میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۳ ق.ظ سرویس:برگزیده ها بدون دیدگاه 503 بازدید

مسائل زمین، منابع طبیعی و بحران آب زیر ذره‌بین شورای شهرستان

مسائل زمین، منابع طبیعی و بحران آب زیر ذره‌بین شورای شهرستان

روابط عمومی شورای شهرستان: رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری لارستان پنج‌شنبه گذشته مهمان ویژه چهل و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهرستان لارستان بود تا ضمن تعامل با نمایندگان توده مردم از بخش‌ها و شهرها، به برخی سؤالات در حوزه منابع طبیعی و خدادادی، بحران آب، وضعیت زمین‌های دولتی و غیر دولتی و دیگر مسائل مهم این حوزه پاسخ دهد.

در آغاز این جلسه مشترک، موحدی رییس شورای اسلامی شهرستان ضمن تبریک ماه رمضان و معرفی اعضا و وضعیت این شورا، حضور مهندس رضایی را خوشامد گفت و برای این مدیر تلاشگر آرزوی موفقیت کرد.

ابتدا نمایندگان شوراهای اسلامی بخش‌ها و شهرها در حضور رییس اداره منابع طبیعی نظرات و پرسش‌های خود را در مورد وضعیت منابع طبیعی و اراضی ملی بیان کردند. «درخواست برای واگذاری بعضی زمین‌ها به منظور کارهای عام المنفعه»، «لزوم همکاری منابع طبیعی با ادارات جهاد کشاورزی و امور آب برای آموزش کشاورزان در جهت اصلاح الگوی کشت»، «مکان‌یابی برای سایت زباله در برخی شهرها از جمله جویم»، «درگیری بین روستاییان، دامداران و مردم شهر در بعضی مناطق برای استفاده از برخی زمین‌ها»، «مشخص شدن دقیق محدوده زمین‌های ملی و دولتی»، و همچنین «لزوم حفظ فضای سبز منطقه برای بهره‌گیری مردم» از مواردی بود که در صحبت‌های اعضای حاضر در جلسه مطرح شد.

مهندس منصور رضایی هم ضمن تقدیر از زحمات رییس و نمایندگان شورای اسلامی شهرستان لارستان که پیگیر مسائل و مشکلات هستند، خدمت به مردم و گره‌گشایی از کار آنان را توفیقی الهی دانست که باید قدردان آن بود.

وی زیست بشر روی کره زمین را به سه عامل «آب، خاک و پوشش گیاهی» وابسته دانست و با تأکید بر اهمیت آب و حفظ منابع آبی افزود: باید تلاش کنیم با روش‌های نوین و علمی، منابع آب را برای مردم و نسل آینده حفظ کنیم. وی استفاده از روش‌های سنتی همچون ساخت آب‌انبارها را هم اثرگذار دانست اما تأکید کرد: امروزه باید با بهره‌وری بیشتر و روش‌های جدید و مکانیزه با مقابله با بحران آب که متأسفانه در بعضی بخش‌های لارستان هشدار دهنده و باعث فرونشست زمین‌ها شده، برخاست.

رییس اداره منابع طبیعی در مورد موضوع زمین‌های ملی هم اظهار داشت: به‌طور کلی دو نوع زمین داریم؛ یکی زمین‌های «ملی» که متعلق به دولت است و دیگری «مستثنیات» که متعلق به مردم است. او اضافه کرد: در لارستان ۹۰ درصد زمین‌ها متعلق به دولت است. رضایی با اشاره به تلاش این نهاد برای سنددار شدن زمین‌های مردم در اکثر شهرهای لارستان، تأکید کرد: تا آنجایی که قانون اجازه می‌داده و زمین‌ها طبق نقشه ملی بوده است، مشکلشان را حل کرده‌ایم.

وی با تأیید نظرات برخی اعضای شورای شهرستان، بحران آب را در بیشتر مناطق لارستان جدی خواند و بر ضرورت آگاه‌سازی مردم در این زمینه برای صرفه‌جویی در مصرف آب تأکید کرد. این مقام مسئول در ادامه برخی اقدامات اداره منابع طبیعی با همکاری جهاد کشاورزی را مورد اشاره قرار داد و گفت: ما بذر گیاه جدیدی با نام «جوجوبا» را تهیه کرده‌ایم که هم کاشت آن اقتصادی است و هم اقلیم خشک منطقه سازگاری دارد. وی افزود: ما با چنین اقداماتی در راستای حفظ منابع طبیعی لارستان از جمله آب و خاک و بهره‌وری اقتصادی شهرستان می‌کوشیم.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان