میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در7 فوریه 2021 ساعت 4:34 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 20 دیدگاه 513 بازدید

مرزِ فرهنگی یا فرهنگِ مرزی؟!

مرزِ فرهنگی یا فرهنگِ مرزی؟!

نقدی بر همایش «لاراُستان»

دکتر ابراهیم مهرابی/ گراش: اجازه دهید ابتداءََ درود بفرستم به تمامی انسانهای زحمت کشی که با همت و تلاش خود، باعث شهرت، مانایی و بزرگی کل منطقه شده اند.

چندی است، در فضای مجازی، به همت مجمع فرهیختگان لار و با مدیریت آقایان ق.م.ر.م، گفتگوهایی با نام  «لار اُستان» ارائه می شود.

این گفتگو، خجسته است؛ خجستگی اش نیز به این است که (جدای از هر نتیجه ای)

۱_فرهنگِ احترام به صاحب نظران

۲_ و حسنه گفتگوی خارج از کف خیابان

در فضای رسانه‌ای و بالتَّبَع در بین مردم را گسترش می دهد.

بنده آرزو می کنم فاصله منزلم تا مرکز استانم به کمترین فاصله ممکن برسد. همچنین به قدمت و قدرت پیشین لار و لارستان اعتراف می کنم و سخت معتقدم که سعادت، در پیشرفت متوازن منطقه و به رسمیت شناختن حق و توانمندی های  شهرستان های مجاور نهفته بود و مهلک ترین سَم برای توسعه، تاکنون خودمحوری بوده که متاسفانه رَویّه برنامه لاراُستان (حداقل تا کنون) همچون اسلافِ مرکز گرا، کمابیش این را نشان داده و اگر بر همین منوال ادامه دهند، سرکنگبینشان، صفرا و روغن بادامشان، خشکی می فزاید!

باید قبل از سخت شدن کار، هوشمندانه تلاش کرد تا خدای ناکرده، قنداقه این مولودِ ضروری، به کفنش مبدل نشود.

نکاتی به نظر بنده می‌رسد که بیانش را بی فایده نمی‌دانم:

۱_ دوستان جوان لاری بر خلاف گذشتگان، با شفافیت تمام و در صحن علنی به طرح ایده خود می پردازند که صد البته نیکو است.  گذشتگان اما با چراغ خاموش و بی اعتنا به حقوق و خواسته های دیگر شهرهای اطراف، کار خود را پیش برده و بعضا به نتیجه می رساندند.

این شفافیت و علنی بودن با همه حسناتش، معایبی را نیز دارد. خبرها حاکی از آن است که به دنبال بولد شدن موضوع لار اُستان، شهرستانهای اطراف به شدت فعال شده و لابی های موثری را انجام داده اند. در این خصوص خبرهای خوشی به گوش نمی رسد. گرچه معتقدم هر شهرستان قدرتمندی حق دارد از راه های قانونی و بدون تنش، به ارائه و پیگیری خواسته خویش بپردازد.

۱_ انتخاب نامِ (لار اُستان)، کج تابی ساختاری و معنایی را دارد و نمی تواند کارشناسانه و خیر خواهانه بودن را به شنونده و خواننده القا کند؛ در حقیقت، این قطار مجبور است در ایستگاه اول خود(نام گذاری)، مسافران زیادی را از شهرلار، شهرستان لارستان و دیگر شهرستانها، پیاده کند که خود نوعی نقض غرض است؛ نقض غرضی که اصلاح آن چندان ساده نیست. گویا قرار است این قطار حداکثرِ مسافرین کل منطقه را سوار کند ونه پیاده!

۲_ ظاهرا انتخاب این نام بیشتر برآمده از احساس قدرتمندِ مرکزگرایانه‌ی اردوگاهی است که بزرگانشان پیشتر، خود از عوامل انفکاک شهرستانهای پنجگانه از لار(ستان)  بوده اند و نه بر آمده از رویکردی دلسوزانه، واقعگرایانه، هوشمندانه و آینده محور!

اینک اما  برای جبران زیان هایی که بواسطه عملکرد سوگیرانه و چراغ خاموش خود، به لار و کل منطقه زده اند به این تکاپوی خوب اما نارسا رو آورده اند.

۳_ برترین مزیت  شهرستان های همجوار لارستان در دو استان فارس و هرمزگان، مزیت ژئواکونومیک است.

مزیتی که مولفه های ۱_ پهنای سرزمینی ۲_قدرت ۳_ ثروت و تجارت در آن دخیل هستند.

این سه مولفه صرفا بر بستر فرهنگ مشترک و مرزفرهنگی قابل اثربخشیِ حداکثری است و نه فرهنگ مرزی!

تلاش برای کشف، طرح، فراهم آوردن و درشتنمایی مزیت هایی همچون مزیت ژئوپلتیک، ، سوق الجیشی، کثرت جمعیت و …، در کوتاه مدت نه شدنی است و نه فعلا کارساز.

شاید مسامحتا بتوان گفت که مزیت راهبردی منطقه دقیقا همان مزیت ژئواکونومیک است. لذا لازم است تمام برنامه ریزی ها در افق آینده حول این محور، طراحی و اجرا شوند تا بخشی از پیش نیازها و پیش بایسته های استان شدن را  فراهم آورد.

۴_ جدایی شهرستانها را صرفا یک امر سیاسی دانستن (مضمون آخرین نوشته در این باب)، نه درست است و نه مشکلی را حل می کند. آدرس اشتباهی دادن به مردم، شاید بازهم جداشدن ها را تکرار و تشدید کند. علت تمایل به جدایی شهرستانهای پنجگانه و تمایل جاهایی مانند بیرم و جویم و… به استقلال و هویت یابی نوین، مساله است که همه( چه موافق و چه مخالف) آن را می دانند اما برخی جرات بیانش را ندارند.

۵_ بهتر است با رویکردی اخلاقی و منصفانه دوکار به صورت موازی انجام پذیرد؛

الف: آرزویِ اتحادِ مجددِ مرزی و جغرافیایی کنار گذاشته شود

ب: بر اتحاد و همگرایی فرهنگی چهار شهرستان تاکید شود و حلقه اتحاد را، در فرهنگ خوب مردم چهار شهرستان و دیگر شهرستانهای همجوار جستجو کرد و نه بازگشت به مرزهای پیشین جغرافیایی و درشت نمایی آن!

اگر به زبان امروزین سخن بگوییم باید گفت از این پس باید به دنبال اندیشه ای مشابه اندیشه گلوبالیست ها باشیم، اندیشه ای که در آن ، مفهوم مرز کم رنگ می شود و به جای تمرکز و انقباض قدرت و ثروت در مرزی محدود، به انبساط قدرت و انتشار سیطره ی فایده رسان به دو سوی تعامل، تن می دهد. اسلاف شهرستان، پیشتر و بیشتر بر مشی و مرام ترامپیست ها عمل کردند و با درشتنماییِ مفاهیم تنش زا از جمله مرز و مرکز گرایی، به انقباض ثروت و قدرت پرداختند؛ هم از این روی بود که شدت توجه به مرکز، باعث کاستنِ شوکت مرکز شد. این خود قاعده طبیعت و اجتماع بشری است که؛ الشیءُ اذا اِشتَدَّ حَدَّهُ اِنعَکَسَ ضِدَّهُ؛ هرچیز وقتی در حد خود شدید شد، به ضد خود تبدیل می شود. مرکزگرایی شدید اسلاف، به مرکز گریزی نوین اَحفاد تبدیل شد. امروز البته خود کرده را تدبیر نیست!

اکنون نباید به دنبالِ یافتنِ علتِ جدا شدنها و معرفی مقصرِ حادثه باشیم( چون مشخص است)، بلکه باید بپردازیم به این که (چگونه منطقه را بسازیم ؟) تا با خیزبرداشتن در توسعه و پیشرفت، خشت های لازم برای ساختن کاخ استانداری را تهیه کنیم.

شکوه آینده، به فرهنگ بی کینه وابسته است و نه تکرارِ رفتارِ دیرینه.

پیش به سوی تقویت و همگرایی فرهنگی. تا تحقق استانی به وسعت هویت کل مردم منطقه.

۹۹/۱۱/۱۱ ( روز گراش)


20 نظر

 1. امین صمصامی گفت:

  7

  0

  جناب دکتر و همه خوانندگان عزیز می دانند اگر لارستان به مرکز گرایی می خواست بپردازد تاکنون این همه بخش هایش به شهرستان ارتقا پیدا نکرده بود و این صحبت شما از روی غرض و به خاطر تخریب شهرستان مادر لارستان بزرگ است و در موضوع گراش که مخالفتی شاهد بودید به خاطر زیاده خواهی و نابودی بخش های بزرگتر و قدیمی تر همچون اوز و بیرم بوده است وگرنه ، نه تنها با شهرستان شدن گراش مخالف نبوده اند بلکه برای پیشرفت منطقه به آن نیاز هم داشته اند پس نمی دانم چرا این قدر ذهنیت منفی داریدو از مرکز گرایی حرف می زنید

  • ملا گفت:

   0

   0

   با شهرستان شدن بخشهای لارستان ، علی الخصوص گراش ، هنوز که هنوزه تا فیها خالدون بعضی ها داره میسوزه و چاره ای ندارن جز اینکه بگن باعث افتخاره.

   لطفا روغن ریخته رو نذر امامزاده نکنید

 2. امیر علی گفت:

  1

  0

  ان شاء الله جویم هم بشه شهرستان

 3. اوزی گفت:

  0

  3

  جانا سخن از دل ما میگویی دیر زمانی است که دیگر دوران سلطه وتمامیت خواهی به سر امده است نسل جدید منطقه در جنوب فارس تنها به دنبال توسعه متوازن وهمزیستی مسالمت امیز است شهرستانهای مستقل از انقیاد بیزار ودست رد برسینه کسانی میزنند که تنگ نظر وتمامیت خواه هستند

 4. شهروند اوز گفت:

  0

  5

  درود بر شما استاد عزیز و احسنت به تحلیل مستدل و منطقی تان و قلم رسایتان.
  شما از مفاخر اچمی ها هستید.
  عمر پربار شما مستدام که به نحو احسن نیات تمامیت خواهان و انحصار طلبان را برملا می کنید.

 5. اوزی گفت:

  0

  5

  ما نه لارستان میخواهیم و نه لار استان. ما تازه استقلال یافته ایم و هرگز نمی خواهیم دوباره زیر دست لار باشیم. هرگزززززز
  هرچه می خواهید نامش بگذارید، ما هرگز زیر بار اینها نمی رویم.

 6. ناشناس گفت:

  6

  0

  جناب دکتر مهرابی.با پیشینه ای که از شما سراغ داریم متاسفانه شما هم مرکز گرا و تمامیت خواه هستید. منتهی با محوریت گراش.برادر من فکر کنید قرار باشد استان جدیدی تاسیس شود.قطعا نام آن لارستان خواهد بود یا فارس جنوبی .مرکزیت آن هم لار خواهد بود. چون بقیه شهرها از لار جدا شده اند نه لار از بقیه جدا.در نتیجه بی معناست اسم استان جدید گراش یا اوز یا خنج باشد.به لحاظ توسعه شهری و امکانات زیر ساخت هم باز لار از بقیه شهرهای منفک شده پیشرفته تر است.پس لطفا اینقدر واضحات را زیر سوال نبرید و مردم را تحریک نکنید .همه منطقه با هم برادرند

 7. لاری گفت:

  0

  2

  سخنان جناب دکتر مهرابی متین وبه زیب همگرایی مزین می باشد باید در انتخاب واژه ها دقت بیشتری نمود و اشاره ان جناب به همگرایی ودست در دست هم قرار دادن نکته ای کلیدی بسیار مهم که رمز پیروزی تمامی منطقه در آن میباشد ولی باید توجه داشت که ان چه درمصاحبه ها بیان میشود در بعضی موارد گوینده نظر شخصی خود بیان می کند که دیدگاه همگان نیست گرچه در مباحث عمومی جای بحث نظرات خصوصی نیست یا اینکه گوینده اظهار کند که نظر شخصی اوست به هر حا ل رمز پیروزی در همگراییست نه وا گرایی گذشتگان چکار کردند گذشته ما باید چکار کنیم مهم است اری به اتفاق می توان جهان گرفت

 8. لامردی معلم گفت:

  3

  2

  استان فارس به این بزرگی وباسابقه تاریخی وجغرافیای زیبا حیف نیست شهرستانهای جنوبی از ان جدا شوند برای ما مردم شهرستانهای جنوب فارس اعتبار وابرو بیشتری داررد که جزیی ازین استان خوش نام وسر افراز باشیم

  • لاری صادقانه عرض میکنم گفت:

   1

   1

   برای من به عنوان یک لارستانی سوال است که که چرا نخبگان لاری به جای مطرح کردن مطالبات مردمی منطقه مانند توسعه وعمران وکارهای زیر ساختی مانند ایجاد کارخانجات تولیدی وصنعتی وایجاد منطقه ازاد وبندر خشک و……. همه اش به فکر استان شدن هستند در حالیکه در شهرهای بزرگ فارس مانند جهرم کازرون فسا مرودشت بیشتر به فکر کارهای اساسی وزیربنایی هستند واعلب هم دارای کارخانجات مختلف تولیدی می باشند اما بچه های لاری بیشتر دنبال مرکزیت وتسلط بر منطقه می باشند برادر دیگر دنیا عوض شده ونسلهای جدید منطقه با این کارها از اطراف لار دور میشوند ونوعی لار گریزی ایجاد میشود کمی به خود اییم ودست از خود بزرگ بینی برداریم

 9. خدمت جناب مهرابی گفت:

  0

  5

  ما اهالی خنج بخصوص نسل جوان اصلا وابدا موافق تشکیل استانی به مرکزیت لار نیستیم الان هم ازاینکه بهداشت ودرمان خنج تابع لار است دارای مشکل هستیم اصلا مسولان لاری توان وظرفیت وگشاده اندیشی برای توسعه همه جانبه برای منطقه ندارند وهمه امکانات را برای دو سهر قدیم وجدید لار میخواهند

 10. امیر گفت:

  2

  2

  اگر تمامیت خواهی لار نباشد کل منطقه کنارش هست ولی بشرطی که از کارهای پیشین توبه نماید
  تشکر از اقای مهرابی گراشی، حرف دل کل منطقه هست این صحبتها

 11. خطاب به اقای صمصامی گفت:

  0

  4

  شهرستان های مجاور لار به دلخواه لار که مستقل نشده اند همه انها با پیگیری چندین ساله واستحقاق خودشان شهرستان شدند وگرنه لار با جدایی انها مخالف بوده همه مردم این اواخر مخالفت جعفر پور بادشان هست که شبانه روز در تهران وشیراز ووزارتخانه های کشور وریاست جمهوری واستانداری فارس برای عدم ارتقای اوز فعالیت کرد اما نتواست

  • لارستان کهن گفت:

   4

   1

   تنها جایی که شهرستان شدنش با مخالفت لار بوده جدایی لامرد و گراش بوده که این هم در تاریخ مشخص است ارتقاء لامرد با سلطه بربیرم لارستان و ارتقا گراش با سلطه بر اوز و بیرم لارستان و برعکس یکی از افتخارات لارستان شهرستان پروری لارستان است و سربلندی هر فرزند مستقل شده افتخاری است مضاعف. همچون بندر عباس که از لارستان جدا شده است و افتخاری است برای منطقه لارستان

 12. ناشناس گفت:

  5

  0

  بنده نظرات دکتر مهرابی را قبول دارم اما این نکته هم به ایشان یاد اوری میکنم که خود شما و تصمیم گیرندگان گراشی هم کم تر از لاریها نیستید دو دوره نماینده از گراش چرا یک دوره از یک غیر گراشی و غیر لاری حمایت نکردید در همین شهرستان گراش و از رو ستاهای گراش کسانی بوده و هستن که شایستگی نمایندگی حتی از حسین زاده بیشتر داشتند چرا از یکی از انها حمایت نکردید چرا فرماندارتان حتی از روستاهای گراش خودتان انتخاب نکردید جناب مهرابی عزیز شما هم همان راه لاریهای قدیم و جدید میروید و هر گز حاضر نیستید که از یک غیر گراشی حمایت کنید اجازه دهید تا هر شهرستان خودش راه خودش را برود و دلسوزی شما برای دیگران هم محلی از اعراب ندارد همچون لاریها قدیم و جدید

  • گراش اصلی گفت:

   0

   0

   گراشی ها از آقایان نصر و زندگی حمایت جدی کردند در دو انتخابات. برید آمار بالای رای گراشی ها به زندگی را ببینید

 13. خطاب به لارستان کهن گفت:

  0

  0

  بقول شما فرزندان لارستان به زور مردم ودولت از بغل لار جدا کردند وگرنه این مادر پیر مخالف رشد وبلوغ لامرد وگراش واور وخنج بود لطفا زیاد در خیال تاریخ گذشته نباشید که بندر لنگه وبندر عباس وجهرم وبستک و…… تنها خیال وخوابی بیش نیست ولطفا از خواب لارستان بزرگ بیدار شوید چون قافله تاریخ با شتاب در حرکت است

 14. انصاف گفت:

  0

  0

  دلمان خوش بود که شما سانسور نمی کنید اما متاسفانه نظرات از ریشه سانسور شده است شما هم وقتی به قدرت برسید همان اعمال طرف مقابل را انجام می دهید تنها راه درمان تقواست

 15. لاری دل نگران گفت:

  0

  0

  من ناراحت هستم که چرا اهالی گراش اوز وخنج و……..با مرکزیت لار مخالفند شاید عملکرد مسولان لاری در طی این سالها خوب نبوده است که از استان شدن لار استقبال نمی کنند باید ما لاریها در روش هایمان تجدید نظر کنیم واز خود بزرگ بینی دست برداریم

 16. ناشناس گفت:

  0

  0

  همایش لار استان فقط و فقط تبلیغ انتخابات شورا است همین و بس

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان