میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲:۱۰ ق.ظ سرویس:برگزیده ها 7 دیدگاه 303 بازدید

مسأله نخست لارستان چیست؟

مسأله نخست لارستان چیست؟

دکتر رستم روانبخش: نخستین امر برای هر جامعه‌ و منطقه‌ای که سودای پیشرفت دارد تشخیص مسألة آن جامعه و منطقه است. اگر مسألة منطقه به درستی تشخیص داده نشود، سال‌ها هزینه و انرژی صرف حل کردن مسائل دیگری می‌شود که در اولویت نیستند و تأثیر تعیین کننده‌ای در پیشرفت و سروسامان دادن به آن منطقه ندارند. منطقه‌ای که مسألة اصلی خود را به موقع تشخیص داد و برای حل کردن آن کمر همت بست، می‌تواند سایر مسائل فرعی را نیز حل کند و با سرعت مسیر پیشرفت را طی کند.

سال‌ها است که مردم منطقه لارستان حسرت گذشتة درخشان خود را می‌‌خورند. مردم شریف و صبور این منطقه که مقام معظم رهبری از آن با عبارت «لارستان بزرگ» نام برد، شاهد پیشرفت سریع مناطق همجوار و پیشرفت کند منطقة خود هستند. اگر مردم منطقة لارستان مسألة اصلی را به درستی تشخیص دهند و برای حل آن همدلانه همت کنند، آنگاه این حسرت‌ها و پیشرفت‌های کند و جزئی جای خود را به امید و پیشرفت سریع و اساسی خواهد داد.

به نظر می‌رسد که مسألة امروز لارستان «نیروی انسانی» است. این مسأله را می‌توان به چند زیرمسأله تقسیم کرد:

۱)لارستان نیروهای زیادی در سراسر کشور دارد که در پست‌های مهمی مشغول به خدمت هستند، اما هیچ گونه ارتباطی با هم ندارند و از طریق یک مرکز و محور با هم در ارتباط نیستند تا بتوانند اولاً از مسائل و مشکلات لارستان باخبر شوند و از موقعیت خود برای رفع آن‌ها قدمی بردارند و ثانیاً با ارتباط با همدیگر هم‌افزایی کنند و در نقاط حساس منافع لارستان را تأمین کنند.

۲)لارستانی‌های جوان و توانمند زیادی داریم که هم اکنون در منطقه و خارج از منطقه در ادارات مختلف مشغول به کار هستند اما به دلایل مختلف مانند عدم شناسایی و جناح‌بازی و غیره نادیده گرفته شده‌اند و برای توانمندسازی و ارتقاء آن‌ها کاری صورت نمی‌گیرد. برای اینکه این امر را بهتر متوجه بشوید کافی است که سری بزنید به اداراتی که رئیس غیر بومی دارند؛ در بسیاری از این ادارات نیروهای جوان، تحصیل‌کرده، دارای شخصیت سالم، و توانمندی وجود دارد که اگر بهتر از رئیس غیر بومی نباشند حداقل هم‌تراز او هستند.

۳)منطقة لارستان برای تربیت نیروی انسانی نه برنامه‌ای دارد و نه اقدامی می‌کند. وقتی منطقه‌‌ای نمی‌تواند از نیروهای موجود خود بهرة درستی ببرد، بر او حرجی نیست که برای تربیت نیرو نه برنامه‌ای داشته باشد و نه اقدامی کند.

مسألة امروز لارستان بزرگ نه اصلاح‌طلبی است و نه اصول‌گرایی و نه هیچ مسألة سیاسی دیگری. مسأله تفرق و جدایی نیروهای انسانی و عدم استفاده از پتانسیل بسیار زیاد نیروهایی است که داریم اما استفاده نمی‌کنیم.

در پایان می‌خواهم سوالاتی مطرح کنم و از خوانندگان گرامی می‌‌خواهم که در مورد آن تأمل کنند و اگر صلاح دانستند در بخش نظرات به آن پاسخ دهند.

راه‌حل عملی شما برای حل این مسأله چیست؟

آیا شخص یا جریانی را می‌شناسید که بتواند این مسأله را در کمترین زمان ممکن حل کند؟

آیا شخص یا جریانی را می‌شناسید که بیشترین غفلت و کم‌کاری را در حل این مسأله داشته است؟

از این نویسنده بخوانید:

در فقدان باور و مهارت «مشاوره گرفتن»!

چرا نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر نمی‌توانند وعده‌های خود را عملی کنند؟!

اهداف شخصی، آرمان‌های اجتماعی و مسأله مقبولیت


7 نظر

 1. لارستانی گفت:

  2

  0

  به این دلایل، گزینه ۴ را هم اضافه نمایید:
  حسادت بیش از حد نسبت به هم و اصولا زیر آب زنی و چشم دیدن هم را نداشتن که باعث شده نخبگان یا از لارستان فراری باشند یا گوشه گیر

 2. ح توانا گفت:

  1

  0

  ایده همگرایی تنها راه حل این مشکل است. متاسفانه هنوز گروه منسجم سیاسی یا اجتماعی عهده دار تحقق همگرایی که همه نیروها و توانمندیها را تجمیع می کند نشده است. این گروه با این آرمان در اسرع وقت باید تشکیل شود.

 3. ناشناس گفت:

  1

  0

  مگه اینهمه گردهماییهایی که در شیراز و تهران باعنوان لارستانیهای مقیم شیراز و تهران برگزار میشود مفید نیست پس خروجی این جلسات چیست ،تا حد زیادی حرف بنده خدا را قبول دارم تا حسادت نسبت به هم هست به جایی نمیرسیم ، برای ازبین رفتنش باید چه اون کسی که به مقام و جایگاهی رسیده افتاده و خارج از غرور عمل کنه چه آنهایی که پایین تر از این افراد هستند حسادت نورزند همه یه جورایی هوای همو داشته باشند در این صورت همدلی بوجود میاد واز پیروزی و موفقیت همشهریهامون خوشحال میشیم تازه با این همدلی حالا امکان برنامه ریزی و حرکت به سمت ساخت و توسعه منطقه خود میتونیم پیش بریم .

 4. ۷۰۰ گفت:

  1

  0

  اگر بخواهد این مسأله حل شود ما نیازمند یک محور و مرکز هستیم. موثرترین کسی که می‌تواند محور قرار گیرد و نیروهای لارستانی را ارتقاء دهد و توانمند کند نماینده مجلس است.
  متاسفانه تا به حال نمایندگان مجلس ما در این زمینه فعالیت مثبتی نداشته‌اند و حتی به نظر من بعضی از آن‌ها مانند نماینده فعلی خلاف این موضوع عمل کرده است.
  ما به نماینده‌ای نیاز داریم که عمیقاً به همگرایی و تربیت نیروها باور داشته باشد و بتواند چتر همگرایی خود را وسیع‌تر از افکار سیاسی خود پهن کند.

 5. ص.کامجو گفت:

  1

  0

  در این سه دوره نمایندگی اخیر نیروسازی که نکرده ایم حذف نیروهای جوان هم مد نظر داشته ایم .

 6. لاری گفت:

  0

  0

  بومی گرایی شرط اول باید باشد که نیست.
  ادارات پر شده از غیر بومی

 7. لاری گفت:

  1

  0

  مثلا نماینده ای که خودش رییس کمیسیون فرهنگی هست در این ۸ سال نتونسته کتابخانه عمومی شهره درست کنه
  ساختمان کتابخانه عمومی شده پاتوق معتادین کی میخواد به اتمام برسه با خداست

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان