میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در27 ژانویه 2017 ساعت 9:36 ب.ظ سرویس:شهر و شهروند, مطلب شما 5 دیدگاه 949 بازدید

مردم هیچ جای دنیا از شکم مادر «متمدن» به دنیا نمی آیند!

مردم هیچ جای دنیا از شکم مادر «متمدن» به دنیا نمی آیند!

پاسخ به مطلب «سایت آفتاب و دوگانه آزادی و توهین» نوشته دانیال افتخاری

آفتاب لارستان: مطلب پیش رو بدون امضا و در قالب کامنت در پاسخ به یادداشت «سایت آفتاب و دوگانه آزادی و توهین» نوشته دانیال افتخاری یکی از ادمین های سایت آفتاب لارستان درج شده است. از آنجا که این مطلب دربرگیرنده نکات جالب توجهی است و با نگارش مناسبی نیز انجام شده تصمیم گرفتیم در قالب یک پست در این سایت درج کنیم. به نظر می رسد این مطلب نوشته یکی از هموطنان خارج از کشور ما باشد. بخوانید:

***

مردم در هيچ كجاى دنيا از شكم مادرشان «متمدن» به دنيا نمى آيند. آدمها شعور و فرهنگ و تمدن را از جامعه اى كه در آن زندگى مى كنند ياد مى گيرند. آنهم زير لواى قانونى كه همه شهروندان در آن برابرند. اينجا اگر راننده اى صداى آمبولانس و ماشين آتشنشانى را بشنود و راه برايش باز نكند، جريمه سنگينى در انتظار اوست. قانونى كه با پول و پارتى و آشنا قابل خريد و فروش نيست. همان كسى كه در كشور خودش براى آژير آمبولانس تره خورد نمى كند، بعد از مدت كوتاهى زندگى در اينجا، به محض شنيدن آژير كنار مى كشد. اينجا براى آموزش شعور اجتماعى، قوانين سفت و سخت و پرهزينه اى بر جامعه حكمفرماست. پاى زندگيت در ميان است و چاره اى جز ياد گرفتن ندارى. دو بار مست رانندگى كنى گواهينامه ات را باطل مى كنند و از زندگى ساقطى!

فرهنگ و تمدن و شعور را نمى شود يك شبه به كسى يا جامعه اى تزريق كرد. در جايى مثل ايران، مردم اين چيزها را چطور بايد ياد بگيرند وقتى اولين واكنش در برخورد با مأمور قانون، گذاشتنِ اسكناس زير گواهينامه است! مجرم در برابر قانون با يك تلفن يا سفارشِ از ما بهتران، در كسرى از ثانيه مى تواند تبديل شود به شاكى پرونده و دست شما به هيچ كجا بند نيست. وقتى قانون به مردم احساس اعتماد و امنيت نمى بخشد، پس انصاف نيست كه در اين موارد تنها به مردم خرده گرفت. شرط اول قانونمند بودن، اعتماد به جامعه قانون گذار است. چه انتظارى مى رود وقتى بستر اجتماع و قوانينِ حاكم بر آن، بى اصول و بى پايه و از پاى بست ويران است؟

در جوامع متمدن اولين چيزى كه فرد مهاجر ياد مى گيرد احترام به «پرايوسى» آدمهاست. كلمه اى كه حتى معادل دقيق فارسى ندارد. در ايران، در تاكسى و مغازه و سالن انتظار دكتر همه راجع به علت لنگيدنتان، سوختگى صورتتان و معلوليت فرزندتان از شما سوال خواهند كرد و راهكار ارائه خواهند داد و هيچ راه گريزى هم نيست. در جمع هاى فاميلى راجع به علت بچه دار نشدن و ميزان حقوق دريافتى تان بايد جواب پس دهيد. بدتر از آن، اين است كه قانون جامعه هم حق داشتن پرايوسى را سالهاست كه از شهروندانش غصب كرده است. ما سالهاست كه بخاطر آنچه كه در خلوتمان خوانده ايم، شنيده ايم، پوشيده ايم و نوشيده ايم بازخواست شده ايم. قوانين سرزمين ما در خيلى از موارد ناقض كرامات انسانى است. زير ساخت اجتماع ما هم يك فرهنگ قبيله اى است. مردم كوچه و بازار از روى دست چه كسى تقلب كنند تا اصول اوليه تمدن و احترام به حريم يكديگر را ياد بگيرند.
اينجا پدر و مادر كلى فرم و رضايت نامه امضا مى كنند كه مدرسه اجازه داشته باشد دو تا عكس از بچه هايشان بگيرد. پدر و مادر مهاجر هم ياد مى گيرند كه عكس بچه هاى مردم را سهل انگارانه و بى اجازه والدينشان نبايد بگذارند روى شبكه هاى اجتماعى. يك روى قضيه يادگيرى اصول زندگى در يك جامعه متمدن است و روى ديگر ترس از قانون.

اما اصلى ترين فاكتورى كه جوامع مهاجر پذيرى مثل كانادا و آمريكا را منظم و متمدن نگه داشته، قانون درست و سفت و سخت آن است. باور كنيد همين جا دو روز سر كيسه قوانين را شل كنند و مجازات ها را تخفيف دهند، با اينهمه تنوع عجيب و غريبِ مليت و فرهنگ و سنت، يك لحظه سنگ روى سنگ بند نمى شود.


5 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  درست است که مردم هیچ جای دنیا از شکم مادر متمدن به دنیا نمی آیند اما مردم هیچ جای دنیا و یا کمتر جایی مانند مردم ما ادعای فرهنگ و تمدن و از همه مهمتر دین دارند

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  اما برخی از مردم کشور ما آن قدر مغرورند که تا کمی سخت گیری درباره عملکرد و بیان و چاپ کتاب و مجوز فیلم و… می شود سریع داد و بیداد میکنن که آزادی نیست

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   شما به این می گی : کمی سخت گیری ؟ بله اگر کسی بخواهد درباره ی انواع عذاب هایی که در جهنم به بدحجاب ها می دهند کتاب بنویسد یا فیلم بسازد کاملا آزاد است اما اگر کسی بخواهد در باره ی مشکلات واقعی جامعه مانند بی کاری و فقر و بهداشت روانی و … کتاب بنویسد آنوقت سختگیری های شما شروع می شود و نتیجه ی آن هم این است که مردم به رسانه های داخلی کشور خود اعتمادی نمی کنند و اخبار مملکت خود را در شبکه های خارجی و یا واتسپ و تلگرام جستجو کنند که انها هم قابل اعتماد نیستند آنچه مسلم است این است که شما دلتان به حال اخلاق مردم نسوخته و نمی خواهید مردم خبر دروغ نشنوند یا دچار انحراف اخلاقی نشوند بلکه اصلا نمی خواهید مردم خبری بشنوند و از چیزی با اطلاع شوند مطمئنم همین حادثه ی پلاسکو هم اگر شبکه های اجتماعی نبود اصلا نمی گذاشتید مردم با خبر شوند حالا این مردم مغرور هستند یا شما که از آگاهی ملت می ترسید و و حشت دارید ؟

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   تا زمانی که این تهمت ها وجود داشته باشد فرهنگ و تمدن درست نمی شود
   یکیش احترام به قانون هر کشوری است

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   وقتی فعالان فرهنگی زیر فشار باشند و مجبور باشند هیچ گونه نگرش انتقادی به مشکلات و نیاز های واقعی کشور خود نداشته باشند و هر چیزی شما می پسندید بگویند و بنویسند چگونه فرهنگ و تمدن به وجود میاید ؟ اینکه شما به ملت خودت می گی مغرور هستند تهمت نیست ؟ یعنی هر تهمتی که شما بزنید اشکالی ندارد و کسی هم حق ندارد از گل نازکتر به شما بگوید ؟ قاونی که فقط حق گروه اندکی را مد نظر قرار دهد و به آسانی از سوی صاحبان قدرت قابل نقض باشد و این همه افراد قدرتمن باشند که فرا قانونی عمل می کنند چگونه می تواند نظم و پیشرفت به یک کشور بیاورد ؟

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان