میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در14 ژانویه 2015 ساعت 11:10 ب.ظ سرویس:یادداشت یک دیدگاه 1,128 بازدید

مزايا و معايب استاني شدن انتخابات مجلس

مزايا و معايب استاني شدن انتخابات مجلس

khezri-1احمد خضري/ اوز: طرح استانی شدن انتخابات نمایندگان مجلس که امروزها مطرح است برای اولین بار در دوره پنجم مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در نهایت در دور ششم مجلس این طرح به تصویب رسید و برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارجاع شد. اما در آن زمان شورای نگهبان این طرح را مغایر با قانون اساسی تشخیص داد و آن را مردود شمرد. مجلس هفتم دست بردار نبود و آن را با اصلاحاتی به شورای نگهبان ارجاع داد  که بازهم شورای نگهبان آن را رد کرد. و حالا پس از مدت ۱۴ سال از مطرح شدن آن مجلس فعلی یک فوریت آن را تصویب کرده است. که می توان مزایا و معایب این طرح را به طور اجمال به شرح ذکر کرد:

۱_ یکی از علتهای پرشور و با هیجان بودن انتخابات مجلس، شناخت از نامزدهای محلی در شهرستان است که رای دهندگان با نامزدها آشنا هستند. ولی با استانی شدن انتخابات ممکن است این شور و هیجان و وحدت کمرنگ شود.

۲_ اگر مردم شهرستانهای کوچک به نامزد همشهری خود رای صد در صد بدهند ولی آن فرد در دیگر شهرستانهای استان آرای لازم را کسب ننماید، به مجلس راه پیدا نمی کند. و در انتخاب مستقیم مردم در شهرها و اصل ششم قانون اساسی بی توجهی می شود. و شاید ادامه آن موجب بی میلی مردم برای شرکت در انتخابات مجلس گردد.

۳_ اگر انتخابات استانی شود، نمایندگان منتخب بیشتر به امور ملی و استانی توجه خواهند کرد و کم کم ارتباط آنان با توده مردم شهرستانها بویژه شهرهای کوچک کم می شود.

۴_ مدافعان این طرح می گویند که رقابت انتخاباتی در سطح استان و با جمعیت بیشتری صورت می گیرد. ولی با اجرائی شدن این طرح مردم هر شهرستان به تک رائی روی آورده و موضوع تعلقات قومی، قبیله ای و غیره پر رنگ تر می شود.

۵_  مطرح کنندگان این طرح می گویند که شاهد کاهش هزینه اجرائی انتخابات و کاهش تعداد داوطلبان خواهیم شد. دلیل آنان برای کاهش تعداد داوطلبان ممکن است صحیح باشد ولی در کاهش هزینه اجرائی هیچگونه تاثیری ندارد. چون صندوق های آراي بازرسان و عوامل اجرائی، نظارت  و غیرهم مانند گذشته پابرجاست و در پایان باید گفت در صورتی استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی می تواند مورد قبول مردم باشد که ابزار انتخابات استانی فراهم گردد و دستگاهای اجرائی دولت پاسخگوی نیازهای مردم مناطق مختلف باشد. یعنی باید بر اساس قانون و مقررات، اختیارات شوراهای اسلامی شهر، روستا، بخش، شهرستان و استان افزایش یافته تا مردم برای تحقق تقاضاهای جزئی خویش نیازی به مراجعه به نمایندگان مجلس نداشته و نمایندگان منتخب فقط به وضع قوانین و مقررات کشوری بپردازند و همانگونه که بزرگان کشور مطرح می سازند نظام حزبی در ساختار سیاسی کشور شکل قوی به خود گرفته تا احزاب فهرست اسامی نمایندگان استان را انتشار و در نهایت مردم از احزاب مطالبه داشته باشند.

 


1 نظر

  1. x گفت:

    0

    0

    مجلسی که نمایندگانش تحمل شنیدن نطق شخصی مثل علی مطهری را ندارند و مانع می شوند که بنده خدا حرفش را تمام کند حال چه حرفش از نظر آنها درست باشد چه غلط و اینکه مسئولیت حرفی که می زند به عهده خود اوست،چه فرقی می کند استانی انتخاب شوند یا شهرستانی.به هر حال وقتی درک درستی از دموکراسی و آزادی اندیشه و اعتقاد ندارند و فقط عرده کشی و شعار سر دادن را بلند فقط می توان منتظر تولید سوژه ای برای جوک های پیامکی و شبکه های اجتماعی از سوی آنها بود.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان