میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در30 آوریل 2015 ساعت 1:38 ق.ظ سرویس:مطلب شما 2 دیدگاه 1,653 بازدید

مزایا و معایب استانی شدن انتخابات مجلس (بخش دوم)

مزایا و معایب استانی شدن انتخابات مجلس (بخش دوم)

ahmad-khezri-(2)احمد خضري/ اوز:‌ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه دوم اردیبهشت ماه سال جاری با کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس با ۱۴۹ رای موافق، ۶۹ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از مجموع ۲۳۳ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند. البته یک فوریت این طرح در سی ام آذرماه ۱۳۹۳ تصویب شده بود.
مخالفان طرح استانی شدن انتخابات مجلس می گویند که ۱- حلقه ارتباط حاکمیت با مردم مناطق محروم قطع خواهد شد ۲- هزینه های انتخابات چند برابر هزینه های فعلی می شود ۳- کسانی وارد مجلس می شوند که به قدرت و ثروت متصل باشند ۴-در حال حاضر نماینده پل ارتباطی مردم و نظام است که با تصویب طرح استانی شدن انتخابات مجلس این پل ارتباطی قطع می شود. ۵- مشارکت مردم در انتخابات کم می شود. ۶- مردم شهرهای کوچک و محروم فراموش می شوند.۷- راه برای ورود پول های کثیف به عرصه انتخابات باز می شود.
اما موافقان با این طرح می گویند: ۱- به رشد و توسعه سیاسی جامعه کمک می کند ۲- راهی برای کمک به حزبی شدن انتخابات می شود. ۳- هویت ملی نسبت هویت قومی و مذهبی بیشتر تقویت می شود.۴- مشکل خرید و فروش رای در مناطق کوچک قطع و برطرف می شود. ۵- تاثیر پول های کثیف در انتخابات صفر می شود. ۶- نگاه ملی و سیاسی حاکمیت بر نگاه قومی و قبیله ای بیشتر و قوی تر می شود.

به هر حال نمایندگان مجلس با شنیدن استدلال های موافق و مخالف نتوانستند تصمیم گیری کنند و با ۱۴۴ رای موافق و ۷۳ رای مخالف و ۶۰ رای ممتنع طرح استانی شدن انتخابات مجلس را به کمیسیون شوراها و امور داخلی ارجاع  دادند. بنابراین طرح استانی شدن انتخابات برای رفع تشکل به کمیسیون شوراها ارجاع شده است. البته لازمه اجرائی شدن این طرح، وجود سازمان منسجم و منظم در سطح هر استانی است که بهترین تشکل برای این موضوع احزاب می باشد.
ولی در حال حاضر نظام حزبی در کشورمان از قدرت و قوت لازم برخوردار نیست. بنابراین ممکن است برای اجرای طرح استانی شدن انتخابات نهادهای مختلفی وارد کارزار شوند و بار احزاب را به دوش بکشند و مسلماً تاثیر این نهادها در انتخابات اجتناب ناپذیر نیست. همچنین حقوق اقلیت ها در انتخابات ممکن است نادیده گرفته شود و آنان نمی توانند نماینده مستقل داشته باشند. ولی در عوض سطح کیفی نمایندگان مجلس ارتقا می یابد. چون کسانی می توانند در استان رای بیاورند که دارای شناسنامه و سوابق بسیار قوی باشند.

بنابراین قانون گذاران با تجربه کارآمد و قوی نسبت به تصویب قوانین برنامه ریزی و سیاستگذاری و نظارت و کنترل می پردازند. البته بزرگترین مزیت استانی شدن انتخابات را در توسعه و شکل گیری احزاب می توان نام برد.


2 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  نتیجه کلی به نظر شما این طرح خوبه یا نه؟

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  این طرح مزایا ومعایب گوناگون دارد که با توجه به سوابق چندین ساله وعملکرد نمایندگان مراکزاستانها معایب آن زیادتر ونمایانتر می باشد.وباتوجه به اختلاف سلیقه واختلاف نظر مناطق مسلماً مرکز نشینان هراستان با زدوبندهای سیاسی و لابی گری به مجلس راه یافته وحقوق مناطق محروم تضییع می گردد. سازوکار دسترسی مردم مناطق محروم با نمایندگان چیست ؟ بطور مثال با توجه به دیدگاه آقای قادری نماینده لامردی الاصل شیرازنسبت به لارستان ولامرد درصورت انتخاب وی چگونه به وی اطمینان نماییم که از حقوق ما دفاع کند؟تا درکشورما احزاب فعالیت سراسری نداشته باشند وفعالیت آنان به رسمیت شناخته نشود وکسی به مردم پاسخگو نباشد(یعنی اصل اختیاردر مقابل اصل مسئولیت وپاسخگویی )این طرح ازهم اکنون شکست خورده می باشد.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان