میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در7 ژوئن 2014 ساعت 2:08 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 6 دیدگاه 2,228 بازدید

مرد مردم و مدارا

سوگنامه آقاي لارستان (۴)

مرد مردم و مدارا

aref-rafieeعارف رفيعي: ۱) فرداي رحلت آقا، بنا به ضرورت شغلي عازم محل كار خود شدم تا از حضور در مراسم مردمي بزرگداشت ايشان بي بهره بمانم. در محل كار وقتي از بزرگي هاي آقا و جو مصيبت زده لارستان با دوستانم صحبت مي كردم، به وضوح مي ديدم دوستاني كه با منطقه و نام و شخصیت بزرگ آقا آشنا نبودند، در درستي حرف هايم ترديد داشتند و برخي نيز صراحتاً ترديد خود را بيان مي كردند. و شايد حق با آنها بود كه چنين مي انديشيدند كه اين هم امام جمعه اي بوده است مانند ساير ائمه جمعه سراسر كشور! حتا وقتي تسليت مقامات ارشد مملكتي بدين مناسبت صادر مي شد، برخي آن را نيز ناشي از كسوت و سابقه آقا و تعارفات مرسوم مي دانستد. اما زماني كه سيل جمعيت عزادار شركت كننده در مراسم خاكسپاري آقا در تلويزيون به تصوير كشيده شد، براي منكِران شكي باقي نماند كه بزرگي و محبوبيت آقا، يك واقعيت عيني است. چرا كه مي دانستند، تعارف و نام و نشان تنها، نمي تواند همچنين موجي از جمعيت را عزادار و روانه خيابان كند.

۲) وقتي با يكي از دوستانم درباره بزرگي و راز محبوبيت آقا صحبت مي كردم، اشاره اي نيز داشتم به مردم داري آقا و اينكه او هميشه با مردم بود و در لار ماند و مردم را تنها نگذاشت و درب خانه اش همه وقت بر روی همگان باز بود. آن فرد كه اتفاقاً شناخت خوبي هم نسبت به آقا داشت، در مقام مقايسه، از امام جمعه شهرشان گلايه مي كرد كه هيچ يك از اعضاي خانواده اش را به همراه خود نياورده است و خود نيز بيشتر اوقات در خارج از منطقه به سر مي برد. نمي دانم حرفهايش تا چه حد در مورد امام جمعه شهرشان درست بود، اما به هر حال، اندكي بعد كه با خود مي انديشيدم، از اين قياس متعجب شدم. شايد اين دوست من، نتوانسته بود تفاوت ها را درك كند. در واقع شايد مشكل از آن امام جمعه نباشد، بلكه يكي از وجوه بزرگي آقا، همين ماندن در كنار مردم و گذشتن از پست و مقام بود و توقع همچين بزرگ منشي را نمي توان از همه مقامات و مسئولين داشت.

۳) همه آقا را به عنوان تكيه گاه  خيمه وحدت مذهبي منطقه مي شناختند. البته شخصیت وحدت ساز ایشان، در واقع متأثر از یک ویژگی عام تر بود به نام مدارا. این مدارا صرفاً منحصر به محدوده مذهب نمی شد اما به هر حال در منطقه لارستان مهمترین وجه از شخصیت اهل مدارای آقا، همین اهتمام به حفظ وحدت مذهبی منطقه بود. و نکته مهم این که وحدت طلبی آقا از جنس تعارف و مصلحت نبود و کاملاً خالصانه بود. اما به راستي آيا ما مي توانيم به خوبي ميراث دار اين سرمايه بزرگ منطقه اي باشيم؟ البته مردم منطقه در مقاطع مختلفي به خوبي وحدت مثال زدني خود را نشان داده اند، اما هستند افرادي در دو سوي ميدان كه از وحدت، تنها اطلاق واژه برادر به طرف مقابل را ياد گرفته اند. نمي دانم پاسخ به اين سوال مهم كي روشن خواهد شد؛ اما اميدوارم كه روزي نرسد كه بگوييم اگر آقا بود…

ayatollahi

۴) در اين مدت شاعران توانمند منطقه، در سوگ آقا ابياتي زيبا را سرودند؛ اما نمي دانم چرا شعر پر از احساس صادق رحماني بيشتر از همه بر دلم نشست. شايد از آن رو بود كه عنصر حسرت و ناباوري رفتن آقا در آن موج مي زد. اين شعر را كه مي خواندم ياد لحظه اي افتادم كه يكي از دوستان با من تماس گرفت و مي خواست از درستي يا نادرستي خبر درگذشت آقا مطمئن شود و من هم كه تازه اين خبر را شنيده بودم مثل خيلي موارد ديگر، اول از همه با دكتر رحيمي نژاد تماس گرفتم؛ با اين كورسوي اميد كه اين خبر را تكذيب شده ببينم، اما…

۵) در اين مدت همه مردم منطقه به نوعي سوگوار رفتن آقا بوده اند. شايد شدت اين سوگ و عزا در همه جا يكسان نبوده است، اما به هر حال اين مسأله به ما يادآوري مي كند كه فارغ از تقسيم بندي هاي پررنگ و كم رنگ هميشگي، چيزهايي هم هست كه بين همه مردم منطقه مشترك است. حال وظيفه ماست كه اين گونه مشتركات را كه كم هم نيستند »دَريابيم و دُريابيم« و نگذاريم كه مزربندي ها و تفرقه ها، ما را از بهره گيري از سرمايه هاي مشترك غافل كند.

۶) اين درست كه  آقا آبروي ده ها ساله لارستان بود و رفت، اما تو گويي رفتنش هم آبرويي براي لارستان برجا گذاشت. آري، حضور درخشان مردم در مراسم خاكسپاري آقا، به خوبي قدرشناسي مردمان نجيب منطقه لارستان از بزرگان خود را نشان داد و پيامي بود آشكار كه هر كه با اين مردم باشد، هرگز از ياد آنها فراموش نخواهد شد.

۷) فيلسوف نام آشناي ايراني، مصطفي ملكيان كه پروژه فكري او با نام عقلانيت و معنويت، به خوبي در فضاي انديشگي كشورمان شناخته شده است، اشاره مي كند كه با پيشرفت علوم تجربي، حجيت اخلاقي روز به روز به ضعيف تر مي شود و به تبع آن، معنويت نيز كم رنگ و كم رنگ تر مي شود. مهم نيست تا چه حد با اين گزاره توصيفي، موافق باشيم اما به نظر مي رسد درگذشت علمايي بزرگ و معنوي چون آقا، لطمه اي بزرگ به زيست معنوي جامعه مي زند. لطمه اي که جبران آن در اين زمانه، سخت و شايد ناممكن باشد.

۸) يكي از معايبي كه زاده شدن در خاندان بزرگ، مي تواند داشته باشد، قرار گرفتن بزرگي فرد در زير سايه نام و نشان خاندان است. البته بزرگي هاي آقا هيچ وقت در زير سايه نام خاندان آيت اللهي قرار نگرفت اما به نظر من، شخصيت آقا به تنهايي نيز بسيار بزرگ و دلربا بود. يعني حتا اگر فردي با همين ويژگي هاي اخلاقي و منش بزرگوارانه، در خانداني شناخته نشده نيز ظهور مي كرد، چيزي از بزرگي وي كاسته نمي شد.

*اين مقاله پيش از اين در ويژه نامه نشريه «صحبت نو» (تيرماه ۹۱) چاپ شده است.

مطالب مرتبط: 

سوگنامه آقاي لارستان (۳)/ آيت الله لاري؛ در لار ماند اما جهاني شد

سوگنامه آقاي لارستان (۲)/ راز محبوبيت آيت الله

سوگنامه آقاي لارستان (۱)/ خزان زبطن كدامين بهار مي رويد؟!   


6 نظر

 1. عبدالرضامفتوحی گفت:

  0

  0

  درود بر شما عارف عزیز بسیار زیبا روان و ساده نوشته اید

 2. لاری گفت:

  0

  0

  وحدت ویکپارچگی تشیع وتسنن در منطقه لارستان جز فرهنگ مردم لارستان بزرگ می باشد

 3. ایوب محمودی گفت:

  0

  0

  حرف دل ما را زدید عارف جان…

 4. لارستاني بيدار گفت:

  0

  0

  يكي از خواندني ترين مقالاتي بود كه در مورد مرحوم آيت اللهي نوشته شده است تاكنون. احسنت به آقاي رفيعي با اين قلم زيبا و نگاه و تفكر زيباتر.

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  زمزمه هایی در مورد اختلاف در منطقه شنیده می شود.
  جلسات سخرانی اختلافی و دعوت از افراد خاص در لار .
  کسانی که “اگر آقا بود” هرگز نمی اومدن لار و در لار پایگاهی نداشتن.
  پلاکاردهایی که “اگر آقا بود” هرگز نصب نمیشد.(نمونه اش در لطیفی)
  مسئولین هوشیار تر باشند. تندروی همیشه آفت بوده.

 6. سجاد گفت:

  0

  0

  بله متاسفانه پلاکاردی زدن با این عنوان: ما منتظر منتقم …..هستیم. اونم تو شهری که شیعه و سنی سالهاست برادرانه در کنار هم زیستن. بگیرید جلو این کارها رو…

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان