میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در22 نوامبر 2018 ساعت 3:22 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 4 دیدگاه 902 بازدید

مرحوم آیت الله «آیت اللهی» چگونه به معمار «وحدت» در جنوب کشور مبدل شد؟

مرحوم آیت الله «آیت اللهی» چگونه به معمار «وحدت» در جنوب کشور مبدل شد؟

احمد حسینی*: هفته وحدت که می‌آید. یاد و خاطره آیت‌الله سید عبدالعلی آیت اللهی(ره) که هم زیستی مسالمت آمیز و کم نظیر اهل سنت جنوب فارس و لارستان، از برکات وجود خاندان آن روحانی بزرگ شیعه می‌باشد، زنده می‌شود. ۴۰ درصد از جمعیت این منطقه از برادران و خواهران سنی مذهب هستند و طی همه ادوار قبل از انقلاب و چهار دهه پس از انقلاب اسلامی، لارستان همواره شاهد برادری و وحدت به معنای واقعی کلمه بوده است و هرگز حادثه ناگوار و تلخی در این حوزه جغرافیایی روی نداده است.

شاید بدون گزافه گویی و اغراق، این وحدت کلمه و آرامش سازنده مرهون حضور خاندان آیت اللهی در لارستان بوده است. از جد بزرگ آنان یعنی آیت‌الله سید عبدالحسین لاری(ره) که از نجف اشرف به این منطقه اعزام شد (به درخواست مردم) تا فرزندان برومند ایشان و علی الخصوص حضرت آقای سیدعبدالعلی که متاسفانه بیش از ۷ سال می‌شود که دارفانی را وداع گفته ولی آثار و نتایج روح بخش اخلاق سازنده و مشی بزرگوارانه ایشان همچنان زنده است.

رابطه انسان با اهل سنت و مردم بطور کلی، اصلاً تشریفاتی و منحصر به هفته وحدت نبود، بلکه این روحیه مردمی و مردم‌داری در وجود ایشان یک صفت ذاتی بود. نگارنده به خاطر دارد که چگونه در ایام انقلاب و سال‌های پرتنش اولیه آن، یک کلمه حرف یا دست خط آن بزرگوار به اندازه همه قدرت فرمانداری و سپاه و دیگران اثربخش بود. همین که نگاه های بزرگان اهل سنت لارستان به دهان و دستورات ایشان بود خود به خود مانع از تلاش بی‌وقفه گروهک‌های معاند که به سختی در جهت رویارویی شیعه و سنی تلاش می‌کردند، می‌شد و نقشه هایشان باطل می‌گردید. افسوس که هرچه زمان می‌گذرد نظام اسلامی ما از نعمت وجود امثال آن مرد بزرگ محروم‌تر می‌شود و متاسفانه جایگزینی هم برایشان وجود ندارد.

کجا می‌توان یک مجتهد مسلم و یک مرجع بزرگ عالیقدر شیعه را یافت که نه تنها ادعای علم و بزرگی و امر و نهی کردن را نداشته باشد بلکه همه عمر خود را در یکی از دور افتاده‌ترین مناطق کشور به مردم اختصاص دهد و خدمت به آنان را بر همه چیز حتی شهرت و نام و مقام و موقعیت مقدم بدارد؟

کجا یک روحانی قدرتمند را می‌توان دید که ذره‌ای حب دنیا و جاه و مقام در او نباشد. کسی که یک کلمه حرف و نوشته‌اش می‌توانست جامعه‌ای را به هر سویی جهت دهد، هرگز حتی حاضر نشد نظر خودش را در امور سیاسی و مسائل اختلاف انگیز، به مردم تحمیل کند به غیر از بزنگاه‌های خطیر انقلاب همچون حوادث تروریستی سال‌های نخست و دفاع از مظلومیت شخصیت‌هائی همچون شهید بهشتی(ره) و یا دوران جنگ تحمیلی که خود به جبهه‌ها سفر می‌کرد.

در دهه‌های بعد هرگز وارد این وادی سیاسی که به سوی تاریکی و فساد حرکت می‌کرد و تغییر جهت می‌داد، نگردید و اجازه نداد دیگران نیز بر اراده او تاثیر بگذارند.
آن روحانی که وحدت اقشار مختلف جامعه و مذاهب را در جنوب فارس و حتی استان‌های همجوار نهادینه کرد، راز موفقیتش در اخلاص و صداقت بود، اخلاص و صداقتی که قدرت طلبی مذموم، نادیده گرفتن خواست مردم، مراد و مریدبازی، اسیر دام چاپلوسان و تملق گویان شدن، دفتر و دستک و اطرافیانی که میان او و متن مردم، فاصله بیاندازد و بنام او هر اقدامی که می‌خواهند بکنند در فرهنگ و روش زندگی او هرگز جایی نداشت بلکه از چنین اخلاق مذموم و مصادیق زشت و زننده آن بیزار بود و همواره از اینکه هم ترازان او و مقامات بالا، از مردم و مشکلات آنان غافل شوند ابراز نگرانی می‌کرد و شکاف بین حاکمان و مردم را آفت بزرگی برای کشور می‌دانست و همگان را به درس گرفتن از سیره و روش زمامداری امام خمینی(ره) دعوت می‌کرد.

مردم لارستان و مناطق همجوار آنان، همواره یاد و خاطره آن آقای باصفایی که سراسر وجودش با تاسی از پیامبر عظیم‌الشان اسلام(ص) نور و رحمت بود را هرگز فراموش نخواهند کرد. نه فقط به خاطر نهادینه کردن وحدت شیعه و سنی در آن دیار بلکه به دلیل خدمات بزرگ و کم نظیر ایشان و اجداد طاهرینش در شهر و دیار خود، میراثی که همواره نورافشانی می‌کند و به ویژه در هفته وحدت حال و هوای دیگری دارد.

*فرماندار اسبق لارستان
** این یادداشت پیش از این ۲۹ آبان ماه امسال با تیتری دیگر در روزنامه جمهوری اسلامی منتشر شده است

از این نویسنده بخوانید:

سندروم عوام زدگی خواص

نيم قرن آرامش و طوفان

نظام جمهوري اسلامي و آفت مديريت

مناسبات دولت قبل در وزرات كشور دولت روحاني حفظ شده است

آينده مذاكرات

باور عمومي چيست؟

نقدي بر سفر استاني دولت به فارس

آقايي كه من شناختم

فروش خاک وطن

روزی که ایران ایستاد

احمدی نژاد در شیراز/ تقابل عوامفریبی احمدی نژاد با ارزش ها و سکوت اصولگرایان

رویکرد مبارک

عطش قدرت و انحصار!

فاصله ما تا حکومت عدل

برنده جنگ تلگرام

با ترامپ همراه نشوید!


4 نظر

 1. بهزاد قناعت پیشه گفت:

  0

  0

  متن زیبایی بود.کامل و دقیق. یاد و خاطره آن مجاهد نستوه که ستون وحدت و صفای مردم جنوب بود بخیر.تکرارنشدنی است.افسوس که در صنف روحانیت چنین افرادی روزبروز کمتر و در نقطه مقابل روحانیون رانتخوار لحظه به لحظه افزابیش پیدا میکند.انقلاب نیاز به آسیب شناسی دارد بخصوص در حوزه تغییر رویکرد روحانیت به دنیا . روحانیتی که خود را پیشتاز در انقلاب می دید حالا در چه حوزه ای پیشتاز است؟ الناس علی دین ملوکهم.وقتی رائد قبیله راه را گم کند از بقیه چه انتظاری است.خدا عاقبت همه ما را بخیر کند

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام احسنت جناب اقای حسینی با ان قلم رسا وشیوایتان فرق حضرت اقا با روحانیون جدید التاسیس وجبرا سیاسی در اصالت انها است اقا وامثال اقا اصیل بودند کسانی مثل شهید دستغیب
  ومطهری ومحقق داماد واز این دست روحانیون اصالت داشتند لذابا امواج سیاسی تغییر جهت نمیدادند وهمواره بر مسیر اعتقاد درستشان بودند

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  تمام تفاوت بین اقا وامثال اقا با روحانیون جدبدالتاسیس الزاما سیاسی در اصالتشان است یک روحانی اصیل هیچگاه وبرای هیچ چیز وهیچ زمان اصول اخلاقی واعتقادی خود را رها نمی کند لذا در تند باد حوادث مثل ستون است البته فرهنگ غنی مردم لارستان هم مزید بر علت شده که اینچنین خروجی زیبایی داشته باشد فرهنگ تجاری ودینی مردم لارستان پتانسیل بی نظیری برای تحمل افکار وعقاید غیر بوجود اورده به نحوی که در لار مسلمان شیعه وسنی ویهودی ودیگر ادیان با هم زندگی خوبی داشته اند الان هم لارستانی ها در کشورهای عربی با تمام فرهنگها تعاملی بی نظیر وعالی دارند لذا مدیریت خوب اقا ووجود فرهنگ پرتحمل وپر مدارای لارستانیها اینهمه زیبایی را به نمایش گذاشته است

 4. آهو دشتی گفت:

  0

  0

  مرحوم آیت الهی و امثال ایشان نظیر مرحوم بهشتی و با هنر و طالقانی و منتظری از نسل تربیت شده در حوزه های علمیه غیر حکومتی بودند.متاسفانه پس پیروزی انقلاب حوزه های علمیه دیگر هیچ وقت نتوانسته اند چنین علما و فقهایی تربیت کنند.چرا که قبل از انقلاب مستقل بودند ولی پس از انقلاب وابستگی به حکومت پیدا کردند.همین هم می شود که مثلا به دلیل عدم تربیت یک فقیه با علم و دانش و تدبیر کافی کماکان امثال ایت الله جنتی عضو شورای نگهبان مانده است.جالب اینجاست که همین آیت اله جنتی نیز تربیت شده حوزه های علمیه قبل از انقلاب است.خلاصه اینکه دستاورد انقلاب در حوزه تربیت علما و فقها نیز موفقیت آمیز نبود است.

  “مدیر محترم سایت لطفا اگر همه متن را منتشر می کنید بسم الله.اگر سانسور می کنید ترجیح می دهم به کلی حذف شود. با تشکر “

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان