين ملك، صاحب ندارد؟ و جواب دادند: آمديم و صاحبش پيدا نشد يا راضي به تعمير نشد؛ تكليف چيست؟! بايد منتظر شويم حتما روي سر كسي خراب شود؟! چند عكس از ديوار مورد اشاره شان مي گيرم و خودم پيشنهاد مي كنم اگر مشكل ديگري هم داريد بگوييد.

P1050666

با تسطيح زمين هاي كنار امامزاده هم زيباسازي مي شود هم جاي پارك درست مي شود

چند قدم آن طرف تر قطعه زميني را به من نشان مي دهند كه ناهموار و نازيباست؛ دقيقا كنار امامزاده. مي گويند: موقع نماز و مناسبتهاي مذهبي، اطراف امامزاده جا براي پارك خودرو نيست؛ كافي است مسئولان محترم اين قطعه زمين را تسطيح كنند تا هم از اين حالت نازيبا درآيد هم جا براي پارك حداقل ۴۰ خودرو فراهم شود. پرسيدم: شايد صاحب ملك راضي نباشد! جواب مي دهند: مگر موقع خراب كردن خانه همين صاحب ملك نظر او را پرسيدند؟! تازه مگر مي خواهيم زمينش را تصرف كنيم؟! دلش هم بخواهد كه ملكش صاف و راست مي شود.

P1050671 P1050674

چراكسي اين راه پله داغان را نمي بيند؟!

در حين عكس گرفتن از اين قطعه زمين بودم كه نفر سومي نيز از اهالي اين محله از راه رسيد. با اطلاع از دو موردي كه پيش از اين مطرح شد گفت: جاده روبرو را ببينيد؛ ببينيد چقدر خطرناك و زشت است؟! منظورش جاده شيبدار و البته آسفالتي بود كه از محوطه امامزاده به خانه هاي كنارِ كوه راه داشت. پرسيدم مشكلش چيست؟! گفت كنار اين جاده هيچ حفاظي وجود ندارد و ممكن است بچه اي يا فرد مسني مواظب نباشد و پرت شود. بعد به پله هايي اشاره كرد كه عابران از آن مي گذرند و گفت: يعني وجدانا مسئولان از اينجا رد نمي شوند تا اين راه پله «داغان» را ببينند؟! و باز هم تكرار كرد: مثلا اينجا ورودي شهرمان است و چشم همه به آن مي افتد!

P1050678

پر كردن زمين با نخاله و چوب درخت!

كم كم داشت ديرم مي شد و براي زودتر خلاص شدن، هرچه مي گفتند فقط مي گفتم چشم! با آنها براي خداحافظي دست دادم كه همان نفر سوم چيز ديگري يادش آمد. گفت: جان من از اينجا هم عكس بگير. منظورش حاشيه و كنار جاده آسفالت اصلي بود. گفت اينجا را ببينيد؛ چند وقت پيش درخواست كرديم اين مكان گودافتاده را پركنند و لطف كردند بجاي مخلوط با نخاله و كنده درخت پركردند! و ادامه داد: البته هنوز هم پرنشده و ببينيد كه چقدر زشت و نازيباست! و باز هم ادامه داد: مگر ريختن چند سرويس مخلوط و تسطيح اينجا خيلي كار سختي است كه شهرداري از آن شانه خالي مي كند؟!

P1050685

بالاخره با آنها خداحافظي كردم و قول دادم در اسرع وقت حرف هايشان را منعكس مي كنم. قبل از نوشتن اين گزارش يادم آمد فردا بايد دوباره به داروخانه بوعلي بروم؛ اعتراف مي كنم از ترس ديدن دوباره آنها اين گزارش را خيلي سريع نوشتم تا فردا بگويم كاري را كه مي خواستيد كردم!


5 نظر

 1. پاقلعه اي گفت:

  0

  0

  گزارش خوبي بود. واقعا وضعيت محله امامزاده در شان لار نيست. از گزارش نويس تشكر مي كنيم.

 2. منم دیگه گفت:

  0

  0

  احسنت. واقعا من در تعجم این همه ساخت و ساز میشه و این همه کار شهرداری میکنه. مثلا تخریب میدان بار ولی در مورد اینجا نمیدونم چطوره وضعیت.

 3. اکبر گفت:

  0

  0

  بی تردید کاکرد رسانه بومی در این گزارش حرفه ای متبلور شده است. علاوه بر اینکه باید به نویسنده گزارش تبریک گفت، به شهرداری نیز باید این هشدار را داد که بهتر است به جای برپایی نمایشگاه عکس و دعوت از بازیگران و خوانندگان برای برپایی جنگ، به این محله رسیدگی کند. محله امامزاده به سبب بافتی که دارد در صورت بازسازی به بهترین وجه نماینده بخش کهن لار می شود. دقیقا همانند یک ارگ بم کوچک. کاش خانه های قدیمی و کاهگلی بازسازی شده و با نور موضعی تزئین شود. البته کسی گوشش بدهکار این پیشنهادات نیست

 4. شهر سوخته گفت:

  0

  0

  اهم و فالاهم کردن تدبیر می خواهد مردش می خواهد جسارت علمی! می خواهد

 5. رضا گفت:

  0

  0

  جناب منشی من یکی از اون سه نفر هستم و به نمایندگی از دو دوست دیگر و اهالی محله امامزاده به خاطر انعکاس درددلمون از شما تشکر میکنیم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان