میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در28 می 2020 ساعت 3:18 ق.ظ سرویس:عناوین اصلی 6 دیدگاه 343 بازدید

«مسعود» مردم لارستان(۱)/ مدیری خط امامی، ملی و مردمی

«مسعود» مردم لارستان(۱)/ مدیری خط امامی، ملی و مردمی

ورودی پرونده ای درباره شهید «مسعود امامی» در سالروز شهادت وی

زینب دلام/ آفتاب لارستان:‌ اسفند ماه سال ۱۳۳۲ بود که صدای گریه نوزادی تازه متولد شده در محله «آرد فروشان» شهر قدیم لار، نوید تولد انسانی بزرگ و مدیری توانمند و مردمی می داد. این نوزاد تازه متولد شده که «مسعود» نامیده شد، در خانواده ای مذهبی و اصیل که اجدادش همگی از عالمان دینی شهر بودند رشد یافت. از آنجایی که پدر، معلمِ روستا بود، بیشتر کودکی های مسعود نیز در روستاها گذشت و از آن زمان شاهد فقر و محرومیت مردمانی بود که به ابتدایی ترین امکانات زندگی محتاج بودند و با سختی و تنگدستی عمر می گذراندند.

شاید این درد و رنج مردم روستا، جرقه ای بود که بعدها مسعود را وارد فعالیت های ضد رژیم پهلوی کرد و باعث شد پس از پیروزی انقلاب و تشکیل «جهاد سازندگی»، مسئولیت این نهاد انقلابی را برعهده گیرد و از این طریق، بزرگ ترین طرح های برق رسانی به روستاها و چاه های کشاورزی، راه سازی، آب رسانی، بهسازی روستاها، تشکیل کتابخانه های روستایی، طرح های آبخیزداری و صنایع دستی را با کمک نیروهای جهاد به مردم لارستان که آن موقع شامل لار، خنج، لامرد، مُهر، اوز و گراش می شد انجام دهد؛ خدماتی که نقش عمده ای در برطرف کردن فقر و محرومیت از سیمای روستاها و بخش ها داشت و آثار آن همچنان در این مناطق پابرجاست.

حتی بعدها که «فرماندار لارستان» شد نیز به خدمات جهادگونه اش در این مناطق ادامه داد و به خاطر رفتار صمیمی و اخلاق خوبش، مردم وی را بسیار دوست می داشتند و رابطه ای عاطفی بین ایشان و مردم به ویژه با روستائیان شکل گرفته بود، چیزی که امروزه کم تر دیده می شود و عمده حضور مسئولان در روستاها و بخش های محروم، برای افتتاح طرح ها و پروژه ها و صرفا در یک «روبان و قیچی» خلاصه می شود اما شهید امامی به دور از تشریفات اداری و ژست گرفتن در مقابل دوربین، با ظاهری ساده در میان مردم حضور می یافت، به حرف هایشان گوش می داد، مشکلات شان را حل می کرد و به معنای واقعی کلمه، از جنس خودشان بود.

همین خصلت «مردمی» و «پرکار» و «پرتلاش» بودن وی بود که باعث شد مورد توجه مسئولان استانی و کشوری قرار گیرد و سِمَت های مختلفی به ایشان داده شود:

از «مسئولیت پشتیبانی جنگ جهاد فارس» و «حضور مستمر در جبهه ها» گرفته تا «مدیر کلی دفتر امور اجتماعی استانداری فارس»، «معاونت اجرایی و خدمات شهری شهرداری شیراز»، «معاونت سیاسی و امنیتی استانداری بوشهر» و «معاونت برنامه ریزی استانداری فارس» و در نهایت «استانداری قزوین» که ایستگاه پایانی زندگی این انسان مومن و فروتن بود.

شهید مسعود امامی، در روز نهم خرداد ماه ۱۳۸۳، در حین خدمت به مردم و بازدید از مناطق زلزله زده روستايی قزوین، بر اثر سقوط هلی کوپتر به شهادت رسید و پیکر وی پس از اینکه در چهار شهر کشور (قزوین، تهران، لار و شیراز) با حضور گسترده و وصف ناشدنی مردم تشییع شد، سرانجام در حرم «امامزاده سید علاءالدین حسین» شیراز به خاک سپرده شد.

از روز ۹ خردادماه سال ۱۳۸۳ تاکنون، ۱۶ سال است که از عروج ملکوتی شهید مسعود امامی می گذرد، انسان شریفی که آثار خدماتش در جای جای کشور به چشم می خورد و به باور بسیاری از مردم، شهید امامی بهترین و قوی ترین مدیری بود که لارستان به چشم دیده است، مدیری که علاوه بر ساده زیست بودن، مردمی بود و تمام هم و غمش برطرف کردن مشکلات مردم به ویژه در روستاها و مناطق محروم بود.

شاید همین توجه خاصش به روستایی ها بود که باعث شد مردم روستاهای لارستان در اسفند ماه سال ۷۴ رای بالایی در انتخابات مجلس شورای اسلامی به ایشان بدهند، انتخاباتی که البته با تخریب های گسترده همراه بود و عده ای تلاش کردند با ایجاد اختلاف، مانع از رای آوردن شهید امامی شوند.

به مناسبت شانزدهمین سالروز شهادت شهید مسعود امامی و برای زنده نگه داشتن یاد و راه این شهید بزرگوار، سعی کرده ایم با چند نفر از افرادی که ایشان را از نزدیک می شناخته اند یا با هم کار می کرده اند گفت و گو کنیم؛ بنابراین، برای شناختن هر چه بهتر و بیشتر ایشان ابتدا گفت و گویی با خانم «سوسن ناظمی» همسر شهید امامی داشته ایم که حرف های بسیار شنیدنی و مهمی در مورد این شهید بزرگوار بیان کرده اند سپس به سراغ «رحمت الله اسمایی» که به همراه شهید امامی عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی بوده رفته ایم و در ادامه برای آشنایی با فعالیت های شهید امامی در دوره ای که فرماندار لارستان بوده اند، با «علی اکبر نجیب زاده» به گفت و گو نشسته ایم و درنهایت به سراغ دکتر «محمدجعفر امامی» برادر شهید امامی که در حال حاضر از پزشکان و جراحان مطرح کشور و جزو نخستین انقلابیون لارستان است رفته ایم.

امید است که این پرونده و گفت و گوها، باعث شناساندن بهتر و بیشتر شهید مسعود امامی به نسل جوان و گرایش هنرمندان منطقه به ساخت «مستندی تصویری» از زندگی و خدمات بی نظیر این اسوه مردمی شود.


6 نظر

 1. ناشناس گفت:

  3

  0

  باسلام. اول اینکه سن نگارنده چند ساله؟ و دوم‌اینکه مگه ایشون‌در هنگام تولد مرحوم‌شهید امامی حضور داشته اند ؟و سوم‌ اینکه چطوری از صدای گریه نوزاد متولد شده متوجه آینده باشکوه شهید امامی شدن ؟ و چهارم‌اینکه اگه زحمتی نیست و میتونن از صدای کودکان در وقت تولد متوجه آینده اش بشن ماهم بچه هامونو بیاریم یه دوبار خدمت نگارنده تا از آینده بچه هامون بهمون بگن که چه نویدی میده؟

  • ناشناس گفت:

   1

   0

   سلام.شما برین دوباره زبان فارسی و ادبیات مدرسه رو پاس کنین

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  خدا شر مدیران نالایق و خائن الان لار رو از سر ما دور کنه

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  اقدام آفتاب لارستان ستودنی ست

 4. ناشناس گفت:

  1

  0

  ضمن طلب مغفرت برای آقای امامی. دلخوری همیشگی اهل سنت منطقه از ایشان را البته نباید در نقدها فراموش کنیم. در بررسی پرونده مسئولان، چه بهتر که جانب انصاف را رعایت کنیم و هم نقاط قوت را بگوییم و هم ضعف ها. گرچه در ایران این روش مرسوم نیست. و هرگاه مسئولی به شهادت میرسد، فقط و فقط از خوبی ها بیان میشود.

  • دلخوری اهل سنت گفت:

   0

   0

   دلخوری اهل سنت به خاطر یه توطئه بود، توطئه ای برای خراب کردن وجهه شهید امامی

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان