میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۶ ب.ظ سرویس:شهر و شهروند, مطلب شما یک دیدگاه 1,689 بازدید

مردم شهر بهوشید!

مردم شهر بهوشید!

نقدی بر رفتار ما لاری ها در قبال آثار باستانی‌مان

ابوذر سوری: در مقالات پیش تعاریفی از گردشگر و گردشگری و فواید حاصل از گردشگری و چگونگی جذب گردشگر مطرح شد؛ این هفته هم بنا بود تا جنبه دیگری را از صنعت گردشگری را بررسی نماییم، اما اتفاقات ایام عید و تورهای نوروزی لارگردی باعث شد تا به نقش مهم مردم و جامعه محلی در حفظ و حراست از آثار باستانی شهرمان بپردازیم و به قول معروف «ابتدا سوزنی به خود بزنیم و سپس جوالدوزهای بسیاری را حواله مسئولین نماییم!».

به باغ نشاط می رویم و بر روی در و دیوار پرنقش و نگار زیبای آن و حمام باغ با کلید و خودکار  خط می اندازیم! با ماشین و موتور به هر طریق ممکن می خواهیم از کوه بالا رویم و در سرسبزی و خنکای هوای ایام عید نوروز در کنار قلعه اژدهاپیکر و برج «ننه نادر» دمی بیاساییم و عصرانه ای بخوریم؛ در حالی که نمی دانیم که با حرکت هر ماشین و موتور و فشار حاصل از آن، اثری مخرب بر این بناهای ارزشمند می گذاریم و به مرور زمان باعث تخریب آن می شویم…(هر چند مسئولین محترم اگر یک مانع کوچک در ابتدای مسیر ورودی قرار دهند، مشکل حل خواهد شد اما…!) به بالای کوه که می رسیم قهرمانانه از ماشین خود پیاده می شویم و به خود افتخار می کنیم که توانسته ایم این شیب تند را رد کنیم و یا با موتورمان دور افتخار می زنیم! بر روی دیوارهای برج ننه نادر هر لفظ ممکن و یادگاری را از خود به جا می گذاریم و فرهنگمان را به رخ می کشیم! برای گرفتن عکس سلفیِ لایک پسند اینستاگرام، به دیوار و سردر لاجون قلعه اژدهاپیکر تکیه می زنیم و عکس می گیریم….!

کاروانسراها را تبدیل به انبار و پارکینگ خود کرده ایم  و انتظار داریم وضع این آثار بهتر شود! بدبختانه و متأسفانه در روزی تعطیل و به دور از چشم مسئولان خانه و ساباطی ۱۵۰ ساله را با خاک یکسان می کنیم و انگار نه انگار که به تاریخ و فرهنگ این کهن دیار خیانت کرده ایم و تیشه به ریشه آن زده ایم و عین خیالمان هم نیست!….

واقعاً چرا ما نسبت به آثار باستانی بی نظیر شهرمان بی تفاوت هستیم؟! مایی که برای اماکن مذهبی مان حرمت ویژه ای قائلیم و در حفظ و نگهداری و پاکیزگی آنها می کوشیم (صد البته که وظیفه شرعی ماست)، اما چرا به میراث باستانی و یادگار پیشینیان خود که می رسیم، با بهانه های واهی آنها را به حال خود رها می کنیم؟! هر کدام از این آثار  نشان دهنده فرهنگ و تاریخ این کهن شهر است که با بی تدبیری و بی مسئولیتی همه ما، روز به روز در حال تخریب و تبدیل شدن به تلی از خاک است؛ جواب آیندگان را چه بدهیم؟! بگوییم چه داشته ایم و حالا چه داریم؟! مگر نمی دانیم که تمامی این آثار طبق قانون و عرف و شرع مقدس اسلام جزء بیت المال است و هرگونه تخریب و تصرف در آنها حق الناس است و تنها گناه نابخشودنی که حتی از شهید هم قابل بخشش نیست همین حق الناس است….

مردم منطقه لارستان کهن، لطفاً بهوشید و بکوشید! این آثار متعلق به شما، برای شما و هویت شما است… وظیفه قانونی و عرفی و شرعی همه ماست که در حفظ و احیای آنها بکوشیم. اگر خود مردم بی تفاوت باشند دیگر نمی شود از مسئولین هم انتظاری داشت، چرا که مشیت حتمی الهی است که  در قرآن کریم می فرماید خدا حال هیچ قومی را دگرگون نخواهد کرد تا زمانی که خود آن قوم حالشان را تغییر دهند (إِنَّ اللَّهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ) (آیه ۱۱ سوره رعد).

حالا قضاوت با خودتان و وجدانتان! این گوی و این میدان…. هر چند تمامی آثار لارستان در خطر تخریب هستند و واقعاً وضع آنها فجیع است اما، ماهی را هر وقت از آب بگیریم تازه است! نگذاریم اینها همه تخریب شود و بعد کاسه چه کنم چه کنم در دست گیریم و به فکر نوشدارو بعد مرگ سهراب باشیم!

پس بسم الله، اگر همره مایید…..

از همین نویسنده بخوانید:

* «چگونه گردشگر جذب کنیم؟»

* «آیا می‌توان به مسافران نوروزی گردشگر گفت؟»

 

 


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    0

    0

    بسیار جالب و ستودنی… آدرس این بنای ارزشمند کجاست؟

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان